Avast Ultimate Recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: Avast Ultimate. Oplatí sa platený antivírus?

Avast antivírus nie je potrebné dlho predstavovať. Všetci vieme, že má bezplatnú aj platenú verziu Avast Ultimate. Na tú sa v tejto recenzii zameriam a popíšem vám svoje skúsenosti. Určite vás zaujíma, či má zmysel za Avast platiť. Aj na túto otázku vám v tomto teste odpoviem. Ukážem vám tiež viac funkcií, ktoré antivírus má a ako vám ušetrí čas pri práci s počítačom. Poďme na to.

Avast antivírus som mal vo svojom počítači naposledy niekedy pred rokom 2008. Vtedy išlo o ťažkopádny softvér, ktorý brzdil počítač a ktorý odo mňa neustále niečo chcel. V tej dobe sme všetci mali počítačového výkonu veľmi málo, čo bol dôvod, prečo Avast išiel z môjho počítača preč. Vymenil som ho vtedy za NOD32, ktorý bol menej náročný na výkon. Doba sa ale zmenila a Avast je znova použiteľný.

V tejto recenzii testujem Avast znova po približne 14 rokoch. Skutočne sa nestačím diviť, ako tento balík ochrany počítača a súkromia dospel. Dnes už nejde len o ochranu počítača pred hrozbami zvonka. Je to tiež nenahraditeľný pomocník pri aktualizácii ovládačov a aplikácií v zariadení. Tu ma Avast prekvapil najviac. Vás pravdepodobne prekvapí tiež. V tomto teste popíšem skúsenosti s nástrojom, ktorý má Ultimate verzia Avast antivírusu.

Čo je Avast antivírus?

Avast je antivírus, ktorý pochádza z Česka. To je o ňom notoricky známe. V súčasnosti to však už nie je len antivírus. Je to komplexný balík ochrany, v ktorom nájdete nástroj na čistenie súborov počítača, ochranu pre internetové prehliadače, VPN, nástroj na skrývanie online identity, nástroje na zvýšenie výkonu počítača aj na úsporu batérie. Je toho skutočne veľa, čo dnešný antivírus vie.

Avast ponúka bezplatný aj prémiový antivírus. Ten druhý je, samozrejme, platený a dá sa očakávať, že vám toho poskytne oveľa viac oproti bezplatnému variantu. Najdôležitejšie ale je, že Avast prešiel mnohými testami, v ktorých získal množstvo certifikátov kvality. Spomenúť môžem napríklad VB100 od Virus Bulletin, kde Avast získal plných 100 bodov. V rámci ochrany pred nebezpečnými súbormi a útokmi sa na Avast môžete spoľahnúť. V tejto recenzii sa pozrieme na užívateľskú prívetivosť antivírusu Avast.

Aké funkcie má Avast antivírus?

Avast Antivirus Ochrana Zariadeni

Avast má všetky funkcie, ktoré zaistia bezpečnosť zariadenia, dát a vašej identity. To znamená, že chráni pred vírusmi, malware, podvodnými e-mailami a podobne. Toto všetko od antivírusu očakávam a aj to dostávam. Na tom nie je nič prevratné. Avast vaše zariadenie ochráni aj v bezplatnej verzii.

V mojom súkromnom teste, kedy som si do počítača schválne stiahol vírus, reagoval Avast rýchlejšie ako Windows Defender (zabezpečenie Windows). 

Teraz sa ale dostávam k otázke: prečo za Avast antivírus platiť? Pretože toho ponúkne oveľa viac, ako bezplatná verzia Avast Free.

Pri inštalácii Avast antivírusu Ultimate ma prekvapilo, že bude inštalovať aj ďalšie prémiové nástroje. Nainštalovať ich zvládol sám. Počítač táto inštalácia vôbec nebrzdila a prebiehala v pozadí. Prekvapenie bolo hlavne v tom, že som nevedel, že tieto prémiové nástroje sú súčasťou mojej licencie.

Avast Po Aktivacii
Inštalácia ďalších prémiových nástrojov Avast.

Poďme sa teda pozrieť na to, aké nástroje mi Avast nakoniec nainštaloval a na čo sú dobré.

Avast Cleanup Premium

Avast Cleanup Premium je nástroj na čistenie počítača a na zvyšovanie jeho potenciálneho výkonu. Cleanup jednoducho odstráni zo zariadenia nepotrebné dáta. Tým uvoľní miesto v úložisku a teoreticky urýchli chod počítača. Cleanup Premium je súčasťou Avast Ultimate, ale je možné objednať ho aj samostatne, bez antivírusu.

Používateľovi stačí len kliknúť na jedno tlačidlo a okamžite prebehne test počítača. Test nájde problémy, ktoré si môžete detailne prezrieť. V mojom počítači našiel Avast Cleanup Premium 2 147 problémov určených na opravu.

Avast Cleanup Test Pocitaca

Podobný „čistič“ počítača možno poznáte. Avast Cleanup Premium môžete porovnávať s ďalšou známou aplikáciou CCleaner. Keď budete mať Avast Ultimate, CCleaner nepotrebujete. Čistenie zariadenia prebieha rovnako účinne a rýchlo. V zozname problémov si vyberiete výnimky, ktorým sa Avast nemá venovať (súbory, ktoré nechcete zmazať) a kliknete na tlačidlo Opraviť a vyčistiť.

Avast Cleanup Premium Ladenie Vykonu
Výsledok čistenia počítača s Avast Cleanup Premium.

Avast Cleanup Premium mi navrhol ďalšie možnosti ladenia výkonu a zrýchlenia počítača. Dôležité je ale podotknúť, že ladenie a zvyšovanie výkonu zariadenia sa venuje najmä spusteným aplikáciám, ktoré vám Avast ponúkne uspať. Tu buďte opatrní, aby nešlo o aplikácie, ktoré používate. Mne napríklad ponúkol uspať Google Disk, Spotify, OneDrive a Dropbox. To je ale nezmysel, pretože medzi týmito aplikáciami potrebujem synchronizovať súbory a Spotify mi zas hrá pri práci. Na druhej strane, ostatné aplikácie môžem uspať. Tým získam ďalší výkon. Naviac to ušetrí spotrebu batérie, pretože nepoužívané aplikácie budú vypnuté a nebudú odoberať energiu. To je pri notebooku alebo mobilnom telefóne veľmi dobré.

Avast Cleanup Premium Zrychlenie Pocitaca
Uspanie aplikácií.

Aktualizácia aplikácií v Avast Ultimate

Aktualizácia aplikácií sleduje, či inštalované aplikácie v zariadení nemajú novšie verzie, ktoré by bolo dobré nainštalovať. Či už z dôvodu bezpečnosti alebo z dôvodu nových funkcií. Tento nástroj ma dosť prekvapil. Jednotlivé programy odo mňa neustále vyžadujú aktualizáciu. Je to otravné, pretože najprv musím stiahnuť aktualizačný balík, nainštalovať ho a pri tom odklikať množstvo upozornení. Jednoducho som sa o to musel doteraz starať sám a strácať s tým čas.

Avast ma na potrebu aktualizácie aplikácie upozornil. Bežne by som to ignoroval, ale tu ma zaujímalo, čo sa stane, keď vyberiem možnosť aktualizovať. Budú mi vyskakovať okná na stiahnutie aktualizačných balíkov? Budú tie balíky sťahovať aplikácie z webu? Budem musieť každú odsúhlasiť ručne? Nie, nie, nie. O všetko sa postará Avast. Aplikácie jednoducho sám na pozadí aktualizuje. Zatiaľ čo Avast aktualizuje staré aplikácie, vy sa môžete nerušene venovať práci.

Avast Aktualizacia Aplikacii
Upozornenie na nutnosť aktualizácie aplikácií.

Počas aktualizácie odo mňa Avast nič nechcel. Jednoducho softvér aktualizoval. Nakoniec mi ešte ponúkol možnosť prekliknúť sa na web aplikácie a zistiť, čo je v jej poslednej verzii nové.

Avast Aktualizacia Aplikacii 2
Aktualizované aplikácie.

Aktualizácie softvéru vychádzajú snáď každý týždeň. Kto vie, či nie častejšie. Je to z dôvodu opráv bezpečnostných a funkčných chýb. Lenže mňa nebaví aktualizovať ich ručne, takže na aktualizácie často (schválne) zabúdam. Teraz sa o to stará Avast a mne to neskutočne pomohlo.

Avast VPN

Avast SecureLine VPN je služba, ktorá chráni vaše súkromie v online svete. VPN je však len súčasťou Avast Ultimate. Inak si ju musíte doobjednať. Problematike VPN sa venujeme podrobne vo viacerých článkoch. Ak vás to zaujíma, tu zistíte, čo je VPN?

Avast Vpn
Avast SecureLine VPN

V skutočnosti som ani nevedel, že súčasťou Avast Ultimate je VPN. Toto oceňujem, pretože VPN je dnes neodmysliteľnou súčasťou bezpečného surfovania po internete. Ale VPN sa nepoužíva len kvôli bezpečnosti.

Avast Vpn Vyuzitie
Prečo používať Avast VPN.

Avast VPN ponúka 36 serverových geolokalít. Vo väčších krajinách je možné vybrať si z viacerých miest, v ktorých sú servery umiestnené. Na bežné použitie VPN je ale toto len taká čerešnička na torte.

Avast Vpn Serverove Lokality
Zoznam lokácie serverov.

Oproti najlepším VPN však Avast VPN neponúka toľko funkcií. Avšak, keď už za jeho verziu Ultimate zaplatíte, je dobré vedieť, že nemusíte kupovať samostatnú VPN službu. Na bežné surfovanie a sledovanie filmov vám bude Avast VPN stačiť.

Avast Vpn Pripojenie K Serveru
Aplikácia Avast VPN

Aplikácia Avast VPN je intuitívna a jednoduchá na používanie. Ak sa v tejto problematike dobre nevyznáte, priamo v aplikácii nájdete sprievodcu VPN, ktorý vám poradí, ako a kedy VPN používať. Recenzia samotnej Avast VPN by dopadla neutrálne. Je dobrá, ale samostatne by som si ju neobjednal. S antivírusom však zmysel dáva.

Test zariadení na prítomnosť hrozieb

Avast antivírus je tu hlavne na to, aby strážil zariadenia pred možnými hrozbami a aby ich dokázal rýchlo otestovať a poskytnúť možné riešenie, ako hrozbu zneškodniť. Aj tu urobil antivírus veľký pokrok. Test je rozdelený do niekoľkých fáz, ale všetky prebiehajú samostatne na pozadí bez mojej asistencie. Nakoniec dostanem výsledok testu.

Avast Premium Test Pocitaca
Jedna nájdená hrozba v mojom počítači.

V mojom počítači s Windows 11 šlo o nejakú chybu so súbormi v medzipamäti mailového klienta. Vôbec by mi nenapadlo, že by to mohlo byť nebezpečné. A už vôbec by som to nechcel riešiť manuálnym spôsobom. Našťastie to nie je potrebné, pretože mám na to Avast.

Avast Premium Test Pocitaca Vyriesenie Problemu
Problém je vyriešený a počítač chránený.

Avast testuje počítač aj na pozadí, keď napríklad sťahujete súbory z internetu alebo e-mailu. V prípade potreby včas zasiahne.

Avast Firewall

Avast Firewall je možnosť, ako jednoducho blokovať aplikácie. Firewall sleduje všetku sieťovú komunikáciu medzi počítačom a vonkajším svetom, a chráni vás pred neoprávneným pripojením a narušením. Firewall stačí nechať aktivovaný a svoju prácu urobí sám. Niekedy je však potrebné upraviť práva niektorých aplikácií ručne. To ide v Avast veľmi jednoducho.

Avast Firewall

Áno, Windows má tiež firewall, ktorý funguje celkom dobre. Jeho problém je ale v zlej užívateľskej prívetivosti. A to hlavne pri blokovaní nechcených aplikácií. Tu Avast Firewall jasne vyhráva nad Windows Firewall.

Koľko stojí Avast Ultimate?

Avast stojí 69.99 EUR za rok pre jeden počítač alebo 79.99 EUR ročne pre 10 zariadení. Medzi tieto zariadenia patrí mobilné zariadenie a počítač. Aplikácie sú dostupné pre Windows, MacOS, Android a iOS.

Avast Premium Cena

Avast zadarmo nie je možné porovnávať s platenou verziou Avast Premium Security. Platená verzia má v sebe ďalšie užitočné funkcie. A to nielen tie bezpečnostné. Podľa môjho názoru sa za antivírus oplatí zaplatiť. Na jednej strane vám to ušetrí ďalšie trápenie s hľadaním iných aplikácií, ktoré riešia to, čo už Avast Ultimate vie. Na druhej strane je bezpečnejšie používať na všetko jednu overenú aplikáciu. Túto preverili nielen certifikačné autority, ale tiež milióny používateľov po celom svete.

Ako nainštalovať Avast?

Inštalácia Avast je ďalším prekvapením vývoja antivírusov. Celý proces je jednoduchý, nezaťažuje zariadenie a prebieha na pozadí. Aplikáciu si stiahnete z webovej stránky Avast, kde dostanete ďalšie inštrukcie, ako v inštalácii pokračovať. Jednoducho len kliknete na stiahnutý súbor.

Avast Instalacia 1
Stiahnutie inštalačného balíka je prvý krok.
Avast Priebeh Instalacie
Priebeh inštalácie na pozadí. Môžete ju skryť a ďalej pracovať.

Po nainštalovaní vás privíta sprievodca, ktorý vás prevedie počiatočným jednoduchým nastavením aplikácie.

Avast Sprievodca Instalacie
Avast Premium Dalsie Funkcie
Inštalácia ďalších prémiových nástrojov Avast.

Následne už môžete Avast používať vrátane všetkých jeho funkcií, ktoré vo verzii Ultimate sú.

Ako Avast odinštalovať?

Toto je častá otázka mnohých používateľov. Ja osobne nemám dôvod Avast odinštalovať, ale zo skúsenosti s ostatnými antivírusmi viem, že ich odstránenie z počítača nie je vôbec jednoduché. Ako je to pri Avast? Ten odinštalujete jednoducho cez správcu aplikácii vo Windows.

Avast Odinstalovanie
Správca aplikácií – Programy a funkcie vo Windows.

V ďalšom kroku odinštalácie Avast na vás vyskočí sprievodca. Tu už pokračujete podľa jednoduchých inštrukcií. Sprievodca sa bude snažiť zistiť aj informácie o tom, prečo antivírus mažete.

Avast Odinstalovanie 2
Sprievodca odobraním Avast z počítača.

Nakoniec je potrebné počítač reštartovať. Tým je Avast odinštalovaný. Nemusíte sťahovať žiadny odinštalovací balík a podobne.

Avast Odinstalovanie 3

Výhody a nevýhody Avast antivírusu

Časté otázky ohľadom Avast antivírusu

Avast je preverený antivírus, ktorý prešiel mnohými rôznymi testami kvality. Je to dôveryhodný antivírus, ktorý je účinný v boji s vírusmi, malware a ďalšími hrozbami. Jeho bezpečnostné databázy majú stále a pravidelné aktualizácie, takže v prípade, že sa objaví nová hrozba, Avast na ňu rýchlo reaguje.

Avast antivírus má množstvo funkcionalít, ktoré testujú najzraniteľnejšie miesta zariadení ako sú webkamery, internetové prehliadače, heslá, zastarané aplikácie, staré súbory a podobne. Týmito testami odhaľuje bezpečnostné hrozby, ktoré následne vyrieši alebo vám navrhne možné riešenie, vďaka ktorému vás nebudú ďalej ohrozovať. Tieto testy sa dajú naplánovať automaticky, takže zariadenie je pod neustálym bezpečnostným dohľadom.

Záver recenzie

Platená verzia Avast Ultimate je dobrou voľbou pre používateľov, ktorí chcú ochranu zariadenia a ďalšie funkcie, ako je čistenie zariadenia alebo VPN, ale nemajú vysoké nároky na pokročilé nastavenia.

Avast jednoducho vytvoril bezpečnostný balík (antivírus), ktorý ocenia používatelia, ktorí nechcú nič riešiť a chcú, aby sa o bezpečnostné veci staral hlavne Avast. Antivírus je pre ľudí, ako som ja. Obťažuje ma stále riešiť nejaké aktualizácie, čistenie a hľadanie toho, čo sťahujem. Z tohto dôvodu Avast Ultimate oceňujem a odporúčam ho všetkým používateľom, ktorí sa nechcú o nič starať.

Ak vás Avast nezaujal, pozrite sa na naše aktualizované porovnanie najlepších antivírusov.

3.7/5 - (3 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.