Najlepsie Wordpress Sablony

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Najlepšie WordPress šablóny – porovnanie mojich 7 najobľúbenejších

1. Divi

Divi Sablona Logo

Divi je jedna z najobľúbenejších šablón na svete. Má vlastný vstavaný drag&drop page builder v češtine, s ktorým je možné upravovať všetko, na čo si tvorca webu spomenie.

Recenzia

2. Elementor

Elementor Logo

Elementor je drag&drop page builder v češtine, s ktorým jednoducho upravíte akúkoľvek WordPress šablónu. Má však aj svoju vlastnú šablónu, takže nemusíte hľadať inde.

Recenzia

3. Kadence

Kadence Wp Logo

Kadence je rýchla, výkonná a viacúčelová šablóna. Začiatočníci k nej budú potrebovať page builder alebo si pri stavbe webu vystačia s blokmi v editore Gutenberg.

Recenzia

Recenzie a moje skúsenosti so šablónami

Živím sa ako tvorca webov alebo webdesigner. Mám skúsenosti s tvorbou webov na mnohých systémoch, preto vám môžem pre WordPress odporučiť tieto šablóny. V ich recenziách vysvetlím svoje dôvody, prečo by som ich odporučil.

1. Divi

Divi WordPress Sablona
Takto vyzerá vytváranie stránok v builderi v šablóne Divi.

Divi je šablóna s plnohodnotným page builderom, v ktorom sa pracuje štýlom drag&drop (chyť a pusť). Pri stavbe webu si vystačíte iba s klávesnicou a myšou. S Divi môžete stavať celé weby bez potreby vedieť programovať. Nemusíte vedieť ani štýly CSS. Všetko nastavíte v editore šablóny. Sám ju mám medzi obľúbenými šablónami, ktoré často používam na rôznych projektoch. So vstavaným komplexným page builderom môžete zmeniť všetko. Aj stránky a archívy, ich správanie a podobne. Pri iných šablónach toto dokážete jedine ako programátor.

S editorom sa musíte naučiť pracovať, ale je to jednoduché. Editor je v češtine. Ak ste niekedy skúšali Wix alebo Webnode, editor je to podobný. Divi je však lepšia v tom, že je vaša. Hlavne za ňu môžete zaplatiť iba raz a používať ju na neobmedzenom množstve webových stránok. Ponúka takzvanú doživotnú platbu. Tá je veľmi výhodná. Najmä pre vás a pre vaše weby, alebo keď robíte weby na zákazku klientom. Jednoducho neplatíte žiadne ďalšie poplatky za obnovenie licencie.

Divi Page Builder
Práca v editore (builderi).

Divi je flexibilná šablóna, ktorú využijete na jednoduchých weboch a blogoch. Môžete ju používať aj na WooCommerce. Tu vám Divi pomôže s prispôsobovaním šablón produktu, kategórií a podobne. Viac sa dozviete v mojej recenzii Divi.

Nevýhodou Divi je asi iba to, že nemá bezplatnú verziu. Aj napriek tomu si ju však môžete vyskúšať zadarmo, pretože máte garantovanú skúšobnú dobu 30 dní, počas ktorej vám vráti späť plnú cenu v prípade, že s ňou nebudete spokojní.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Jedna šablóna pre neobmedzený počet webových stránok- Niektoré preklady šablóny obsahujú chyby
+ Divi drag&drop builder- Na dlhšej a zložitejšej stránke môže builder reagovať pomalšie
+ Kompatibilná s väčšinou WordPress pluginov- Po deaktivácii Divi vám zostanú len "shortkódy" stránok. Na inej šablóne sa preto vytvorený dizajn nezobrazí
+ Predpripravené designy rozvrhnutia
+ Šablóna sa neustále vyvíja (časté aktualizácie)
+ Bez programovania vytvoríte responzívnu webovú stránku
+ Neobmedzená doživotná licencia
+ Slovenská lokalizácia

2. Elementor

S Elementor je to rovnaké ako s Divi. Je to šablóna s vlastným vizuálnym page builderom, s ktorým taktiež nastavíte všetko bez programovania. Môžete vytvárať vlastné šablóny stránok, kategórie, stránky produktov a podobne.

Elementor Page Builder

Elementor má svoju bezplatnú verziu. Musím vás ale upozorniť, že vo verzii zadarmo chýba mnoho dôležitých funkcií. Elementor zadarmo teda nemá zmysel používať, pretože iné bezplatné šablóny vám ponúknu lepšie funkcie. Sú to napríklad Kadence alebo Astra.

Pokiaľ si Elementor vyberiete a zaplatíte zaň, dostanete plnohodnotný a jednoduchý editor stránok, s ktorým dokážete vytvoriť veľké veci. Editor je v češtine a podľa môjho názoru je o niečo jednoduchší na používanie oproti editoru Divi. Prečo som dal Divi na prvé miesto?

Takto sa tvoria stránky s použitím Elementor. Je v češtine, ale ja rád pracujem v anglickom rozhraní.

Elementor neponúka doživotnú licenciu ako Divi. U Elementor sa platí ročný poplatok za licenciu. Môžete si vybrať medzi licenciou pre jeden web alebo licenciami pre viac webov. Multilicencia vychádza cenovo lacnejšie. Prečítajte si recenziu Elementor a budete mať jasno.

Pretože Divi aj Elementor garantujú vrátenie peňazí v plnej výške po dobu 30 dní v prípade nespokojnosti, odporúčam vám vyskúšať si Elementor Pro aj Divi a vybrať si to, čo sa vám bude lepšie používať.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Veľké množstvo funkcií vo verzii zadarmo.- Za WooCommerce editor si musíte priplatiť.
+ 300+ pripravených profesionálnych šablón.- Prednostná podpora vás bude stáť minimálne 49 $ ročne.
+ Pravidelné ukladanie stránky v editore - možnosť vrátiť sa k staršej verzii, pokiaľ niečo pokazíte.- Bezplatná verzia nie je veľmi použiteľná.
+ Drag&drop editor
+ Vytvorený web je optimalizovaný aj pre mobilné zariadenia.
+ Možnosť vytvárať a nastavovať globálne šablóny (PRO).
+ Jednoduchá úprava WooCommerce stránok (PRO).
+ Možnosť konfigurácie SEO nastavenia pre vytvorené stránky a šablóny.

3. Kadence

Kadence je rýchla a výkonná šablóna. Používam ju na mnohých klientskych weboch a beží na nej aj tento web. Kadence má vlastný plugin, ktorý pridá bloky do editora Gutenberg. K platenej šablóne dostanete ďalší balík pluginov, ktoré oceníte napríklad pri upravovaní WooCommerce e-shopu. Tu hovorím o Kadence Shop Kit, s ktorým môžete meniť vzhľad a rozloženie produktových stránok. Bez potreby programovania. Všetko sa dá zvládnuť cez Gutenberg a Kadence Hooked Elements, ktoré sú dostupné iba v platenej verzii. Viac vám povie moja recenzia šablóny Kadence.

Kadence WordPress Sablona

Šablónu Kadence by som mohol odporučiť aj pokročilejším začiatočníkom. Na úpravu akejkoľvek šablóny sú potrebné nejaké skúsenosti. Kadence má databázu Štartovacích šablón. Ide o profesionálne vytvorené weby s demo obsahom, ktorý ľahko vymeníte za svoj. V praxi to funguje tak, že si vyberiete predpripravenú šablónu, tú si cez administračné rozhranie WordPress stiahnete, vyberiete si farebnú kombináciu a môžete upravovať jednotlivé stránky aj ich časti. Tvorba webu je týmto spôsobom veľmi jednoduchá a hlavne rýchla.

Kadence WordPress Sablona Starter Templates
Predpripravené šablóny Kadence.

Na Kadence môžete vytvárať taktiež weby podľa vlastného návrhu na takzvanej bielej stránke. Kadence môžete používať v spojení s builderom Elementor. S týmto kombom budete mať funkčne nadupaný systém, na ktorom môžete stavať komplexné weby, magazíny alebo e-shopy.

Kadence má svoj bezplatný aj platený variant. Bezplatný variant je dobre použiteľný na jednoduché firemné weby, blogy a magazíny. Na komplexnejší web, magazín alebo e-shop by som vám odporučil platený variant, ktorý sprístupňuje viac funkcií pre nastavenie a pre WooCommerce.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Rýchla a ľahká šablóna
- Štartovacích šablón zatiaľ nie je veľa (ale postupne pribúdajú)
+ Multifunkčná šablóna
+ Štartovacie šablóny
+ Bezplatná verzia
+ Hlboká integrácia s WooCommerce, LearnDash a LifterLMS

4. Astra

Šablóna Astra je podobná šablóne Kadence. Astra má tiež vlastnú databázu hotových Štartovacích šablón, ktoré jednoducho použijete na svoj web. Astra má aj podobné funkcie ako Kadence.

Astra WordPress Sablona

Všetky najlepšie šablóny súčasnosti sa predháňajú vo svojich funkciách. Keď príde s novou funkciou jedna, ďalšia ju bude mať čoskoro tiež. Na to sa môžete spoľahnúť.

Keby som sa v súčasnej dobe rozhodoval medzi Astra a Kadence, vybral by som si tú, pri ktorej sa mi páči viac štartovacích šablón. Každý máme iné preferencie. Ja mám radšej štartovacie šablóny a iné pluginy od Kadence, ale skôr ako som spoznal Kadence, používal som iba šablónu Astra. Viac informácií si môžete prečítať v recenzii šablóny Astra.

Astra WordPress Sablona Starter Templates
Ukážka predpripravených šablón od Astra

Astra má aj vlastný page builder – Spectra. Ten si môžete stiahnuť zadarmo z repozitára WordPress. Podobne ako pri Kadence ide o prídavné bloky do Gutenbergu. Vlastne šablónu Astra si môžete nainštalovať aj v jej bezplatnej podobe. Zase však ide o osekanú verziu, ktorá toho vie o trochu menej ako bezplatná verzia šablóny Kadence. Astra môžete tiež používať v kombinácii s Elementor.

Samozrejme, odporúčam platenú verziu, ale rovno hovorím, že záleží na vašich potrebách. Možno si vystačíte s bezplatnou, ale platená toho ponúka oveľa viac.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Odladený zdrojový kód- Verzia zdarma je veľmi "osekaná"
+ Nepotrebuje načítať zbytočné súbory
+ Možnosť zaplatiť doživotnú licenciu
+ Kompatibilný s populárnymi page buildermi
+ Desiatky Starter Templates, vďaka ktorým je šablóna vhodná aj pre menej skúsených a graficky nenadaných užívateľov
+ Nastavovanie zložitých funkcií šablóny bez znalosti kódovania
+ Integrované funkcie pre WooCommerce

5. OceanWP

OceanWP je viacúčelová WordPress šablóna. Napriek tomu z vlastnej skúsenosti viem, že ju ľudia používajú hlavne na vytváranie e-shopov. Som presvedčený, že táto šablóna má lepšie vyladené nastavenia a funkcie pre WooCommerce e-shopy. Tiež má asi najviac štartovacích šablón pre WooCommerce. Pre e-shop je preto šablóna OceanWP jasná voľba.

Oceanwp WordPress Sablona
Na OceanWP si vyberiete z mnohých štartovacích šablón.

OceanWP má bezplatnú verziu šablóny, ktorá je podľa môjho názoru absolútne zbytočná. Veľa toho nevie. Pokiaľ chcete stavať vlastný e-shop, urobte tak na platenej verzii šablóny OceanWP, ktorá je napodiv pomerne lacná. Ak však za šablónu platiť nechcete, pozrite sa po inej bezplatnej šablóne.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ bezplatná verzia
- oproti konkurencii značne osekaná free verzia
+ dobrá pre e-shop na WooCommerce
+ možnosť používať Divi, Gutenberg, Elementor

6. Avada

Avada patrí k najpredávanejším WordPress šablónam. Nemá bezplatnú verziu. Z Avada sa postupom času stal robustný website builder podobný Divi a Elementor. Avada robí množstvo vecí odlišným spôsobom. Mne sa zdá, že často zložitým. Napriek tomu by som sa nebál šablónu Avada odporučiť začiatočníkom. Budú sa s ňou musieť síce zžiť, no odmenou im budú funkcie, ktoré Avada ponúka. A nie je ich málo.

Avada WordPress Sablona
Avada je šablóna s vlastným page builderom. V jej prípade nebudete potrebovať Divi alebo Elementor.

So šablónou a jej live builderom postavíte celý web od nuly bez potreby čokoľvek programovať. Zaobídete sa bez vývojárov. Pokiaľ vás to zaujalo, prečítajte si recenziu Avada šablóny.

Avada WordPress Sablona Starter Templates
Avada ponúka tiež množstvo pekných predpripravených šablón.

Mne sa na Avada páči veľké množstvo predpripravených štartovacích šablón. Bohužiaľ sa mi nepáči cenová politika. V porovnaní s ostatnými šablónami vychádza Avada celkom draho. U Avada si vždy kupujete licenciu pre jeden web. Táto licencia sa musí každý rok predĺžiť. To je pochopiteľné, ale iné šablóny majú možnosť využitia na neobmedzenom množstve webov.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Fusion Builder- Licencia len pre jeden web
+ Viac ako 60 predpripravených šablón vzhľadu- Nemá verziu zadarmo
+ Avada je vhodná aj pre začiatočníkov
+ Možnosť vytvárať dynamický obsah pomocou Fusion Theme Builder
+ Integrácia WooCommerce pre jednoduché dizajnovanie vzhľadu obchodu
+ Budúce aktualizácie v cene
+ Dizajnovanie a úprava vzhľadu šablóny cez vizuálne nastavenie (nemusíte vedieť HTML a CSS)

7. GeneratePress

GeneratePress je šablóna podobná šablónam Kadence a Astra. Dôvod, prečo je posledná, je ten, že je vhodná pre pokročilejších používateľov CMS WordPress. Aby ste tomu rozumeli, GeneratePress ponúka aj pár štartovacích šablón, funkcie pre jednoduché nastavenie webu a mnoho ďalšieho. Lenže podľa mojich skúseností je oproti iným šablónam zložitejšia na používanie. Veľa vecí sa musí väčšinou riešiť programovaním a upravovaním CSS štýlov. To nie je nič pre začiatočníkov.

Generatepress WordPress Sablona
Na použitie GeneratePress potrebujete nejaké skúsenosti.

GeneratePress je dobrá šablóna, ktorú si obľúbia developeri a skúsenejší používatelia. Má skvele spracovanú dokumentáciu, vlastný builder stránok, pokročilý hook systém a podobné veci. V základe ide o rýchlu viacúčelovú šablónu bez zbytočného balastu.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ bezplatná verzia
- bezplatná verzia skoro nič nevie
+ skvele optimalizovaná a rýchla- vhodná iba pre skúsených užívateľov
+ doživotná licencia

Ako vybrať WordPress šablónu

Šablónu vyberajte podľa potrieb a vlastných znalostí. Veľa šablón pre WordPress je takzvane viacúčelových. To teda znamená, že ich môžete použiť pre firemné webové stránky, pre e-shop, pre blog alebo pre osobný web.

Prečo vybrať viacúčelovú šablónu?

Viacúčelové šablóny majú vstavané funkcie, ktorými ľahko upravíte dôležité prvky stránky. Napríklad jednoducho zmeníte logo, hlavné farby a písma webových stránok, vzhľad tlačidiel a mnoho ďalšieho. Bez znalostí programovania. Takzvané multipurpose šablóny môžete použiť na stránkach pre akýkoľvek odbor. Ich výhodou je, že majú všetky funkcie, takže teraz síce tvoríte firemnú stránku, ale pokiaľ budete v budúcnosti potrebovať e-shop, tak to s viacúčelovou šablónou nebude problém. Práve preto by ste si mali vybrať viacúčelovú šablónu.

Podľa môjho názoru sú najlepšou voľbou šablóny s vlastným builderom stránok. Sem patria Divi a Elementor. Tieto dve šablóny umožňujú jednoducho upravovať všetky prvky WordPress webu bez potreby poznať HTML, CSS alebo programovací jazyk.

Keď sa naučíte pracovať s editorom (builderom) stránok, veľmi rýchlo si postavíte vlastný web podľa svojich predstáv. Výhodou Divi a Elementor je jednoduchá úprava všetkých podstránok a súčastí webu. Napríklad pri e-shope na WooCommerce môžete pomocou editora zmeniť vzhľad stránky produktu, kategórií, košíka a iných podstránok. Toto umožňuje iba Divi a Elementor. V iných šablónach už musíte upravovať zdrojový kód šablóny, používať hooky a podobne. To už nie je nič pre začiatočníkov.

K rýchlym a výkonným šablónam patria okrem Kadence a Astra aj Ocean WP, GeneratePress a Avada. Ich spoločnou výhodou je rýchlosť. Ku všetkým týmto šablónam poskytujú ich vývojári predpripravené šablóny (štartovacie šablóny), ktoré si môžete stiahnuť a používať na svojom webe, ktorý si vytvoríte sami. Štartovacie šablóny sú vlastne hotové profesionálne webové stránky. Pomocou editora zmeníte hlavné farby, logo a v editore prepíšete demo obsah svojím obsahom. Toto zvládne každý.

Samostatnú šablónu alebo šablónu s builderom?

Ako som už písal, najlepšia je kombo šablóna a page builder. Napriek tomu, že niektoré šablóny ako napríklad Kadence, Astra, GeneratePress a ďalšie patria medzi najlepšie, nie sú príliš vhodné pre úplných začiatočníkov. Sú to rýchle a výkonné šablóny, no bez znalosti CSS alebo pokročilých WordPress funkcií by začiatočník vzhľad takej šablóny nevedel jednoducho prispôsobiť vlastným potrebám. Tieto šablóny majú aj vlastné buildery stránok. Napríklad Kadence má svoje Kadence Blocs, ktoré vám pridajú bloky do editora Gutenberg. Je to však skôr editor na úpravu článkov ako stavbu webov. Na stavbu celých webov by som odporučil Divi alebo Elementor.

Šablónu zadarmo alebo platenú?

Čím menej skúseností s úpravou šablón máte, tým skôr si vyberte platenú šablónu. Platené šablóny majú viac vstavaných funkcií, ktoré nielen začiatočníkom pomáhajú s nastavením a úpravou webových stránok. To je podľa môjho najdôležitejšia vec, akú môžete od šablóny chcieť.

Platená šablóna vám ponúkne väčšie množstvo predpripravených štartovacích šablón alebo iných prvkov, ktorými rýchlejšie postavíte celú stránku. Tu myslím šablóny ako Kadence, Astra, Avada, ktoré majú v databázach desiatky predpripravených šablón alebo sekcií webu. Sekcie webu sú profesionálne nastylované kúsky stránok. Napríklad hlavná časť s nadpisom a obrázkom, cenník, formulár s mapou a podobne. V šablóne zadarmo toho toľko nenájdete. Záleží však aj na vašich potrebách.

Platená šablóna má v sebe ďalšie užitočné funkcie, vďaka ktorým nemusíte inštalovať rôzne pluginy. Ďalšie nainštalované pluginy majú bezpečnostné hrozby a môžu spomaľovať celý web. Hovorím ako o funkciách pre nastavenie mega menu, hlavičiek a piat webov, tak aj o práci s WooCommerce alebo obsahom.

Vyskúšajte si šablónu sami

Ako vyskúšať platenú šablónu zadarmo? Zrejme všetky dôveryhodné šablóny garantujú vrátenie peňazí v nejakej lehote bez potreby písať dôvod, prečo ju nechcete. Tým sa ponúka možnosť vyskúšať si zadarmo všetky šablóny a zostať pri tej, ktorá vám vyhovuje najviac. Garanciu vrátenia peňazí som vyskúšal u mnohých šablón a pluginov, takže sa v tomto prípade nie je čoho obávať.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.