Váš Hosting VPS Centrum recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: Spravovať VPS Váš Hosting je jednoduché ako nastaviť webhosting

Myslíte si, že spravovať vlastné VPS je zložité a budete na to potrebovať najať skúseného administrátora? VPS Váš Hosting vás možno vyvedie z omylu. Nastaviť tu zložitejšie funkcie a operácie zvládnete sami. Vďaka ich jednoduchej administrácii. A to aj cez mobilný telefón. Ako je to možné? Poďte si prečítať túto recenziu.

Ak preferujete video, tak si môžete pozrieť aj video recenziu na našom YouTube kanále Webhostingcentrum.

Predstavenie spoločnosti Váš Hosting

Váš Hosting je česká hostingová spoločnosť, ktorá sa špecializuje na klientov z malých a stredných firiem. Tým dokáže poskytnúť kvalitné služby za rozumné peniaze. Spoločnosť vznikla v októbri 2010. Jej zakladateľom je internetový podnikateľ a konzultant Karel Dytrych, ktorý stojí za úspešnými projektmi ako je aplikácia pre riadenie projektov Freelo alebo monitoring serverov Hlídám to.

Váš Hosting recenzie hlavná strana VPS
Predstavenie služieb hostingovej spoločnosti Váš Hosting.

Hoci bola spoločnosť založená v roku 2010, tak jej história siaha až do roku 2005. V tej dobe tiež fungovala pod značkou Váš Hosting, ale jej služby boli ďaleko roztrieštenejšie. Takže tak, ako to v tej dobe bolo bežné. V tej dobe ponúkala, okrem hostingu, tiež webdesign alebo tvorbu corporate identity (firemného štýlu).

Doba išla ďalej, služby sa kryštalizovali a zužovali, až sa ponuka spoločnosti zmrštila na poskytovanie najpodstatnejších služieb. Hosting pre servery, registráciu domén a webhosting.

V súčasnej dobe prevádzkuje Váš Hosting viac ako 500 virtuálnych serverov, na ktorých hosťuje vyše 4 500 domén.

Služby Váš Hosting

Ponuka hostingovej spoločnosti sa zameriava predovšetkým na serverové riešenia, ale popri tom sa venuje tiež registrácii domén alebo poskytovaniu spoľahlivého webhostingu. Medzi webhostingovými balíčkami nájdete tiež jeden špeciálne zameraný na CMS WordPress.

Recenzie Vášho Hostingu - služby
Čo už beží na Váš Hosting.

Cez jednoduché administračné rozhranie si môžete registrovať tradičné domény ako .SK, .CZ, .AT, .PL, .COM, ale aj .JP, .GL alebo domény s novými koncovkami. Napríklad domény s koncovkami .AGENCY, .COOL alebo .GURU. Nových koncoviek je na výber viac ako 200.

Váš Hosting ponúka hneď niekoľko webhostingových balíkov. Medzi hlavné ťaháky webhostingu patrí umiestnenie dát na rýchlych SSD diskoch, 256 MB PHP memory limit (vyšší dohodou), jednoduchá administrácia alebo SSL certifikát zadarmo (HTTPS).

Hlavnou službou sú však serverové riešenia. Tým sa budeme v tomto článku ďalej venovať. A to najmä virtuálnym privátnym serverom (VPS).

Čo je VPS?

Virtuálny privátny server (skrátene VPS) je server, ktorý využíva virtualizačnú technológiu na rozdelenie výkonu fyzického servera, na ktorom sa nachádzajú virtuálne servery ostatných klientov hostingovej spoločnosti.

Predstavte si, že máte jeden výkonný počítač, ktorého výkon rozdelíte na niekoľko celkov pomocou virtualizácie hardwaru. Jediný počítač tak nakoniec môže využívať viac ľudí naraz. Vďaka tomu sa rozdelia náklady na obstaranie a používanie „nadupaného“ počítača medzi niekoľko klientov. Každá virtualizovaná časť počítača sa chová ako jeden samostatný počítač. Pri virtualizácii hardwaru je možné vyhradiť jednotlivým užívateľom výkon, s ktorým môžu vždy počítať, a nebudú im ho uberať ostatní užívatelia virtualizovaného servera (počítača). Tým vám takéto VPS dokáže ponúknuť viac výkonu a stability, pretože zdroje virtuálneho servera nezdieľate s nikým iným.

Ako zrýchliť web?

Praktický e-mailový seriál ZADARMO od Váš-hosting.cz s podrobnými postupmi ako zrýchliť vaše webové stránky.

Váš Hosting VPS

O VPS od Váš Hosting je v poslednej dobe počuť na každom online kroku. Kto niekedy o VPS premýšľal, toho okamžite napadlo: Či dokáže server nastaviť, či bude vedieť nastaviť doménu, vytvoriť FTP alebo e-mailovú schránku? Dobrá správa je, že ľudí z Váš Hosting napadli podobné otázky. Vďaka nim vznikla aplikácia s názvom VPS Centrum, s ktorou je správa a nastavovanie VPS podobná správe webhostingu. Teda v zásade jednoduchá. S VPS Centrom môžete server spravovať napríklad prostredníctvom mobilného telefónu.

Recenzia Váš Hosting VPS centrum
Predstavenie aplikácie VPS Centrum.

Skúsených serverových administrátorov a ostrieľaných matadorov zrejme nejaké VPS Centrum nenadchne, pretože si napríklad chcú nastaviť prostredie sami a s inou správcovskou nadstavbou – Plesk, ISP Config alebo cPanel. A ďalšia dobrá správa je, že je to samozrejme možné.

Recenzia Váš Hosting VPS inštalácia
Inštalácia servera s vybranou linuxovou distribúciou.

Hneď v 3. kroku inštalácie servera si môžete vybrať jednu z obľúbených linuxových distribúcií, ktorá sa nainštaluje na váš VPS server. Na výber máte z distribúcií – Debian, Ubuntu alebo CentOS. Tie majú veľkú užívateľskú komunitu, takže pre nich na internete nájdete mnoho návodov a postupov.

Parametre jednotlivých VPS

Váš Hosting ponúka 4 varianty VPS balíčkov – Mini, Lite, Basic a Profi. Ako už iste tušíte, tak jednotlivé balíčky sa od seba líšia rôzne vysokými parametrami servera.

Mini VPSLite VPSBasic VPSProfi VPS
RAM1 GB2 GB4 GB6 GB
CPU1 GHz3,5 GHz2x3,5 GHz3x3,5 GHz
Diskový priestor10 GB20 GB40 GB60 GB
SSDÁnoÁnoÁnoÁno
Počet doménNeobmedzeneNeobmedzeneNeobmedzeneNeobmedzene
SSL zadarmoÁnoÁnoÁnoÁno
HTTP/2ÁnoÁnoÁnoÁno
FirewallÁnoÁnoÁnoÁno
Prístup - rootÁnoÁnoÁnoÁno

Ďalšími dôležitými parametrami a vlastnosťami serverov od Váš Hosting sú napríklad:

 • Redundantne uložené dáta v RAID poli (výpadok disku vás neohrozí).
 • Kvalitná virtualizácia, ktorá zaručí vyhradený výkon. Tu je to virtualizácia XEN.
 • Nie ste limitovaní počtom domén, databáz, počtom e-mailov alebo ich veľkosťou.
 • Monitoring dostupnosti servera.
 • DDoS ochrana.
 • Možnosť si všetko nastaviť podľa seba.
 • Apache, Nginx, PHP, MySQL, PostgreSQL.

Aký balíček VPS vybrať?

Vždy si u každého VPS hostingu, ktorý chcem používať, preklepnem užívateľskú podporu začiatočníckou otázkou: Čo sa s jednotlivými VPS balíčkami dá robiť?

Chcel som dostať odpoveď v štýle: Mini VPS utiahne 10 WordPress webov o dennej návštevnosti XXX alebo 2 WordPress weby s návštevnosťou XX atď.

Tu už balansujeme na tenkom ľade. Ono to totiž nie je tak jednoduché povedať, ako sa na prvý pohľad zdá. Každý projekt je inak náročný. Tabuľky porovnávajúce výkon sa síce zdajú byť efektívne, ale väčšina menej skúsených užívateľov z nich aj tak nespozná, aký balíček je pre nich vhodný. Skúsení používatelia vedia, po čom siahnuť, ale menej skúsení prevádzkovatelia projektov sa radšej ďalej trápia na zdieľanom webhostingu.

Skúsil som teda vytiahnuť niečo zo zástupcov firmy Váš Hosting. Karel Dytrych, čo je mimochodom majiteľ, mi odpovedal:

Nedá sa to garantovať, môže to rozbiť jeden jediný plugin, špička v návštevnosti, crawlující robot apod.

Všeobecne:

 • Mini by som odporučil pre 5-10 webov, základných WP s návštevnosťou v ráde desiatok až stoviek za deň.
 • Lite by som odporučil pre 10-20 webov, základných WP s návštevnosťou v ráde desiatok až stoviek za deň.
 • Basic by som odporučil pre 20-40 webov, základných WP s návštevnosťou v ráde desiatok až stoviek za deň, či ľahko vyššou.
 • Profi by som odporučil pre 40+ webov, základných WP s návštevnosťou v ráde desiatok až stoviek za deň. Alebo zložitejšie e-shopy apod.

Hlavne máme na serveri monitoring Munin, takže vieme, čo a ako vyťažuje alebo koľko čoho chýba. Hosťujeme servery, kde je na jednom mega silnom VPS 1 projekt alebo jeho časť. Ale aj Mini/Lite, kde sú stovky microsites.“

Ceny VPS od Váš Hosting

Váš Hosting teda ponúka 4 vyššie spomínané balíčky VPS – Mini, Lite, Basic a Profi. Tie sú vyladené k čo najväčšej dokonalosti. Teda aspoň podľa papierových parametrov. Ak vám žiadny z balíkov nestačí, tak si môžete nechať nastaviť vlastný na mieru.

Váš Hosting recenzia VPS ceny
Cenník balíčkov VPS Váš Hosting.

Ukážka administrácie VPS Centrum

Grafická administrácia správy VPS servera VPS Centrum je veľmi podarená a intuitívna. Ak by som ju porovnal napríklad s cPanelom, tak mi príde menej prehľadná. Ale to je len môj subjektívny dojem.

Dôležitejšie je, že ju pravdepodobne pochopí aj úplný nováčik v správe serverov. A možno dokonca aj nováčik, ktorý nemá skúsenosti ani so správou webhostingu. Ostatne, po prvom prihlásení do administrácie čaká na užívateľov uvítacie video, ktoré sľubuje urobiť z nich administrátorov serverov za 9 minút.

Recenzie Váš Hosting VPS centrum administrácia
Administrácia služieb VPS Centrum.

Už z obrázku je zrejmé, že pridanie domény, vytvorenie FTP alebo e-mailu nebude nič zložité. Rovnako jednoduché je vytvorenie databázy alebo ďalšej e-mailovej schránky.

Tiež určite budete chcieť prenastaviť direktívy PHP alebo nastavenia webservera. To tu tiež nie je žiadna veľká veda. Teda za predpokladu, že viete, čo robíte.

Váš Hosting recenzia VPS nastavenia PHP
Nastavenie direktív PHP.

Pre každý projekt je tiež dôležité zálohovať dáta. Ani nastavenie zálohovania nie je s aplikáciou VPS Centrum nijako zložité. Jednoducho len kliknete na nastavenie domény a môžete sa pustiť do nastavovania.

Váš Hosting recenzie VPS zálohovanie
Nastavenie pravidelného zálohovania s VPS Centrum.

Nastavovať môžete samozrejme veľa ďalších parametrov a vlastností. Môžete meniť verzie PHP. Od verzie 5.6 až po súčasnú. A tiež môžete zadávať príkazy do konzoly.

Recenzie Váš Hosting VPS konzola
Okno pre zadávanie príkazov do príkazového riadku.

Inštalácia na jedno kliknutie

Toto asi nie je to najdôležitejšie, čo od VPS očakávať, ale i tak je to dobrá „fičura“. Servery Váš Hosting si rozumejú asi so všetkými obľúbenými open source systémami a nástrojmi, na ktoré si len spomeniete. Tie úplne najobľúbenejšie môžete na svojom serveri nainštalovať jedným kliknutím.

Recenzia Váš Hosting VPS inštalácia WordPress
Inštalácia WordPress alebo Prestashop na jedno kliknutie.

Prečo prejsť na VPS?

Na virtuálne servery prechádzajú väčšinou používatelia, ktorí nie sú spokojní s klasickými zdieľanými webhostingami.

U bežných zdieľaných webhostingov sa delí výkon serverov nevyvážene medzi všetkých klientov (hostované projekty). Jedným z problémov u zdieľaných webhostingov potom býva, že niektorý z klientov server preťaží, či už zlým nastavením, zlým pluginom alebo mimoriadnou špičkou v návštevnosti, a tým ovplyvní výkon a stabilitu ostatných klientov webhostingu. To väčšinou znamená výpadok služieb. Na VPS vás nikto neobmedzuje. Pokiaľ dôjde k preťaženiu servera, tak iba vašou vinou.

Virtuálny privátny server je tiež riešenie, ak prevádzkujete viac projektov, ktoré tak môžete mať pod palcom v jednej službe alebo, keď niektorému projektu nestačí výkon zdieľaného webhostingu. Napríklad preto, že projektu rastie popularita, vzrastá jeho návštevnosť a nároky na výkon serveru.

Na VPS nájdete svoje miesto aj keď si potrebujete nastavovať konfiguráciu serverov a prispôsobovať si ju podľa seba.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Administrácia VPS Centrum- Vyššia cena
+ Root prístup
+ Možnosť zvoliť čistú linuxovú distribúciu
+ SSD disky
+ Monitoring dostupnosti
+ Bez limitu počtu domén, databáz alebo e-mailov
+ Skúšobná doba 7 dní zadarmo

Zľava 10 % na VPS alebo webhosting

Naši čitatelia môžu VPS alebo webhosting od Váš-hosting.cz zaobstarať so zľavou 10 % a viac. Stačí navštíviť náš projekt zlavynahosting.sk, kde nájdete vždy aktuálne zľavové kupóny.

Záver a hodnotenie

Váš Hosting ma prekvapil tým, že poskytuje 7 dňové testovanie zdarma. Bez nejakého vypytovania sa alebo vypĺňania zložitých dotazníkov. Vyplníte len potrebné údaje a behom chvíľky vám prídu prihlasovacie údaje.

Popravde ma veľmi nezaujíma čistá inštalácia Linuxu, pretože ma proste nebaví to rôzne nastavovanie a zadávanie príkazov cez konzolu na server. Naopak som veľmi privítal aplikáciu VPS Centrum. Ako som v recenzii spomenul, tak tá sa mi zdá o niečo menej prehľadná, než je napríklad cPanel. Ale asi je to skôr silou zvyku.

Až si na VPS Centrum zvyknete, tak určite u tejto administrácie oceníte jej vizuálnu jednoduchosť. Ja oceňujem, že nie sú vo VPS Centre grafické ikonky, ktoré by rozptyľovali moju orientáciu.

Cena VPS Váš Hosting je o niečo vyššia ako u konkurenčných hostingov. Ja si napríklad cením to, že sú tu admini, ktorí svoj systém skutočne poznajú. To znamená, že keď dôjde k nejakému problému, tak vám dokážu pohotovo odpovedať a pomôcť vám vyriešiť tento problém.

Stabilitu serverov alebo ich rýchlosť nebudem hodnotiť, pretože na to by som potreboval testovať VPSko dlhšiu dobu. Trebárs rok, a ešte si nechať jednotlivé namerané dáta zapisovať. Koniec koncov u rýchlosti načítavania webu záleží tiež v prvom rade na jeho dobrej optimalizácii, takže tu by sme asi narazili, pretože samotné meranie rýchlosti nám o výkone serverov nič nepovie.

Takže ak premýšľate o VPS, tak určite vyskúšajte ten od Váš Hosting. Po prvé budete prekvapení jednoduchosťou ich aplikácie pre administráciu serverov a služieb. Po druhé vám tu nebude zrejme nič chýbať. A po tretie je testovanie zadarmo. Takže prečo ho nevyskúšať?

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.