Weebly recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: Vytvorte s Weebly úspešný web

Online nástroj pre tvorbu stránok Weebly chce, aby si s ním dokázal vytvoriť web každý, kto po ňom túži. Nezáleží na jeho znalostiach a skúsenostiach. S týmto nástrojom potrebujete iba nadšenie, počítač a myš. A čo s ním teda dokážete vytvoriť?

Čo je Weebly

Weebly je online nástroj pre tvorbu webových stránok a e-shopov. Tento nástroj je navrhnutý tak, aby s jeho pomocou dokázal vytvoriť vlastné stránky alebo obchod takmer každý. A to bez znalosti kódovania HTML a programovania. Ak chcete napríklad vytvoriť vlastné stránky, e-shop alebo blog, tak k tomu s Weebly potrebujete iba čiastočnú znalosť angličtiny.

Weebly je založený na princípe WYSIWYG editora (What You See Is What You Get) tvorby stránok. V editore nájdete predpripravené sekcie stránok (časti stránok), ktoré metódou drag&drop (chyť a pusti) vkladáte na svoj web. Touto metódou dokážete zostaviť vlastný web behom krátkej doby.

Stránky sa tvoria tak, že si v editore vyberiete jednu z pripravených šablón vzhľadu, s ktorou pracujete a ďalej ju upravujete pre svoje potreby. Do šablóny vkladáte jednotlivé prvky ako nadpisy, mapy, slidery, tlačidlá, obrázky, video a tak ďalej, alebo predpripravené sekcie stránok. To sú rôzne hotové formuláre, fotogalérie, sekcie o nás alebo napríklad sekcie s mapou a otváracou dobou prevádzky.

V editore je samozrejme veľké množstvo rôznych druhov týchto predpripravených sekcií. Z nich si jednoducho zostavíte obsahovú podobu a vzhľad webovej stránky. Vzorové informácie v sekciách iba vymeníte za svoje a stránky môžete spustiť.

Pre koho je služba určená

Weebly sa zameriava najmä na začiatočníkov a málo skúsených užívateľov, ktorí nemajú s tvorbou stránok ani s editormi na to určenými väčšinou žiadne skúsenosti. Teoreticky nemusíte o tvorbe webu vedieť vôbec nič, a rovnako dokážete s týmto nástrojom rozbehnúť svoj vlastný projekt počas krátkej doby.

Skúseným užívateľom pomôže tento nástroj vytvárať a spúšťať webové stránky alebo internetové obchody s menšou námahou a s väčšou rýchlosťou. To sa hodí nielen pre nasadzovanie podporných webov, ale aj pre prácu pre klientov s malým rozpočtom.

Weebly a jeho šablóny je možné prispôsobiť rôznym potrebám, takže si tu svoje miesto nájdu blogeri, usporiadatelia kurzov a iných udalostí, fitnescentrá, živnostníci, firmy, rôzni freelanceri a nesmieme zabudnúť na začínajúcich internetových obchodníkov. Na odbore nezáleží. Ak potrebujete profesionálne vyzerajúce webové stránky alebo e-shop, potom by vám na Weebly nemalo nič chýbať.

Kto stojí za Weebly

Weebly je služba pôvodom z amerického San Francisca. Založili ju spolu v roku 2006 traja študenti Pennsylvania State University – Dave Rusenko, Chris Fanini a Dan Veltri.

Táto univerzita údajne chcela po všetkých svojich študentoch, aby mali a udržiavali svoje internetové portfólio. Takže sa tu ponúkal nápad, vytvoriť nástroj, ktorý by im všetkým s touto úlohou pomohol. A tak vznikol nástroj pre tvorbu webových stránok Weebly.

Zakladatelia nástroja neváhali a vstúpili v roku 2007 so svojím projektom do seed akcelerátora Y Combinator. Tento akcelerátor slúži začínajúcim startupom pre získavanie peňažných investícií, ktoré sú dôležité pre ďalší rozvoj. Prvé kolo financovania sa im vydarilo na jednotku, takže pre svoj projekt získali 650 000 dolárov.

V priebehu nasledujúcich rokov sa snažili tvorcovia Weebly reagovať na kritiku a požiadavky užívateľov. Takže na ich želanie bola do nástroja pridaná možnosť editovať HTML a CSS. A výrazne sa zapracovalo na kompatibilite editora s rôznymi webovými prehliadačmi.

Okrem rozvoja nových funkcií sa zakladatelia venovali najmä získavaniu ďalších peňazí, ktoré potrebovali nielen na rozvoj, ale aj pre marketingové aktivity. Mali okolo seba veľkú konkurenciu, ktorá by im mohla odviesť početnú užívateľskú základňu. V roku 2014 prebehla ďalšia fáza financovania, ktorá do firmy priniesla 35 miliónov dolárov. V roku 2018 potom ďalších 350 miliónov dolárov.

V súčasnosti beží na Weebly viac ako 50 miliónov webových stránok a e-shopov, ktoré prevádzkuje cez 30 miliónov užívateľov po celom svete. Všetky projekty navštívi za mesiac dohromady vyše 325 miliónov unikátnych užívateľov.

Hlavné vlastnosti služby

Hlavnou vlastnosťou služby je predovšetkým jednoduchosť a intuitívnosť, aby si tu svoj vysnívaný projekt zvládol vytvoriť každý, kto po tom zatúži. Jednoduchý, to Weebly naozaj je. Až sa človek čuduje, ako v ňom môže byť dostupných toľko funkcií a nastavení.

Recenzia editora stránok Weebly
Vkladanie prvku do stránky metódou drag&drop.

Vo Weebly nie je asi nič na čo by sa zabudlo. Je v ňom veľa moderných funkcií a prvkov, ktoré sú v dnešnej dobe na profesionálnych webových stránkach nevyhnutnosťou. Výhodou je, že ich do svojho webu dokážete pridať jednoduchým ťahom myši. Nepotrebujete vedieť programovať.

Medzi hlavné vlastnosti služby patrí:

  • Intuitívne prostredie
  • Jednoduché nastavenie 301 presmerovania stránok
  • Možnosť pridať ďalších editorov webu a prideliť im role
  • Centrum aplikácií (Weebly App Center)

Skúsení webotvorci ocenia možnosť jednoduchého nastavovania 301 redirect (presmerovania) stránok. Týmito redirect sa vyhľadávacím robotom oznamuje, že sa daná stránka nachádza na inej URL. Túto funkciu zmieňujem hlavne z toho dôvodu, že som ju doteraz v žiadnom inom editore stránok nevidel. Ak nebudete presúvať stránky na iné URL, tak si s touto funkciou nemusíte lámať hlavu.

Weebly má svoje vlastné centrum aplikácií (App Center). To je vlastne obchod, v ktorom nájdete ďalšie rozšírenie ako nástroje, aplikácie alebo prepojenia na iné služby. Takže môžete získať napríklad rozšírenia pre rôzne marketingové nástroje, dostať na stránky ďalšie prvky alebo funkcie ako je live chat, prekladač, ankety a ďalšie. Niektoré veci sú zadarmo a niektoré sú platené.

Recenzia Weebly - App Center
Weebly App Center.

Cenové balíčky

Weebly ponúka celkom 5 cenových balíčkov. Jeden z nich je zadarmo. Pri používaní služby zdarma alebo jej najlacnejšej varianty musíte počítať s vložením reklamného pruhu do pätičky stránok. Balíčky sa od seba samozrejme líšia rôznymi funkciami navyše.

Recenzie Weebly - cenové balíčky
Cenové balíčky Weebly: Free, Connect, Pro, Business, Business Plus.

S najvyššími cenovými balíkmi máte dostupné všetky funkcie, ktoré potrebujete najmä pre prevádzkovanie internetového obchodu. V správe e-shopu máte dostupný napríklad plugin pre tlač adresných štítkov priamo z administrácie, marketingové nástroje alebo inventory management, čo je vlastne taký jednoduchší skladový systém.

Aby ste mohli na Weebly používať vlastnú doménu, tak si musíte platiť aspoň najlacnejší variant služby s názvom Connect.

Vo všetkých balíčkoch je samozrejmosťou SSL certifikát, možnosť nastavovať SEO alebo vytvárať jednoduché formuláre.

Ak budete služby Weebly predplácať na rok dopredu, tak máte výrazne nižšie ceny, než keď budete platiť v mesačných platbách. Weebly garantuje vrátenie peňazí po dobu 30 dní, takže si môžete službu bez obáv otestovať.

Šablóny

Weebly má v ponuke viac ako 40 profesionálnych šablón vzhľadu. Tie sú rozdelené podľa spôsobu využitia. V ponuke sú šablóny vhodné pre blog, e-shop, portfólio alebo napríklad šablóny špeciálne navrhnuté pre firemné stránky.

Weebly recenzia - šablóny
Ukážka šablón v nástroji Weebly.

Jedinou nevýhodu šablón Weebly vidím v ich malom počte. Napríklad pre podnikanie alebo e-shop máte na výber dostatočne veľké množstvo šablón. Ak potrebujete šablónu pre blog alebo osobný web, tak je počet šablón veľmi obmedzený. Ale to vás nemusí toľko trápiť.

Všetky šablóny môžete vďaka jednoduchému editovaniu metódou drag&drop pretvoriť pre akékoľvek potreby a druhy odborov. Tiež do nich môžete jednoducho pridávať ďalšie prvky a funkcie, takže sa nemusíte obávať, že vám zostane neoriginálny vzhľad webu, ktorý používajú milióny ľudí po celom svete.

Vzhľady šablón sú na pohľad pekné a UX dizajnéri si na nich dali rozhodne záležať, takže si ich používatelia vašich stránok určite užijú do posledného detailu. Šablóny sú responzívne a zobrazujú sa správne na všetkých zariadeniach.

Vlastné šablóny na Weebly

V administrácii Weebly je možnosť editovať celý zdrojový kód šablón. Môžete editovať nielen HTML kód a CSS, ale aj JSON súbory. Tým môžete vytvoriť svoju originálnu šablónu, ktorá váš web odlíši. K tomuto upravovaniu šablón už je nutná znalosť programovania a kódovania. Ak tieto disciplíny neovládate, tak budete potrebovať nejakého špecialistu.

Recenzia Weebly - vlastné šablóny
Weebly editor HTML.

Hlavné vlastnosti editora

Hlavnou výsadou WYSIWYG editora stránok Weebly je prehľadné a intuitívne rozhranie, kde všetko okamžite reaguje na každý pohyb a každé kliknutie.

Weebly recenzie - vzhľad editora
Hlavné okno editora stránok.

V praxi vyzerá editácia tak, že si vyberiete prvok, ktorý chcete upraviť, kliknete naň a zobrazia sa vám ďalšie možnosti. Na obrázku vyššie sa napríklad zobrazujú možnosti pre formátovanie textu hlavného nadpisu stránok.

Pokiaľ chcete vložiť do stránky ďalší prvok, tak si ho vyberiete z ponuky v ľavej časti obrazovky a pretiahnete ho na požadované miesto. Tu môžete s prvkom ďalej pracovať, rôzne ho štylizovať, nastavovať podľa potreby a jeho možností.

V hornej časti obrazovky máte na výber ďalšie položky, ktoré vás prenesú do ďalších možností nastavovania webu.

Pages – tu sa vytvárajú ďalšie podstránky webových stránok a menia ich pozície v hlavnom menu. Pod touto položkou sa tiež skrýva možnosť nastavovať SEO pre jednotlivé stránky.

Theme – pod touto položkou sa skrývajú ďalšie možnosti pre nastavovanie šablón ako je zmena písma alebo editovanie HTML kódu.

Apps – vás prenesie do centra aplikácií, kde môžete nájsť aplikácie, ktoré pridajú ďalšie možnosti a funkcie do vašich stránok.

Settings – alebo tiež pokročilá správa webu. Tu nájdete možnosti pridávania ďalších užívateľov do správy stránok alebo vytváranie členských sekcií.

V editore tiež nechýba prepínač pre kontrolu správneho zobrazenia webových stránok na mobilnom telefóne. Táto neviditeľná funkcia vám pomôže s ladením webu pre mobilné zariadenia. A to bez nutnosti vziať mobilný telefón do ruky.

[Video] Predstavenie editora Weebly.

SEO nastavenia Weebly

Bez optimalizácie pre vyhľadávače (SEO) už sa v dnešnom modernom online svete nezaobíde takmer žiadna webová stránka. S dobre nastaveným SEO umožníte vyhľadávačom lepšie pochopiť stránky a užívateľom uľahčíte nájdenie vašich stránok vo vyhľadávačoch. Vďaka tomu môžete na web priviesť viac návštevníkov z vyhľadávačov.

Weebly recenzia - SEO nastavenia
Nastavenie SEO na Weebly.

Pre jednotlivé stránky môžete nastavovať titulok a meniť URL. Tiež môžete vyplňovať meta popisok, ktorým môžete zatraktívniť svoj web vo výsledkoch vyhľadávania. U každej stránky máte možnosť vkladať do hlavičky a pätičky vlastné kódy napríklad pre sledovanie štatistík výkonu.

Prepojenie Weebly s ďalšími aplikáciami a službami tretích strán

Vďaka Weebly App Center je možné svoje stránky prepojiť s mnohými službami a nástrojmi tretích strán. Tie vám pomôžu rozšíriť funkčnosť webových stránok alebo pridať ďalšie prvky pre ich úpravu. Výhodou aplikácií z App Center je ich rýchla integrácia do webových stránok bez zložitého nastavovania a editácie zdrojového kódu.

Hoci je v centre na výber veľké množstvo aplikácií, rovnako sa môže stať, že budete potrebovať stránky prepojiť so službou alebo nástrojom, ktorý tam chýba. Výborná správa je, že svoj Weebly web môžete vďaka editovaniu HTML prepojiť s takmer ktorýmkoľvek nástrojom, na aký si spomeniete.

Používať teda môžete napríklad služby:

Návod, ako vytvoriť webovú stránku s Weebly

Pred tvorbou webovej stránky je nutné sa do Weebly registrovať. Nikto po vás nechce okamžite peniaze. Jednoducho len vyplníte meno, e-mail a heslo a dostanete sa do sprievodcu vytvárania webu.

  • V prvom kroku si vyberiete, čo chcete vytvoriť: Webové stránky alebo webové stránky s e-shopom.
Recenzia Weebly - návod ako vytvoriť stránky - výber - webové stránky alebo e-shop
Výber druhu webového projektu.
  • Nasleduje výber šablóny. Vyberte si šablónu, ktorá sa vám najviac páči. Pamätajte, že na obrázkoch v šablóne toľko nezáleží, pretože ich budete pravdepodobne meniť za svoje. Šablónu teda vyberajte predovšetkým podľa jej rozloženia.
Recenzie Weebly - návod ako vytvoriť stránky - výběr šablóny
Výber šablóny vzhľadu.
  • Úprava šablóny: Kliknutím na prvok sa vám zobrazia ďalšie možnosti jeho nastavenia. Napríklad u textových prvkov sú to nástroje pre formátovanie textu.
Weebly recenzia - návod ako vytvoriť stránky - úprava textu
Úprava formátovania textu.

Praktická tvorba stránok s nástrojom Weebly

Úprava pripravenej šablóny je ľahko pochopiteľná, takže si predvedieme úpravu novo vytvorenej prázdnej stránky. Tú si vytvoríme v záložke v hornej časti obrazovky Pages kliknutím na tlačidlo plus a vybraním položky Standard page.

Návod na Weebly - jak vytvoriť stránky - nová stránka
Vytvorenie novej stránky.

U stránky zmeníme jej meno, pretože to sa bude zobrazovať v hlavnom menu. Tiež môžeme zvoliť, či chceme, aby sa v hlavnom menu zobrazovala. Ďalšou možnosťou je vybrať si, či sa bude na stránke zobrazovať header (lišta s logom a menu), alebo nebude.

  • Ďalším krokom je zmena loga. Môžeme nechať textové alebo nahrať vlastné obrázkové logo.
Weebly recenzia a návod ako vytvoriť stránky - zmena loga
Zmena loga.
  • Teraz začneme preťahovať jednotlivé prvky do stránok. Začneme nadpisom stránky – Title.
Návod a recenzia Weebly - ako vytvoriť stránky - vkladanie prvkov
Vloženie nadpisu do stránky.
  • Rovnakým spôsobom môžeme do stránky vložiť predpripravenú sekciu. To je vlastne hotová časť stránky, v ktorej stačí pozmeniť niektoré jej časti za svoje. Po pretiahnutí položky Section sa vám roztvorí ponuka s ďalšími možnosťami, akú sekciu chcete do stránky vložiť.
Recenze a návod na Weebly - ako vytvoriť stránky - vloženie sekcie
Vloženie sekcie stránky.
Recenzie a návody na Weebly - ako vytvoriť stránky - hotové webové stránky
Finálna webová stránka.

Klady a zápory Weebly

Klady (+)Zápory (-)
+ Intuitívny editor stránok- Nástroj nie je v slovenčine
+ Možnosť editovať zdrojový kód šablón- U balíčku zadarmo je reklama v stránkach
+ Predpripravené sekcie webu- Malé množstvo šablón
+ Možnosť napojiť sa na takmer akúkoľvek službu tretej strany
+ Moderné prvky do stránok

Hodnotenie a záver

Weebly je známa a obľúbená služba, ktorá nechce zapadnúť v záplave ostatných vizuálnych builderov stránok. Snaží sa, čo to ide, ale občas to jednoducho niekde drhne.

Tak napríklad som neprišiel na to, ako vygenerovať pre svoj projekt doménu tretieho rádu. Mal som balíček Free, ale systém ma aj tak stále nútil objednať si doménu 2. rádu. Neviem prečo to editor urobil a nevedela to ani technická podpora. Myslím si, že v čase môjho testovania prebiehala na serveroch údržba alebo upgrade služby a podpora o tom nevedela.

Služba má viac ako 30 miliónov používateľov po celom svete a jej administrácia aj editor napriek tomu dokážu reagovať okamžite. To veľmi spríjemňuje prácu pri úprave stránok.

Určite musím spomenúť a pochváliť možnosť editovať zdrojový kód šablón. Vďaka tomu si môžete nechať vytvoriť od špecialistu originálnu šablónu na mieru. Pritom si môžete užívať správu stránok s odladeným editorom Weebly.

S možnosťou editácie HTML sa otvárajú ďalšie takmer neobmedzené možnosti na prepájanie stránok s ďalšími službami a nástrojmi tretích strán. Vďaka tomu sa môže zo stránok stať obchodný nástroj plný obľúbených funkcií, ktoré radi používate.

Weebly vám pomôže s vytvorením kvalitných stránok pre akýkoľvek účel. Ak pre vás nie je zábranou cudzí jazyk, potom rozhodne stojí za to si tento editor vyskúšať.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.