Express Vpn Recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: ExpressVPN je rýchla, bezpečná, ale vyplatí sa?

ExpressVPN je známy pojem medzi všetkými VPN na trhu. Na internete je množstvo kladných recenzií, ktoré poukazujú na rýchlosť, dôveryhodnosť, bezpečnosť a stabilitu pripojenia aj v prípade využitia na blokované streamovacie služby. Ako je to s ExpressVPN skutočne? Oplatí sa za ňu priplatiť? Na to sa pozrieme v tejto recenzii.

Dôveryhodnosť ExpressVPN dosvedčuje počet stiahnutí Android aplikácie na Google Play. Číslovka počtu inštalácií presiahla 50 miliónov a služba získala cez 280 000 recenzií od užívateľov z celého sveta s výslednými 4,3 hviezdičkami. Je to jednoducho slušné hodnotenie od veľkej vzorky užívateľov. Nejde ale o expertné hodnotenie, ktoré by bolo založené na nejakých dátach. Z toho dôvodu som sa rozhodol ExpressVPN dôkladne otestovať a porovnať s NordVPN. Výsledky porovnania nájdete v tejto recenzii.

Čo môže ExpressVPN ponúknuť?

V prvom rade musím pochváliť 105 serverových lokalít na všetkých kontinentoch sveta, kde má VPN vyše 3000 serverov. Nechýbajú exotické oblasti ako napríklad Pakistan, Vietnam, Filipíny a ďalšie. Som rád, že sú servery aj na Slovensku. Práve Slovensko mi pri množstve VPN služieb chýba. A to aj pri tých najlepších VPN. Servery nenájdete v štátoch, kde nie je možné kvôli miestnym vládnym nariadeniam strážiť bezpečnosť a súkromie užívateľských dát. ExpressVPN preto nemá servery v Číne a Rusku. Ale to je pochopiteľné. Avšak v týchto štátoch VPN funguje výborne, čo potvrdzuje množstvo užívateľských recenzií. Vďaka tomu môžete ľahko obísť tunajšie štátne firewally.

Expressvpn Servery

S jednou platenou tarifou môžete pripojiť až 8 zariadení naraz. A to na operačných systémoch Windows, MacOS, iOS, Android, Linux a v internetových prehliadačoch Chrome, Firefox, Edge.

ExpressVPN používa protokoly PPTP, L2TP, SSTP, IKEv2 a OpenVPN. Ako väčšina spoločností poskytujúci virtuálnu privátnu sieť, ExpressVPN striktne dodržiava zásady no-logs – to znamená, že neuchováva žiadne záznamy o užívateľských dátach ako IP adresy, históriu prehliadania, DNS dáta alebo metadáta. Medzi ďalšie dôležité bezpečnostné funkcie patrí kill switch, split tunneling a 256 AES šifrovanie.

Expressvpn No Logs

A ako je to so streamovacími servermi? Dokáže ich ExpressVPN odblokovať? Áno. Skúšal som to na BBC iPlayer, Netflix a Amazon Prime. Obsah som spustil v HD, a nič nesekalo. Program išiel plynulo po celú dobu sledovania.

Expressvpn Stream Sluzby

Ďalšie zaujímavé funkcie ExpressVPN

Používal a testoval som už mnoho VPN služieb, no pri ExpressVPN som narazil na niektoré veci, ktoré sú celkom zaujímavé a pre užívateľa viac ako užitočné.

Test rýchlosti pripojenia priamo v aplikácii

Aplikácia ExpressVPN má vstavanú funkciu na testovanie rýchlosti serverov, z ktorých si môžete vybrať ten najrýchlejší. Najlepšie na tom je, že ich nemusíte testovať po jednom. Aplikácia ich otestuje všetky naraz.

Expressvpn Test Rychlosti
Test rýchlosti priamo vo Windows 11.

Z testu rýchlosti sa dozviete latenciu, rýchlosť sťahovania a index rýchlosti, ktorý vypočíta kvalitu rýchlosti pripojenia z predchádzajúcich dvoch ukazovateľov. Čím vyššie číslo má index rýchlosti, tým lepšie a rýchlejšie pripojenie k danému serveru je.

Použitie výsledkov je na vás. Všetko záleží na tom, čo chcete s VPN robiť. Buď chcete prechádzať web v konkrétnom štáte, alebo na konkrétnom kontinente. Podľa toho si jednoducho vyberiete najrýchlejší server, aký vyhovuje vašim požiadavkám.

Expressvpn Externy Test Rychlosti
Test rýchlosti pripojenia na servery v USA. Test: Speedtest.net

ExpressVPN – test rýchlosti pripojenia

LokalitaDownload [Mbps]Upload [Mbps]Ping [ms]
USA (New York)39,7628,52110
EU (Frankfurt)41,4445,4420
Austrália (Sydney, Melbourne)37,6910,63283
Nový Zéland (Auckland, Wellington)31,1829,94293
Brazília (Sao Paulo)32,1329,22206
celosvetovo (priemer)36,428,8182,4

Jednoduchá zmena použitého protokolu

V nastavení aplikácie si môžete sami vybrať protokol, ktorý chcete použiť. Samozrejme, musíte vedieť, čo robíte. V inom prípade nechajte vybranú odporúčanú metódu automatického výberu. VPN protokoly majú dve hlavné funkcie – overovanie a šifrovanie.

Expressvpn Zmena Protokolu

Každý protokol má iné štandardy šifrovania a metódy overovania. To má pre užívateľov VPN za následok rôzne úrovne rýchlosti a zabezpečenia. Okrem toho majú protokoly aj odlišné pravidlá so zaobchádzaním s potenciálnymi chybami. To všetko môže ovplyvňovať spoľahlivosť a stabilitu pripojenia.

Automatický výber protokolu vyberie taký protokol, ktorý zodpovedá vašej sieti, takže je lepšie nechať túto prácu na aplikácii.

Ešte chcem spomenúť, že ExpressVPN vytvoril vlastný protokol Lightway, ktorý je údajne priekopnícky a VPN je vďaka nemu rýchlejšia, spoľahlivejšia a bezpečnejšia. Okrem technických špecifikácií je pri tomto protokole pre užívateľov najdôležitejšie, že má menšie nároky na zdroje oproti ostatným protokolom. V praxi to znamená, že beží rýchlejšie, nezaťažuje a spotrebováva menej energie, takže má priaznivý vplyv na výdrž batérie zariadenia.

Expressvpn Lightway Protokol

Odblokovanie streamovacích serverov

ExpressVPN má optimalizované servery, s ktorými ľahko obíde blokované streamovacie služby. V aplikácii budete špeciálne servery hľadať márne. V prípade iných VPN môžeme občas vídať, že majú v aplikáciách servery rozdelené aj podľa využitia – pre P2P, pre stream, pre hranie hier a podobne. ExpressVPN má servery rozdelené podľa lokalít.

Expressvpn Sportove Streamy

Nemôžem hodnotiť, či je to dobre, alebo zle. Mne osobne to takto vyhovuje, pretože pri iných VPN som bol často zmätený z toho, aký server vybrať a či vyberám ten správny. Tu jednoducho kliknem na štát, pripojím sa k VPN a sledujem stream. Zdá sa mi to oveľa jednoduchšie.

Je ExpressVPN rýchla VPN?

ExpressVPN je rýchla VPN služba. Spoločnosť na svojich stránkach uvádza, že podľa ich testov ide o najrýchlejšiu VPN na celom svete. Lenže toto o sebe píše každá VPN. Čo je teda pravda?

Z mojich vlastných meraní vyplýva, že ExpressVPN má veľmi rýchle servery v štátoch s vyspelou infraštruktúrou. Samozrejme, v oblastiach ako sú niektoré africké alebo ázijské štáty nemôžete čakať takú rýchlosť a komfort ako v technologicky rozvinutých krajinách.

Aké má ExpressVPN mínusy?

Pár vecí ma u ExpressVPN vyložene štve. Jednak je to dvojfaktorová autentifikácia. Takže keď si službu objednáte a zaplatíte, musíte pri prihlásení do nainštalovanej aplikácie počítať s tým, že vám e-mailom príde potvrdzovací kód. Ten vám vlastne príde s každým prihlásením do webového rozhrania. Chápem, že je to kvôli nejakej bezpečnosti užívateľských dát, ale pre prihlásenie do aplikácie mi niečo také príde minimálne obťažujúce.

Ďalšia vec, ktorá sa mi na ExpressVPN nepáči, je nutnosť mať vo Windows nainštalovanú aplikáciu, keď chcete používať iba plugin do internetového prehliadača. Napríklad pluginy VPN Private Internet Access alebo NordVPN fungujú samostatne bez nutnosti mať nainštalovanú aplikáciu.

Mať nainštalovanú aplikáciu nie je až taký problém, ale problém je samotné fungovanie. Akonáhle spustím cez plugin v prehliadači Firefox VPN, zapne sa VPN pre celý počítač. Na čo je vlastne potom plugin pre prehliadač dobrý? Ak si zapnem VPN cez plugin ExpressVPN napríklad v prehliadači Firefox, tak očakávam, že v prehliadači Chrome VPN spustená nebude. Bohužiaľ, tak to nefunguje. Zrejme ide v aplikácii nastaviť nejaké pravidlo, ale prečo? Inde to funguje.

Koľko stojí ExpressVPN?

ExpressVPN je, v porovnaní s inými VPN službami, celkom drahá. Tarifa na 1 mesiac stojí skoro $ 12,95, tarifa na 6 mesiacov stojí $ 59,94 (to je $ 9,99 mesačne) a najvýhodnejšia tarifa na 12 mesiacov stojí $ 99,84 (to je $ 8,32 mesačne). V porovnaní VPN sa môžete presvedčiť, koľko stoja iné VPN. K obhajobe vyššej ceny ale hovoria iné argumenty.

Expressvpn Cena

ExpressVPN prešla radom bezpečnostných testov, takže ide o preverenú a bezpečnú VPN, ktorá nezdieľa údaje o používateľoch s vládnymi inštitúciami. To je síce dobrý argument, ale predpokladajme, že VPN nechcete používať na porušovanie zákonov. Môže vám ExpressVPN ponúknuť niečo viac?

Jednou z obhajob vysokej ceny sú napríklad servery v oblastiach, kde iné VPN služby svoje servery nemajú. V tomto prípade je to napríklad Slovensko. Významným plusom sú aj optimalizované servery pre streamovacie služby. Hlavný je však fakt, že cez servery streamovacie kanály vážne fungujú. S tým majú niektoré služby často problémy.

Ak sa teda pýtate, či sa Express VPN za tie peniaze vyplatí, odpoveď je áno, vyplatí sa, pretože funguje.

ExpressVPN vs. NordVPN

Aký je rozdiel medzi ExpressVPN a NordVPN? To je častá otázka mnohých používateľov internetu. Hlavný rozdiel medzi oboma je na prvý pohľad viditeľný. NordVPN je výrazne lacnejšia ako ExpressVPN. Lenže užívateľské recenzie v obchode Google Play zase hovoria v prospech ExpressVPN. Obe aplikácie majú cez 50 miliónov stiahnutí, ale ExpressVPN má o niečo lepšie hodnotenie. Podstatným rozdielom, ktorý hovorí v prospech ExpressVPN, je počet serverových lokalít. NordVPN ponúka 60 serverových lokalít (60 krajín), ale ExpressVPN vie ponúknuť 90 serverových lokalít. To už je veľký rozdiel, kde vyhráva práve ExpressVPN. Viac vám napovie porovnávacia tabuľka ExpressVPN vs. NordVPN.

Expressvpn Vs Nordvpn Speed Test
Test rýchlosti a stability po pripojení na server v Albánsku. Rýchlosť je porovnateľná.

Porovnanie parametrov

ParametrExpressVPNNordVPN
Expressvpn Logo 1Nordvpn Logo
Ad-blocker
Cena za rok (platba na 12 mesiacov)99.99 EUR56.28 EUR
Počet zariadení56
Počet serverov3000+5300+
Počet krajín9060
Garancia vrátenia peňazí30 dní30 dní
No-logs
L2TP/PPTP
Kill Switch
SSL/TLS
Dostupné pre väčšinu zariadení
Rychlá VPN
Vhodné pre streaming (Netflix, YouTube atď.)

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ No log policy- Plugin pre internetový prehliadač zapne VPN v celom PC.
+ 30 dňová garancia vrátenia peňazí.
+ Split Tunneling - možnosť voľby, ktoré dáta sú prenášané cez VPN a ktoré bežným internetovým pripojením.
+ Fungujúce odblokovanie streamovacích služieb.

Hodnotenie a záver

V recenzii som sa zameral hlavne na zvýraznenie všetkých problémov, ktoré ExpressVPN môže mať v porovnaní s ostatnými. Bol by som nerád, keby hodnotenie tejto aplikácie vyznelo zle. Aby sme si rozumeli, ExpressVPN je kvalitná služba, akú sa nebojím odporučiť svojim známym. Nebojím sa ju odporučiť ani extrémne náročným používateľom, pretože viem, že s ňou neurobia chybu.

Pri hodnotení musím znovu spomenúť podivné správanie pluginov pre internetový prehliadač. Nepríde mi normálne, že rozšírením v internetovom prehliadači zapnem VPN pripojenie pre celý systém. Je to nezmyselné správanie celej aplikácie, ktoré ma obťažuje.

Musím pochváliť aplikáciu ExpressVPN pre Android. U tej som nenašiel najmenší problém a páči sa mi jej rýchlosť a spôsob ovládania. Je to jednoduchá aplikácia, v ktorej nie sú zbytočné funkcie. Jednoducho vyberiete server a pripojíte sa. To je celé. Sami môžete v Android aplikácii zmeniť aj nastavenie protokolov, nastaviť split tunneling a podobne.

Vo svojom hodnotení musím potvrdiť kladné hodnotenie z iných recenzií a hodnotenie samotných užívateľov, na ktorých spätných väzbách mi záleží najviac. Áno, ExpressVPN sa oplatí a má viac kladov, než záporov.

Poďte si prečítať naše pravidelne aktualizované porovnanie rýchlych VPN.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.