Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.
Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.
Prečo používať šablóny od StudioPress na Genesis Frameworku namiesto page builderov?
Obsah
Trh, ktorý sa okolo CSM WordPress vytvoril, ponúka ohromný výber šablón vzhľadu. Tie môžete ďalej upravovať pomocou page builderov, s ktorými vytvoríte senzačné dizajny webov. Lenže potom zistíte, že šablóna je pomalá a neaktualizovaná. Nakoniec ešte príde klient, že by na web potreboval pridať nejakú funkciu, alebo že by si chcel obsahové časti webu spravovať sám. Ako to bravúrne vyriešiť? Riešenie ponúka StudioPress so svojím Genesis Frameworkom.
Čo je StudioPress?
StudioPress je tvorca frameworku Genesis, čo je jeden z najznámejších frameworkov pre WordPress. Ale tiež je to tvorca prémiových šablón pre WordPress, ktoré sú postavené na spomínanom frameworku. Práve framework vám umožňuje jednoduché upravovanie a rozširovanie šablón podľa vlastných potrieb.
Redakčný systém WordPress má okolo seba obrovský ekosystém, ktorý sa skladá napríklad aj z tvorcov pluginov alebo vývojárov šablón. To dáva užívateľom tohto systému na jednu stranu ohromnú slobodu pri výbere riešení pre ich webové stránky, ale na druhej strane tu vzniká paradox výberu, kedy si používatelia nevedia rady s tým, ktoré riešenie je správne a vhodné pre ich projekt. Vaša pozornosť je roztrieštená medzi veľa ponúkaných produktov, a vy neviete, po ktorom siahnuť.
StudioPress je teda služba, kde si môžete zakúpiť odladené prémiové šablóny, s dokonalým dizajnom, postavené na Genesis Frameworku. Zmyslom tejto služby je uľahčiť hľadanie ideálneho dizajnu a správneho technického riešenia pre webové projekty.
Spoločnosť StudioPress sa stala v nedávnej dobe súčasťou hostingovej spoločnosti WP Engine. Tým používateľom CMS WordPress odpadol ďalší problém, ktorý vznikal pri procese vytvárania webových projektov. A to problém s hľadaním vhodného managed hostingu.
Čo je Genesis Framework?
Genesis Framework je framework pre WordPress. Frameworky si môžete predstaviť ako knižnicu s pripravenými funkciami, ktoré sa u webových projektov používajú stále dokola. Vývojári teda majú vďaka frameworkům jednoduchšiu prácu, pretože nemusia neustále písať znova rovnaké veci.
Genesis je teda akousi vrstvou medzi WordPressom a konečným vzhľadom webu. Ak teda chcete pre WordPress vytvoriť úplne novú šablónu, tak nebudete musieť celú jej štruktúru písať od začiatku, ale vďaka frameworku budete mať jej najdôležitejšie časti a funkcie hotové. Šablóna už bude pripravená na SEO, bude zabezpečená a odladená pre výkon.
S Genesisom vám odpadne práca pri vývoji vlastnej štruktúry šablóny a jej dôležitých funkcií.
Genesis Framework uľahčuje vývoj nových šablón. V prípade šablón StudioPress vám zjednoduší modifikovanie a pridávanie funkcií do týchto profesionálnych wordpressových šablón.
Pre koho je StudioPress a Genesis Framework?
Šablóny StudioPress a teda aj Genesis framework používa v súčasnej dobe viac ako 500 000 webových stránok na celom svete. Šablóny StudioPress sú využiteľné v akomkoľvek odbore a nebál by som sa tvrdiť, že ich môže na svoj web nasadiť každý.
S Genesis Frameworkom je to už trochu zložitejšie. Kde je vlastne jeho výhoda? Upravovať vzhľad stránok sa dá jednoduchšie. Napríklad s pomocou WordPress page builderov ako je Elementor alebo šablóna Divi. Mimochodom, o tej si môžete prečítať v našom článku recenzia Divi.
S používaním Genesis Frameworku musíte mať aspoň znalosť CSS a určite sa vám bude hodiť aj znalosť programovacieho jazyka PHP. Genesis Framework je jednoducho pre skúsenejších webdesignérov alebo agentúry, čo potrebujú na klientskych weboch vytvárať vlastné moduly na mieru. V tom im Genesis určite výrazne uľahčí prácu.
Šablóny StudioPress
Prémiové šablóny pre WordPress vyzerajú vždy úžasne. Teda aspoň na obrázkoch. Skúsení WordPressáci vedia, že nie každá na pohľad nablýskaná šablóna je pre web dobrá. So StudioPress je to však iné. Šablóny vytvárali skúsení dizajnéri a webový konzultanti. Výsledkom sú odladené, rýchle a SEO priateľské šablóny.
Šablóny od StudioPress môžete použiť na každom WordPress webe. Šablóny si rozumejú s editorom Gutenberg, v ktorom môžete ľahko upravovať obsah jednotlivých stránok.
Ak si napríklad kúpite šablónu z obrázku s názvom Navigation Pro, tak sa vám do WordPressu stiahne aj demo obsah. Ten môžete v Gutenbergu jednoducho upraviť. Prepíšete texty, zmeníte fotografie a prípadne zmažete prvky, ktoré na stránke nechcete.
Doteraz je to teda rovnaké, ako s akoukoľvek inou šablónou pre WordPress. Rozdiel je tu samozrejme vo všadeprítomnom Genesis Frameworku, s ktorým môžete zakúpenú šablónu ďalej upravovať a rozširovať.
Čo je WP Engine?
WP Engine je managed hosting. Výhodou managed hostingov je, že u nich klient nemusí riešiť výber technického zázemia alebo iné technické záležitosti a škálovanie s rastom projektu. Je to v podstate „bezstarostný“ hosting, kde nemusíte nič riešiť. Ak váš projekt rastie, tak na pár kliknutí myšou zvýšite vyhradené miesto aj výkon serverov a chod vášho webu nebude ohrozený.
WP Engine je hosting odladený špeciálne pre webové projekty na CMS WordPress. Samozrejme je možné na ňom hosťovať aj iné webové projekty. V súčasnej dobe ho používa vyše 120&ngsp;000 zákazníkov po celom svete. Tým môže poskytnúť perfektné technické zázemie, väčšiu bezpečnosť, a hlavne, výkonné servery pre väčšiu rýchlosť ich WordPress webov.
Čo je hosting?
Prevádzkovateľ hostingu vám prenajíma vyhradené miesto na serveroch s určitým výkonom. Výkon serverov je stupňovaný podľa náročnosti projektu. Cenové balíčky hostingu sú pomenované jednoduchými názvami, ktoré v sebe odrážajú veľkosť projektu.
Napríklad u WP Engine je to balík Startup, ktorý je pre nenáročné projekty ako blogy alebo malé weby. Druhým príkladom môže byť balíček Growth, ktorý je pre projekty, kde sa očakáva rýchly rast. Viac sa môžete dočítať v našom článku: Čo je to hosting a aké sú jeho typy.
Ceny WP Engine
WP Engine nepatrí medzi najlacnejšie WordPress hostingy, ale určite patrí medzi tie výkonnejšie, na ktorých sa nezadýcha malý ani veľký webový projekt. Keď na WP Engine hovoríme o malom projekte, tak hovoríme o webe, ktorý môže mať návštevnosť 25 000 ľudí mesačne, čo už je pomerne vysoká návštevnosť a serverová náročnosť.
S najnižším cenovým balíčkom Startup získate na hostingu 10 GB miesta na disku, 50 GB prenosu dát a možnosť prevádzkovať jednu webovú stránku. Čo teda stojí na tomto hostingu toľko peňazí?
Hosting je totiž nabitý funkciami a technológiami, ktoré prispievajú k vyššej bezpečnosti a stabilite webových stránok. V cene je tiež sieť pre doručovanie obsahu (CDN – Content Delivery Network) pre rýchlejšie načítanie stránok v rôznych častiach sveta.
Tiež si môžete zvoliť chrbtovú cloudovú platformu, Amazon Web Services alebo Google Cloud Platform, ktorá zaručí bezchybný chod a dostupnosť aj najnáročnejším webovým aplikáciám.
Tiež nezáleží na tom, či váš web navštívi 10 000 užívateľov za deň alebo za minútu. Váš WordPress web bude mať zázemie patentovaného frontendového systému EverCache®, ktorý udrží váš web rýchly aj v najnáročnejších chvíľach a špičkách prevádzky.
Záver
Predstavili sme si šablóny a framework Genesis od spoločnosti StudioPress a tiež profesionálny hosting pre WordPress od ich sesterskej spoločnosti WP Engine.
Výhodnosť používania šablón od StudioPress je teda hlavne v tom, že sú to šablóny, na ktorých spolupracovali skúsení profesionáli. Vďaka tomu sú vyladené, ako po technickej stránke, tak po stránke UX (užívateľskej prívetivosti). Tým vám odpadá hlavný problém s výberom správnej šablóny.
Genesis Framework vám pomôže pri vytváraní vlastných šablón pre WordPress, pretože nebudete musieť znova vymýšľať kostru alebo nejakú funkciu šablóny, ale siahnete do knižnice frameworku, odkiaľ ju použijete pre svoj projekt. To sa vám bude mimochodom hodiť aj pri upravovaní šablón od StudioPress alebo pri pridávaní modulov na mieru do webu.
Vďaka frameworku budete mať pod kontrolou výsledný kód šablóny, ktorý bude čistejší, a tiež jej ďalšie prvky ako sú rôzne zbytočné JavaScripty alebo zbytočné štýly CSS, ktoré page buildery používajú.
S frameworkom môžete klientom pripraviť widgety, pomocou ktorých budú upravovať obsah na jednotlivých častiach webu. Tým nedôjde k poškodeniu dizajnu, ku ktorému by mohlo dôjsť, keby ste pustili klienta priamo do nastavovania stránky v page builderi.
Tak teraz už len zostáva sa opýtať: Zapáčili sa vám tieto služby a keď tak prečo (nie)? Používate WordPress framework? Dajte nám o tom vedieť v komentároch.