Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.
Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.
Recenzia: WP Rocket, ako funguje cache plugin pre WordPress?
Obsah
WP Rocket je jeden z najznámejších platených cachovacích pluginov pre WordPress, ktorý vám pomôže zrýchliť WordPress web, vylepšiť skóre Core Web Vitals a upratať databázu. A vás určite zaujíma, či sa oplatí za WP Rocket platiť? To sa dozviete v tejto recenzii.
Čo je WP Rocket?
WP Rocket je cachovací plugin, ktorý zlepšuje výkon a hlavne rýchlosť načítania webu. Tento plugin toho vie o trochu viac, ale ja od neho očakávam predovšetkým zlepšenie výkonu webu, zlepšenie výsledkov Core Web Vitals a PageSpeed Insights.
Toto všetko vlastne dokáže a prekvapilo ma, ako jednoducho. Vo WP Rocket nečakajte nejaké zložité nastavenia, ako napríklad v Super Cache alebo vo W3 Total Cache. To sú ďalšie známe pluginy pre WordPress, ale menej technicky zdatní užívatelia s ich nastavením väčšinou bojujú. Tento boj vedie k výpadkom niektorých funkcií webu a frustrácii. Taký užívateľ následne cache vypne a radšej žiadny nepoužíva.
Toto sa u WP Rocket pravdepodobne nestane, pretože nastavenie je jednoduché a lokalizované pre náš jazyk. V každom prípade si na svoje prídu aj technickejší užívatelia, ktorí ocenia možnosti pokročilého nastavenia.
Kde a prečo používať WP Rocket?
Google prišiel v roku 2021 so svojimi Core Web Vitals ako s jedným z dôležitých hodnotiacich faktorov pre výsledky vyhľadávania. V podstate to znamená, že pomalé a dlho načítavajúce sa weby môžu byť vo výsledkoch vyhľadávania znevýhodnené oproti rýchlejším optimalizovaným webom. V dnešnej dobe na rýchlom webe záleží. Z toho dôvodu je potrebné optimalizovať ich.
WP Rocket má zmysel používať tam, kde na rýchlom webe záleží najviac. To sú predajné stránky, e-shopy na WooCommerce, veľké obsahové magazíny a podobne. Tu všade tento cache plugin pomôže razantne zlepšiť výkon webu s minimálnym úsilím.
Vyplatí sa WP Rocket na malom firemnom webe? Použitie WP Rocket na malých weboch vás finančne nezruinuje. Ak potrebujete riešiť rýchlosť, WP Rocket sa vám oplatí používať, pretože s ním rýchlostný problém vyriešite. Avšak pre malé weby existuje rad bezplatných riešení, ako napríklad WP Fastest Cache, ktorým web zrýchlite. Avšak tu je potrebné vedieť, čo robíte, pretože si môžete odstaviť niektoré funkcie webu. Bezplatné pluginy sú z užívateľského hľadiska zložité na ovládanie a, samozrejme, chýba im množstvo funkcií, ktoré výrazne zvyšujú výkon webu.
Rozdiel medzi WP Rocket a bezplatným pluginom je predovšetkým v zložitosti ovládania a nastavenia. Tu má rozhodne absolútnu prevahu WP Rocket, ktorý je ľahko pochopiteľný.
Prečo používame WP Rocket my?
Sami tu na WebhostingCentrum WP Rocket používame, pretože náš magazín poháňa WordPress. Okrem toho používame starú šablónu, v ktorej je veľké množstvo zastaraného kódu, reklamné kódy našich partnerov a ďalšie funkcie, ktoré cely web extrémne spomaľujú. Z tohto dôvodu nám Google začal posielať upozornenia, že máme zlý výkon Core Web Vitals. V tej dobe sme si takisto všimli zhoršovanie pozícií vo vyhľadávaní, ale to nemuselo nutne súvisieť s Core Web Vitals. Avšak aj kvôli týmto pozíciám je dobré si Core Web Vitals sledovať.
Test zrýchlenia webu pred a po nasadení cache pluginu WP Rocket
Naše súčasné výsledky rozhodne nie sú ideálne. Najviac problémov s rýchlosťou webu WebhostingCentrum nám robí zastaraná šablóna, ale preklopenie magazínu na inú šablónu zatiaľ nie je v pláne, pretože v tej starej máme veľa vlastných funkcionalít, ktoré je nutné prerobiť do novej šablóny. To zaberie veľa času a moc sa nám do toho zatiaľ nechce. Ak by vás to zaujímalo, v budúcnosti preklopíme WebhostingCentrum na šablónu Kadence.
S vypnutým WP Rocket dosahuje WebhostingCentrum veľmi zlé výsledky. Najviac starostí nám robí mobilná verzia webu. Viď obrázok z merania webu web.dev.
Meranie rýchlosti pred zapnutím cache WP Rocket
Meranie rýchlosti WP Rocket po zapnutí pluginu
Graficky nevyzerá optimalizácia webu nijako prevratne, ale pravdou je, že po zapnutí WP Rocket sa web načíta rýchlejšie a dôjde tiež k zrýchleniu ostatných metrík. Kvôli niektorým funkciám a správnemu načítaniu webu nemáme zapnuté funkcie pre optimalizáciu CSS a JS súborov, pretože vyhľadávanie konfliktov, ktoré môže optimalizácia týchto súborov spôsobiť, je pre nás časovo neúnosné.
Jednoducho sme so zapnutím WP Rocket cache pluginu dosiahli lepšie výsledky. Nič iné sme nenastavovali. V našom prípade to nie je ideálne. Vieme veľmi dobre, kde je chyba a najväčšia brzda výkonu nášho magazínu, ale pretože používame WP Rocket, môžeme jej riešenie zase o nejaký mesiac oddialiť. U nás robí WP Rocket skvelú službu a reálne zrýchľuje web.
Hlavné funkcie WP Rocket
Hlavnou funkciou WP Rocket je optimalizácia výkonu webu. Na to je v plugine niekoľko nastavení, ktoré vám s tým pomôžu.
Cache a minifikácia
Ukladanie do cache (medzipamäte) je základná funkcia, ktorou môžete zrýchliť načítanie webových stránok. Správne ukladať do medzipamäte nedokáže každý plugin.
Keď niekto navštívi webovú stránku, WordPress musí znova a znova generovať jej náhľad. To je výpočtovo náročné, takže to zaberie nejaký čas. V momente, keď sa do medzipamäte uložia statické súbory načítanej stránky, táto stránka sa načíta oveľa rýchlejšie, pretože je už prednačítaná. WordPress ju nemusí znova generovať.
Minifikácia CSS a JS súborov dokáže zmenšiť dátovú veľkosť súborov, ktoré sa potom rýchlejšie stiahnu do zariadení. Musíte ale pamätať na to, že tento zásah môže web poškodiť, takže po každom kroku je dôležité urobiť test webu, či na ňom nedochádza k nejakým problémom.
Na väčšine webov sa problémy s CSS odhalia veľmi rýchlo, ale sú k tomu potrebné technickejšie znalosti. Zasiahnuté problémy (súbory CSS) je potom možné v nastavení WP Rocket vylúčiť, takže pre konkrétny súbor nebude minifikácia platiť. Takto to funguje aj s JS súbormi. Pri tých dochádza k najväčším konfliktom, ktoré môžu rozbiť niektoré funkcie webu.
Ďalšie funkcie
Vo WP Rocket nechýba optimalizácia obrázkov. S týmto cache pluginom môžete na svojom webe jednoducho nastaviť LazyLoad (oneskorené načítanie obrázkov). Táto funkcia vylepšuje rýchlosť načítania webu, pretože sa najprv načítajú menšie súbory a až potom médiá, ktoré sa načítajú až v momente, keď k nim užívateľ príde pri scrollovaní stránky.
Pri obsahových weboch ako sú blogy sa do databázy ukladajú staršie verzie článkov. Pokiaľ potom máte viac článkov (podstránok), tak prirodzene rastie veľkosť databázy. Čím väčšia databáza, tým dlhšie v nej trvá niečo nájsť. To je zase vec, ktorá môže spomaľovať web.
Kombinácia všetkých týchto funkcií dokáže citeľne zvýšiť rýchlosť načítania webových stránok. Niektorým funkciám musíte dať trochu viac času a vychytať všetky problémy, ktoré ich zapnutie môže spôsobiť. Ak tomu ale ten čas dáte, všetci návštevníci aj Google vás budú mať radi. Vyhľadávací robot vám za to dá malé plus a možno vás občas posunie pred konkurenciu vo výsledkoch vyhľadávania.
Cena WP Rocket
WP Rocket nie je zadarmo. Ide o platený plugin. Jeho najlacnejšiu licenciu si môžete zaobstarať pre jeden web, ale ak ich máte viac, výhodnejšie vás vyjde hromadná licencia pre 3 webové stránky alebo licencia Infinite pre neobmedzený počet webov.
Tarifa Infinite vychádza asi najvýhodnejšie. Za WP Rocket sa platí ročné predplatné, ktoré je potrebné každý rok obnovovať. S tým musíte pri platenom plugine počítať. Cena licencie pre jeden web je podľa mňa priemerná. Tento cache plugin rozhodne nie je predražený. Okrem toho, s každou aktualizáciou prichádzajú ďalšie funkcie, ktoré vám pomôžu s lepšou optimalizáciou.
Výhody a nevýhody
Klady (+) | Zápory (-) |
---|---|
+ Jednoduché nastavenie (pre rýchle výsledky stačí iba aktivovať plugin) | - Platený plugin (konkurencia je skoro zadarmo, ale má zložité nastavenie) |
+ Vhodné aj pre začiatočníkov | |
+ Možnosť pokročilého nastavenia | |
+ Efektívne rýchle výsledky | |
+ Optimalizácia databázy | |
+ Funkcia LazyLoad pre obrázky |
Hodnotenie a záver
WP Rocket je kvalitný cachovací plugin pre WordPress. Rad profesionálnych vývojárov vám ho s pokojným srdcom odporučí, pretože s ním dosahuje skvelé výsledky pri optimalizácii webu.
V záporoch kritizujem hlavne cenu pluginu. Ide o platený plugin. WP Rocket má svoje alternatívy, ktoré sú väčšinou zadarmo. Teda základné funkcie majú zadarmo, ale za lepšie funkcie si zaplatíte aj u konkurencie. Pri bezplatnom plugine nemáte zákaznícku podporu. Pretože je ale WP Rocket platený, technickú podporu dostanete v cene. Keď sa vyskytne problém, pomôže vám ho vyriešiť. Nebudete si musieť riešenie googlovať na internete.
Odporučil by som WP Rocket? Určite áno. Už len z toho dôvodu, že plugin používame na WebhostingCentrum. Z toho dôvodu viem veľmi dobre, ako plugin funguje a aké výsledky s ním môžete dosiahnuť takmer bez práce. Skúste si ho. Je to plugin so 100 % garanciou vrátenia peňazí, keď s ním nebudete spokojní.