Mozello recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: Vytvorte si bleskovo rýchly web s Mozello

Skúsili ste už všelijaké editory webových stránok a myslíte si, že tvorba webu už nemôže byť jednoduchšia? Tak to ste asi ešte neskúsili minimalistické Mozello. V tom zvládnete ľahko vytvoriť stránky, čo búrajú rýchlostné hranice Google PageSpeed ​​Insights, aj keď sa o to nebudete snažiť. A čo ďalšie vám tento editor ponúkne?

Čo je Mozello?

Mozello je služba, s ktorou si jednoducho vytvoríte webové stránky, blog alebo napríklad e-shop. Vlastne ide o druh WYSIWYG editora s mnohými užitočnými funkciami. Tie slúžia pre jednoduchú tvorbu a editáciu webu. Vďaka tomu môžete tento nástroj používať aj bez predchádzajúcich skúseností s tvorbou stránok a rovnako dokážete vytvoriť funkčný web alebo elektronický obchod skoro ako profesionál.

Tvorba stránok s WYSIWYG editorom (What You See Is What You Get) je vlastne veľmi jednoduchá. Pred sebou vidíte funkčnú webovú stránku, v ktorej môžete upravovať texty, meniť fotografie alebo do nej napríklad pridávať formuláre.

Predstavte si, že čítate tento článok, a keď kliknete na nejaký odsek, tak ho môžete prepísať, pridať do neho obrázok alebo úplne zmeniť jeho rozvrhnutie, farbu i veľkosť písma a tak ďalej.

Úplne rovnako jednoducho dokážete meniť rozvrhnutie a vzhľad celej webovej stránky. Zmeniť logo, písmo, farbu pozadia stránky alebo prepísať jednotlivé položky v menu. Stačí vám k tomu len myš, klávesnica a šikovný editor stránok Mozello. Najlepšie na tom je, že k tvorbe stránok nepotrebujete znalosť programovacích jazykov.

Pre koho je služba určená?

Cieľom služby Mozello bolo vytvorenie čo najjednoduchšieho editora, ktorý svojim užívateľom uľahčí vytvorenie a štýlovanie webových stránok, blogov a elektronických obchodov. A hlavne, aby sa užívatelia dokázali v editore zaobísť bez odborných technických znalostí.

Vyskúšal som pre WebhostingCentrum už veľa editorov stránok, takže som si istý, že s týmto editorom dokáže webové stránky vytvoriť naozaj každý počítačovo gramotný užívateľ. Editor je natoľko jednoduchý, že už to asi ani viac nejde.

Odboru ani zameraniu stránok sa medze nekladú. V Mozelle vytvoríte pekné webové stránky pre malého živnostníka, remeselníka, právnika, blogera, freelancera, doktora, ale aj pre veľkú globálnu firmu. Stránkam totiž môžete vytvárať jazykové mutácie.

Pre skúsených užívateľov alebo developerov je dobrou správou, že v Mozello môžu do stránok vkladať zdrojové kódy (HTML, CSS, JavaScript), ale tiež je volať cez hlavičku. Vďaka tomu môžete nielen výrazne meniť vzhľad šablón, ale tiež vytvárať zložité funkcie na stránkach.

Čo však najskôr oceníte ako začiatočníci najviac, je možnosť vytvoriť si stránky úplne sami a bez cudzej pomoci.

Kto stojí za Mozello?

Za službou Mozello stojí softvérová spoločnosť Blumentals Solutions SIA z Lotyšska, ktorá sa špecializuje na vývoj webových aplikácií a počítačového softvéru. Medzi jej najznámejší softvér patrí editor HTMLPad alebo Easy GIF Animator.

Služba vznikla koncom roka 2013. Od samého začiatku mala veľké globálne ambície. Presadiť sa medzi známou konkurenciou chcelo veľkú dávku odvahy, a hlavne mať vymyslený spôsob, ako robiť veci inak ako ostatní.

Mozello nešlo v šľapajách ostatných veľkých editorov stránok a nesnažilo sa s nimi súťažiť v počte funkcií, šablón a ďalších vychytávok, ktoré môžu užívatelia na stránky vkladať. Spoločnosť išla úplne iným smerom. A to smerom k jednoduchosti a rýchlosti, aby boli používatelia schopní spustiť vlastný web čo najrýchlejšie. Bez rozptyľovania mnohými funkciami, ktoré by trieštili ich pozornosť. Skoro by sa ponúkalo tvrdiť, že je to taký iPhone medzi editormi webových stránok.

Hlavné vlastnosti služby

Mozello si zakladá na minimalizme. V editore nenájdete veľké množstvo prvkov, ktoré by ste do stránky mohli vložiť. Z môjho pohľadu je to dobre, pretože to nenúti začiatočníkov vkladať do stránok zbytočné efekty a funkcie, ktoré potom znepríjemňujú používateľom použiteľnosť webu. Vďaka tomu sa budú stránky načítavať rýchlejšie, čo návštevníci určite ocenia viac ako loadingové koliesko pri načítaní webu. Ale o tom neskôr.

Recenzia Mozello - hlavné vlastnosti služby
Ukážka editora stránok Mozello.

Hlavnú výhodu Mozello vidím práve v tej všadeprítomné jednoduchosti. Vďaka nej dokáže stránky vytvoriť asi vážne každý.

Editor je vskutku intuitívny. Ako môžete vidieť na obrázku vyššie, tak neobsahuje veľa ovládacích prvkov. Jednoduchosť editora je veľkým prekvapením. Už som videl veľa jednoduchých nástrojov, a nikdy by ma nenapadlo, že by išlo ich ovládanie vyriešiť ešte o trochu lepšie.

Keď napríklad v editore Wix kliknete na nejaký prvok, tak na vás vyskočí toľko zbytočných možností nastavenia, až sa vám z toho zatočí hlava. Tu nie. Samozrejme veľmi kreatívni ľudia tu môžu postrádať určité prvky a funkcie. Tie sa však pre minimalistický dizajn jednoducho nehodia. Preto tu nie sú.

Ak by vám nejaké prvky predsa len chýbali, tak ich môžete pridať vložením HTML, CSS alebo JavaScript kódu. S ich pomocou si môžete vytvoriť zložitejšie elementy ako akordeóny, taby, slideshow a ďalšie. Avšak, to sú prvky, ktoré nie sú pre webové stránky nevyhnutne nutné.

Jednou z výhod, ktoré u Mozello nájdete, je vytváranie jazykových mutácií stránok. Táto funkcia je dostupná aj vo verzii zadarmo. Podobnou funkciou sa nemôže pochváliť len tak hocaký editor stránok. Na pár kliknutí môžete vytvoriť multijazyčný web. Jediná nevýhoda je asi v tom, že vzhľad stránok nejde naklonovať. To znamená, že pri vytváraní inej jazykovej verzie musíte vytvoriť aj celý dizajn stránky.

Medzi hlavné vlastnosti služby patrí:

  • Minimalizmus
  • Intuitívny a veľmi jednoduchý editor
  • Možnosť vkladať vlastný kód (HTML, CSS, JavaScript)
  • Vytváranie multijazyčných webových stránok

Celému editoru dominuje hlavné ľavé menu. Cez jednotlivé jeho položky sa môžete dostať na ďalšie možnosti nastavovania stránky alebo celého webu. Zrejme nikdy sa ale nedostanete do situácie, kedy si nebudete vedieť s niečím rady. Nástroj je jednak poslovenčený aj počeštený, ale tiež veľmi dobre navrhnutý a užívateľsky prívetivý.

Pre predstavu sem dávam obrázok asi tej najzložitejšej veci, na ktorú v službe narazíte. Je to nastavenie webu a užívateľského konta. Nič zložitejšieho som v Mozello vlastne nenašiel. Takže aj toto dobre ilustruje a podkladá moje tvrdenie, že ide o užívateľsky jednoduchý a prívetivý nástroj.

Mozello recenzia hlavné vlastnosti služby nastavenia
Nastavenia webu a užívateľského účtu.

Cenové balíčky

Cenovú ponuku Mozello tvoria celkom 3 balíčky – Zadarmo, Prémium a Prémium Plus. S používaním bezplatného balíčka musíte počítať s tým, že môžete používať iba doménu 3. rádu (napríklad http://adresa.mozello.cz) a na stránkach budete mať reklamný prúžok Mozella. V prípade URL si môžete vybrať z 23 domén 2. rádu. Vaša adresa potom môže byť http://adresa.mozello.de, http://adresa.mozello.ru a tak ďalej. To je na balík zdarma celkom slušné.

Mozello recenzie cenové balíčky
Cenové balíčky Mozello.

Cenový balík Zadarmo je dobrý nielen k tomu si Mozello poriadne vyskúšať, ale môžete v ňom vytvoriť aj plnohodnotný elektronický obchod, do ktorého sa vmestí 5 položiek.

Platené balíky sa od seba líšia veľkosťou priestoru pre stránky a pre súbory, ktoré nahráte do služby (fotografie, dokumenty atď.), alebo maximálnym možným počtom položiek v internetovom obchode.

Pri všetkých balíčkoch môžete pre platby využívať svoj PayPal účet, ktorý so svojím e-shopom ľahko spojíte cez administráciu internetového obchodu.

S balíkom Prémium máte k dispozícii 50 GB priestoru a možnosť vytvoriť e-shop s 15 položkami. Čerešničkou na torte je zriadenie nového doménového mena zadarmo.

Prémium Plus je neobmedzený balíček, kde nie ste limitovaní priestorom ani maximálnym množstvom položiek v internetovom obchode, v ktorom si môžete vybrať pre platby jednu zo 7 platobných brán. V tomto pláne získate tiež doménu zadarmo.

Šablóny

V Mozello je pripravených celkom 45 šablón na okamžité použitie na vašich stránkach. Služba vo svojom cenníku vtipne uvádza milióny možných dizajnov. Je pravda, že s možnosťami nastavovania šablón, farieb, písma a zmenou fotografií, môžete vlastne vytvoriť neobmedzené množstvo vzhľadov webových stránok. Milión variantov designov asi vytvoríte, ale dosť záleží na vašej predstavivosti.

Recenzie Mozello ukážky šablón
Ukážky šablón v službe Mozello.

Šablóny sú samozrejme plne prispôsobiteľné, takže ich môžete upravovať podľa ľubovôle a meniť ich vzhľad a farby podľa potreby. A ako to už u vizuálnych builderov stránok býva, tak ani u Mozello nie je problém zmeniť šablónu s účtovnou tematikou na vzhľad vhodný napríklad pre servisné stredisko automobilov Tesla.

Šablóny spĺňajú moderné požiadavky na dizajn stránok. Dokážu sa zobrazovať správne na všetkých zariadeniach, pretože sú plne responzívne. Návštevníci vašich stránok nebudú mať problém stránky čítať na mobilnom telefóne, ale ani na notebooku alebo napríklad tablete.

U Mozello musím pochváliť rýchlosť načítania šablón. Tú ocenia najmä návštevníci stránok. Šablóny sa načítavajú a reagujú rýchlo. A to aj s neoptimalizovanými obrázkami (s obrázkami v plnom rozlíšení). Takže napríklad v teste rýchlosti Google PageSpeed ​​Insights som dosiahol na skvelé hodnoty výsledkov. Ale o tom až v závere.

Vlastné šablóny na Mozello

Mozello ponúka tvorbu individuálneho dizajnu na mieru. Táto služba je však za nemalý poplatok (Vlastný design na Mozello). Avšak, u väčšiny pripravených šablón môžete výrazne ovplyvňovať ich pôvodný vzhľad. Do stránok totiž môžete vkladať vlastné HTML, CSS, ale aj JavaScriptové kódy. Tiež môžete volať scripty z externých zdrojov. Kódy môžete vkladať nielen medzi tagy <head> </ head>, ale tiež do <body> alebo priamo do obsahovej časti webu. Vývojári vedia, že im to ponúka takmer neobmedzené možnosti pri vytváraní originálnych vzhľadov webových stránok. Viac sa dozviete v časti pre vývojárov: Create custom website.

Recenzia Mozella vkladanie vlastného HTML
Vkladanie vlastného HTML kódu do obsahovej časti webu.

Hlavné vlastnosti editora

Asi sa budem opakovať, ale hlavnou vlastnosťou editora stránok Mozello je jednoduchosť. V editore neprekáža žiadna funkcia navyše, ktorú by ste nevyužili. Tento editor jednoducho nejde cestou tisícov prvkov, čo sa dajú jednoducho vložiť do stránok. Naopak sa sústredí na podstatné veci ako napr. obsahové časti. Pretože obsah je nakoniec to, čo návštevníkov webu zaujíma zo všetkého najviac.

Recenzie Mozella zmena obsahového bloku v editore
Zmena rozloženia obsahu stránky.

S Mozello vytvoríte minimalistické stránky so skvelou UX (užívateľskou prívetivosťou). Slovíčko minimalistické, ale neznamená nič zlé. Webové stránky budú pútavé a trebárs aj s peknými efektmi ako sú napríklad slidery, ale nebudú plné prvkov, ktoré nemajú na profesionálnom webe čo robiť. Za mňa je toto veľké plus. Neskúsený používateľ vďaka tomu vytvorí pekný a rýchly web. A to je dôležité, pretože dnes sa kladie veľký dôraz práve na rýchly a použiteľný web, čo vám vlastne môže zariadiť aj malé plusové body u vyhľadávačov a potrebné zlepšiť pozície stránok vo vyhľadávaní.

Mozello recenzia ukážka editora
Ukážka jednoduchého editora.

V editore teda nie je príliš tlačidiel a funkcií, ktoré by vám znepríjemňovali prácu pri tvorbe webu. To najlepšie na editore asi je, že všetko, na čo kliknete, vás prenesie do ďalšieho intuitívneho prostredia, kde rýchlo pochopíte, čo dané nastavenie alebo funkcie robia.

Napríklad tlačítkom + pridáte ďalšie obsahovú časť do stránky. A ozubeným kolieskom, zase upravíte rozvrhnutie obsahového prvku, ktorý už v stránke je. Krížik obsahový prvok zmaže.

Novú stránku vytvoríte cez položku v ľavom menu s názvom Stránky. Blogový príspevok vytvoríte cez položku Články a do správy e-shopu sa dostanete cez položku E-shop, ktorá sa objaví po vložení stránky typu Katalóg produktov alebo e-shop. Ak nebudete elektronický obchod vytvárať, tak v menu vlastne ani položku E-shop neuvidíte. Takže vám tam nebude prekážať.

Na jedno kliknutie môžete na svojom webe zapnúť oznámenia o využívaní súborov cookie. K tomuto oznámeniu potom môžete tiež priradiť stránku so zásadami o ochrane osobných údajov známej tiež ako GDPR.

Myslím si teda, že bez nutnosti prečítania zložitého manuálu rozvrhnete, vytvoríte a spustíte stránky za veľmi krátku dobu.

SEO nastavenia Mozello

Moderné webové stránky sa už dnes nezaobídu bez možnosti optimalizácie pre vyhľadávače. Vďaka SEO dokážu vyhľadávače lepšie nájsť a porozumieť webovým stránkam. Pre vás to znamená, že stránky budú lepšie nájditeľné vo vyhľadávačoch, čo má za následok väčší prísun návštevníkov.

Recenzia Mozello SEO nastavenie
Možnosti SEO nastavení.

Priamo v obsahu stránok môžete meniť napríklad úrovne nadpisov alebo pridávať štruktúrované značky Schema.org. V nastavení jednotlivých stránok môžete meniť URL a pridávať meta popisky, ktoré môžu zvýšiť CTR (mieru prekliku) z vyhľadávania na váš web.

Prepojenie Mozello s ďalšími aplikáciami a službami tretích strán

Pre výkon stránok alebo e-shopu môže byť občas nevyhnutné spojenie s nejakou službou alebo nástrojom, ktorý nepochádza priamo z dielne poskytovateľa služby. V našom prípade z dielne Mozello. V takom prípade vzniká potreba spojiť svoj web s cudzím nástrojom, ktorý sa postará napríklad o meranie návštevnosti, zber e-mailov, predaj alebo fakturáciu.

Aj v tejto časti očakávajte minimalizmus. Priamo v nástroji príliš pripravených napojení nenájdete. Sú tam vlastne pripravené formuláre pre vloženie ID od Google Analytics alebo Facebook Pixel. U e-shopu potom napojenie na PayPal a v prípade najvyššieho cenového balíčku napojenie na platobné brány.

V službe je tiež pripravené rýchle prepojenie so službou Engaga. To je nástroj na vytváranie efektívnych webových formulárov a pop-up okien, ktoré vám pomôžu so zberom e-mailov napríklad pre rozosielanie newsletterov. Formuláre a pop-up okná môžete v službe vytvárať pomocou vizuálneho editora a potom ich nechať zobrazovať na svojom webe Mozello.

Vďaka vkladaniu externých scriptov a kódov môžete svoj web Mozello prepojiť s asi akýmkoľvek nástrojom a službou, na ktoré si len spomeniete.

Na Mozello môžete využívať napríklad:

Návod, ako vytvoriť webovú stránku s Mozello

Tvorba webu je jednoduchá. Rovnako ako celá služba. S jednoduchou registráciou vlastne už začínate tvoriť vlastné webové stránky.

Registrácia a vytvorenie nového projektu

V prvom kroku sa vás služba opýta na e-mailovú adresu a heslo, ktoré budete používať na prihlásenie. A tiež sa vás spýta na to, o čom web bude. Bude to blog, e-shop alebo napríklad firemný web? Vlastne ani nezáleží na tom, čo vyberiete, pretože to môžete neskôr jednoducho zmeniť a obohatiť firemný web napríklad o obchod.

Mozello návod tvorba webu
Registrácia do Mozello.

Výber šablóny pre nový web

V ďalšom kroku si vyberiete dizajn pre stránky. Na výber máte teda zo 45 šablón vzhľadu, ktoré môžete ľubovoľne upravovať pre svoje potreby. Zo šablóny pre kaderníka môžete vytvoriť napríklad stránky pre osobného coacha.

Návod Mozello výber šablóny
Výber dizajnu stránok.

Úprava šablóny

Kliknutím na prvok sa vám ukážu jeho ďalšie možnosti. U loga môžete prepísať text alebo nahrať svoje obrázkové logo. U sliderov vymeniť a pridávať obrázky a u textových častí sa vám ukážu ďalšie možnosti pre štýlovanie textu. Do stránky môžete vkladať ďalšie obsahové časti a potom s nimi rôzne pracovať, aby spĺňali vaše potreby.

Návod na Mozello editovanie textu
Úprava textu.

Praktická tvorba stránok s nástrojom Mozello

Po výbere šablóny sa dostanete priamo do editora, kde môžete upravovať jej rozvrhnutie a vzhľad. Ja som predtým napísal, že šablónu pre kaderníka môžeme zmeniť na šablónu pre osobného coacha. Tak si to teda ukážeme.

Zmena loga

Ako prvú vec zmeníme pôvodné logo za svoje. Ja nemám obrázkové logo, takže budem pracovať s textom. Ten sa dá rôzne zväčšovať a zmenšovať.

Mozello návod na zmenu loga
Zmena loga.

Zmena hlavného obrázku webu

Pre zmenu hlavného obrázku kliknite na ikonu ceruzky. Tým sa dostanete na výber obrázkov, ktoré máte na disku v počítači.

Návod na Mozello zmena slideru
Zmena hlavného obrázka.

Zmena hlavného nadpisu

Hlavný nadpis sa mení podobne ako logo alebo ostatné texty na stránke. Jednoducho len kliknete na text a môžete ho prepísať alebo zmeniť jeho veľkosť. Ozubeným kolieskom vpravo môžem pod nadpis pridať tlačidlá alebo zmeniť jeho pozíciu (napríklad zľava doprava).

Návod Mozello zmena nadpisu
Zmena hlavného nadpisu stránky.

Zmena farieb dizajnu

Keď kliknete v ľavom menu na položku Vzhľad/Zmeniť farby. Máte možnosť zmeniť farby vzhľadu predpripravenými schémami. Ak vám to nestačí, tak vyberte možnosť pokročilého upravovania. V tej môžete upravovať farby jednotlivých položiek ako nadpisy, text, tlačidlá alebo pozadia stránok.

Mozello návod na zmenu farieb
Zmena farieb dizajnu.

Rôznymi úpravami alebo pridávaním prvkov do stránok som sa dopracoval k jednoduchému webu, ktorý je responzívny, funkčné, a môžu ho okamžite začať navštevovať potenciálni klienti.

Mozello recenzia a návod finálny web
Výsledný web.

Klady a zápory Mozello

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduchý a intuitívny editor stránok- Niekomu môžu chýbať niektoré prvky vzhľadu
+ Možnosť vytvárať jazykové mutácie stránok- U tarifu zadarmo reklamný prúžok v stránkach
+ SEO nastavenia
+ E-shop aj v balíčku zdarma
+ Možnosť vkladať zdrojové kódy do stránok
+ Profesionálny minimalistický dizajn stránok

Záver

Mozello si ide vlastnou cestou minimalizmu. Ja si myslím, že je to dobrá voľba. Tak totiž nedôjde k tomu, že by si tu začiatočník predplatil služby, ale stránky potom budú nepoužiteľné, pretože by na ne použil všetky efekty, čo služba ponúka. A že som takých webov už videl.

Táto služba sa zameriava na potreby zákazníkov, ktorí chcú rýchlo a jednoducho vytvoriť plnohodnotné webové stránky alebo e-shop. K tomu im Mozello ponúka radu užitočných funkcií a nastavení.

S nadsádzkou sa dá tvrdiť, že tu zvládne vytvoriť profesionálne vyzerajúce webové stránky i firemná recepčná, ktorá s tvorbou nemá absolútne žiadnu skúsenosť.

Na službe sa mi páči ten všadeprítomný minimalizmus. Za celú dobu testovania editora som sa nedostal do nejakého nastavenia, o ktorom by som si myslel, že ho nezvládne začiatočník pochopiť. Všetko je jednoduché, a hlavne v slovenčine, ale aj v mnohých ďalších jazykoch. Tých je na výber 17.

Som prekvapený nielen rýchlosťou editora, ale aj finálnych webových stránok. Naschvál som do nich nahral neoptimalizované obrázky vo vysokom rozlíšení a bez kompresie. Výsledok z Google PageSpeed ​​Insights je vážne výborný.

Recenzia Mozella test rýchlosti webovej stránky
Test rýchlosti vytvorených stránok.

Je Mozello pre každého? To zrejme nie. V editore sa nenájdu vysoko kreatívni užívatelia, ktorí potrebujú na stránkach hromadu vizuálnych efektov. Naopak sa tu nájdu užívatelia zameraní na rýchlosť, jednoduchosť a ľahkosť dizajnu stránok, ktoré sa budú ich návštevníkmi s radosťou používať.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.