Incogni Recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Incogni: nástroj pre žiadosť výmazu osobných údajov

Napísal vám niekto alebo zatelefonoval a poskytol nevyžiadanú obchodnú ponuku a vy sa pýtate, kde na mňa vzal telefón, kde vzal moje osobné údaje, ako to, že o mne vie toľko informácií? Jednoducho si ich kúpil od dátových brokerov. Zaujíma vás, kto to je a ako u nich vymažete svoje osobné údaje? S týmto problémom vám pomôže nástroj Incogni. Ako funguje? To sa dozviete v tomto článku.

Aby som vám to vysvetlil hneď na začiatku, Incogni nebude žiadať o výmaz osobných údajov u spoločností ako Google, Facebook, od vášho obľúbeného e-shopu alebo mestského úradu. Incogni žiada o výmaz osobných údajov od dátových brokerov, ktorí získavajú informácie o vašej osobe rôzne po internete, z webov, z aplikácií, z online hier, zo sociálnych sietí a podobne. Zaujíma vás, ako je to možné?

Kto je dáta broker?

Dáta brokeri sú spoločnosti, ktoré vlastnia počítačové systémy, pomocou ktorých zhromažďujú veľké množstvo osobných údajov o nás všetkých. Zo získaných dát, ktoré pochádzajú z rôznych zdrojov vytvárajú profil pre vašu osobu a rôzne množiny publika, ktoré sú vytvorené napríklad na základe záujmov. Tieto informácie potom dáta brokeri predávajú marketérom a obchodným spoločnostiam, ktoré vám na ich základe predkladajú rôzne obchodné ponuky.

Kde dáta broker dáta získa?

V e-shopoch, v komentároch, na sociálnych sieťach, v aplikáciách, na webových stránkach, vo verejných záznamoch ako je obchodný register, zo zdanlivo serióznych marketingových prieskumov a podobne.

Kde Se Ziskavaju Osobne Informacie
Systémy sa snažia nájsť aj tie najmenšie cestičky vedúce k informáciám o vašej osobe.

Systémy dátových brokerov dokážu prechádzať naprieč celým webom a zbierať na ňom zdanlivo neškodné informácie, z ktorých zostavujú váš osobnostný profil. Títo zberatelia informácií dokážu informácie nielen zhromažďovať, ale takisto analyzovať a čistiť, aby boli tieto dáta čo najpresnejšie a dali sa využiť na marketingové alebo iné účely.

Samozrejme, svoje osobné informácie sa snažíte čo najviac chrániť. Lenže občas dáte recenziu podniku na Google, Heureke alebo na Facebooku. Občas tiež napíšete niečo do facebookovej skupiny, pridáte príspevok na Twitter alebo Instagram, prípadne máte vlastnú webovú stránku.

Teraz si ale predstavte, že si nainštalujete nejakú aplikáciu do svojho telefónu, ktorú si pred vami nainštalovalo milión iných užívateľov. Takáto aplikácia je predsa neškodná, alebo nie?

Určite nemôžeme všetky aplikácie hádzať do jedného vreca, ale hrozba tu vždy je. Aplikácie od nás dokážu získavať rôzne informácie. A to oveľa citlivejšie, ako akákoľvek webová stránka.

Zdroje Osobnych Informaci
Osobné informácie o vás sa nachádzajú v rôznych častiach internetu.

Aplikácia dokáže získavať dáta z vašej geolokácie, takže vie, že ste boli u zubára, na gynekológii alebo v trafike. Teraz si predstavte, že k tomu získa dáta z vašich inteligentných hodiniek. Odrazu má dokonalý osobnostný profil a vie, čo robíte, kam chodíte, kedy športujete, kedy nakupujete, kde nakupujete a množstvo ďalšieho. A vedeli ste, že tieto dáta o vás sa dajú veľmi jednoducho kúpiť? Šialené, že?

Našťastie, máme právo na výmaz vďaka GDPR (General Data Protection Regulation, slovensky Všeobecné nariadenie o ochrane údajov).

Ako v tomto prípade pomôže nástroj Incogni?

Jednoducho kontaktuje pod vaším menom dátových brokerov(sprostredkovateľov údajov) so žiadosťou o výmaz všetkých údajov , ktoré o vás v ich databázach majú. Tí to musia urobiť, pretože na to existujú zákony. V Európe ide o GDPR a v USA o CCPA.

Incogni Predstavenie

Problém je ale v tom, že výmaz údajov nie je tak jednoduchý. Zberatelia údajov majú v údajoch veľa peňazí, takže sa snažia vyhoveniu žiadosti o odstránení dát rôzne vyhýbať, napríklad obštrukciami alebo prehadzovaním žiadosti medzi oddeleniami. To stojí čas, takže to obyčajný človek po čase vzdá.

Tu prichádza na rad Incogni. Ten má právne skúsenosti a automatizované systémy. Nástroj vám uľahčí množstvo práce s čítaním právnych predpisov, zjednoduší vám prácu s čítaním e-mailov a sledovaním, či ste vôbec dostali na svoj e-mail odpoveď. V nástroji budete jednoducho sledovať priebeh celého procesu, o ktorý sa stará Incogni.

Ako Incogni funguje?

Do služby je potrebné zaregistrovať sa a podpísať dokument plnej moci, ktorá slúži na vybavovanie výmazu údajov. Akonáhle tak urobíte, Incogni sa postará o kontaktovanie sprostredkovateľov dát pod vaším menom. V súčasnosti má Incogni v databáze 130+ spoločností, ktoré zhromažďujú a predávajú osobné dáta. V budúcnosti ich však nástroj plánuje rozšíriť.

Ako Incogni Funguje

V užívateľskom rozhraní potom môžete sledovať: koľko spoločností nástroj kontaktoval, ktoré spoločnosti vymazali vaše údaje a ktoré spoločnosti vaše údaje práve mažú zo svojej databázy.

Čo je Incogni?

Incogni je nástroj (služba), ktorý sa postará o výmaz osobných údajov u rôznych zberateľov dát a maklérov (sprostredkovateľov údajov), ktorí dáta nielen zhromažďujú, no takisto úspešne predávajú. Incogni má skúsenosti s tým, ako tieto subjekty prinútiť vaše dáta vymazať.

Za Incogni stojí Surfshark, ktorý je poskytovateľom aj ďalšej služby na ochranu osobných údajov a anonymizácie na internete – Surfshark VPN. Ak ste o VPN ešte nikdy nepočuli a zaujímalo by vás, ako s jeho pomocou podporiť svoje online súkromie, prejdite na náš článok Najlepšie VPN, kde sa o virtuálnych privátnych sieťach dozviete viac.

Koľko stojí výmaz údajov s Incogni?

Incogni Cena 2023

Za Incogni sa platí ročne alebo mesačne. Výhodnejšie vyjde platba na celý rok. Pri ročnom predplatnom stojí Incogni $77,88 ($6,49 mesačne). Pri mesačných platbách stojí $12,99. To je dvojnásobne viac ako pri ročnej platbe. Každý si tak musí sám vypočítať, či sa mu oplatí kontaktovať dátových brokerov samostatne, alebo prostredníctvom Incogni.

Prečo si predplácať Incogni na dlhšie obdobie?

Pretože jedným výmazom zhromažďovanie dát o vašej osobe nekončí. Spoločnosť má síce povinnosť vaše dáta vymazať, ale nič jej nebráni v tom, aby ich znova zhromažďovala. Nedá sa preto povedať, že raz požiadate o výmaz osobných údajov a máte hotovo. Incogni posiela žiadosti o výmaz údajov automatizovane a tým vlastne zaisťuje, že vaše dáta budú mimo trhu po celú dobu, kým za Incogni platíte. 

Nepodceňujte ochranu svojho súkromia

Incogni vám pomôže s výmazom údajov. Sú to informácie, pri ktorých si ani neuvedomíte, že sa dajú zneužiť. Zberatelia dát ich však predsa len vedia využiť a speňažiť. Mám tu preto pre vás aj ďalší tip, ktorý vám pomôže lepšie chrániť vlastné súkromie na internete. Je to článok o kybernetickej bezpečnosti. Určite vám pomôže zistiť, ako môžu dátoví brokeri získať nenápadne dáta o vašej osobe.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.