Idoklad Recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: iDoklad, ako jednoducho sa dá fakturovať?

Za dobu, čo som na voľnej nohe, som každý rok skúšal iný fakturačný systém. Vyskúšal som ich už naozaj veľa. Asi by ma nemalo už nič prekvapiť, ale prišiel som k iDokladu. To je nástroj na vystavovanie faktúr. V tejto recenzii vám ukážem, ako vám ušetrí veľa času a stresu pri papierovačkách, ktoré my podnikatelia a freelanceri musíme zo zákona robiť.

Rovno píšem, že nie som účtovník, som SZČO teda živnostník-podnikateľ na voľnej nohe. Ročne vystavím okolo stovky faktúr stálym aj jednorazovým klientom. U fakturačného nástroja ma zaujíma predovšetkým jeho jednoduchosť, automatizácia, rýchle štatistiky a prehľadnosť. Všetky ostatné problémy sú tu pre moju účtovníčku.

iDoklad je fakturačný nástroj, ktorý vám pomôže s vystavovaním faktúr, sledovaním platieb, tiež napríklad s generovaním podkladov pre daňové priznanie a s mnohými ďalšími vecami, ktorým nerozumiem, ale kvôli ktorým vás bude za iDoklad milovať vaša účtovníčka.

V prvom rade musím jednoznačne vyzdvihnúť jednoduchosť nástroja a možnosť vystavovať faktúry kdekoľvek ste. iDoklad má samozrejme svoje webové rozhranie, v ktorom vystavujete faktúry online bez potreby čokoľvek inštalovať do počítača. Mne toto neskutočne vyhovuje, pretože celý deň vlastne pracujem v internetovom prehliadači, takže keď chcem fakturovať, tak kliknem na záložku iDoklad a rovno vystavujem faktúru. Navyše sa mi tam faktúry ukladajú do cloudu, čo s inštalovaným softvérom nie je úplne samozrejmá vec.

Pri fakturovaní ide o peniaze, tie sú vždy na prvom mieste. Potrebujem o nich mať dokonalý prehľad. Preto sa mi páči, že má iDoklad aplikácie pre iOS a Android. Aplikácie sú plnohodnotné fakturačné nástroje, takže v nich nejde len o prehľady, ale tiež s nimi v pohode vystavíte a odošlete faktúru. Vyskúšať si to ostatne môžete sami zadarmo.

Hlavné funkcie iDoklad

Od fakturačného nástroja očakávam, že mi uľahčí prácu. Nie som účtovník, som podnikateľ, takže sa nechcem babrať v nejakých zložitých nastaveniach. Zároveň žijeme v modernej dobe, takže chcem, aby bolo všetko automatizované. iDoklad toto zvláda.

Vytváranie faktúr online

To je funkcia, ktorú potrebuje každý podnikateľ a živnostník. U iDokladu sa mi páči, ako ľahko sa v ňom dajú ukladať nové kontakty. Nemusíte kvôli tomu chodiť do špeciálnej záložky, ale nového zákazníka zvládnete pridať už pri vytváraní faktúry.

Pri vystavovaní novej faktúry buď zadáte názov kontaktu, ktorý už v zozname máte, alebo musíte založiť nový kontakt, aby ste mali na faktúre všetky náležitosti. Nemusíte kvôli tomu odchádzať z faktúry. Stačí zadať IČO subjektu, iDoklad si sám načíta údaje z FinStatu a uloží ich do potrebných políčok.

1 Idoklad Vlozenie Kontaktu
Vyhľadanie kontaktu.

Pokiaľ vložíte do políčka len IČO, otvorí sa okno s automaticky predvyplneným kontaktom. Tam už upravíte detaily, ako kontaktné osoby, dĺžku splatnosti a podobne. Kontakt sa uloží do vášho adresára kontaktov. Na budúce ho máte predvyplnený a už ho môžete hľadať podľa názvu.

2 Idoklad Vlozenie Kontaktu
Založenie nového kontaktu.

Vyplníte IČO nového klienta alebo si ho vyberiete z adresára, napíšete, čo fakturujete, za koľko a zvyšok doplní iDoklad automaticky.

So svojím starým systémom som si vždy vystavil faktúru, potom ju vložil do mailu a odoslal zákazníkom. V iDoklade je na toto šikovná funkcia, s ktorou faktúru odošlete priamo z nástroja na zadaný kontakt. Môžete si upraviť predmet aj text e-mailu. To mi hrozne uľahčuje prácu. Nemusím nikde v e-mailovom programe dohľadávať kontakt, písať obsah mailu, ale všetko už mám poruke vo fakturačnom nástroji.

3 Idoklad Odoslanie Faktury
Odoslanie faktúry.

Nástenka prehľadov a sledovanie cashflow

To je vlastne rýchly prehľad o príjmoch a výdavkoch v efektívnej zrozumiteľnej forme. Táto nástenka je to prvé, čo uvidíte po prihlásení do systému. Nemusíte si prehľady neustále počítať na kalkulačke. Na to je tu proste fakturačný nástroj. Ten to robí dobre a neomylne.

4 Idoklad Cashflow

Na nástenke nájdete ďalšie rýchle prehľady. Napríklad platcovia DPH tam majú rýchly prehľad evidencie DPH. To nie je môj prípad, tak tam nič nemám. Každopádne hneď pod tým je prehľad limitu platcu DPH. Systém mi stráži, či sa už náhodou nemám stať platcom DPH. Je to zase ďalšia vec, ktorú môžem pustiť z hlavy a nemusím na ňu myslieť.

5 Idoklad Nastenka

Stráženie platieb a prepojenie s bankou

Až si iDoklad obstaráte, tak si ho prepojte so svojou bankou. Fakturačný nástroj za vás bude strážiť prijaté platby a párovať ich s faktúrami. No a vďaka tomu potom dokáže automaticky rozosielať poďakovanie za platby alebo upomienky.

6 Idoklad Sledovanie Platieb

Keď nad tým premýšľam, ďakujete zákazníkom za platby? Asi nie, pretože to manuálne písanie e-mailov len zdržuje. Tu si túto opomínanú záležitosť môžete nechať automatizovať a vďaka tomu zlepšovať vzťahy so zákazníkmi.

Prístup pre účtovníka a prepojenie s účtovným softvérom

Stačí niekoľko kliknutí, a môžete účtovníka pridať ako nového používateľa. Toto mu umožní priamy prístup k výpisom vystavených a prijatých faktúr, predajným dokladom a ďalším dokumentom, bez toho, aby ste museli tieto informácie odovzdávať osobne alebo e-mailom.

9 Idoklad Pristup Pre Uctovnika

Účtovník tak môže na diaľku overiť správnosť dokladov a stiahnuť si potrebné dáta kedykoľvek je to potrebné, čo eliminuje nutnosť ručného prepisovania z tlačených faktúr a znižuje riziko chýb.

iDoklad môžete prepojiť priamo s vaším účtovným softvérom. To umožní automatický prenos dát do vášho účtovného systému. iDoklad je kompatibilný so systémami, ako sú Money S3, S4, S5, Pohoda a Omega.

Prepojenie so softvérom od Solitey nevyžaduje technickú expertízu. Stačí niekoľko kliknutí a systémy sú synchronizované. Ak používate účtovný systém od iného poskytovateľa, môžete si stiahnuť a nainštalovať príslušný doplnok zdarma.

Koľko stojí iDoklad

iDoklad je možné používať zadarmo, čo poteší začínajúcich podnikateľov. Problém je, že môžete mať v adresári len 5 kontaktov, nebudete môcť používať mobilnú aplikáciu, no a s automatizáciou to tiež nebude žiadna sláva, pretože nebudete mať párovanie platieb ani automatické pripomienky.

A pozor na to, toto chýba aj v Základnom predplatnom. Bezplatné aj Základné predplatné sú dobré pre začínajúcich podnikateľov alebo pre príležitostných fakturantov.

Väčšina SZČO, freelancerov a podnikateľov sa pri výbere rovno orientuje na Obľúbené predplatné alebo Prémiové predplatné.

Tieto dve varianty predplatného sa od seba líšia cenou, ale hlavne počtom užívateľov, s ktorými iDoklad zdieľate. Tiež je tu rozdiel v počte dotazov cez API. iDoklad môžete prepojiť so svojím e-shopom alebo ďalšími softvérmi. Na prenos 1 500 faktúr môžete mesačne využiť 7 500 dotazov, na 15 000 faktúr potom 75 000 dotazov.

10 Idoklad Cena

Prepojenie iDokladu s ďalšími systémami

Integráciou iDokladu do vášho systému eliminujete potrebu ručného prenosu informácií medzi rôznymi platformami.

Napríklad môžete zefektívniť správu vášho e-shopu, ak ho prevádzkujete na platformách ako Shopify, oXyShop alebo WooCommerce. Automatizáciou procesov, ako je odosielanie objednávok a faktúr, sa vyhnete manuálnemu prepisovaniu dát a získate lepší prehľad.

Ďalšie užitočné prepojenie ponúka integrácia iDokladu s aplikáciami Costlocker, Freelo, Merk a CRM od Raynetu.

Zoznam aplikácií a systémov, s ktorými možno iDoklad prepojiť:

  • Shopify
  • oXyShop
  • WooCommerce
  • Profi Účtenka
  • Costlocker
  • Freelo
  • Merk
  • CRM od Raynetu

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Maximálna možná úspora času pri fakturácii vďaka automatizácii - Obmedzená kompatibilita s bankami - nie všetky banky idú spárovať
+ Pripojenie na obľúbené e-shopové platformy
+ Tarif pre začínajúcich podnikateľov (tarif Zdarma tak beriem)
+ Generovanie výstupov pre finančný úrad

Záverečné zhrnutie

Ako freelancer, ktorý ročne vystavuje do stovky faktúr, oceňujem predovšetkým jednoduchosť a intuitívnosť. S iDokladom môžem vystavovať faktúry kdekoľvek, a to ako cez webové rozhranie, tak aj cez mobilnú aplikáciu. Osobne samozrejme najviac vystavujem cez web, ale aplikáciu mám pre rýchle získanie prehľadov o prehľadoch platieb, oneskorených platbách a o stave cashflow.

Automatizácia mi šetrí čas spojený s fakturáciou a papierovaním. Automatické párovanie platieb s faktúrami a poďakovanie za platby, to sú veci, ktoré proste nemusím riešiť. Navyše odosielanie faktúr je s iDokladom hračka. Nemusím prechádzať do e-mailového klienta, ale odosielam faktúry priamo z fakturačného nástroja. To sa mi fakt páči.

Celkovo môžem povedať, že iDoklad je ideálnym riešením pre freelancerov a podnikateľov, ktorí hľadajú efektívny a ľahko použiteľný fakturačný nástroj.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.