Ai Novinky A Trendy 1

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

AI novinky a trendy #1

Vývoj umelej inteligencie je momentálne veľmi prudký. Aby vás nekváril pocit, že súťažíte s nedobehnuteľným súperom, prečítajte si náš výber! Vybrali sme pre vás zaujímavé rozhovory, články či odkazy.

AI novinky

Rozhovor o budúcnosti SEO

Záznam zo streamu Umělá inteligence (AI) a budoucnost vyhledávačů a SEO, kde sa rozprávali Pavel Ungr – ťažký kaliber na SEO, Dušan Janovský – konzultant pre vyhľadávanie na Seznam.cz, Josef Šlerka – vedúci Štúdia nových médií na FF UK a Zdeněk Dvořák – dátový analytik.

Granty na boj AI proti dezinformáciám

V mori AI noviniek nás zaujala aj táto správa: Kempelenov inštitút inteligentných technológií uspel v twinningovej schéme EU grantového programu Horizont Európa. Hlavným cieľom trojročného medzinárodného projektu je zlepšenie využívania jazykových technológií a umelej inteligencie v boji proti dezinformáciám. Na projekte bude inštitút spolupracovať s DFKI z Nemecka, CERTH z GréckaUniverzitou v Kodani, ktorých odborníci budú mentormi slovenských výskumníkov. Prečítajte si viac informácií o inštitúte aj o grantovom programe.

Rozhovor s počítačovým vedcom Tomášom Mikolovom

Tomáš Mikolov je český vedec v odbore umelej inteligence. V roku 2018 získal cenu Neuron za excelenciu vo vede, so svojim programom Word2Vec zlepšil výkonnosť strojových prekladačov. Na vývoji umelej inteligencie pracoval v Microsofte, Googli aj Facebooku. V rozhovore s Martinom Veselovským z DVTV hovorí o možnosti či nemožnosti vzniku superinteligentnej umelej inteligencie, teda takej, ktorá by dokázala samostatne logicky myslieť či vnímať. Rozhovor je síce z roku 2018, avšak fakty sú platné aj dnes. Odporúčam rozhovor pre všetkých, ktorí chcú porozumieť ako dnešná umelá inteligencia funguje.

Sprístupnenie API od Open AI

Začiatkom marca boli vydané ako open source API pre ChatGPT (jazykový model) a Whisper (model pre prevod reči na text) od spoločnosti Open AI. Developeri ich môžu použiť vo svojich aplikáciách a weboch. (Ukážky s konkrétnymi nápadmi pre rôzne druhy firiem nájdete v uvedenom článku.)

Model GPT-4 bude predstavený v marci

Andreas Braun, technický riaditeľ Microsoft Germany, na konferencii „AI in Focus – Digital Kickoff“ ohlásil predstavenie modelu GPT-4 v týždni 13. 3. – 16. 3. 2023. 

ChatGPT je postavený na modeli GPT-3.5, vstupom aj výstupom četu je text. Otázku sa môžete spýtať v ľubovoľnom jazyku a odpoveď dostanete tiež v ľubovoľnom jazyku. Oproti tomu GPT-4 je ohlasovaný ako multimodálny model

Multimodálny model AI môže využívať viacero typov vstupov (obrázok, reč, text, numerické dáta, videá) a kombinovať viacero typov algoritmov, ktoré spracujú vstupné dáta. Necháme sa prekvapiť, čo všetko multimodalita GPT-4 umožní, v príhovore Andreasa Brauna bolo spomenuté video (nebolo však upresnené či na vstupe alebo výstupe procesu).

AI Leonardo – získajte prístup do beta verzie

Na scéne sa objavila ďalšia aplikácia na generovanie obrázkov Leonardo. Zatiaľ je dostupná len v beta verzii a používatelia sú schvaľovaní v balíkoch, cca do 2-7 dní. Stačí ak sa na úvodnej stránke prihlásite cez formulár „early-bird access“. Podľa Linkedinu je zakladateľom JJ Fiason z austrálskeho Sydney.

Zdroj: AI Leonardo – Ukážka rozhrania AI Leonardo

Obrázky sú kvalitou porovnateľné s Midjourney, čo je veľkou prednosťou Leonarda je, že má vlastné používateľské rozhranie.

V Beta verzii máte každý deň možnosť použiť 250 tokenov, prenášajú sa aj do ďalšieho dňa, ak ste ich nevyužili. Množstvo tokenov, ktoré „zaplatíte“ za jeden obrázok je dané jeho veľkosťou a kvalitou aj počtom variácií, ktoré zvolíte a podobne. Pri zadávaní promptu si volíte štýl obrázka pomocou výberu modelu dát, na ktorých bol model vytrénovaný.

AI Midjourney – nová verzia bude sprístupnená v marci

Midjourney pripravuje v týždni 13. 3. – 16. 3. 2023 vydanie novej verzie v5. Používatelia boli niekoľkokrát vyzvaní na porovnávanie dvojíc obrázkov s rovnakým alebo rozdielnym námetom, cieľom je zohľadniť vybrané voľby v štýloch novej verzie. Nedá sa prehliadnuť, že obrázky majú vyššie rozlíšenie a viac detailov, sú rozpoznateľné vygenerované známe osobnosti. Vo veľa prípadoch sú už správne zobrazené ruky!

Zdroj: AI Midjourney – Ukážka obrázkov z porovnávanie štýlov obrázkov pre v5 – ruky sú rukami

AI hudba

DJ David Guetta povedal, že s novou technológiou prichádzajú nové zvuky, budúcnosť hudby je v AI. Vyskúšal AI nástroje a zložil pomocou nich rapovú pesničku v štýle Eminema. Pieseň pustil divákom počas koncertu, no nebude ju vydávať komerčne.

Máte odvahu pustiť sa do hudobnej tvorby aj vy? Skúste jeho postup zopakovať napríklad pomocou týchto AI nástrojov: Na vygenerovanie textu použite umelú inteligenciu ChatGPT, na konverziu textu do hlasovej podoby použite umelú inteligenciu Uberduck, na generovanie hudby použite umelú inteligenciu Strofe. Nájdite spôsob ako zosúladiť hudbu a hlas dokopy a môžete začať AI koncertné turné po vašej obývačke či kancelárii.

AI video

V septembri 2022 skupina Die Antwoord predstavila novú pieseň The Age of Illusion s AI generovaným videoklipom inšpirovaným anime príbehmi. Rovnaká skupina tvorcov Sagans vytvorila AI generovaný videoklip aj pre pieseň Lost skupiny Linkin Park. Bol zverejnený koncom februára 2023 ako prvý singel k očakávanej reedícii albumu Meteora.

Od tragickej smrti speváka Chestera Benningtona v júli 2017, skupina nekoncertuje a netvorí nové piesne. Pieseň Lost vznikla pri nahrávaní albumu Meteora v marci 2003 a nebola doteraz nikdy zverejnená. Špeciálna reedícia albumu Meteora sa chystá pri príležitosti jeho dvadsiateho výročia, reedícia je ohlásená na apríl 2023.

Inšpiratívna AI grafika

Hoci je generovanie obrázkov pomocou umelej inteligencie zábavné, zrejme ho vyskúšali skôr grafici a grafickí umelci. Možno nájsť príklady, keď AI obrázky využívajú aj väčšie weby – napríklad ich do svojich článkov vkladá aj Denník N. Výnimočné AI diela sa môžu stať medzníkmi, prečítajte si náš článok AI generované umenie: Čo odlišuje umeleckého génia od počítačového programu?.

IamSentient Labs

Nasledujúce video vzniklo postprodukciou obrázkov vygenerovaných cez AI aplikácie.

Ďalšie ukážky nájdete na Instagrame autora: Escape to the New Virtual Frontier alebo Afterparty Nightclub.

Fabiana Belmonte

Autorka, ktorá nás zaujala sa venuje klasickej maľbe aj tvorbe mixed media art a s nástupom AI využíva ako zdroj pre svoje ďalšie grafické spracovanie aj AI generované obrázky. Ako možno odlíšiť umelca od grafika? Napríklad tým, že jeho obrázky majú príbeh.

Fabiana Belmonte Tvorba
Zdroj: Facebook skupina Midjourney Official – Fabiana Belmonte, Choices

Ďalšie ukážky nájdete na Instagrame autorky, naviac tam zverejňuje aj krátke videá z tvorby digitálnych koláží vo Photoshope. Pozrite si video k obrazu Choices.

Inšpirácie pre tvorcov AI obrázkov

V promptoch pri generovaní obrázka je dobré zmieniť použitú umeleckú techniku alebo umelecký štýl. Aj ak je výtvarné umenie vašim koníčkom, pozrite si zoznamy Journey Into AI alebo Midjourney-Styles-and-Keywords-Reference, kde sú zoznamy techník a štýlov zostavené používateľmi Midjourney. Môžu vám byť užitočné aj pri vytváraní promptov v iných nástrojoch.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.