Bluehost Website Builder Recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia Bluehost Website Builder pre WordPress: Ako postaviť web bez znalosti programovania?

Firma Bluehost poskytuje hostingové služby už od roku 2003, dnes má viac ako 2 milióny zákazníkov po celom svete.

Interný tím developerov z Bluehost sa už od roku 2005 podieľa na vývoji jadrových častí WordPressu. Aj preto možno povedať, že v Bluehoste WordPressu stopercentne rozumejú, vedia optimalizovať hostingové služby pre WordPress weby, WooCommerce eshopy, ako aj kedykoľvek poskytnúť podporu pri riešení problémov na WordPress weboch  svojich zákazníkov.

Ak ešte nemáte vybraný hosting pre svoj WordPress projekt, prečítajte si aj našu recenziu Recenzia: Nadupaný hosting nielen pre WordPress od Bluehost, Bluehost je totiž hosting, ktorý odporúča WordPress komunita.

Prirodzeným rozšírením služieb pre WordPress nadšencov je vytvorenie vlastného buildera pre WordPress weby. A práve o ňom bude reč v našom článku.

Pre koho je Bluehost Website Builder určený?

Bluehost Website Builder je určený pre všetkých, ktorí potrebujú nový web a rozhodli sa pre jeho vytvorenie použiť voľne dostupný CMS WordPress.

Uvod Bluehost Website Builder

Ako sa tvorí WordPress web?

Tvorba WordPress webu zvyčajne prebieha v týchto krokoch:

 1. Vyberiete si vhodný hosting, objednáte si doménu.
 2. Väčšina hostingov umožňuje inštaláciu WordPressu na jedno kliknutie. Inštalácia zvyčajne obsahuje aj základné pluginy pre bezpečnosť webu, ochranu proti spamu, nastavenie cache pre zlepšenie načítania webu, kontaktný formulár a pod. A obsahuje aj obľúbené voľne dostupné WordPress témy (šablóny).
 3. Vyberiete si vhodnú šablónu a prispôsobíte jej nastavenia – zvyčajne obsahuje možnosti na zmenu rozloženia prvkov na úvodnej stránke, farebné nastavenia, fonty, možnosti pre hlavné a bočné menu alebo menu v päte stránky a pod. 
 4. Doplníte ďalšie pluginy s funkcionalitou, ktorú na webe očakávate a nie je zahrnutá v prvotnej inštalácii.

Je na vás, či využijete voľne dostupnú WordPress tému (šablónu) alebo si zakúpite platenú. Ak si vyberáte šablónu, zameriavate sa hlavne na rozloženie prvkov na webe. Šablóna nebýva úplne celá flexibilná, widgety je možné vkladať napr. do bočného panela (sidebar) alebo do päty stránky a prispôsobiť si tak vzhľad šablóny podľa svojich predstáv.

Avšak je tu aj ďalšia možnosť: Ak chcete mať tvorbu vášho webu viac pod kontrolou, ak chcete mať možnosť dosiahnuť jedinečné vami navrhované rozloženie prvkov na stránkach a podstránkach webu – navrhnite si ich sami, pomocou page buildera.

Čo je to page builder?

Page builder je plugin, ktorý vám zväčša veľmi jednoducho drag and drop spôsobom umožní navrhnúť vzhľad aj funkionalitu stránky. Rozdelíte stránku na bloky a priradíte do nich predpripravené plne funkčné prvky – widgety.

Vlastnosti blokov (veľkosť, farebnosť, rozloženie) a vlastnosti widgetov sa nastavujú pomocou menu, vyklikaním. Nepotrebujete nič programovať.

Existuje viacero page builder pluginov pre WordPress, Bluehost Website Builder je jedným z nich. Asi cítite že rozdiely medzi jednotlivými page buildermi budú tieto: Intuitívne používanie, WYSIWYG, typy a počet dostupných widgetov, počet vlastností nastaviteľných pre daný widget… všetko čo vám uľahčí prácu pri tvorbe webu.

Ukážka tvorby webu v Bluehost Website Builderi

Poďme sa spolu pozrieť, čo všetko pre tvorcov WordPress webov ponúka Bluehost Website Builder. Ak chcete používať Bluehost Website Builder, súčasťou niektorého vami vybraného balíčka je aj hosting v Bluehoste. Aj doménu si môžete zakúpiť priamo cez Bluehost, ale môžete použiť aj doménu zakúpenú od iného registrátora (zväčša je to lacnejšie).

Následne po zadaní domény a sprístupnení Buildera sa spustí niekoľko krokový sprievodca, pomocou ktorého za pár minút vytvoríte kostru webu. 

V prvom kroku vyberiete oblasť, ktorej sa týka váš biznis – buď z ponúknutého zoznamu, alebo prostredníctvom vyhľadávacieho políčka zadáte kľúčové slová. Systém vám ponúkne v pravej časti šablónu vytvorenú pre danú oblasť:

01 Vyber Oblasti Pre Vyber Sablony Bluehost

Ak ste spokojný, v sprievodcovi sa vždy posúvate do ďalšieho kroku pomocou tlačidla „Continue“ (Pokračovať).

V druhom kroku zadáte názov webu a slogan:

02 Nazov Slogan Bluehost

V treťom kroku vyberiete obrázok pozadia, k dispozícii je veľká knižnica fotiek, ale môžete nahrať aj svoje vlastné obrázky:

03 Vyber Obrazka Bluehost

Vo štvrtom kroku si vyberiete font písma – znovu je možnosť nahrať aj vlastné fonty: 

04 Vyber Fontu

V piatom kroku si vyberiete farebnú schému, je možné vybrať si niektorú z predvolených kombinácií, ale aj vlastné farby, (sú to farby, ktoré sa zobrazia v pozadí za obrázkami, prípadne v ďalších sekciách webu):

05 Vyber Farebnej Schemy

V ďalšom kroku môžete zvoliť typ menu – so zarovnaním vľavo, vpravo, na stred a pod.:

06 Styl Menu

A v poslednom kroku sprievodcu zadáte kontaktné údaje, ktoré sa zobrazia v päte stránky:

Kontaktne Informacie

Potom kliknete na tlačidlo „Finish“ (Dokončiť) a vygeneruje sa vám prvý návrh webu, ktorý sa otvorí v Bluehost Website Builderi. Pri prvom použití si môžete pozrieť témy zobrazené v ponuke v pravom hornom rohu, ktoré vám vysvetlia ako sa ďalej v Builderi pracuje:

08 Vygenerovana Stranka

Bluehost Website Builder je WYSIWYG editor – teda priamo na stránke, čo editujeme, vidíme výslednú podobu stránky. Zvolili sme si šablónu, v ktorej boli predvolené niektoré podstránky, ich zoznam je v dropdowne v hornej lište, vždy keď chcete niektorú z nich upraviť, stačí ju vybrať z dropdown ponuky a zobraziť si ju na editovanie. 

11 Pridat Sekciu

Ďalej v hornej lište nájdete:

 • Ikony pre zobrazenie náhľadu webu v desktop alebo mobilnej verzii. O responzivitu sa stará nástroj samotný, nemusíte zvlášť navrhovať mobilnú verziu. 
 • Tlačidlá Preview a Publish – ak ste už s návrhom hotový, môžete stránku publikovať.

Vľavo je menu s možnosťami pre úpravu aktuálne zvolenej stránky:

 • Sections: Môžete doplniť do stránky rôzne sekcie. Na výber sú šablóny na zobrazenie galérie fotiek, mapy, produkty, ikony sociálnych sietí, fotografie tímu  a pod. Jednoducho ich potiahnete myšou z rozbalenej ponuky a vložíte na vami zvolené miesto, ostatný obsah stránky sa posunie. Aktívna sekcia je označená modrým rámom.
 • Menus&Pages: Zobrazí sa vám aktuálny zoznam stránok v hlavnom menu. Môžete zmeniť ich poradie, pridať do zoznamu ďalšie stránky. Môžete niektoré podstránky, ktoré sa automaticky vygenerovali vymazať a naopak, môžete si vytvoriť aj vlastné nové podstránky.
 • Appearance a Settings: Môžete nastaviť rôzne vlastnosti ako farby, pozadie, zarovnanie a pod. pre jednotlivé sekcie. Aktívna sekcia, pre ktorú nastavujete vlastnosti je vždy označená modrým rámom. Môžete upravovať aj jednotlivé prvky, podľa toho, čo sekcia obsahuje – meniť obrázky, popisné texty, prelinkovanie, tlačidlá a pod. 
 • Blog: Nastavenia ako sa bude zobrazovať blog.
 • Bluehost vs. WP Admin: Bluehost Website Builder je kompatibilný s Gutenberg editorom. To znamená, že niektoré časti stránky môžete navrhnúť v Builderi a niektoré následne v Gutenbergu – v menu sú ikony, pomocou ktorých sa prepínate medzi Bluehost Website Builderom a WP Adminom. Ak stojíte myšou na vybranej sekcii v Gutenberg editore a zobrazí sa vám v pravom hornom rožku ikona Bluehost Website Buildera – danú sekciu v Gutenbergu nie je možné editovať. Ale je možné pridať ďalšie sekcie a do nich vkladať Gutenberg bloky. Nie vždy to platí aj naopak, pretože vo WordPresse môžete použiť najrôznejšie pluginy a niektoré z nich nemusia byť kompatibilné s Bluehost Website Builderom.
 • Email Marketing: Podľa zvoleného balíka máte dostupné sekcie na prepojenie webu s nástrojom na tvorbu newsletterov.

Porovnanie balíčkov Bluehost Website Buildera

K dispozícii sú 3 balíky služieb: Basic, Pro, Online Store. Bluehost odporúča balík Basic pre osobné blogy, Pro pre firemných zákazníkov, prípadne eshopy s digitálnymi produktami a Online Store pre eshopy s fyzickými produktami. Pre prvý rok používania platia zľavy, pri pokračovaní na dlhšie obdobie sú ceny trochu vyššie.

Základné nastavenia a hosting

Súčasťou každého balíka je hosting s neobmedzeným počtom webov. Bluehost ponúka hosting vyladený pre optimálny chod WordPressu, zabezpečená je automatická aktualizácia WordPressu. Samozrejmosťou je jednoduchá inštalácia SSL certifikátu a pomoc s registráciou domény. Prvý rok používania za doménu neplatíte. 

Dostupne Funkcie Blehost Website Builder 01

Balíčky sa líšia iba možnosťou „Domain Privacy Included“ – ktorá poskytuje anonymizáciu dát o vlastníctve domény v príslušných registroch. Inými slovami, nezobrazí sa tam váš email a nebudete spamovaný skupovačmi domén.

Možnosti dizajnu

Bluehost Website Builder poskytuje vo všetkých balíkoch viac ako 300 responzívnych šablón, v dvoch vyšších balíkoch je dostupných ďalších 30 premium šablón.

Bluehost Website Builder a jeho jednoduché admin rozhranie vs. defaultny WordPress editor Gutenberg a admin rozhranie WordPressu? Môžete sa medzi nimi prepínať, niektoré časti stránky pripraviť pomocou Bluehost Website Buildera a niektoré časti stránky pomocou blokov Gutenberg editora.

Dostupné sú aj vlastné úpravy CSS, možnosť naimportovať si vlastné fonty, karusely pre dynamické zobrazenie obsahu a pod. V základnom balíku nie sú dostupné všetky widgety, napr. prihlásenie do newslettera, recenzie, vyjadrenia zákazníkov a pod. 

Dostupne Funkcie Blehost Website Builder 02

Funkcionalita pre marketing

Vo všetkých balíkoch zhodne môžete využívať nasledujúce funkcie: Tvorba landing page, ikony sociálnych sietí, tlačítka, šablóny pre formuláre, správa newsletterov cez Creative Mail, nastavenie „timera“ s odpočítavaním na stránke (napr. kedy bude akcia a pod.), zobrazenie recenzií zo sociálnych sietí.

Dostupne Funkcie Blehost Website Builder 03

Podpora pre tvorbu formulárov

Vo všetkých balíkoch môžete vkladať do stránky kontaktný formulár, formulár pre prihlásenie, editovať potvrdzujúce maily. Iba v dvoch vyšších balíkoch však môžete používať formulár na prihlásenie do newslettera a formuláre pre vlastné maily.

Dostupne Funkcie Blehost Website Builder 04

Podpora pre tvorbu eshopu

Basic balík neobsahuje žiadne widgety pre zavedenie eshopu, Pro balík je určený pre digitálne produkty a Online Store balík pre fyzické produkty. Eshopové riešenie vychádza z eshopového pluginu WooCommerce a umožňuje akceptáciu online platieb, integráciu s PayPal. 

Z hľadiska dizajnu eshopu sú dostupné škálovateľné šablóny pre domovskú stránku eshopu, pre detail produktu aj kategórie produktov. Môžete vytvoriť dizajn podľa svojho vkusu. 

V najvyššom balíku pre fyzické produkty môžete definovať rôzne hladiny poštovného, môžete použiť funkcionalitu pre opakované predplatné produktov, rezerváciu termínov, či manažment daní a poplatkov pre rôzne krajiny. 

Dostupne Funkcie Blehost Website Builder 05

Ceny balíčkov Bluehost Website Buildera

Dostupné sú tri balíčky s ročným alebo trojročným predplatným:

Bluehost Website Builder Porovnanie Balikov

Prvý rok získavate zľavu, ostatné roky sa automaticky cena zvyšuje na „bežnú cenu“.

Prvý rok máte aj doménu bez poplatkov (ak ste ju zaregistrovali cez Bluehost). 

Nie je možné vyskúšať si nástroj zadarmo v trial verzii, avšak na youtube Bluehostu nájdete aspoň videá s demom jednoduchého webu aj demom eshopu.

Výhody a nevýhody Bluehost Website Buildera

Klady (+)Zápory (-)
+ Veľké množstvo šablón.
- Základný balík neobsahuje podporu pre eshop.
+ Veľké množstvo fotografií pre použitie na webe.
- Nie je možné zakúpiť len nástroj, súčasťou balíka je aj hosting.
+ Jednoduché a intuitívne ovládanie. Sprievodca prvotného návrhu + WYSIWYG.
- Nástroj je len v angličtine, ale všetky texty v šablónach sa dajú meniť, môžete teda vytvoriť pekný web aj v slovenčine alebo češtine.
+ Možnosť prepínania medzi Bluehost Website Builderom a základým WordPress editorom - teda je možné využiť výhody a škálovateľnosť oboch.
- Nie všetky Wordress pluginy sú kompatibilné s Bluehost Website Builderom.

Zhrnutie a záver

Veľkou výhodou Bluehost Website Buildera je, že si sami môžete navrhnúť rozloženie stránok, vychádzate pritom z množstva šablón, doplníte si vlastné sekcie, farebnosť, obrázky.

Bluehost Website Builder je jednoduchý WYSIWYG editor pre nové WordPress weby. Nie je vhodný na redizajn webu, môže sa stať, že niektoré pluginy, ktoré máte použité vo vašom aktuálnom webe nebudú s Builderom kompatibilné. 

Vnímam ho ako užitočnú pomôcku pre tých, ktorí stoja pred voľbou akú platformu pre tvorbu webu si zvoliť a aký hosting si vybrať. Hosting Blueshost je optimalizovaný pre WordPress weby, je odporúčaný WordPress komunitou. A keďže hosting je súčasťou každého balíčka Bluehost Website Buildera, je to dobrá kombinácia.

Ak ste starý WordPress harcovník, možno výhody Bluehost Website Buildera nevidíte. Takmer všetko, viete nastaviť aj pomocou vhodne zvolenej šablóny a pluginov. Ak ste ale vo WordPresse začiatočníci, tak sprievodca pre prvotné vytvorenie webu a následná WYSIWYG editácia pre vás určite budú zrozumiteľnejšie. Nemusíte hľadať šablónu (voľne dostupnú či platenú), snažiť sa pochopiť, kde sa čo nastavuje, nemusíte hľadať pluginy (voľne dostupné či platené) na doplnenie požadovanej funkcionality a jednoducho si celý web postavíte za pár hodín.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.