NordVPN recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: Je NordVPN dobrý iba proti špehovaniu?

Premýšľate o kúpe NordVPN, ale ešte ste sa nerozhodli, či to stojí za to? Prečítajte našu recenziu, ktorá obsahuje aj video recenziu a test NordVPN, ako aj návod, ako získať najlacnejšiu a najrýchlejšiu VPN. Čo dokáže táto virtuálna privátna sieť? To sa dozviete v tomto článku.

Ak preferujete video, tak si môžete pozrieť video recenziu na našom YouTube kanáli Webhostingcentrum.

Predstavenie NordVPN

NordVPN je poskytovateľ virtuálnej privátnej siete (VPN). Táto spoločnosť vznikla v roku 2012 ako projekt priateľov, ktorí chceli spoločne bojovať za slobodu internetu. Hlavným cieľom bolo obísť cenzúru v rôznych krajinách sveta a zabrániť kontrole konzumovaného obsahu vládnymi inštitúciami. A tak vznikol prvý server VPN, ktorý bol určený len pre niekoľko priateľov. O štyri roky neskôr však bola vytvorená prvá aplikácia pre Android a spolu s ňou začala rásť aj popularita tejto značky a poskytovateľa VPN.

Čo je NordVPN dnes?

Tak predovšetkým je to veľký poskytovateľ VPN, ktorý má k dispozícii viac ako 5000 serverov po celom svete. Počet serverov sa neustále mení, preto raz majú k dispozícii 5400 serverov a potom napríklad 5100. O niečo viac dôležitejší je počet krajín (lokácií), v ktorých tieto servery sú. NordVPN má servery v 69 krajinách sveta a pokrýva všetky kontinenty. Kvôli rôznym vládnym nariadeniam tu však chýba napríklad Rusko a Čína. Napríklad Rusko chcelo od NordVPN, aby cenzuroval štátom zakázané weby. To sa spoločnosti samozrejme nepáčilo, takže sa z toho dôvodu z Ruska stiahla. Avšak používatelia tam NordVPN používajú stále, ale bez možnosti využitia ruských serverov. NordVPN je k dispozícii pre Windows, Linux, Android, iOS a MacOS, ale aj pre Xbox, PlayStation a ďalšie zariadenia.

NordVPN ponúka množstvo bezpečnostných funkcií, ktoré od VPN aplikácie očakávate. Tieto funkcie si rozoberieme neskôr v tejto recenzii.

Prečo používať VPN?

NordVPN recenzia: ako funguje NordVPN?
Súkromie a ochrana užívateľských dát je jedným z dôvodov používania VPN.

1. Súkromie, ochrana pred Veľkým bratom a obchádzanie cenzúry

VPN sa používa najmä kvôli zvýšeniu internetového súkromia. V momente, keď sa pripojíte na VPN, tak vás na internete nerozpoznajú reklamné služby, Google, Facebook a ďalší špióni, ale nedokáže vás dokonca sledovať ani váš poskytovateľ internetu alebo vláda. Vlastne sa stanete anonymným užívateľom internetu. Po pripojení k VPN môžete prezerať akýkoľvek web, ale nikto to nedokáže vysledovať.

Ak ste teda napríklad v Rusku a chcete sledovať cenzurovaný web, tak sa pripojíte do VPN a tým cenzúru obídete. Ale pozor! Pokiaľ sa prihlásite napríklad do svojho účtu na Facebooku, tak v tej chvíli bude Facebook presne vedieť, kto ste. A rovnako aj ostatné služby, kde máte účty a prihlásite sa do nich.

2. Obchádzanie geoblokácie na streamovacích službách

Nebudeme si nič nahovárať, ale toto je v dnešnej dobe asi jeden z najväčších dôvodov, prečo si ľudia VPN kupujú. S prihlásením do VPN si môžete vybrať, na ktorý server z dostupných lokalít sa pripojíte. Po pripojení na server sa pre internetové služby stanete návštevníkom z danej krajiny, kde sa server nachádza. Pokiaľ sa teda pripojíte na server v USA, tak ste pre všetky weby a služby na svete návštevníkom z Ameriky. Streamovacie služby ako Netflix, Amazon Prime, YouTube, BBC a ďalšie blokujú kvôli autorským právam vysielania pre cudzie krajiny. VPN je možnosť, ako toto blokovanie obísť a sledovať programy, ktoré máte radi.

3. Sťahovanie z internetu

NordVPN recenzia: servery pre P2P
V aplikácii sú špeciálne servery pre P2P.

Sťahovanie čohokoľvek z internetu, čo podlieha nejakým spôsobom autorskému právu, nie je nikdy úplne bezpečné, pretože vládne inštitúcie a ochrancovia autorských práv majú oči všade. Predovšetkým používanie torrentov a P2P sietí má veľké riziká, pretože obsah sťahujete a rovno zdieľate ostatným. A to sa nesmie. Ak používate bežné internetové pripojenie, tak vás kadejaký úrad ľahko vypátra a možno predvolá. Po pripojení do VPN ste anonymní a tým pádom neodhaliteľní. Za to však neručím.

Možností využitia virtuálnej privátnej siete je viac. Niekedy sa s nimi dá ušetriť za letenky a rezerváciu hotelov, taktiež sa používajú na bezpečnú komunikáciu s firemným intranetom.

TIP: Ako funguje VPN sa dozviete v našom článku Najlepšie VPN, kde vám tiež ukážeme alternatívy VPN od ďalších poskytovateľov.

Aké funkcie má NordVPN?

Najdôležitejšou funkciou NordVPN, ale vlastne akejkoľvek virtuálnej privátnej siete, je bezpečné a súkromné prehliadanie internetu bez toho, aby vás ktokoľvek online sledoval a zaznamenával, čo prezeráte. V lepšom prípade to robia iba reklamné služby a iní špióni, ale aj poskytovatelia internetového pripojenia. Bohužiaľ v niektorých krajinách toto robí aj tamojšia vláda. To znamená, že od VPN očakávajte zmenu a skrytie vašej skutočnej IP adresy. Väčšina ľudí, ktorí veľa cestujú po svete, tak má vlastnú VPN, aby sa s jej pomocou dostali na necenzurovaný internet.

1. Jednoduchosť

NordVPN recenzia: Windows aplikácia NordVPN
Aplikácie sú intuitívne a jednoduché na ovládanie (táto je pre Windows).

U NordVPN musím medzi najdôležitejšie funkcie vyzdvihnúť jednoduchosť. Napríklad oproti CyberGhost VPN je NordVPN o dosť jednoduchšie na používanie. CyberGhost má pomerne jednoduché a intuitívne aplikácie, ale NordVPN mi príde oveľa jednoduchšie, ale so zachovaním všetkých funkcií. Takže tu palec hore.

2. Používanie na viacerých zariadeniach

NordVPN má aplikácie pre rôzne operačné systémy a zariadenia. Ako som už písal v úvode, tak aplikácie sú k dispozícii pre Windows, Linux, Android, iOS a MacOS, ale aj pre Xbox, PlayStation, Android TV a ďalšie zariadenia.

3. Rychlá VPN

NordVPN recenzia: test rýchlosti NordVPN
Test rýchlosti a stability po pripojení na server v Albánsku. Testované na Speedtest.net

AV-TEST (nezávislá organizácia, ktorá testuje a hodnotí antivírusový a bezpečnostný softvér) vykonala rôzne merania a testovania VPN. Z tohto testu vyplynulo, že NordVPN je najrýchlejšia VPN. Viac informácií na Technadu. Za NordVPN skončili PrivateVPN aj PureVPN. Obľúbené ExpressVPN je až na 4. mieste. Ja osobne som meral niektoré pripojenia v horších oblastiach, ako Turecko a Albánsko, kedy som očakával, že bude pripojenie pomalé. Ako to dopadlo? Bolo rýchle a s perfektnou latenciou (ping).

NordVPN – test rýchlosti pripojenia

LokalitaDownload [Mbps]Upload [Mbps]Ping [ms]
USA (New York)34,0823,8989
EU (Frankfurt)29,3938,325
Austrália (Sydney, Melbourne)32,6310,22256
Nový Zéland (Auckland, Wellington)31,519,36283
Brazília (Sao Paulo)31,834,88221
Spojené Arabské Emiráty (Dubaj)27,0412,35138
celosvetovo (priemer)31,116,5168,7

Koľko stojí NordVPN?

VPN sú pomerne lacné služby. Samozrejme to každý berie inak. Poskytovatelia virtuálnych privátnych sietí sa snažia používateľa presvedčiť k platbe na dlhší časový úsek. NordVPN nie je výnimkou, takže ak hľadáte lacnú VPN, tak ste na správnom mieste.

NordVPN recenzia: cenové tarify
Cena NordVPN

Je však nutné podotknúť, že najlacnejšie vás vyjde nákup VPN v prípade, keď si službu preplatíte na rok alebo dva. Pri platbe na dva roky vás NordVPN vyjde na nejakých 79 EUR za oba dva roky, ale pri predplatnom na 1 rok vás vyjde táto VPN na 52 EUR. Tu je hneď viditeľné, čo sa viac oplatí. V prípade nespokojnosti sa nemusíte obávať o peniaze, pretože táto spoločnosť garantuje 30-dňovú lehotu na vrátenie peňazí.

Bez ohľadu na dĺžku predplatného máte k dispozícii všetky funkcie, ktoré NordVPN má. Pokiaľ vám hlavou stále vŕta cena, tak nezabudnite, že v cene NordVPN je možnosť používať túto VPN na 6 zariadeniach naraz. Keď cenu rozpočítate medzi rodinu alebo si vezmete VPN napoly s kolegom alebo s viacerými kolegami, tak máte najlacnejšiu VPN na svete.

Aplikácia VPN pre počítač aj pre mobilný telefón

Vyššie v recenzii som spomenul, že NordVPN môžete používať na 6 zariadeniach. Aké sú to zariadenia a operačné systémy?

NordVPN recenzia: zoznam aplikácií
Zoznam operačných systémov, pre ktoré sú dostupné aplikácie.

Aplikáciu NordVPN môžete nainštalovať do svojho Android zariadenia ako mobilný telefón a tablet, ale taktiež ho môžete nainštalovať na Android TV. Pre zákazníkov Apple mám dobrú správu. NordVPN ide používať aj na zariadeniach so systémami iOS a MacOS.

Čo desktop? Aplikácie pre Windows aj Linux sú samozrejmosťou. Pri Linuxe je to zložitejšie kvôli distribúciám, ale všade tu ide táto VPN bez problémov: Debian, Ubuntu, Elementary OS, Linux Mint, OpenSuse, Fedora, CentOS.

Je pravda, čo sa o NordVPN hovorí?

Áno je. NordVPN má za sebou jednu obrovskú bezpečnostnú chybu. V roku 2018 bol jeden zo serverov vo Fínsku narušený a kvôli tomu sa útočník dostal k údajom so záznamami webových stránok, ktoré používatelia navštívili. To samozrejme vydesilo používateľov po celom svete. Niektorí v panike menili VPN poskytovateľov a začali v internetových diskusiách haniť NordVPN, že to nie je bezpečná VPNka.

Ako to bolo naozaj?

K únikom dát skutočne došlo. Spoločnosť o tom dosť dlhú dobu mlčala. A to nebolo správne. Nakoniec však vyšlo najavo, že útočník získal záznamy navštívených stránok, ale nedostal sa k žiadnym používateľským menám a heslám. V podstate to znamená, že hacker mal veľký zoznam webových stránok, ale nedokázal ich spojiť so žiadnym z užívateľov NordVPN. Navyše boli tieto záznamy stránok iba z obmedzeného časového úseku, pretože NordVPN neuchováva záznamy o aktivite.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduché ovládanie
- Tlak na zakúpenie dlhodobejšieho tarifu
+ Funkcia Kill switch
+ Aplikácie dostupné pre všetky známe operačné systémy
+ Odblokuje streamovacie servery (Netflix, Disney +, Hulu a ďalšie)

Záver

NordVPN je ďalší poskytovateľ virtuálnej privátnej siete. Vyčnieva niečím? Asi ponukou počtu serverov a lokalít. Podľa rýchlostného testu vyčnieva aj rýchlosťou. Vykonané testy pasovali NordVPN na najrýchlejšiu VPN. To sú fajn užitočné veci.

Ja oceňujem, že sa aplikácie používajú naozaj jednoducho. Mapa v aplikácii s lokalitami serverov mi príde trošičku neohrabaná, ale to nie je niečo, čo by mohlo rozhodnúť výber VPNky.

NordVPN má všetko podstatné, čo by som čakal: kill switch, nevedie záznamy, má špeciálne servery pre P2P, má veľa serverov po celom svete, obchádza geoblokáciu, mení IP, blokuje reklamy aj malware a ďalšie.

No a ten bezpečnostný problém z minula. No áno, to je vec, ktorá by sa nemala stať. Je to vec, ktorá keď sa stane, tak by okolo toho nemala spoločnosť zahmlievať. Na druhú stranu je to tiež vec, ktorá preverila bezpečnosť tejto služby – NordVPN. A na čo sa prišlo? Že naozaj nevedie záznamy o aktivitách, že sa útočník nemohol dostať k údajom používateľov. Čo v konečnom dôsledku službe pomohlo, pretože je vidieť, že je bezpečná, takže používam NordVPN ďalej.

Poďte si prečítať naše pravidelne aktualizované porovnanie najlepších VPN.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.