Shopify recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: So Shopify môžete postaviť malý e-shop i veľkú nákupnú galériu

Všade počujem na Shopify len samú chválu, takže som sa rozhodol túto e-shopovú platformu otestovať. Prečo si túto službu obľúbilo viac ako 1 milión užívateľov po celom svete? V čom väzí jej sila a najväčšia konkurenčná výhoda?

Ešte než sa do toho pustíme, len malá poznámka. Ak vás zaujíma hlavne návod a preferujete učiť sa z videa, tak si pozrite nasledujúci Shopify tutoriál z našej dielne:

Čo je Shopify?

Shopify je zrejme najznámejšia online platforma pre vytváranie e-shopov na svete. Vďaka nej dokážu svoj online obchod vytvoriť aj ľudia bez znalostí programovacích jazykov. Tí môžu jeho konečný vzhľad a funkcie takmer neobmedzene upravovať podľa svojich predstáv, pretože vytvoriť originálny vzhľad, ktorý vynikne medzi ostatnou konkurenciou, je na Shopify hračka.

Služba Shopify zároveň vo svojom App Store ponúka veľa pluginov (doplnkov) pre marketingové aktivity, napojenie na reklamné systémy alebo komunikáciu so zákazníkmi, fakturáciu a ďalšie nástroje, ktoré zjednodušujú prácu s prevádzkovaním elektronického obchodu. Ak by vám v platforme predsa len niečo chýbalo, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebude problém nájsť existujúci plugin, ktorý tento nedostatok vyrieši.

Primárnym účelom tejto platformy teda je, zjednodušiť vytvorenie a spustenie vlastného e-shopu, ktorý má dostatok funkcií, čo vám uľahčia prácu s jeho prevádzkou a propagáciou, a ktorý bude mať profesionálne vyzerajúce dizajn, podľa vašich predstáv, a to bez nutnosti musieť čokoľvek vyjednávať s programátorom alebo webdizajnérom. A až budete potrebovať akokoľvek upraviť vzhľad, nejakú informáciu, produkt alebo pridať rozširujúce funkciu, tak to takmer vždy zvládnete bez cudzej pomoci.

Pre koho je služba určená?

Shopify je platforma, ktorá umožňuje komukoľvek vytvoriť, nastaviť a spustiť vlastný e-shop. Na veľkosti firmy vlastne ani tak nezáleží. Na Shopify začnete s predajom jedného alebo niekoľkých málo produktov a vďaka tejto ecommerce platforme môžete vyrásť do obrovskej online nákupnej galérie, kde nakupujú tisíce zákazníkov denne.

Platformu Shopify používajú živnostníci a drobní podnikatelia, ako sú napríklad dizajnéri originálnych bytových doplnkov, výrobcovia šperkov, krajčírky a módni návrhári, obchody s potrebami na grilovanie alebo napríklad predajcovia výberovej kávy.

Shopify používajú aj veľké značky a firmy, ktorým táto platforma ponúka možnosť, ako si vytvoriť vlastný e-shop za zlomok ceny, ktorú by im účtovala špecializovaná agentúra. Na Shopify beží napríklad obchod výrobca elektromobilov Tesla, ale svoje obchody tu majú tiež giganti ako Nestlé alebo RedBull.

A prečo tí všetci Shopify používajú? Užívatelia si pochvaľujú najmä jednoduché ovládanie administračného rozhrania, ale aj spôsob jednoduchej úpravy šablón vzhľadu a nakoniec všetci oceňujú možnosť pridávať si do svojho e-shopu ďalšie rozšírenia prostredníctvom služby Shopify App Store.

Kto stojí za Shopify?

Spoločnosť Shopify bola založená v roku 2004 v kanadskom meste Otava. Založili ju spolu traja spoločníci – Tobias Lütke, Daniel Weinand a Scott Lake, ktorí sa v tom čase pokúsili otvoriť si svoj vlastný e-shop, ale vtedajšie produkty pre vytváranie online obchodov im nevyhovovali. Z toho dôvodu vytvorili svoju vlastnú platformu, ktorá splnila podmienku jednoduchého vytvorenia a spustenia elektronického obchodu.

Samotná platforma Shopify bola spustená v roku 2006, ale pred tým ju sami zakladatelia testovali na svojom vlastnom e-shope s vybavením pre snowboardistov.

V roku 2009 spustila spoločnosť platformu aplikačného programového rozhrania (API) a obchod Appify Shopify (app store). Vďaka tomuto rozhraniu mohli začať vývojári programovať svoje vlastné aplikácie a jednoducho ich predávať cez Appify Shopify. App store Shopify sa rýchlo zaplnil rôznymi aplikáciami a funkcionalitami. Tým sa prirodzene podporila obľúbenosť tohto nástroja, pretože vďaka tomu bol na Shopify čoskoro nespočet ďalších rozšírení obľúbených služieb a nástrojov, ktoré tak mohli zákazníci tejto platformy začať jednoducho nasadzovať a používať vo vlastných e-shopoch.

Do roku 2014 používalo Shopify už vyše 120 000 online obchodníkov a spoločnosť sa umiestnila na treťom mieste rebríčka Fast50, ktorý v Kanade zostavovala spoločnosť Deloitte.

Ďalším významným medzníkom bol rok 2017, kedy sa Shopify integrovala s Amazonom, čo umožňuje predajcom rýchlejšie nasadzovať a predávať vlastné produkty na Amazone.

V súčasnej dobe používa platformu Shopify vyše 1 milión obchodníkov a podnikateľov vo viac ako 175 krajinách sveta.

Hlavné vlastnosti služby

Medzi hlavné výsady Shopify patrí bezpochyby možnosť rýchleho spustenia vlastného e-shopu so všetkým. Teda s integrovanými nástrojmi pre marketing, správu produktov, prijímanie platieb alebo fakturovanie.

Recenzia Shopify - hlavné vlastnosti
Prvé privítanie v administrácii e-shopu.

Spustenie obchodu sa dá teoreticky zvládnuť v troch krokoch, teda okrem samotnej registrácie do Shopify. Aby ste mohli spustiť vlastný e-shop, tak musíte v prvom rade pridať produkty, prispôsobiť si texty v šablóne a nastaviť vlastnú doménu. Potom už je obchod v podstate v prevádzke a je možné v ňom odbavovať zákazníkov.

Prekvapila ma prehľadnosť administračního rozhrania, kde nie sú zbytočné položky alebo aplikácie, ktoré by vám platforma vnucovala na užívanie. Ak už ste nejaký ten online nástroj niekedy používali, tak by vám orientácia v administrácii nemala robiť žiadne ťažkosti.

Hlavná sila platformy určite spočíva v Shopify app store, kde nájdete cez 2700 platených aj neplatených aplikácií, ktoré do vášho obchodu pridajú ďalšie funkcie, možnosti nastavenia alebo jednoduchého prepojenie s aplikáciami tretích strán. Myslím, že takto plnú databázu doplnkov nemá nikto z konkurencie Shopify. Určite by sme museli dlho hľadať rozšírenie, ktoré by tu chýbalo, takže sa do toho ani nebudeme púšťať.

Recenzia Shopify - App Store
Ponuka Shopify app store.

Ďalším lákadlom sú určite predpripravené šablóny vzhľadu. Tých ponúka Shopify viac ako 70. Z väčšej časti sa jedná o platené šablóny, ale na výber sú tu aj šablóny zadarmo, ktoré spĺňajú všetky požiadavky na UX (užívateľskú prívetivosť) internetového obchodu. Šablóny môžete ďalej prispôsobovať vlastným potrebám. Hlavnou výhodou predpripravených šablón je najmä to, že vám pomôžu nastaviť vzhľad obchodu, ktorý bude tematicky korešpondovať s vaším sortimentom.

Recenzia Shopify - šablóny
Shopify šablóny vzhľadu.

Prevádzkovanie online obchodu je potom hlavne o počítaní a analytike. Platforma Shopify má vo svojej administrácii prehľadnú nástenku, kde získate okamžitý prehľad o návštevníkoch a predajoch alebo prehľad o tom, ktoré produkty sa predávajú, a aké nie, bez nutnosti sa prihlasovať do iných služieb ako napríklad Google Analytics.

Recenzia Shopify - analytika
Shopify analytika.

Medzi hlavné vlastnosti služby patrí:

  • Prehľadná a rýchla administrácia
  • Import/export (súbormi csv)
  • Možnosť pridať veľa ďalších rozšírení do e-shopu
  • Prepojenie s Facebook Obchod
  • Predpripravené šablóny vzhľadu
  • Vlastné upravovanie šablón

Hoci je administrácia e-shopu prehľadná a intuitívna, tak musím pochváliť vyhľadávacie políčko, ktoré je v hlavičke rozhrania. S vyhľadávaním je totiž správa online obchodu ešte o kúsok jednoduchšia. Do políčka stačí napríklad zadať začiatok slova funkcie, ktorú hľadáte, a dostanete okamžite na výber z možností, ktoré chcete pravdepodobne použiť.

Recenzia Shopify - vyhľadávanie v administrácii - rýchla voľba
Vyhľadávanie v administrácii obchodu Shopify.

Nevinne vyzerajúce vyhľadávacie políčko dokáže zrýchliť pohyb v administračnom rozhraní a tiež vám pomôže vyhľadávať funkcie a nastavenia, ktoré nemôžete na prvý pohľad nájsť.

Shopify má aj vlastnú mobilnú aplikáciu, s ktorou môžete pridávať produkty do obchodu, sledovať fakturácie alebo analytiku návštev. Ak radi cestujete, tak vám aplikácia ponúkne všetko potrebné pre sledovanie výkonu e-shopu alebo k pohodlnému rozširovaniu sortimentu.

Cenové balíčky

Shopify ponúka celkom 3 hlavné cenové varianty – Basic Shopify, Shopify a Advanced Shopify. Jednotlivé balíky sa od seba líšia napríklad maximálnym množstvom správcovských účtov, dostupnými funkciami alebo výškou ďalších poplatkov. Trebárs za platbu kreditnou kartou.

Recenzia Shopify - cenové balíčky
Cenové balíčky Shopify.

Balíček Basic ponúka zrejme všetko, čo budete potrebovať pre rozbehnutie a prevádzku online obchodu. Čo by vám snáď mohlo chýbať, je možnosť predaja a používania darčekových poukazov. Táto funkcia je až vo vyšších cenových balíčkoch.

Balíček s názvom Shopify už ponúka naozaj všetko, čo prevádzkovateľ elektronického obchodu potrebuje. Do administrácie sa môže pripojiť až 5 užívateľských (zamestnaneckých) účtov a obchod môže ponúkať a používať darčekové poukazy.

V tejto cenovej variante sú prevádzkovateľovi prístupné profesionálne reporty, ktoré sledujú pohyb zákazníkov po e-shope v reálnom čase, akvizičné cesty zákazníkov (ako k vám prišli) alebo vám pomôžu pochopiť správanie používateľov e-shopu, čo vám pomôže so zvyšovaním jeho efektivity a obchodného výkonu.

Recenzia Shopify - profesionálne reporty
Zoznam profesionálnych výpisov jednotlivých cenových balíčkov.

Advanced Shopify je potom funkciami nadupaný balíček, ktorý je vhodný pre veľký e-shop alebo pre e-shop s veľkými ambíciami. Mimo predpripravených reportov, ponúka tento balík funkcie pre zostavovanie pokročilých reportov, ktoré vám napríklad pomôžu so získavaním informácií o predajnosti alebo s vyhodnocovaním efektivity predajných ciest.

Jednotlivé balíky sa od seba líšia výškou poplatkov za platby kreditnou kartou. Tieto platby je možné znížiť napojením na iné lokálne platobné brány. U nás napríklad GoPay. Avšak, všade sa nejaký ten poplatok platí, takže je dôležité si to dobre prepočítať.

Recenzia Shopify - poplatky za platbu kartou
Výška poplatkov za platbu kartou.

Ako posledný rozdiel medzi balíčkami by som rád spomenul POS (point of sale). To je funkcia, ktorá zjednotí predaje z kamenných predajní s online predajom. Pre prevádzkovateľa e-shopu to znamená napríklad lepší prehľad o skladových zásobách na jednotlivých predajniach a prístup k nemu z jedného centralizovaného miesta.

Recenzia Shopify - point of sale
Shopify Point of Sale (POS).

Cenové varianty sa potom líšia maximálnym množstvom pridaných miest, ktoré je možné v prehľade POS sledovať.

Platforma má v ponuke ešte ďalšie 2 balíčky. Tými sú Shopify Lite a Shopify Plus. K obom nájdete prístup pod cenovou tabuľkou troch hlavných balíčkov.

Shopify Lite vám pomôže s predajom na akejkoľvek platforme. S jeho pomocou môžete vložiť nákupný košík na stránky vytvorené cez Wix, Webnode, Mioweb alebo napríklad WordPress. Avšak, jeho hlavný prínos vidím v použití pri predajoch na Facebooku. Balíček Lite vám uľahčí správu produktov vo facebookovskom e-shope alebo s ich predajom priamo cez Messenger.

Pre naozaj veľkých hráčov ponúka spoločnosť individuálny balíček Shopify Plus, ktorý bude na mieru ich potrebám.

Šablóny na Shopify

Shopify ponúka v súčasnosti 72 predpripravených šablón vzhľadu. Nie je to žiadne závratné číslo, ale čo si budeme hovoriť, u e-shopu ide predovšetkým o funkčnosť, prehľadnosť a intuitívnosť, aby v ňom zákazníci neblúdili a mohli byť rýchlo odbavení.

Recenzia Shopify - šablóny eshopu
Katalóg Shopify šablón vzhľadu pre e-shopy.

Šablóny sú nielen tematicky roztriedené, podľa druhu produktov, ale ďaleko viac sa mi páči triedenie podľa veľkosti e-shopu. Na výber sú tu šablóny pre jednoproduktové stránky až po veľké online obchody. Rovnako dobrý je filter štýlov layoutu prezentácie produktov, ktorým si dokážete rýchlo vybrať šablónu, čo sedí vášmu sortimentu. Vybrať si môžete napríklad kolážové rozloženie výpisov produktov, ktoré sa hodia pre dizajnové doplnky alebo klasické grid (mriežkové) rozloženie, ako ho poznáme z väčšiny známych obchodov.

Či už si vyberiete šablónu zadarmo, alebo platenú, tak v oboch prípadoch si môžete byť istí, že bude precízne nastavená. Ako po technologickej stránke, tak po tej dizajnovej. Šablóny, ktoré som vyskúšal, sa zobrazovali správne na rôznych zariadeniach a ich načítanie bolo rýchle a bezproblémové.

Nikoho určite neprekvapí, že akúkoľvek šablónu si vyberie, tak tú môže pretvoriť podľa svojej fantázie a potrieb. Zo šablóny pre obchod s módou môžete vytvoriť e-shop so stavebným sortimentom. Jednoducho, pomocou technológie drag & drop (chyť a pusti).

Vlastné šablóny na Shopify

Platforma Shopify umožňuje nahranie vlastných šablón vzhľadu. Tým si môžu používatelia ešte viac prispôsobiť celkový vzhľad svojho online obchodu. Táto možnosť tvorby originálneho vzhľadu už sa nezaobíde bez znalostí programovacích jazykov. Na Shopify sa k tvorbe šablón používa opensource jazyk Liquid.

Hlavné vlastnosti editora

Najlepšou vlastnosťou editora, tejto robustnej e-commerce platformy, je rozhodne jej prehľadnosť a intuitívne ovládanie. To dokáže prácu v editore spríjemniť, ale hlavne zrýchliť, pretože všetko nájdete na svojom mieste, a ak nemôžete náhodou niečo nájsť, tak vám s hľadaním pomôže vyhľadávacie políčko v hlavičke editora.

Recenzia Shopify - vlastnosti editora
Editor platformy Shopify.

Editor obsahuje všetko dôležité pre jednoduchú úpravu vzhľadu, nastavenie SEO, sledovanie analytikmi a samozrejme prácu s objednávkami a produktami.

Pre lepšiu optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO) môžete v nastavení jednotlivých produktov nastavovať title a description stránky produktu, ale aj jeho konečnú URL adresu, ktorú tak môžete urobiť oveľa viac SEO friendly. To isté môžete robiť aj u jednotlivých stránok alebo kategórií e-shopu.

Analytika je ďalšou pýchou tohto nástroja. Samozrejme sa dá predpokladať, že bude väčšina prevádzkovateľov e-shopov používať tradičné Google Analytics. Avšak, Shopify ponúka naozaj pokročilé analytické funkcie, ktoré sú, na rozdiel od Google Analytics, prednastavené na okamžité použitie. V závislosti na zvolenom platenom balíčku môžete používať rôzne typy analytiky. Čím drahší balíček, tým lepšie analytické funkcie a nastavovanie výpisov z nich.

Oceňujem, že je tu napríklad rýchly prístup k nastavovaniu zliav, čo je jedno z hlavných lákadiel väčšiny e-shopov, ktoré poznám. Nastavovanie zliav vám umožní položka v ľavom menu s názvom Discounts. Tu je možné nastavovať rôzne zľavy, dopravu zdarma alebo podmienky pre zľavy. Napríklad, keď zákazník nakúpi určitý počet niečoho, tak získa niečo a tak ďalej.

Recenzia Shopify - nastavenie zliav
Jedno z nastavení pokročilých zliav.

Pretože je Shopify predajná platforma, tak je jej editor doslova napumpovaný rôznymi markentingovými nástrojmi a výtvormi, ktoré podporia nastavovanie marketingových kampaní na sociálnych sieťach alebo napríklad na Google Shopping. Predpripravené nastavenia vám pomôžu s vytvorením prvej reklamnej kampane na Facebooku alebo s dynamickým retargetingom, čo určite urýchli a zjednoduší propagáciu e-shopu.

Samotné nastavenie vzhľadu obchodu sa odohráva v customizačním editore. Tu môžete prepínať medzi jednotlivými stránkami ako homepage, produktová stránka, blog alebo košík. V záložke Sections možno meniť jednotlivé sekcie konkrétnej stránky a pod záložkou Theme settings sa skrývajú vizuálne nastavenia stránky ako napríklad farby a fonty.

Recenzia Shopify - nastavenie vzhľadu
Customizačný editor Shopify.

Funkcie editora:

  • Presúvanie sekcií stránky metódou drag & drop
  • Pokročilé marketingové nástroje a nastavenia služieb tretích strán
  • Jednoduché nastavenie SEO
  • Možnosť meniť URL
  • Export a import produktov

Prepojenie Shopify s ďalšími aplikáciami a službami tretích strán

V úvode článku som už načrtol, že táto platforma pre prevádzkovanie e-shopov patrí medzi najpoužívanejšie na svete. Z toho dôvodu na ňu zameriavajú svoju pozornosť, ako vývojári aplikácií, tak aj samotní prevádzkovatelia služieb a nástrojov. Preto by sme asi len zložito hľadali nástroj alebo službu, ktorá by nešla so Shopify prepojiť.

Pre jednoduché prepojenie s rôznymi službami má Shopify svoj vlastný app store, kde si môžete vybrať z viac ako 2700 aplikácií, ktoré rozšíria funkcie vášho e-shopu. Niektoré sú zadarmo, iné sú platené.

Svoj Shopify obchod môžete nakoniec prepojiť s u nás s toľko obľúbenými službami:

Shopify a riešenia pre EET a slovenské dopravné služby

Na Slovensku a v Českej republike nás zrejme bude najviac zaujímať EET alebo lokálne platobné systémy a účtovný softvér akým je napríklad Pohoda.

Priamo v App Store Shopify je k dispozícii platený doplnok pre Fakturoid, ktorý rieši problematiku EET alebo prepojenie s účtovným software Money S3, Pohoda, Abra Flexibee.

V app store nájdete ďalšie dôležité pluginy, ktoré do vášho e-shopu rýchlo integrujú export objednávok do služby Zásilkovna alebo prepravnej spoločnosti DPD.

V nastavení editora môžete pridávať rôzne prepravné podmienky vrátane cien dopravy rôznymi kuriérmi a spoločnosťami.

Vlastné pluginy do Shopify

Shopify API umožňuje vývojárom vytvárať vlastné pluginy a aplikácie pre túto platformu. Tieto doplnky potom môžu vývojári predávať v App Store alebo ich používať len vo svojich obchodoch.

Dropshipping na Shopify

Výhoda dropshippingu je, že nemusíte fyzicky držať predávané produkty vo vlastnom sklade. O to sa starajú vaši dodávatelia. Na vás je propagácia e-shopu a získavanie zákazníkov. Na dodávateľoch je fyzické odbavenie objednávky a jej expedície k zákazníkom.

Napríklad aplikáciu Oberlo, ktorú nájdete v app store Shopify, môžete zadarmo používať pre svoj dropshipping obchod.

Recenzia Shopify - Oberlo dropshipping
Funkcie aplikácie Oberlo.

Oberlo vám pomôže nájsť produkty, ktoré chcete vo svojom e-shope predávať. Tieto produkty potom cez plugin jednoducho pridáte do svojej ponuky. Rozšírenie potom automaticky preposiela objednávky dodávateľom, ktorí sa starajú o ich expedovanie.

Návod, ako vytvoriť e-shop so Shopify

Prvým krokom je registrácia do platformy. Shopify môžete testovať 14 dní zadarmo, bez nutnosti vkladať kreditnú kartu. V registrácii vyplníte osobné údaje. Nakoniec sa dostanete priamo do editora Shopify.

Shopify návod - tvorba eshopu
Úvodné okno editora Shopify.

Ako vidíte, spustenie e-shopu sa skladá z troch jednoduchých krokov. Pridanie produktov, nastavenie vzhľadu a pridanie domény.

  • Pridanie produktu: Na stránke karty produktu musíme vyplniť jeho názov, popis a potom ďalšie údaje ako sú cena, typ, výrobca, množstvo skladových zásob a samozrejme nesmieme zabudnúť na obrázok.
Návod Shopify - pridanie produktu
Karta pre pridanie produktu.
  • Nastavenie vzhľadu: Vo svojom e-shope budete mať prednastavenú šablónu Debut. Tú môžete ďalej upravovať podľa svojej fantázie. Tiež si môžete vybrať inú z predpripravených šablón, ktorá bude lepšie vyhovovať vašim predstavám.
Návod na Shopify - nastavenie vzhľadu - výber šablóny
Možnosti nastavenia vzhľadu.

Po výbere šablóny klikneme na tlačidlo Customize. Tým sa dostávame do customizačního editora.

Shopify návody - nastavenie vzhľadu - zostavenie blokov
Editor vzhľadu.

Jednotlivé položky z ponuky v ľavej časti obrazovky sú vlastne jednotlivé sekcie stránky. Tieto sekcie môžete medzi sebou presúvať a rôzne ich nastavovať. Presúvanie sekcií stránky sa odohráva priamo v ľavej ponuke.

V nastavení hlavičky môžete napríklad zmeniť logo alebo hlavné menu e-shopu.

Ak chcete zmeniť najviditeľnejšiu časť obrazovky, ktorá je na obrázku vyššie, tak jednoducho kliknete v ľavej ponuke na sekciu s rovnakým názvom.

Návody na Shopify - nastavenie vzhľadu - editácia bloku
Nastavenie hlavného obrázka domovskej stránky.

Rovnakým postupom potom môžete upravovať ďalšie časti stránky alebo časti rôznych podstránok e-shopu ako napr. košík alebo stránku produktu.

V nastavení vzhľadu budeme musieť tiež preložiť šablónu nášho e-shopu, pretože tá súčasná je iba v angličtine.

Shopify recenzia a návod - preklad do slovenčiny
Editácia jazyka šablóny.
Shopify návod - lokalizácia do ľubovoľného jazyka
Rýchla editácia pomocou Google prekladača.

Po kliknutí na Change theme language môžete z ponuky vybrať jazyk, do ktorého sa pomocou Google prekladača šablóna preloží. Táto funkcia sa určite hodí, pretože potom už len stačí rýchlo prejsť preložené položky a prípadne ich poupraviť.

Návod na Shopify e-shop
Náhľad finálnej verzie môjho e-shopu.
  • Nakoniec musíme e-shop spojiť s doménou. Priamo v administrácii idú zakúpiť cudzie domény ako .com, .org, .net, .store. Pre pridanie .SK domény musíte presmerovať DNS u svojho registrátora na servery Shopify alebo transferovať doménu priamo pod platformu.

Teraz už môžete začať predávať svoje produkty a nastavovať marketingové kampane, ktoré podporia ich odbyt.

Klady a zápory Shopify

Klady (+)Zápory (-)
+ Komplexná obchodná platforma- Používanie darčekových kariet až od balíčkov Shopify a Advanced Shopify
+ Intuitívna a rýchla administrácia e-shopu- Napojenie na slovenské účtovné systémy a české EET len po zakúpení rozšírení
+ Jednoduchý editor vzhľadu
+ Tisíce rozšírení a aplikácií pripravených na okamžité použitie
+ Nastavenia SEO
+ Možnosť vytvorenia vlastnej šablóny
+ Možnosť vytvoriť vlastné pluginy
+ Export produktov do porovnávačov tovaru
+ Novinkou je podpora českého jazyka (zatiaľ označovaná ako Betaverzia)

Hodnotenie a záver

Niet pochýb o tom, že je Shopify vrcholovým nástrojom pre tvorbu a prevádzkovanie e-shopu. S jeho pomocou môžu vytvoriť svoj obchod drobní podnikatelia i veľké spoločnosti. Ani jednej skupine nebude v platforme zrejme chýbať nič, čo by mohlo ohroziť prevádzku obchodu a jeho ďalší strategický rozvoj.

Shopify je celosvetovou službou, ktorá nedávno pridala podporu českého jazyka, takže s e-shopom môžete pracovať aj bez znalostí angličtiny. Okrem toho má intuitívne ovládanie administračného rozhrania, ktoré je podporené vyhľadávaním, čo vás dokáže rýchlo naviesť na správnu cestu aj bez dokonalej znalosti jazyka.

Tiež ma veľmi potešilo, že sa dá na Shopify vyriešiť takmer akýkoľvek problém, ktorý sa môže s prevádzkovaním elektronického obchodu vyskytnúť. U nás by som spomenul české EET. Sama spoločnosť asi nie je schopná reagovať na rôzne rozmary lokálnych trhov. Toho ale dokážu rýchlo využiť rôzne miestne služby, ktoré pripravili funkčný nástroj riešiaci tento nedostatok. Podnikateľom zo Slovenskej republiky nebráni nič v tom, aby začali prevádzkovať slovenský e-shop na Slovensku na tomto kanadskom nástroji.

Milión užívateľov po celom svete hovorí sám za seba. Shopify je jednoducho špičková služba, ktorá ponúka jednoduché riešenie pre malých obchodníkov a efektívnu platformu pre veľkých hráčov.

4.9/5 - (9 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

17 Comments

  1. Pozdravujem Vás. Článok mi veľa dal. Našiel som ho pri hľadaní info o eshopoch. Zaujíma ma ale aj zabezpečenie osobných údajov zákazníkov. Shopify je kanadská firma. Predpokladám, že dochádza k prenosu osobných údajov mimo EÚ. Viete prosím odpovedať, ako je táto vec zabezpečená? Ak si ako prevádzkovateľ otvorím eshop cez platformu Shopify, musím zákazníkov informovať o tejto skutočnosti a o tom, ako sú zabezpečené ich osobné údaje pri prenose mimo EÚ. Ďakujem

    1. Ďakujeme, sme radi, že Vám článok priniesol požadované informácie.

      Čo sa týka Vašej otázky, ochranu osobných údajov musíte riešiť individuálne u každej služby, ktorú v rámci eshopu používate napr. rôzne marketingové nástroje (analytiky, emailing a pod.). Nie všetky poskytujú možnosti ukladania užívateľských dát na servery na území EU. Informácie v tejto súvislosti v prípade Shopify nájdete tu https://help.shopify.com/en/manual/your-account/privacy/GDPR.

  2. Dobry den, prosim Vas ako sa daju nastavit emailove sablony v shopify, potrebujem na to kodera? Nenasla som to tam. Dakujem.

    1. Dobrý deň,

      pokiaľ nemáte skúsenosti s kódovaním newsletterov a iných emailových šablón, tak Vám doporučujem obrátiť sa na niekoho, kto ich má. Kódovanie šablón pre emailových klientov je pomerne náročné, existuje veľké množstvo klientov (Gmail, Outlook, Thunderbird a pod.), a každý má trocha iné špecifiká, takže nestačí vytvoriť a testovať šablónu iba v jednom klientovi. Pokiaľ šablóna vyzerá v jednom klientovi pekne neznamená, že v inom nebude rozbitá, keďže nie každý klient podporuje všetky vlastnosti HTML, CSS rovnako. Viacmenej určite sa nevyhnete použitiu rôznych kóderských hackov, takže na vytvorenie kvalitných emailových šablón už potrebujete mať určité know how.

      Tu nájdete pár informácií k úpravám notifikačných emailov pre Shopify v šablonovacom jazyku Liquid:

      https://help.shopify.com/en/manual/orders/notifications/edit-template
      https://www.shopify.com/partners/blog/shopify-email-notifications

  3. Dobrý deň chcem sa spýtať je možné mat spustené na shopify Analatics 3 a Analitics 4 súbežne spolu

  4. Dobrý deň, Prosim Vás vedeli by ste mi poradiť ako do shopify zadať moje ičo ? Vo faktúrach za shopify moje ičo nieje, takže si ich nemôžem dávať do účtovníctva. Navyše neviem z akého dôvodu ale chodia mi faktúry bez DPH aj keď som neni platca DPH.

    Ďakujem za odpoveď

    1. Dobrý deň,

      ako si nastaviť ďaňové údaje u Shopify eshopu je popísané tu: https://help.shopify.com/en/manual/taxes/eu/eu-tax-migrate
      Ale IČO pri medzinárodnom styku nehrá nejakú dôležitú rolu, podstatné je hlavne mať na faktúre VAT number (DIČ).

      Čo sa týka faktúr zo zahraničia, tak je nulové DPH správne. Ak príjmate alebo dodávate služby do zahraničia, tak by ste sa mal stať identifikovanou osobou (v prípade, že už nie ste plátca DPH), viz. https://www.jake-james.cz/blog/identifikovana-osoba-neplatce-dph (je to CZ článok, ale v podstate rovnako to funguje v rámci celej EÚ), je to z dôvodu dvojitého zdanenia. Ale najlepšie je poradiť sa s účtovníkom, toto je bežná vec, takže Vám budú určite vedieť poradiť presný postup, ako správne záučtovať doklady.

      Keď sa stanete identifikovanou osobou pridelia vám VAT number (DIČ), ktoré je potom potrebné uvádzať na príjmaných faktútrách.

  5. Dobrý deň, v prípade ak by som chcel predávať digitálny produkt, povedzme že fotku, je to možné?
    je potrebne tam zakliknúť DPH alebo ako je to s nastavením v tomto prípade.

    Ďakujem

  6. Dobry den, hladam program pre podvojne uctovnictvo (cloud alebo Mac OS) kt. by sa dalo prepojit so Shopify. Nepoznate nahodou dobre riesenie pre Slovensko? Ide len o automaticke uctovanie faktur, skladovu evidenciu netreba. Dakujem

    1. Dobrý deň,

      čo registrujem tak existuje minimálne napojenie Shopify pre Pohodu (https://www.dativery.com/cs/s/shopify-to-pohoda/) alebo Fakturoid (https://apps.shopify.com/fakturoid-invoices?search_id=a69188be-28ed-492f-96c2-22163dc8ab0e&surface_detail=pohoda&surface_inter_position=1&surface_intra_position=1&surface_type=search), ale asi budú existovať prepojenia aj na ďalšie účtovné systémy, len treba pohľadať buď priamo na Shopify App Store https://apps.shopify.com alebo na Googli, lebo existujú viaceré firmy, ktoré sa venujú vývoju rozšírení pre Shopify, ale ich rozšírenia nie vždy sú dostupné priamo na App Store. Prípadne je potom je ešte posledná možnosť ak nenájdete čo potrebujete tak si nájsť progrmátora, ktorý Vám vytvorí rozšírenie pre Shopify pre Vami preferovaný účtovný systém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.