Mozello recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Mozello Recenzia: ako jednoducho vytvoríte vlastný web

Mozello je nástroj na tvorbu webových stránok, ktorý ponúka jednoduchosť a efektivitu. V tomto článku sa pozriem na jeho hlavné funkcie, výhody a nevýhody. Zistíte, či je Mozello pre vás tou správnou voľbou.

Mozello sa zameriava na jednoduchosť a efektivitu. Ako používateľ môžete jednoducho vytvárať a upravovať svoje webové stránky pomocou intuitívneho a používateľsky prívetivého editora, bez toho, aby ste museli mať znalosti programovania. Ide o druh WYSIWYG editora s mnohými užitočnými funkciami. Tie slúžia na ľahkú tvorbu a editáciu webu. Vďaka tomu môžete tento nástroj používať aj bez predchádzajúcich skúseností s tvorbou stránok a napriek tomu dokážete vytvoriť funkčný web alebo elektronický obchod.

Aká je používateľská prívetivosť a jednoduchosť

Od Mozello očakávajte jednoduchosť používania. Predstavte si, že čítate tento článok, a keď kliknete na nejaký odsek, tak ho môžete prepísať, pridať doň obrázok alebo úplne zmeniť jeho rozloženie, farbu, veľkosť písma a tak ďalej.

1 Editor Mozello
Potrebujete na webe niečo zmeniť? Kliknite do textu a prepíšte ho.

Úplne rovnako jednoducho dokážete zmeniť rozloženie a vzhľad celej webovej stránky v Mozello. Zmeniť logo, písmo, farbu pozadia stránky alebo prepísať jednotlivé položky v menu. Stačí vám k tomu len myš, klávesnica a šikovný editor stránok Mozello. Najlepšie na tom je, že na tvorbu stránok nepotrebujete znalosti programovacích jazykov.

Nástroj Mozello cieli na používateľov, ktorí potrebujú svojpomocne vytvoriť rýchlo a jednoducho pekný web. A to najlepšie bez zbytočného rozptyľovania funkciami. A to je tu splnené. Je to minimalistický editor, kde nechýba nič dôležité, ale zároveň tu neprekážajú zbytočné funkcie alebo zložité nastavenia.

Vyskúšal som pre WebhostingCentrum rôzne editory webových stránok a som si istý, že s týmto editorom dokáže webové stránky vytvoriť naozaj každý počítačovo gramotný používateľ. Editor je natoľko jednoduchý, že už to asi ani viac nejde.

Medzi výhody Mozello patrí napríklad

  • Medzi výhody Mozello patrí napríklad
  • Intuitívny, minimalistický a veľmi jednoduchý editor
  • Možnosť vkladať vlastný kód (HTML, CSS, JavaScript)
  • Skladanie stránok pomocou predpripravených obsahových blokov
  • Podpora a ľahké vytvorenie viacjazyčných webových stránok
  • Tvorba e-shopu

Moja skúsenosť s Mozello

Mozello si zakladá na minimalizme. V editore nenájdete veľké množstvo prvkov, ktoré by ste do stránky mohli vložiť. Z môjho pohľadu je to dobre, pretože to nenúti začiatočníkov vkladať do stránok zbytočné efekty a funkcie, ktoré potom znepríjemňujú používateľom použiteľnosť webu. Toto je podľa mňa oproti Wix lepšie, pretože sa vďaka tomu budú vaše stránky načítavať rýchlejšie. Na rýchlosti načítania webu dnes záleží najviac a je dobre, že na Mozello postavíte jedine rýchly web.

2 Editor Mozello
V editore sa skladajú stránky pomocou obsahových blokov.

Jednou z hlavných nevýhod, ktoré som zaznamenal, je obmedzená možnosť prispôsobenia dizajnu. Hoci Mozello ponúka mnoho šablón, možnosti prispôsobenia sú obmedzené v porovnaní s konkurentmi ako je práve Wix. Lenže o to lepšie sa vám bude celá webová stránka stavať.

Živím sa prevažne ako webdesigner, čo znamená, že trávim väčšinu svojho času vytváraním a úpravou webových stránok pre rôznych klientov. Viem teda, ako pri návrhu stránky postupovať rýchlo a ako ju celú postaviť. Napriek tomu ma u Mozello zaujalo, ako rýchlo som schopný naklikať celú jednu stránku webu. Ak by som mal pripravené texty a obrázky, tak si trúfam povedať, že s editorom Mozello naklikám celý web do 1 hodiny. Toto je vec, ktorú napríklad na WordPress len tak neurobíte. Asi preto je Mozello jednou z dobrých náhrad za WordPress.

Editor Mozello je jednoducho intuitívny. Ako môžete vidieť na obrázku vyššie, neobsahuje mnoho ovládacích prvkov. Jednoduchosť editora je veľkým prekvapením. Už som videl rad jednoduchých nástrojov, a nikdy by ma nenapadlo, že by sa ich ovládanie dalo vyriešiť ešte o kúsok lepšie.

Keď napríklad vo Wix kliknete na nejaký prvok, vyskočí na vás toľko zbytočných možností nastavenia, až vám z toho ide hlava okolo. Tu nie. Samozrejme, veľmi kreatívni ľudia môžu postrádať určité prvky a funkcie. Tie sa podľa mňa pre minimalistický dizajn jednoducho nehodia.

Ukážem vám to na jednoduchom príklade.

Potreboval som na svoj nový web pridať akordeón, v ktorom sa skrývajú ďalšie textové pasáže. Akordeóny sú dnes veľmi obľúbeným prvkom, ako zaujať používateľa webu. Hneď na ďalšom obrázku sa môžete pozrieť, ako jednoduché je upraviť vzhľad takého akordeónu. Neprekážajú tu žiadne zložité nastavenia. S Mozello idete rovno na vec.

3 Editor Mozello
Minimalistické nastavenie obsahového bloku Akordeón.

Avšak, ak ste skúsený dizajnér alebo pokročilý používateľ, ktorý potrebuje pokročilé funkcie a vysokú úroveň prispôsobenia, Mozello sa vám môže zdať obmedzené. Niektoré pokročilé funkcie a možnosti úprav vám tu budú jednoznačne chýbať. Každopádne vás určite poteší, že v editore môžete pracovať s vlastnými HTML, CSS, JS a jQuery kódmi. S ich pomocou si môžete vytvoriť zložitejšie obsahové elementy a tvoriť vizuálne zaujímavejšie weby.

Ľahko pridáte do akéhokoľvek obsahového elementu vlastný kód, aby ste pridali nejakú funkciu navyše. Ja som takto obišiel absenciu tabov, ktoré v editore zatiaľ nie sú. Napísal som si vlastný kód a mám ich na webe.

4 Editor Mozello
Vlastné taby na Mozello webe vďaka vlastnému HTML a JS.

Aby som to teda zatiaľ zhrnul. Mozello je dobré pre začiatočníkov aj pokročilých používateľov. Ideálne je pre malé firemné weby, osobné weby a malé e-shopy. Ako začiatočník oceníte možnosť vytvoriť si stránky bez cudzej pomoci. Pre skúsených používateľov alebo vývojárov je dobrou správou, že v Mozello môžu do stránok vkladať zdrojové kódy (HTML, CSS, JavaScript), ale tiež ich volať cez hlavičku. Vďaka tomu môžete nielen výrazne meniť vzhľad šablón, ale tiež vytvárať zložité funkcie na stránkach.

Ceny Mozello

Cenovú ponuku Mozello tvoria celkom 3 plány – Free, Premium a Premium Plus. S používaním bezplatného plánu musíte počítať s tým, že môžete používať iba doménu tretieho radu (napríklad http://adresa.mozellosite.com).

Platené plány sa od seba líšia veľkosťou priestoru pre stránky a pre súbory, ktoré nahráte do služby (fotografie, dokumenty atď.), alebo maximálnym možným množstvom položiek v internetovom obchode.

5 Editor Mozello Cena

Pri všetkých plánoch môžete pre platby využívať svoj PayPal účet, ktorý sa so svojím e-shopom ľahko spojí cez administráciu internetového obchodu.

S plánom Premium máte k dispozícii 50 GB priestoru a možnosť vytvoriť e-shop s 15 položkami. Čerešničkou na torte je zriadenie nového doménového mena zdarma.

Premium Plus je neobmedzený plán, kde nie ste limitovaní priestorom ani maximálnym množstvom položiek v internetovom obchode, v ktorom si môžete vybrať pre platby jednu zo 7 platobných brán, kde nechýba Stripe alebo Pays.cz.

Šablóny v Mozello

V Mozello je pripravených celkom 30 šablón na okamžité použitie na vašich stránkach. Šablóny sú samozrejme plne prispôsobiteľné, takže ich môžete upravovať podľa potreby a meniť ich vzhľad a farby podľa potreby. A ako už to pri vizuálnych builderoch stránok býva, tak ani pri Mozello nie je problém zmeniť šablónu s účtovnou tematikou na vzhľad vhodný napríklad pre servisné stredisko automobilov Tesla. Odboru ani zameraniu stránok sa medze nekladú. Na Mozello vytvoríte pekné webové stránky pre malého živnostníka, remeselníka, právnika, blogera, freelancera, doktora, ale aj pre veľkú globálnu firmu.

6 Editor Mozello Sablony
Ukážka niekoľkých Mozello šablón.

Šablóny spĺňajú moderné požiadavky na dizajn stránok. Dokážu sa zobrazovať správne na všetkých zariadeniach, pretože sú plne responzívne. Návštevníci vašich stránok nebudú mať problém stránky čítať na mobilnom telefóne, ale ani na notebooku alebo napríklad tablete.

Pri Mozello musím pochváliť rýchlosť načítania šablón. To ocenia najmä návštevníci stránok. Šablóny sa načítavajú a reagujú rýchlo. A to aj s neoptimalizovanými obrázkami (s obrázkami v plnom rozlíšení). Takže napríklad v teste rýchlosti Google PageSpeed Insights som dosiahol skvelé hodnoty výsledkov.

Vlastné šablóny na Mozello

Pri väčšine pripravených šablón môžete výrazne ovplyvňovať ich pôvodný vzhľad. Do stránok totiž môžete vkladať vlastné HTML, CSS, ale aj JavaScriptové kódy. Tiež môžete volať skripty z externých zdrojov. Kódy môžete vkladať nielen medzi tagy <head></head>, ale tiež do <body> alebo priamo do obsahovej časti webu, ako som vám ukazoval o pár odstavcov vyššie. Vývojári vedia, že im to ponúka takmer neobmedzené možnosti pri vytváraní originálnych vzhľadov webových stránok.

7 Editor Mozello
Vloženie vlastného kódu do obsahovej časti webu.

Ako prepojiť Mozello s ďalšími aplikáciami a službami tretích strán

Pre výkon stránok alebo e-shopu môže byť občas nevyhnutné spojenie s nejakou službou alebo nástrojom, ktorý nepochádza priamo z dielne poskytovateľa služby. V našom prípade z dielne Mozello. V takom prípade vzniká potreba spojiť svoj web s cudzím nástrojom, ktorý sa postará napríklad o meranie návštevnosti, zber e-mailov, predaj alebo fakturáciu.

Aj v tejto časti očakávajte minimalizmus. Priamo v nástroji nenájdete veľa pripravených napojení. Sú tam vlastne pripravené formuláre pre vloženie ID od Google Analytics alebo Facebook Pixel. Pri e-shope potom napojenie na PayPal a v prípade najvyššieho cenového plánu napojenie na platobné brány Stripe, Pays.cz.

V službe je tiež pripravené rýchle prepojenie so službou Engaga. To je vlastne nástroj na vytváranie efektívnych webových formulárov a pop-up okien, ktoré vám pomôžu so zberom e-mailov napríklad pre rozosielanie newsletterov. Formuláre a pop-up okná môžete v službe vytvárať pomocou vizuálneho editora a potom ich nechať zobrazovať na svojom webe Mozello.

Vďaka vkladaniu externých skriptov a kódov môžete svoj web Mozello prepojiť s takmer akýmkoľvek nástrojom a službou, na ktoré si len spomeniete.

Na Mozello môžete využívať napríklad:

Ako sa pracuje v editore stránok

S Mozello vytvoríte minimalistické stránky s výbornou UX (používateľskou prívetivosťou). Slovo minimalistické, ale neznamená nič zlé. Webové stránky budú pútavé a napríklad aj s peknými efektmi ako sú napríklad slidery, ale nebudú plné prvkov, ktoré nemajú na profesionálnom webe čo robiť. Za mňa je toto veľké plus. Neskúsený používateľ vďaka tomu vytvorí pekný a rýchly web. A to je dôležité, pretože dnes sa kladie veľký dôraz práve na rýchly a použiteľný web, čo vám vlastne môže zaistiť aj malé plusové body u vyhľadávačov a možno zlepšiť pozície stránok vo vyhľadávaní.

8 Editor Mozello
Pridanie ďalšieho obsahového prvku.

Asi sa budem opakovať, ale hlavnou vlastnosťou editora stránok Mozello je jednoduchosť. V editore neprekážajú žiadne funkcie navyše, ktoré by ste nevyužili. Tento editor jednoducho nejde cestou tisícok prvkov, čo sa dajú jednoducho vložiť do stránok. Naopak sa sústredí na podstatné veci ako obsahové časti. Pretože obsah je nakoniec to, čo návštevníkov webu zaujíma zo všetkého najviac. Stránky skladáte pomocou naformátovaných obsahových blokov. Ich konečný vzhľad, veľkosť, farby prvkov alebo veľkosť odsadenia môžete ešte ľahko upraviť po vložení do stránok.

9 Editor Mozello
Vloženie naformátovaného obsahového bloku do stránky.

V editore teda nie je príliš tlačidiel a funkcií, ktoré by vám znepríjemňovali prácu pri tvorbe webu. To najlepšie na editore asi je, že všetko, na čo kliknete, prenesie vás do ďalšieho intuitívneho prostredia, kde rýchlo pochopíte, čo dané nastavenie alebo funkcia robia.

Napríklad tlačidlom + pridáte ďalšiu obsahovú časť do stránky. A ozubeným kolieskom, zase upravíte rozvrhnutie obsahového prvku, ktorý už na stránke je. Krížik obsahový prvok zmaže.

Novú stránku vytvoríte cez položku s názvom Stránky v ľavom menu. Blogový príspevok vytvoríte cez položku Blog/správy a do správy e-shopu sa dostanete cez položku Katalóg. Ak nebudete elektronický obchod vytvárať, tak v menu vlastne ani položku katalóg neuvidíte, takže vám tam nebude prekážať.

10 Editor Mozello
Pridanie novej stránky webových stránok.

Na jedno kliknutie môžete na svojom webe zapnúť oznámenie o využívaní súborov cookie. K tomuto oznámeniu potom môžete tiež priradiť stránku so zásadami o ochrane osobných údajov známe tiež ako GDPR.

Myslím si teda, že bez nutnosti prečítať si zložitý manuál, navrhnete, vytvoríte a spustíte stránku za veľmi krátky čas.

SEO a marketing s Mozello

V nastavení jednotlivých stránok môžete meniť URL a pridávať meta popisy, ktoré môžu zvýšiť CTR (mieru prekliku) z vyhľadávania na váš web. Nechýbajú ani tlačidlá pre rýchle zdieľanie na sociálnych sieťach a možnosť napojiť externé nástroje pre e-mail marketing. To už som písal vyššie. Štatistiky si zmeriate vďaka integrácii s Google Analytics a retargeting vám umožní Facebook Pixel, ktorý je možné do stránok tiež ľahko vložiť.

Klady a zápory Mozello

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduchý a intuitívny editor stránok- Niekomu môžu chýbať niektoré prvky vzhľadu
+ Možnosť vytvárať jazykové mutácie stránok- U tarifu zadarmo reklamný prúžok v stránkach
+ SEO nastavenia
+ E-shop aj v balíčku zdarma
+ Možnosť vkladať zdrojové kódy do stránok
+ Profesionálny minimalistický dizajn stránok

Komu by som teda odporučil Mozello

Určite sú to začiatočníci v tvorbe webových stránok, malé firmy a živnostníci, ľudia, ktorí potrebujú jednoduché viacjazyčné webové stránky a predovšetkým ľudia, ktorí si chcú rýchlo vytvoriť web alebo malý e-shop. Je Mozello pre každého? To asi nie. V editore sa nezhlédnu vysoko kreatívni používatelia, ktorí potrebujú na stránkach množstvo vizuálnych efektov. Naopak sa tu nájdu používatelia zameraní na rýchlosť, jednoduchosť a ľahkosť dizajnu stránok.

S nadsádzkou možno tvrdiť, že tu zvládne vytvoriť profesionálne vyzerajúce webové stránky aj firemná recepčná, ktorá nemá s tvorbou absolútne žiadnu skúsenosť.

Výhodou Mozello je možnosť vkladania vlastného kódu (HTML, CSS, JavaScript), čo umožňuje pokročilejším používateľom a webovým dizajnérom vytvárať komplexnejšie a vizuálne atraktívnejšie weby. Možnosť vytvárania viacjazyčných stránok a jednoduchá tvorba e-shopu tiež pridávajú na hodnote tohto nástroja.

Na druhej strane, ak hľadáte pokročilé funkcie a vysokú mieru prispôsobenia, môže sa Mozello zdať obmedzené. Navyše, ak plánujete vytvoriť rozsiahlejšie webové stránky alebo e-shop, budete pravdepodobne potrebovať prejsť na platenú verziu.

Celkovo vzaté, Mozello je dobrým nástrojom na tvorbu webových stránok, ktorý je ideálny pre začiatočníkov a pokročilých používateľov, ktorí hľadajú jednoduché, ale efektívne riešenie.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.