Avada WordPress šablóna recenzia a návod

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: Prečo je šablóna Avada jednou z najpredávanejších?

Avada patrí medzi najpredávanejšie šablóny pre WordPress. Jedným z dôvodov môže byť, že si s ňou dokáže vytvoriť pekný web aj človek bez znalosti programovania a kódovania. Skúsený dizajnér ju však tiež dokáže oceniť. Súčasťou tejto šablóny je totiž vydarený staviteľ stránok Fusion Builder, ktorý výrazne uľahčuje návrh webu. Chcete vedieť, čo ďalšieho táto šablóna ponúka? Tak si poďte prečítať túto recenziu.

Predstavenie šablóny Avada

Avada je jednou z najobľúbenejších multifunkčných prémiových šablón pre WordPress. Niektoré rebríčky uvádzajú, že ide o najpredávanejší šablónu vôbec. To však nie je tak úplne pravda a vždy záleží na tom, ako sa vyhodnocovanie dát spracuje. V nezaujatom rebríčku TOP 3 najpoužívanejších platených šablón by skončila na druhom mieste za šablónou Divi. V rebríčku internetového marketu so šablónami ThemeForest je Avada najpredávanejšou šablónou v celej histórii tohto trhoviska.

Recenzia WordPress šablóny Avada - predstavenie
Predstavenie šablóny Avada.

Hlavné motto Avada je „Navrhni čokoľvek, postav všetko“, a keďže ide o multifunkčnú šablónu, ku ktorej je navyše pribalený solídny staviteľ stránok Fusion Builder, tak na Avade môžete vytvoriť naozaj asi akýkoľvek projekt, aký vás napadne.

Fusion Builder je tu ako plnohodnotná náhrada za obľúbenejšie page buildery stránok pre WordPress akým je napríklad Elementor. Ak už máte svoj obľúbený builder, tak si s ním bude šablóna Avada rozumieť bez najmenšieho problému. Takisto si rozumie so vstavaným editorom Gutenberg.

Avada vznikla v roku 2013, takže ide o rokmi preverenú šablónu, ktorá za dobu svojej existencie prešla značným vývojom, ktorý jej rozhodne prospieva. Len do roku 2014 si túto šablónu obľúbilo takmer 100 000 užívateľov po celom svete. Avšak, vtedy ju mali v obľube pravdepodobne kvôli iným veciam ako dnes, kedy je jednou z jej obľúbených funkcií napríklad už spomínaný page builder Fusion. Dodnes si zakúpilo túto šablónu vyše 600 000 zákazníkov pre svoje weby (Avada v štatistikách na serveri BuiltWith), ktoré fungujú naprieč celým svetom. Len na Slovensku a v Českej republike používa Avadu skoro 5 000 užívateľov.

Kto stojí za šablónou Avada?

Za wordpressovou šablónou Avada stojí spoločnosť ThemeFusion, ktorú spolu založili dizajnér Muhammad-Haris a kodér Luke Beck, ktorý je v súčasnej dobe CEO celej spoločnosti.

Cieľom bolo vytvoriť šablónu s dokonalým kódom a skvelým dizajnom, ktorý je zameraný na užívateľskú prívetivosť. Dôležité tiež bolo zjednodušiť užívateľom WordPressu čo najviac ich prácu pri vytváraní nových webových projektov. Avada bola a je šablóna, ktorú si kúpite, nainštalujete a dokážete rýchlo prispôsobiť svojim potrebám.

Prvé verzie šablóny boli preplnené funkciami a doplnkami, ktoré jej vlastne dosť škodili, ale používateľom sa to páčilo. Zrazu si mohli na vlastnom webe nastaviť slidery a veľa iných „hýbatiek“. Vôbec im nevadilo, že keď to s týmito prvkami prehnali, tak im potom web poriadne nefungoval. A to je vlastne dobre, pretože keby na samom počiatku nebola Avada komerčne úspešná, tak by sa jej životnosť nezachovala až do dnes. V dnešnej dobe ide tiež o funkciami preplnenú šablónu, ale s ďaleko lepšou optimalizáciou. Funkčný a rýchly web s ňou dokážu postaviť aj úplní začiatočníci.

Prečo používať šablónu Avada?

Obrovskou výhodou Avady je Fusion Builder, ktorý dostanete spoločne so šablónou. Potom už totiž nemusíte hľadať iný page builder stránok. A tiež tým ušetríte nejaký ten dolár.

Výhoda builderu potom väzí v jednoduchosti vytvorenia webu. V podstate môžeme povedať, že to s ním zvládne takmer každý, a to bez znalosti programovania alebo kódovania.

Tvorcovia šablóny pripravili pre svojich zákazníkov 67 predpripravených šablón vzhľadu, čo sú profesionálmi vytvorené webové stránky, ktoré môžete jedným kliknutím tlačidla importovať do svojho WordPressu a nasadiť ich na svoj web alebo e-shop.

Takúto predpripravenú šablónu vzhľadu potom jednoducho upravíte pomocou page builderu a prispôsobíte ju svojim potrebám. Jednoducho a rýchlo vytvoríte dizajnovo prepracovaný web s podareným UX (užívateľskou prívetivosťou), kde nebudú užívatelia blúdiť.

Nechcem tvrdiť, že je Avada zameraná najmä na začiatočníkov, ale práve oni si budú užívať jej možnosti a ľahkosť, s akou dokážu vytvoriť pekný a funkčný web alebo elektronický obchod. Profíci si budú užívať rovnakých funkcií a možností, ktoré im pomôžu jednoducho upraviť napríklad vzhľad produktovej stránky vo WooCommerce a mnoho ďalšieho. Bez nutného zásahu do zdrojového kódu.

Hlavné vlastnosti a funkcie šablóny

Šablóna Avada má v sebe ukrytých mnoho funkcií a nastavení, takže je na 100 % isté, že ich tu nebudem vypisovať všetky, ale budem sa venovať tým najzaujímavejším. Teda aspoň podľa môjho názoru.

Fusion Builder

Fusion Builder je intuitívny wordpressácký builder stránok a vlastne aj celého webu, pretože v ňom môžete vytvárať rôzne globálne rozvrhnutia, čo sa prelínajú naprieč celým webom. S týmto builderom si jednoducho „naklikáte“ asi akýkoľvek dizajn stránok, bez toho aby ste museli napísať jediný riadok kódu.

Recenzia - WordPress šablóna Avada - Fusion Builder
Fusion Builder pri práci v administrácii WordPressu.

Ak ste už niekedy nejaký builder stránok používali, tak sa vo Fusion ľahko zorientujete a budete si so všetkým rýchlo vedieť rady. Funguje na rovnakom princípe ako ostatné. Určite by som tu vyzdvihol, že s ním môžete stavať stránku buď priamo z administrácie WordPressu alebo v takzvanom live režime, kedy sa vlastne nachádzate na webovej stránke, ktorú v realtime zobrazení navrhujete alebo upravujete.

Recenzie WordPress šablóny Avada - Fusion Builder Live
Fusion Builder Live.

Fusion Builder funguje na klasickom princípe drag&drop editorov (chyť a pusti), kedy sa jednotlivé prvky, ktoré na stránku pridáte, presúvajú ťahmi myši. Ak napríklad použijete jednu z predpripravených šablón vzhľadu, tak ste schopní ju len s pomocou myši jednoducho preusporiadať podľa vlastných predstáv.

Recenzie - WordPress šablóna Avada - Fusion Builder úprava
Úprava prvku vo Fusion Builderi pomocou vizuálneho nástroja.

Výhodou page builderov je tiež jednoduchá úprava prvkov, kedy môžete pomocou flexibilného nástroja pre štýlovanie upravovať vzhľad konkrétneho prvku. Ľahko zmeníte napríklad farby a hrúbku rámčekov, veľkosti a farby nadpisov, ale aj rôzne odsadenia alebo zmeny ikoniek. To všetko zvládnete bez zásahu do zdrojového kódu.

Fusion Theme Options

Fusion Theme Options je nástroj pre nastavenie vzhľadu a správania šablóny. Z jedného miesta môžete meniť napríklad farby nadpisov, odkazov, CTA prvkov (click to action) alebo upravovať a meniť písma. Tiež môžete cez Theme Options nastavovať menu webu alebo upravovať hlavičku a pätičku. Vykonané zmeny sa premietnu globálne a platia pre celý web.

WordPress šablóna Avada - recenzia - Fusion Theme nastavenia
Jednoduchá kontrola globálneho nastavenia šablóny cez Fusion Theme Options.

Fusion Page Options

Fusion Page Options sú v Avade pre jednoduchšiu úpravu jednotlivých stránok webu. Každej stránke vďaka tomu môžete ľahko nastaviť odlišné slidery, postranné panely, ale tiež napríklad inú farbu hlavičky a pätičky. A samozrejme ďalšie vlastnosti. Zdanlivo obyčajná funkcia, ale dopraje vám flexibilnejšie a slobodnejšie možnosti pri navrhovaní webu. Vykonané zmeny platia vždy len pre konkrétnu stránku.

WordPress šablóna Avada - recenzie - Fusion page nastavenie
Nástroj Fusion Page Options.

Tvorca šablón

Avada Theme Builder, ako sa táto funkcia volá, vám umožní vytvárať dynamický obsah, ktorý sa zobrazuje na základe určitých podmienok. Tieto podmienky musíte tomuto obsahu nastaviť, ale nie je to nič zložité. Takéto nastavenie znázorňuje obrázok nižšie.

Recenzia WordPress šablóny Avada - Theme Builder
Nastavenie podmienok pre dynamický obsah.

Ako to funguje? Predstavte si, že potrebujete na niektorých stránkach alebo v článkoch zo špecifických kategórií zobrazovať iné hlavičky, pätičky alebo potrebujete inak rozvrhnúť zobrazenie obsahu. Napríklad zväčšiť odsadenie, zmeniť pozadie alebo zobrazovať iné widgety v bočnom paneli. V tvorcovi šablón si teda vytvoríte vlastné rozvrhnutie stránok, ktoré potom necháte zobrazovať na presne určených miestach (stránkach, príspevkoch) pomocou nastavených podmienok.

Recenzia - WordPress šablóna Avada - Theme Builder - nastavenia
Avada Theme Builder – tvorba rozloženia stránky.

Začnete tým, že si vytvoríte nové rozloženie. To je vlastne rozloženie stránky/stránok. To sa skladá z oddielov: Hlavička, záhlavie, obsah (napríklad text článku) a pätička. V novom rozložení môžete pre jednotlivé oddiely vytvárať rôzne šablóny pomocou page builderu Fusion alebo môžete len upravovať vlastnosti stránok pomocou vyššie spomínaných funkcií Fusion Page Options. Tým všetkým docielite napríklad to, že sa jednotlivé časti webu budú správať a vyzerať inak. U predajných webov, kde chcete napríklad vytvárať rôzne landing pages, to môže byť celkom užitočné. Čo myslíte?

Integrácia WooCommerce

Šablóna Avada má v sebe integrované veľké množstvo nastavení dizajnu obchodu, ktorý beží na plugine WooCommerce. Design obchodu môžete ľahko upravovať cez nástroj Fusion Theme Options alebo Fusion Page Options, ak chcete meniť vlastnosti zobrazenia jednotlivých produktov.

Samozrejme môžete meniť a nastavovať výpisy produktov, meniť nastavenia postranných panelov a tak ďalej.

Súčasťou integrácie je tiež efektívny náhľad produktov, kedy zákazník vo výpise produktov nabehne kurzorom myši na produkt a okamžite sa mu zobrazí jeho detailný náhľad, bez toho aby sa musel prekliknúť na stránku produktu.

Recenzie WordPress šablóny Avada - WooCommerce integrácia
Rýchly detailný náhľad produktu v šablóne Avada.

Predpripravené šablóny vzhľadu

Na čo sú dobré predpripravené šablóny vzhľadu? Vytvoríte s nimi rýchlejší web, ktorý bude mať, vďaka týmto šablónam, vzhľad navrhnutý profesionálnymi dizajnérmi. Takých šablón je v súčasnosti (rok 2020) k dispozícii 67.

WordPress šablóna Avada - recenzia - predpripravené šablóny
Ukážka predpripravených šablón vzhľadu pre Avadu.

Vo svojej inštalácii WordPressu si v administračnom rozhraní vyberiete šablónu, ktorá sa hodí pre váš projekt. Vyberať môžete podľa tematických kategórií, do ktorých sú šablóny rozdelené. Ak chcete napríklad vytvoriť e-shop, tak môžete zamieriť priamo do kategórie Shop, kde nájdete šablóny pre internetové obchody.

Dobré je, že šablóny môžete medzi sebou rôzne mixovať. Takže pre výpis produktov môžete zvoliť katalógovú stránku zo šablóny Avada Fitness, ale hlavnú stranu si môžete vytvoriť sami pomocou Fusion Buildera na čistej stránke alebo môžete použiť rozvrhnutie hlavnej stránky z inej z ponúkaných predpripravených šablón vzhľadu.

Všetky šablóny, ktoré importujete do svojho webu, ľahko upravíte pomocou vyššie zmieneného Fusion Buildera.

Ceny šablóny Avada

Avada je nadupaná šablóna a tomu zodpovedá aj jej cena. Rozhodne nepatrí medzi najlacnejšie šablóny pre WordPress, ale patrí medzi tie najlepšie vybavené. Máloktorá šablóna obsahuje vlastným page builder a množstvo ďalších rozšírení, ktoré by ste museli inak kupovať ako samostatné pluginy.

WordPress šablóna Avada - recenzie - cena
Cena šablóny Avada.

Za základnú cenu môžete Avada používať na jednej webovej stránke. K tomu budete dostávať budúce aktualizácie tejto šablóny. Súčasťou je aj 6 mesačná podpora od vývojárov, ktorú si môžete za ďalší poplatok predĺžiť na 12 mesiacov.

Kompatibilita s page buildermi stránok a pluginmi

Avada je samozrejme kompatibilná s rôznymi page buildermi stránok. Rovnako si na 100 % rozumie s natívnym wordpressovým editorom Gutenberg. Len musíte dať pozor na to, že keď s Fusion Builderom rozvrhnete stránku, tak v inom page builderi uvidíte len zdrojový kód.

Avada ponúka množstvo funkcií. Až ju začnete používať na svojom projekte, tak si dobre rozmyslite, či ju budete používať s Fusion Builderom alebo napríklad s Divi, Elementorom alebo iným, pretože prechod medzi rôznymi buildermi stránok je často dosť komplikovaný.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Fusion Builder- Licencia len pre jeden web
+ Viac ako 60 predpripravených šablón vzhľadu- Nemá verziu zadarmo
+ Avada je vhodná aj pre začiatočníkov
+ Možnosť vytvárať dynamický obsah pomocou Fusion Theme Builder
+ Integrácia WooCommerce pre jednoduché dizajnovanie vzhľadu obchodu
+ Budúce aktualizácie v cene
+ Dizajnovanie a úprava vzhľadu šablóny cez vizuálne nastavenie (nemusíte vedieť HTML a CSS)

Hodnotenie a záver

Avada nepatrí medzi šablóny, ktoré sú na povrchu nablýskané, aby ju kupovali zákazníci, ale zospodu by mala zlý a neoptimalizovaný kód. Naopak, spoločnosti ThemeFusion sa podarilo urobiť peknú šablónu, ktorá je pomerne optimalizovaná a rýchla. To je v dnešnej dobe dosť dôležité.

Prečo si kúpiťAvadu? Nájsť pre túto šablónu využitie nebude problém, pretože je to multifunkčná šablóna pre WordPress, takže ju môžete použiť na rôznych projektoch. Vďaka jej mnohým funkciám a nástrojom alebo integrácii WooCommerce pravdepodobne nebudete mať potrebu hľadať inú šablónu.

U Avady sa mi páči Fusion Builder. To je plnohodnotný staviteľ stránok pre WordPress, ktorý si s touto šablónou výborne rozumie. Aby aj nie, keď je vyvíjaný rovnakou spoločnosťou. V tomto builderi mi nechýbalo nič, čo je pre dizajnovanie prepracovaného webu potrebné. Ak vám nesadne, tak môžete používať napríklad Elementor. Pre ten nájdete v súčasnej dobe asi najviac addonov (rozšírení), ktoré by vám mohli vo Fusione chýbať. Ale pravdepodobne vám tam nebude chýbať nič. To je však môj subjektívny názor.

Je Avada vhodná aj pre začiatočníkov? Tak to rozhodne je. Musíte počítať s tým, že vám bude nejaký čas trvať sa v nej zorientovať. Ale to by trvalo s každou šablónou.

Vďaka možnosti importovať si do svojho webu predpripravené šablóny vzhľadu, ktoré potom môžete ľahko prenastaviť pomocou intuitívneho builderu Fusion, dokáže vlastný web alebo e-shop s profesionálnym dizajnom sprevádzkovať aj málo skúsený používateľ WordPressu. Skúsenejší vývojári zase ocenia možnosti upravovania dizajnu webu alebo napríklad nastavovania dynamického obsahu, kvôli ktorému nemusia zasiahnuť do zdrojového kódu šablóny.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.