Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.
Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.
Majú AI obrázky potenciál generovať pasívny príjem?
Obsah
V predchádzajúcom článku sme sa zasnívali, aké fantastické by bolo za jeden jediný obraz vygenerovaný pomocou umelej inteligencie zarobiť 425 tisíc dolárov. Teraz sa vrátime do reality a preskúmame pravdepodobnejšie scenáre.
Kde nachádzajú odbyt vizuálni umelci a grafici?
Kto je vlastníkom AI generovaných obrázkov?
Sú obrázky vygenerované pomocou AI originály? Môže ich vlastniť človek, ak ich vygeneroval softvér? Tieto otázky zatiaľ legislatíva presnejšie nerieši, nestačí reagovať na boom AI nástrojov.
Môžeme sa pozrieť aspoň na to, ako niektoré AI nástroje nahliadajú na možnosť použitia vygenerovaných obrázkov na komerčné účely.
- Midjourney: Ak ste predplatiteľom ľubovoľného balíka, môžete používať obrázky na komerčné účely. Avšak iba s najvyšším balíkom je možné nastaviť si skrytý mod, v ktorom vaše obrázky nie sú dostupné vo verejnej knižnici obrázkov pre ľubovoľného používateľa. Teoreticky ich tak môže použiť ktorýkoľvek používateľ.
- Stable Diffusion: Pre online verziu všetky vygenerované obrázky sú považované za open source. Ak používate Dream Studio, ste vlastníkom vami vygenerovaných obrázkov a odsúhlasujete, že môžu byť použité na zlepšenie nástroja (je potrebné vytvoriť si konto pre prečítanie podmienok používania).
- Dale-E: Verejne je dostupná beta verzia online, na začiatku získate niekoľko kreditov zadarmo, ostatné kredity si musíte dokupovať, musíte byť prihlásený. Ste vlastníkom vami vygenerovaných obrázkov a odsúhlasujete, že môžu byť použité na zlepšenie nástroja
- Jasper: Obrázky sú voľne dostupné na komerčné účely.
Ak ste generátory použili, možno sa vám stalo, že boli v obrázkoch rozpoznateľné vodoznaky z fotobanky. To znamená obrázky z fotobanky boli zrejme použité na trénovanie AI nástroja. Odsúhlasila to fotobanka? Odsúhlasili používatelia fotobanky, aby ich originálne práce boli použité na trénovanie AI nástrojov? Autorské práva na balíky dát, na ktorých AI generátory boli vytrénované zatiaľ legislatíva tiež nerieši. Prečítajte si vyhlásenie fotobanky Getty Image z januára 2023, ktorá sa súdi so Stability AI (vývojár Dream Studio) pre zneužitie obrázkov.
Portfólio na sociálnych sieťach
Najjednoduchšia a zadarmo dostupná možnosť, kde vaše AI diela môžete umiestniť, sú sociálne siete (Facebook, Instagrame, Youtube, Tiktok kvôli bezpečnosti neodporúča český úrad pre kybernetickú bezpečnosť).
Svojim portfóliom sa môžete prezentovať aj na webe DeviantArt, kde sa združuje komunita umelcov a umeleckých nadšencov a zdieľa svoje výtvory. Pre AI umenie je na DeviantArt vytvorená samostatná kategória. Ak si priplatíte niektorý z členských balíkov, získate viac priestoru a zaplatíte nižšie provízie portálu za predané diela.
- Linku na svoje portfólio viete poslať potenciálnym záujemcom pri rôznych ponukách a zákazkách.
- Budujete si komunitu ľudí, ktorej sa vaše grafické práce páčia. Možno si niektorú z nich kúpia alebo budú vaše diela zdieľať so svojimi priateľmi a získate ďalších priaznivcov.
Predaj AI obrázkov cez fotobanky
Ako postupovať, ak chcete vaše obrázky zverejniť vo fotobanke? Vytvoríte si konto, nahráte fotky, zadáte nadpisy, popisy, kľúčové slová. Následne fotobanka obrázky schváli a zverejní ich na svojom webe. Ak si niekto obrázky zakúpi cez fotobanku, fotobanka sprostredkuje obchodný proces, za čo si účtuje províziu. Následne dostanete dohodnutú odmenu z vášho predaja.
Čím sa jednotlivé fotobanky odlišujú? Odlišujú sa napríklad procesom schvaľovania, ktorý môže trvať niekoľko dní, prístupnosťou používateľského rozhrania, cez ktoré zadávate popisy obrázkov, výškami provízií a v neposlednom rade je to množstvo predajcov a teda vašej priamej konkurencie.
AI generované obrázky zatiaľ umožňuje publikovať iba fotobanka Adobe Stock. AI generované obrázky pred schvaľovaním musíte zaradiť do kategórie „Illustrations“, v názve by mali obsahovať slová „Generative AI“, mali by ste začiarknuť pole „Created using generative AI tools“. Zaujímavosťou je požiadavka, aby anatómia objektov bola správna. Vo verzii v4 Midjourney často nedokázala generovať správny tvar a niekedy ani správny počet končatín ľudí a zvierat. Víťazí ten, kto ovláda grafické programy a dokáže tieto chyby z inak pútavých obrázkov odstrániť.
Technická kvalita obrázka musí spĺňať pravidlá pre ilustrácie. Presnejšie povinnosti predajcu nájdete popísané v dokumente Adobe Stock Contributor Agreement.
Predaj AI obrázkov na potlač
Ďalšou z možností ako monetizovať vaše AI generované dielka je využitie rôznych online služieb, ktoré robia potlač predmetov na zákazku. Máte dve možnosti:
- Potrebujete iba potlač, predaj výrobkov si zabezpečíte vy.
- Chcete predať iba digitálny obrázok, firma zabezpečí potlač aj predaj. Vy dostanete za predaj vášho obrázka dohodnutú odmenu.
Príklady takýchto služieb s medzinárodným dosahom: RedBubble, Society6, Displate, Printify.
Princíp fungovania je veľmi podobný ako v prípade fotobanky. Pre potlač je vyžadovaná veľmi vysoká technická kvalita obrázkov. Nakoľko žiadny z AI nástrojov zatiaľ negeneruje obrázky v potrebných rozmeroch a hustote DPI, bude potrebné na ich úpravu využiť ďalšie aplikácie.
Rovnako ako pri fotobankách platí, že je potrebné sa odlíšiť od početnej konkurencie. Okrem zaujímavých obrázkov musíte využiť aj znalosti SEO, aby ste sa dobre umiestnili vo vyhľadávaní. Ďalej sú potrebné znalosti cenotvorby, aby ste boli s utŕženou sumou spokojný a pokrývala vaše náklady na všetky nástroje, ktoré pri generovaní a úprave obrázkov používate a podobne.
Niektoré platformy poskytujú aj sponzorované priestory, kde si môžete za zviditeľnenie vašej kolekcie priplatiť. Alebo umožňujú vydávať limitované kolekcie s obmedzeným počtom tlače za vyššie ceny. Musíte sa trochu s platformou a jej komunitou zžiť a potom využiť jej potenciál vo svoj prospech.
NFT trhoviská
Môže byť digitálne dielo jedinečné? Má zmysel vlastniť digitálne dielo, ktorého kópie sa nachádzajú na internete, niekedy dokonca v plnom rozlíšení? Sú AI generované obrázky vhodné pre NFT trhoviská? Čo je vlastne to NFT?
NFT technológia vznikla spolu s kryptomenou Ethereum. Skratka NFT znamená non-fungible token, teda nezameniteľný token – jedinečný kúsok dát, ktorý má svoj jedinečný identifikátor a slúži na určenie vlastníctva digitálneho diela.
Zdalo by sa, že postup je podobný ako pri fotobankách: Máte obrázky, nahráte ich na NFT trhovisko a predávate, trhovisko si stiahne provízie z predaja a vám zostane zvyšok peňazí. Avšak pozor, je tu niekoľko podstatných rozdielov!
- Publikovanie a predaj NFT obrázkov prebieha na blockchaine.
- Obchodovanie prebieha v kryptomenách.
NFT nie je len technológia, ale aj filozofia. Táto téma vyžaduje odhodlanie na samoštúdium. Ak by ste sa vybrali touto cestou, určite si zaistite overenú kryptopeňaženku, preverte si všetky druhy poplatkov a nikdy nezdieľajte prístupové údaje ku krytopeňaženke. Následne si vyberte spoľahlivú platformu na publikovanie a preverte si poplatky v nej. Ďalšie poplatky zaplatíte pri výmene kryptomeny za Eurá.
Základné zhrnutie pre umelcov obsahuje napríklad kurz mexickej dizajnérky Mariany Pedroza NFT Art for Beginners: Creation & Marketplaces (kurz je v španielčine, s anglickými titulkami). Venuje sa prehľadu blockchainu, vysvetľuje NFT, nakukne na diela úspešných NFT umelcov, a kurz obsahuje aj praktické rady ako založiť kryptopeňaženku MetaMask, porovnanie NFT trhovísk, návod ako nahrať obrázky na OpenSea alebo Rarible. Autorka spolupracovala na sade 10 tisíc obrázkov robotov, ktoré sa predavajú na rôznych NFT platformách, majú aj vlastnú platformu webstránku s predajnou platformou.
Existuje viacero firiem, ktoré poskytujú kryptopeňaženky. Majú rôzne výšky poplatkov, napríklad za založenie či vykonané transakcie. Okrem poplatkov aj kompatibilita peňaženky s NTF platformou, kde chcete predávať je dôležité kritérium pre výber.
Platformy či trhoviská na publikovanie a predaj NFT majú rôzne pravidlá, ktoré si musíte podrobne preštudovať, aby vám boli jasné všetky poplatky. Niektoré platformy umožnia obrázok nahrať zadarmo, avšak aby ste získali token, treba obrázok „mintnúť“ – zaradiť do blockchainu, za čo býva zaúčtovaný „gas fee“. Môžete ho zaplatiť vy, alebo prípadný kupujúci vášho obrázka.
Medzi najznámejšie NFT trhoviská (NFT marketplaces) patria OpenSea, Rarible, Binance, SuperRare. Líšia sa aj tým, či sú otvorené pre všetkých používateľov alebo kontrolované kurátormi. Niektoré trhoviská aby zachovali svoju exkluzivitu sú dostupné len pre jedinečné umelecké kúsky a fungujú len na pozvanie niektorého člena.
Podobne ako vo fotobankách, potrebujete aj marketérsku zručnosť, musíte vedieť zvoliť správne nadpisy, popisy, kľúčové slová, aby ste v mori ďalších záujemcov vynikli a kupcovia vás našli. Môžete si vytvárať vlastnú komunitu na sociálnych sieťach, a využiť rôzne ďalšie reklamné kanály na jej rast.
Negatívnym aspektom blockchain technológie je, že každá transakcia sa zapisuje do všetkých uzlov v blockchain sieti, čo je energeticky veľmi náročné. Má to vplyv nielen na poplatky za prevody NTF a prevody kryptomien. Blockchain technológia býva veľmi kritizovaná, že prispieva ku klimatickej kríze spotrebovaním veľkého množstva energie. Pozor je potrebné dávať aj na scammerov, ktorým môže menej skúsený používateľ naletieť.
NFT býva kritizované aj ako špekulatívna stratégia, ktorá vznikla pre podporu predaja kryptomien. Akú hodnotu má kolekcia 10 tisíc obrázkov postavičiek, ktoré vznikli iba za účelom NFT predaja? Kolekcie rôznych postavičiek či nálepiek v potravinových obchodoch, ktoré dostanete zadarmo za nákup, skrývajú podobnú otázku. Ich účelom nie je zbierka samotná, ale podpora pravidelného nakupovania v potravinovom obchode.
Prečo sa oplatí počas zlatej horúčky predávať lopaty?
Možno poznáte príbeh Samuela Brannana, ktorý zbohatol počas zlatej horúčky. Využil dopyt hľadačov a ponúkol im čakany, lopaty a ryžovacie sitá.
Práve teraz je čas AI zlatej horúčky. Predávajte lopaty!
Kurzy zamerané na AI na generovanie obrázkov
AI nástroje sú nové, všetci sa ich učia používať. Potrebujú sprievodcu! Ak máte talent vysvetľovať, neváhajte a predávajte kurzy.
Nápady na témy kurzov:
- Ako používať AI nástroje na tvorbu obrázkov (Midjourney, Dalle-E, Stable Diffusion).
- Ako písať prompty, ktoré poskytujú očakávaný výsledok.
- Ako monetizovať obrázky vygenerované pomocou AI.
- Ako škálovať obrázky vygenerované pomocou AI, aby mali potrebný rozmer a kvalitu pre tlač.
Príklady úspešných kurzov na Udemy:
- Midjourney Mastery: Create Visually Stunning AI Art
- DALL•E Mastery: Create Impressive AI Art
- Generate AI Avatars for Free in Stable Diffusion (NO CODE)
- Create And Sell AI Art: Make Money With AI Art
Udemy je jedna z najobľúbenejších platforiem, kde môžete predávať kurzy. Pozrite si hodnotenia ďalších vzdelávacích platforiem v našom článku.
Predaj promptov
AI generovanie obrázkov alebo textov je veľmi chytľavá činnosť. Mnoho laikov však nevie, ako naformulovať prompty, aby dosiahli požadovaný výsledok. Viete, že existujú aj trhoviská promptov pre AI nástroje?
Napríklad na webe PromptBase môžete predávať vaše prompty. Videla som ich dokonca v ponuke na handmade webe Etsy. Zvážte si, čo je pre vás cennejšie – BUĎ: Vytvoriť jedinečný obrázok alebo sériu obrázkov a skúsiť ich predať. ALEBO: Predať za pár Eur prompt. Každý tak má možnosť zopakovať vaše dielo. Ak je lepší marketér ako vy, možno vás dokáže predbehnúť v predaji obrázkov. Dokonca už vznikajú aj AI, ktoré fungujú naopak – na základe obrázka skúsia poskytnúť prompt.
Na webe PromptHero môžete získať námety na prompty zadarmo, alebo použite tool Midjourney Prompt Helper na zostavenie promptov. Ste programátor a trúfli by ste si podobný nástroj na generovanie promptov naprogramovať? Aj to môže byť cesta, ako začať zarábať. Každý môžeme stavať z takých lego kociek, aké nám boli nadelené.
Pozornosť a bohatú návštevnosť si určite získa aj blog s promptami. Ak napríklad chcete predávať kurzy, takto si môžete budovať publikum. Na blogu alebo na sociálnych sieťach zverejníte niekoľko zaujímavých promptov zadarmo ako magnet a následne ponúknete záujemcom online kurz.
Na predaj promptov alebo kurzov môžete použiť aj rôzne portály typu Ja spravím, či Fiverr. Prečítajte si náš článok Ako začať zarábať na Fiverri a podobných platformách s pracovnými ponukami.
Hobby diela vytvorené z obrázkov generovaných cez AI Midjourney
Pozrite si ukážky fyzických produktov vyrobených z obrázkov vygenerovaných cez AI Midjourney, našla som ich v skupine Midjourney Official na Facebooku.
Máte akékoľvek kreatívne hobby? Použite vo svojich dielach aj vygenerované obrázky! Predajte ich cez portály zamerané na handmade tvorbu.
Na slovenskom Sashe či českom Fléri zatiaľ uspejete len s fyzickými výrobkami, ale medzinárodná platforma Etsy umožňuje predaj printov aj digitálnych AI generovaných obrázkov už teraz, dokonca niektorí predajcovia predávajú aj promty. Za zalistovanie produktu na Etsy sa platí 19 centový poplatok.
Ako pripraviť obrázky na publikovanie vo fotobankách
Obrázky vygenerované umelou inteligenciou väčšinou nedosahujú potrebnú kvalitu pre tlač. Potrebujete zväčšiť ich rozmery a veľkosť DPI.
Napríklad:
- Obrázok z Midjournej v pomere strán 3:2 má maximálny rozmer 1536 x 1024 pixelov a 72 DPI.
- Stránka pre potlač Displate vyžaduje rozmery v pomere 1,4:1 optimálne 4060 x 2900 pixelov a minimálne 300 DPI v RGB mode.
Ak chcete obrázky publikovať, zistite aké rozmery a rozlíšenie obrázkov daný web požaduje. Už pri generovaní obrázka v AI nástroji musíte zvoliť potrebný pomer strán. Následne obrázok vylepšite pomocou online nástrojov alebo aplikácií.
- Zväčšenie rozmerov so zachovaním alebo vylepšením detailov a farieb: AI Image Enlarger, Let’s Enhance, Topaz Labs.
- Zmena DPI: Affinity Photo 2, Adobe Photoshop.
Na začiatku môžete využívať rôzne aplikácie dostupné zadarmo alebo trial verzie profesionálnych nástrojov. Vyskúšajte si, ktorý nástroj vám dáva optimálne výsledky.
SEO, marketing, budovanie značky, budovanie vlastnej komunity
Hurá, ste vo fotobanke či inom online trhu s obrázkami! Medzi miliónmi ďalších grafikov a biliónmi ďalších obrázkov… Aká je šanca, že sa zobrazíte na prvej strane, alebo že vás záujemcovia nájdu cez vyhľadávanie na stránke? Prípadne, že priamo v internetovom vyhľadávači budú vaše obrázky ponúkané vo vyšších pozíciách?
Tušíte správne, musíte sa zamerať na zaujímavé SEO nadpisy, popisy, kľúčové slová a tagy, všetko, čo konkrétna platforma umožňuje vyplniť. Nápomocná vám môže byť znova umelá inteligencia, tentoraz ChatGPT alebo Jasper, ktoré dokážu pomôcť s textami aj SEO.
Na čo si dať ako predajca a tvorca pozor
V prípade sociálnych sietí buďte pripravený, že okamžite začnú komentáre k vašim príspevkom alebo vaše správy spamovať dva druhy reakcií:
- „Pridajte svoj obrázok do našej galérie!“
- „Predajte mi váš obrázok na NFT!“
Pozor na tieto ponuky, nenaleťte scammerom:
- Možnosť zaradiť vás do galérie, prípadne promovať vaše diela je väčšinou spoplatnená. Samozvané galérie napodobňujú fotobanky. Neposkytnú však predajcom žiadne služby okrem chvíľkového zviditeľnenia. Keď obrázky nahodíte do fotobanky, „predávajú sa samé“, nemusíte sa starať o zaslanie obrázka koncovému zákazníkovi v správnom rozlíšení, vystavenie faktúry a podobne, stará sa o to systém fotobanky.
- Ponuka predaja obrázkov na NFT je zase väčšinou spojená so založením kryptopeňaženky, pretože za NFT dostávate odmeny v kryptomenách. Najpravdepodobnejšie je, že vás oslovili makléri, aby získali provízie za získanie nových zákazníkov. Overujte si všetky spolupráce, nikdy (ani pri zakladaní kryptopeňaženky) neposkytujte prístupové údaje tretím stranám.
Zhrnutie a záver
Možno ste z článku pochopili, že od vygenerovaných obrázkov k pravidelnému pasívnemu príjmu nevedie skratka.
- Potrebujete zaujímavé nápady aj vnímavosť voči dopytu na trhu. Možno dokonca nebudete ochotný podvoliť sa módnej vlne, no v takom prípade nebude po vašich obrázkoch dopyt.
- Vygenerované obrázky musíte vedieť previesť do správneho formátu, rozmerov a rozlíšenia.
- Musíte byť dobrým marketérom, napríklad aby ste pri nahadzovaní obrázkov do rôznych fotobánk či promptov na web použili správne kľúčové slová, aby vás potenciálni zákazníci v mori iných tvorcov našli. A tiež aby ste sa dokázali zviditeľniť cez sociálne siete či platené reklamné kanály.
- V neposlednom rade treba mať sebakritický postoj. Vďaka masovej dostupnosti AI nástrojov, je na trhu veľmi veľa konkurentov. Má zmysel produkovať obrázky iba preto, aby ste na nich zarobili? Akú majú umeleckú či grafickú hodnotu, aký je váš vlastný vklad do nich?