Proton Vpn Recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: Proton VPN so zameraním na súkromie a slobodu

Proton VPN má za svojím vznikom veľmi pekný príbeh, ktorý začal v európskom CERNe. Keď služba vzíde z takého prostredia, jednoducho nemôže byť zlá, mať bezpečnostné riziká a snáď ani nemôže byť pomalá. A síce sa nedokáže vyrovnať veľkým značkám, rozhodne má čo ponúknuť. Prečo si vybrať alebo nevybrať Proton VPN? Na to sa pozriem v tejto recenzii.

Ako som písal, príbeh Proton VPN začal v európskom CERNe (Európska organizácia pre jadrový výskum), kde sa stretol zakladateľský tím zložený z niekoľkých vedcov. Cieľom projektu bolo ochrániť súkromie a slobodu používateľov internetu prostredníctvom VPN služby.

Proton VPN nemá ambície konkurovať veľkým značkám. Táto služba neoslní zákazníkov číselným ukazovateľom o počte serverov, ktorý je u mnohých konkurentov skôr marketingovým lákadlom než výhodou pre samotných používateľov. V porovnaní s najlepšími VPN, ktoré som testoval, patrí Proton VPN medzi drahšie VPN služby. Ako jedna z mála ponúka obmedzenú VPN zadarmo, čo z nej robí tak trochu jednorožca medzi dôveryhodnými VPN službami.

Čo by vás malo na VPN zaujímať najviac, je bezpečnosť vášho súkromia. Proton VPN má sídlo vo švajčiarskej Ženeve, čo je krajina s najprísnejšími zákonmi na ochranu súkromia. Okrem toho je vlastnícka a investorská štruktúra spoločnosti celkom dobre zmapovateľná. Tým chcem len povedať, že z tohto pohľadu je Proton VPN dôveryhodnejší v porovnaní s ostatnými službami. Má za sebou rad nezávislých auditov.

1 Proton Vpn Ukazka Aplikacie

Bezpečnosť je to hlavné, čo môže Proton VPN ponúknuť. Ak patríte medzi používateľov, ktorí by mohli byť nejakým spôsobom kompromitovaní pri používaní internetu, táto VPN služba je pre vás ako stvorená. Práve kvôli tomu, že Švajčiarsko nepatrí medzi krajiny so 14 očami a nepodlieha tak úradom EÚ ani USA.

Prehľad

Počet serverov2733 (to sa často mení)
Počet geolokácií (krajín)67
Počet naraz pripojených zariadení10
AplikácieWindows, Mac, Android, iOS, Linux, Chrome, Firefox
Kill SwitchÁno
Split tunnelingÁno
Odblokuje streamovaný obsahÁno

Akú rýchlosť má Proton VPN?

V mojom teste rýchlosti patrí Proton VPN k rýchlejším VPN službám. To vám ukážem na priemernej rýchlosti nameranej pri viacerých rýchlostných testoch.

Priemerná rýchlosť je porovnateľná s veľkými značkami. Namerané údaje však nesmiete brať ako dogmu, pretože s každým meraním je možné získať iné hodnoty. Tabuľka iba názorne dokazuje, že porovnávané služby sú si rýchlostne rovné.

Express VPNNordVPNProton VPN
Download (Mbps)36,429,131,1
Upload (Mbps)28,815,016,5
Ping (ms)182177168

Ukazovateľ rýchlosti pripojenia je pre vás dôležitý, pretože ukazuje, akou rýchlosťou môžete sťahovať. Namerané hodnoty sa môžu líšiť oproti iným testom, pretože sa skrátka nachádzam v inej lokalite ako vy.

Nesmiem zabudnúť spomenúť VPN akcelerátor, ktorý údajne dokáže zvýšiť rýchlosť pripojenia o viac ako 400 %. To je zaujímavý údaj, ako to teda funguje?

2 Proton Vpn Akcelerator Vpn

Akcelerátor pracuje na upravenom OpenVPN. Táto upravená verzia správne rozkladá záťaž CPU medzi viacerými procesmi, čo znižuje preťaženie jedného vlákna. Proton VPN vie so svojím akcelerátorom rozdeliť cestu medzi VPN a cieľovým serverom na kratšie cesty. To má za následok kombinovaný a rýchlejší výkon po celej trase. Celý proces je, samozrejme, komplikovanejší. Nám ako bežným používateľom však stačí vedieť, že tým získame najvyššiu možnú rýchlosť pripojenia.

ProtonVPN – test rýchlosti pripojenia

LokalitaDownload [Mbps]Upload [Mbps]Ping [ms]
USA (New York)3210,87104
EU (Frankfurt)32,2435,6622
Austrália (Sydney, Melbourne)28,589,91281
Nový Zéland (Auckland, Wellington)28,625,11285
Brazília (Sao Paulo)28,8716,33236
Spojené Arabské Emiráty (Dubaj)24,3911,95138
celosvetovo (priemer)29,115,0177,7

Aké dôležité funkcie má VPN?

Proton VPN má všetky dôležité funkcie, ktoré nesmú chýbať v žiadnej bezpečnej a dobrej VPN aplikácii. Pri návšteve oficiálneho webu služby ale budete mierne zmätení, pretože webové stránky nie sú prehľadne usporiadané. Skrátka, nenájdete tam všetky funkcie, resp. ich nájdete, ale hľadanie je veľmi zložité. Tým chcem povedať, že funkcie, ktoré nájdete v aplikácii, nenájdete predtým podrobne popísané na oficiálnych webových stránkach.

V Proton VPN nájdete dôležité bezpečnostné prvky, ako je napríklad funkcia Kill switch, ktorá vás automaticky odpojí od internetu, pokiaľ dôjde k výpadku VPN pripojenia. V praxi je to dôležité na to, aby náhodou nedošlo k odhaleniu vášho súkromia alebo ohrozeniu prenášaných dát. Tu je Kill switch podporená funkciou Always-On, ktorá sa postará o znovu pripojenie k VPN serveru.

3 Proton Vpn Kill Switch
Kill switch musíte aktivovať.

Osobne využívam funkciu Split tunneling, s ktorou môžem nastaviť, ktoré aplikácie budú/nebudú využívať VPN pripojenie. V počítači/telefóne môžem využívať VPN pripojenie napríklad v jednom internetovom prehliadači a v druhom budem mať “nezabezpečené” pripojenie k internetu.

4 Proton Vpn Split Tunneling
Split tunneling sa nastavuje jednoducho.

Proton VPN má jedinečný protokol Stealth, ktorého zmyslom je vyhnúť sa detekcii firewallov a iných metód blokovania VPN. Tu sa môžeme baviť o protokole, ktorý vám pomôže odblokovať cenzurovaný alebo streamovaný obsah blokovaný pre používateľov z iných krajín kvôli autorským právam. Samotný protokol vznikol kvôli presadzovaniu slobody a potláčaniu celosvetovej cenzúry. Stealth bojuje proti cenzúre tým, že VPN pripojenie vyzerá ako bežná prevádzka. To, že používate VPN, je teda takmer neodhaliteľné.

K bezpečnosti používania VPN služieb podľa môjho názoru patrí aj šifrovanie dát. Sieťová prevádzka je šifrovaná pomocou AES-256, výmena kľúčov sa vykonáva pomocou 4096-bitového RSA a HMAC s SHA384 sa používa na overovanie správ. Zakaždým, keď sa pripojím k VPN, vygenerujem jedinečnú sadu šifrovacích kľúčov. Vlastne to znamená, že keby náhodou bola budúca relácia v ohrození, tie minulé zostanú v bezpečí. Všetko beží na silných protokoloch – OpenVPN, IKEv2 a WireGuard. Niekoho možno sklame, že Proton VPN nepodporuje PPTP a L2TP/IPSec.

Cena

Ako som už v recenzii písal, Proton VPN má vlastnú bezplatnú verziu. Tú je možné využívať bezpečne a zadarmo. Avšak musíte počítať s obmedzením. Bezplatná VPN vám umožní pripojiť sa k 100+ serverom v iba 3 krajinách. Pokiaľ vám to stačí, nie je dôvod váhať. Je to lepšie ako aplikácia z marketu, o ktorej absolútne nič neviete a už vôbec neviete, ako bude nakladať s vašimi dátami.

5 Proton Vpn Cena

Platená verzia je oveľa zaujímavejšia a umožňuje vám využívať naplno všetky servery vo všetkých dostupných krajinách. Platená tarifa má navyše niektoré bezpečnostné funkcie, blokovače reklám a malware, podporu rýchleho streamovania alebo sťahovania z P2P/torrentov. Toto sú veci, ktoré vám bezplatná verzia jednoducho neponúkne.

Pokiaľ si vyberiete platenú verziu, môžete Proton VPN používať súčasne na 10 zariadeniach.

Na obrázku sú 2 cenové tarify. Tá najdrahšia má v sebe zahrnuté ďalšie služby – Proton Mail, Proton Calendar, Proton Drive a samozrejme VPN. To všetko za jednu cenu o niečo vyššiu oproti samostatnej VPN. K službám Proton Mail, Proton Calendar a Proton Drive dostanete zdieľaný priestor 500 GB pre dáta.

Odblokovanie streamovacích služieb

Nesmiem zabudnúť urobiť test, či dokáže Proton VPN odblokovať streamovaný obsah. Ja to klasicky testujem na stránkach BBC a ich iPlayera, ktorý je zárukou, že bude blokovaný pre používateľov z cudzích krajín.

Pre názornosť vám ukážem, ako to vyzerá, keď chcem spustiť seriál na BBC z môjho internetového pripojenia. Program je pre mňa zablokovaný.

6 Proton Vpn Blokovany Bbc Iplayer

Cez Proton VPN sa jednoducho pripojíte na jeden zo serverov vo Veľkej Británii, obnovíte okno prehliadača a môžete sledovať obľúbenú reláciu, pretože web si myslí, že ste používateľ z Veľkej Británie.

7 Proton Vpn Odblokovany Bbc Iplayer
Odblokovaný BBC iPlayer.

Aplikácia pre Windows a Android

Proton VPN má aplikácie pre Windows, Mac, Linux, Android, iOS, aj doplnky pre prehliadače Chrome a Firefox alebo pre Chromebook a Android TV. Ja testujem aplikácie pre Windows a Android.

Android aplikácia

Začínam aplikáciou Proton VPN pre Android, pretože ma zaujalo jej vysoké hodnotenie. Na to, že ide o menej známu službu je hodnotenie 4,5 hviezdičky skvelé. Keď je v recenziách nejaké zlé hodnotenie, tak spravidla kvôli tomu, že sa používateľ sťažuje na nefunkčnosť odblokovania streamovaného obsahu. To sa však stáva iba pri bezplatnej verzii. Platená verzia s odblokovaním nemá problém.

8 Proton Vpn Android Aplikacia
Takto vyzerá aplikácia pre Android.

Aplikácia je jednoduchá na používanie. Trochu ma prekvapila rýchlosť pripojenia k VPN. Kliknem na tlačidlo pripojiť a okamžite som pripojený. Asi pri všetkých VPN aplikáciách, ktoré som doteraz testoval, trvá pripojenie sekundu a dlhšie. Nie, že by išlo o nejaký problém, no okamžité pripojenie je lepšie, než čakať sekundu. Takáto rýchla vie byť najskôr len Proton VPN.

Dôležité funkcie sa nachádzajú na 1 – 2 kliknutia. Samozrejme pokročilejšie nastavenia je potrebné hľadať hlbšie v aplikácii a jej nastavení. To je ale bežné pri každej mobilnej aplikácii.

Windows aplikácia

Nedávno som sa rozčuľoval pri sťahovaní aplikácie Ivacy VPN, že som musel písať na podporu, aby mi poslali odkaz na aplikáciu, ktorá nebude vo Windowsoch hlásiť vírus. Proton VPN mi žiadny vírus nehlásil. Musím sa však posťažovať na tmavý motív aplikácie. Ten mi nevyhovuje, ale to je subjektívny pocit. Neprišiel som na to, či sa dá tmavý motív zmeniť za svetlý.

9 Proton Vpn Windows Aplikacia
Tmavý motív mi nevyhovuje, ale to je môj problém.

Vo Windows aplikácii sa mi páči, že hlavné bezpečnostné funkcie môžete zapínať na úvodnej obrazovke. Nemusíte ich hľadať v nastavení. Tam nájdete pokročilejšie nastavenia. Myslím si, že tam nebude nikomu nič chýbať.

10 Proton Vpn Windows Aplikacia
Najdôležitejšiu bezpečnostnú funkciu môžete zapnúť na hlavnej obrazovke.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Používanie na 10 zariadeniach súčasne- Menej serverov ako konkurencia
+ Aplikácie pre rôzne OS
+ Protokol na prevenciu detekcie VPN

Záver

Proton VPN je tak trochu ďalšia bežná VPN služba. V dobrom slova zmysle. Proton VPN sa snaží funkcie VPN vylepšovať a posúvať na inú úroveň. Tu spomeniem napríklad protokol Stealth, ktorý sa snaží zmiasť firewally a iné detektory VPN. Navštívený web alebo služba jednoducho nespozná, že používate VPN. To je dobré nielen na odblokovanie streamov. Okrem toho sa mi veľmi páči aj akcelerátor VPN, ktorý má zrýchliť VPN pripojenie. Všimnúť si to môžete najmä v aplikácii pre Android. Vo Windows aplikácii nedokážem posúdiť, či má akcelerátor nejaký prínos.

Vás ale zaujíma, či si Proton VPN zaobstarať. Ja myslím, že sa nemáte čoho obávať. Sám túto VPN testujem niekoľko mesiacov a za tú dobu nedošlo k nejakému problému. Aplikácia sa mi používa veľmi dobre a musím pochváliť rýchlosť pripojenia na Androide. Tá je naozaj ohromujúca.

Poďte si prečítať naše pravidelne aktualizované porovnanie rýchlych VPN.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.