1Password recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: 1Password je poriadne bezpečný správca hesiel

Bežný užívateľ si musí zapamätať prihlasovacie údaje k stovkám účtov v rôznych službách. To je poriadna hromada dát, ktorá vám zaberá miesto v hlave. Ako si to všetko zapamätať a pritom používať silné a pre každý užívateľský účet jedinečné heslá? V tejto recenzii sa dočítate, či vám v tom dokáže 1Password pomôcť.

Ak preferujete video, tak si môžete pozrieť aj video recenziu na našom YouTube kanále Webhostingcentrum.

Predstavenie 1Password

1Password je správca hesiel, ktorý svojim užívateľom poskytuje bezpečný priestor pre ukladanie hesiel a ďalších citlivých údajov akými sú čísla kreditných a debetných kariet, čísla dokladov, čísla softvérových licencií, poznámky, dokumenty a tak ďalej. Tento správca dokonca zvládne strážiť expirácie dokladov a ďalších dokumentov, takže je to užitočný pomocník aj v tomto smere.

Tohto správcu hesiel vyvíja kanadská spoločnosť AgileBits Inc., ktorá ho predstavuje na vlastnom webe ako najobľúbenejšieho správcu hesiel na svete. A zrejme nebude ďaleko od pravdy, pretože ho používa vyše 15 miliónov užívateľov po celom svete. Medzi užívateľov patria aj veľké korporátne mená ako IBM, Slack alebo Dropbox.

Ako funguje správca hesiel 1Password?

Princíp ochrany hesiel a citlivých údajov je pomerne jednoduchý. Správca hesiel je taká databáza vašich údajov, ktoré do nej ukladáte. Táto databáza sa nachádza na vzdialenom serveri a máte k nej prístup prostredníctvom aplikácie v PC, v mobilnom telefóne alebo cez plugin v internetovom prehliadači.

S registráciou do 1Password si nastavíte jedno hlavné heslo (master password), s ktorým máte prístup k ostatným heslám. Správca vám ešte vygeneruje secret key (tajný kľúč), čo je súbor 32 znakov. Kombinácia hlavného hesla a secret key robí z vášho účtu v správcovi hesiel nedobytnú pevnosť.

Recenzia 1Password prihlásenie
Prihlásenie do správcu hesiel 1Password.

Secret key je dôležitý najmä pri prihlasovaní na ďalšom zariadení. Nemusíte sa obávať, že by ste si museli ten šialene dlhý kód pamätať z hlavy pri každom prihlasovaní, ale ak sa budete chcieť prihlásiť na inom počítači, tak budete tento kľúč potrebovať.

A pozor! 1Password vám pri registrácii vygeneruje Secret Key, ktorý budete poznať iba vy. Pri registrácii tiež dostanete možnosť stiahnuť si Emergency Kit, čo je vlastne PDF, kde je napísaný Secret Key a ďalšie prihlasovacie údaje. Ak v budúcnosti Secret Key stratíte a nebudete na žiadnom zariadení prihlásený do tohto správcu hesiel, tak je váš účet nadobro stratený a vy si budete musieť vytvoriť nový. Secret Key nejde vygenerovať znovu pre existujúci účet. To vlastne zvyšuje bezpečnosť dát, ktoré do 1Password uložíte.

Kombinácia hlavného hesla a tajného kľúča vytvára zložitý šifrovací kľúč, ktorý šifruje všetko, čo ukladáte do správcu hesiel 1Password. V šifrovaní sa táto funkcia nazýva PBKDF2. Priznám sa, že toto už je na mňa dosť zložitá téma. Ak vás zaujíma metóda šifrovania údajov viac, tak určite odporúčam tento článok: Základy kryptografie pre manažérov: PBKDF2. Hlavný zmysel v použití tejto zložitej technológie je teda v tom, že ak by útočník získal hlavné heslo, ale nemal by tajný kľúč, tak nikdy nedokáže dešifrovať uložené údaje, ktoré ste správcovi hesiel zverili.

Bezpečnosť pri používaní 1Password

Bezpečnosť dát a ich šifrovanie som načal už v predchádzajúcej časti, ale ako si vlastne môžete byť istí, že vaše dáta, heslá alebo dokumenty niekto nezneužije?

Hlavnou hrozbou pre bezpečnosť dát je najmä samotná služba 1Password. Lenže tá vaše dáta jednoducho nevidí. Síce ich má k dispozícii, ale informácie, ktoré do 1Password ukladáte sú od začiatku šifrované (256bit AES) a dostať sa k nim alebo ich dešifrovať môžete iba s heslom v kombinácii s tajným kľúčom. Ak tieto údaje nikomu neposkytnete, tak potom sa do správcu hesiel nikto nedostane.

Táto služba tiež spolupracuje s rôznymi expertmi. Tí dohliadajú na technológiu a jej zabezpečenie. Šifrovanie vašich dát je teda nepriestrelné a útočníkom nepomôže ani drahšia výpočtová technika. Aby neboli hackeri schopní zachytiť heslo, tajný kľúč alebo iné dáta, ktoré sa odosielajú na server, používa tento správca hesiel protokol SRP (Secure Remote Password), ktorý je odolný voči odpočúvaniu a ďalším útokom.

Funkcia 1Password

1Password má v sebe ukrytých mnoho funkcií, ktoré vám uľahčia nielen zhromažďovanie prihlasovacích údajov do rôznych služieb. Má v sebe aj ďalšie užitočné funkcie navyše. Tie vám pomôžu so strážením platnosti dokladov alebo rôznych licencií. Do správcu sa nemusíte obávať pridať údaje z platobných kariet, údaje z dokladov a ďalšie citlivé dáta, ktoré potom môžete mať bezpečne všade so sebou, hoci sa fyzicky nachádzajú na dne šuplíku u vás doma.

Hlavnou funkciou správcu hesiel je predovšetkým výborná pamäť. Dnes je dôležité používať pre prihlasovanie zložité heslá, v ktorých sa kombinujú rôzne znaky, čísla a veľkosti písmen. A samozrejme je dôležité mať pre každú službu (stranu) iné heslo. Vpísať potom spamäti tieto heslá do prihlasovacieho formulára je skoro nadľudský výkon. S 1Password môžete používať rôzne kombinácie hesiel podobné tomuto: @ # .. 52Rt2 # BlwY1ER. Správca hesiel nebude mať problém použiť na konkrétnej stránke správne heslo. A už vôbec nebude mať problém si také heslo zapamätať.

1Password recenzia funkcie správcu hesiel
Niektoré z hlavných funkcií správcu hesiel.

Viac trezorov v jednom správcovi hesiel

Zmyslom trezorov je hlavne oddelenie rôznych typov dát do zvláštnych komôrok (trezorov). Keď si totiž spočítate prihlasovacie údaje do všetkých služieb, ktoré používate, a pridáte k tomu napríklad ešte doklady, platnosti poistných zmlúv, licencií a ďalšie dôležité veci, tak sa zrazu môžete dostať na stovky údajov. A tie je dobré mať prehľadne roztriedené.

1Password recenzie trezory vaults
Viac trezorov pre oddelenie rôznych typov hesiel a dát.

Podľa zvoleného balíka, ktorý zakúpite, si potom môžete pri jednotlivých trezoroch nastavovať, kto ich môže prezerať. A ak cestujete do oblastí, kde je zvykom, že sa napríklad colníci hrabú v cudzích telefónoch, tak môžete u zvolených trezorov ľahko zapnúť Travel Mode (cestovný režim), ktorý pri prekročení hraníc citlivé dáta skryje.

Strážna veža

Watchtower je pomocníkom, ktorý stráži prípadné narušenie zabezpečenia. V prvom rade je úlohou tohto strážcu strážiť webové stránky, a hlavne problémy na nich, aby ste im náhodou nezverili citlivé údaje. Strážna veža má v sebe tiež integrovanú funkciu, ktorá vás upozorní, že používate slabé heslo. Nemám túto funkciu rád, ale dnešná doba si proste žiada silné, dlhé heslá. A pre ľudský mozog nezapamätateľné.

Strážca platnosti dokladov

Toto je funkcia, ktorá v 1Password je, ale asi nebola úplne takto zamýšľaná. Do správcu hesiel si môžete ukladať údaje svojich dokladov. V SR je pre nás najdôležitejšie asi číslo dokladu a prípadne rodné číslo. Ostatné informácie asi nie sú dôležité, pretože by vám uložené údaje v nejakej aplikácii napríklad pri cestnej kontrole aj tak nikto neuznal a museli by ste siahnuť po naozajstnom vodičskom preukaze.

Recenzie 1Password platnosť dokladov
Vloženie údajov pre vodičský preukaz vrátane jeho doby platnosti.

Za oveľa dôležitejšiu funkciu považujem práve Expiry date (dátum platnosti). Pokiaľ ho vyplníte, tak vám 1Password bude strážiť platnosť dokladov.

Digitálna peňaženka

Do 1Password si môžete ukladať aj údaje z platobných kariet, z online bankovníctva alebo napríklad z PayPalu. Tieto údaje sú v bezpečí a môžete ich jednoducho použiť napríklad pri vypĺňaní platobných formulárov na internete. U kariet môžete zaznamenávať všetky údaje, ktoré na nich sú, ale aj dobu ich platnosti. Správca hesiel potom bude platnosť platobných kariet strážiť za vás.

Zabezpečenie poznámok a dokumentov

Toto je obyčajná funkcia pre písanie poznámok. Poznámky sú však perfektne zabezpečené, takže ich nikto nedokáže odcudziť a čítať.

Recenzia 1Password secure note
Zabezpečené poznámky.

1Password vie ukladať taktiež dokumenty, obrázky a iné súbory. To už je pomerne vzácna funkcia. Keď zvážite, ako dobre je tento správca hesiel zabezpečený, tak sa do neho nemusíte obávať nahrávať citlivé dáta a dôležité dokumenty, ktoré potrebujete mať pekne pod zámkom.

Recenzie 1Password zabezpečenie dokumentov
1Password: nahrávaniea a zabezpečenie dokumentov a iných súborov.

Ceny 1Password

Cenové balíčky 1Password sa delia na Osobné a Rodinné alebo na Teams a Business. Osobný balíček je určený pre používanie jednou osobou a nie je na tom nič moc na vysvetľovanie. Veľmi zaujímavý sa mi zdá rodinný balíček, do ktorého môžete pripojiť 5 užívateľov. Medzi sebou môžete zdieľať heslá a ďalšie dáta, ale tiež ich môžete pred ostatnými užívateľmi skrývať. V osobnom i rodinnom balíčku máte k dispozícii 1 GB úložisko pre dokumenty. V rodine je tento priestor zdieľaný medzi všetkými užívateľmi.

Recenzia 1Password cena
Osobný a rodinný balíček.

Vo firemnom sektore vás bude zrejme zaujímať pokročilá správa používateľov, vrátane udeľovania prístupov k rôznym dátam. Dôležitá je tiež veľkosť priestoru, na ktorý môžete nahrávať tajné dokumenty a iné súbory. Priestor na disku sa nedelí medzi jednotlivých užívateľov, ale každý z pripojených kolegov má 1 GB alebo 5 GB miesta (podľa zvoleného balíčka), čo je pekne veľké a dobre zabezpečené úložisko.

1Password recenzia cena pre firmy
Balíčky pre tímy a firmy.

Aplikácie správcu hesiel pre počítač, prehliadač i mobilný telefón

Správcu hesiel 1Password je možné používať naprieč všetkými zariadeniami a operačnými systémami, na ktoré si asi spomeniete. Na všetkých populárnych operačných systémoch môžete bez obáv tohto manažéra na heslá používať.

1Password recenzie aplikácie na stiahnutie
Aplikácie 1Password pre všetky operačné systémy.

Najviac zrejme používate správcu hesiel pre ukladanie prihlasovacích údajov na internetových stránkach. Chrome aj Firefox sa síce vedia synchronizovať medzi zariadeniami, ale dáta nie sú príliš zabezpečené. Z toho dôvodu sa vám hodí aplikácia ako je 1Password, ktorá je dostupná na rôznych zariadeniach.

Ak teda uložíte prihlasovacie údaje na počítači, tak ich máte okamžite dostupné aj na mobilnom telefóne a aplikácia vám ich dokáže vyplniť do prihlasovacieho formulára danej stránky, na ktorú sa budete chcieť prihlásiť z mobilného telefónu.

Recenzia 1Password aplikácia pre Android
Aplikácia správcu hesiel 1Password pre Android.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Aplikácia pre všetky operačné systémy.- Pri strate tajného kľúča (Secret Key) nejde vygenerovať nový a musíte si vytvoriť nový účet. Je to zároveň aj dobrá správa, pretože to znamená, že sa k dátam už jednoducho nikto nikdy nedostane.
+ Pluginy pre prehliadače: Chrome, Firefox, Edge.
+ Možnosť triediť dáta do rôznych trezorov.
+ Výhodný rodinný balíček.
+ Zabezpečenie poznámok, dokumentov a súborov.
+ Dokonale zabezpečený správca hesiel.

Záver a hodnotenie

1Password je podľa mnohých zdrojov jedným z najlepšie zabezpečených správcov hesiel. Jeho zabezpečovacie metóda je naozaj perfektne premyslená, takže bezpečnosť vašich dát asi nepôjde len tak narušiť. Ak vôbec pôjde.

O tom, či aplikácia obsahuje nejaký backdoor (zadné vrátka) pre potreby úradov ako je FBI, CIA atď., by sme mohli dlho polemizovať a vierohodného výsledku by sme sa nedobrali.

Sami zástupcovia 1Password v diskusiách zdôrazňujú, že váš Secret Key k dispozícii nemajú a bez neho nie je možné dáta dešifrovať. AgileBits Inc. je kanadská spoločnosť, ktorá podlieha kanadským zákonom. Takže backdoor pre potreby amerických úradov by tam byť nemal. O tých našich nehovoriac.

Ale to len tak pre zaujímavosť. Ako normálneho užívateľa, ktorý dodržiava zákony, vás zaujíma hlavne to, že vaše heslá, čísla kariet atď. nemôže získať nejaký hacker. Teda ak sa nedostane k vášmu hlavnému heslu a tajnému kľúču. Oboje si musíte poriadne strážiť. Ak to dodržíte, tak sú vaše dáta v 1Password poriadnom bezpečí. A čudujem sa, že ich tam ešte nemáte.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.