Jasper Recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: Jasper AI alebo budúcnosť copywritingu patrí umelej inteligencii

Jasper AI je umelá inteligencia pre generovanie obsahu, ktorá v budúcnosti prevezme prácu za copywriterov. V súčasnej dobe je to ale nástroj, ktorý si tvorcovia obsahu a copywriteri obľúbia, pretože im pomôže písať rýchlejšie a efektívnejšie akékoľvek články, reklamné texty, knihy a e-maily. Je toho skutočne veľa, s čím vie pomôcť. Poďte si prečítať recenziu, nech viete, čo Jasper dokáže.

Čo je Jasper (bývalý Jarvis.ai)?

Jasper je údajne budúcnosť písania. A to čohokoľvek. Jasper je umelá inteligencia, ktorá dokáže vytvoriť textový obsah pre web, blog, sociálne siete a pre ďalšie médiá. Dnes sa mierne zveličene hovorí, že Jasper zastúpi copywriterov vo vašom tíme. Raz to bude určite pravda. V súčasnosti je Jasper.ai nástroj (umelá inteligencia) pre copywriting. Pomôže vám s písaním rôzneho obsahu. S jeho pomocou vlastne dokážete písať efektívnejšie a rýchlejšie akékoľvek texty ako blogové príspevky, e-maily, knihy, reklamné slogany, reklamy pre PPC, video skriptá, texty pre webové stránky a mnoho ďalšieho.

V tejto recenzii vám ukážem, ako Jasper pracuje a čo dokáže, takže určite čítajte ďalej.

1 Recenze Jasper Predstaveni
Jasper je revolúcia vo vytváraní písaného obsahu.

Nástroj sa pôvodne volal Jarvis a vznikol v roku 2020. Hoci je pomerne mladý, v online svete spôsobil malú revolúciu. Vďaka umelej inteligencii odrazu vzniklo množstvo úspešných webových projektov, ktoré celé napísala táto umelá inteligencia. A možno vďaka tejto malej revolúcii získal Jarvis, ktorý sa v roku 2022 premenoval na Jasper, veľký ohlas a takisto veľké investície. Počiatočná investícia bola 6 miliónov dolárov a na ďalšiu nebude tento projekt určite dlho čakať.

Jasper si pre svojich užívateľov pripravil aktualizáciu. Vďaka nej sa z každého môže stať umelec. Jasper Art je umelá inteligencia, ktorá vie pomocou šikovne zadaných inštrukcií vygenerovať akýkoľvek obraz. Záleží len na tom, ako presne dokážete zadať alebo popísať AI, čo má na danom obrázku byť.

Pre koho je Jasper určený?

Jasper AI je v súčasnosti využiteľný prevažne pre majiteľov obsahových webov a pre samotných tvorcov obsahu/copywriterov. Zámerne som napísal v súčasnosti, pretože Jasper ešte nedokáže úplne fungovať na autopilota, ale je potrebné naučiť sa s ním pracovať, výstupy trochu upravovať a kontrolovať uvedené fakty v obsahu. Avšak, presnosť informácii je potrebné sledovať v rámci všetkých generátov obsahu.

V každom prípade si trúfam tvrdiť, že Jasper vám pomôže napríklad:

 • S rýchlosťou písania nového obsahu, pretože viac ako 50 % obsahu napíše Jasper.
 • S prelomením bloku, pretože Jasper vám dodá inšpiráciu, ktorú ako copywriter vylepšíte.
 • S ušetrením času pri získavaní informácií, pretože ich za vás vyhľadáva umelá inteligencia. Na vás tak zostáva len kontrola správnosti.
 • S vytvorením viacerých variantov reklamných textov, ktorými otestujete reakcie publika.

Hlavné funkcie Jasper

Hlavnou funkciou Jasper je písanie textov. Aby ale dokázal texty písať, potrebuje dostatok informácií, o čom má písať a za akým účelom. Najdôležitejšie funkcie nástroja sa preto spájajú s rôznymi metódami zadávania vstupných kontextov.

Šablóny

Šablóny sú perfektným spôsobom, ako podporiť svoje nápady, ale takisto sú pomocníkom, s ktorým napíšete texty za kratší čas a s menšou námahou ako doteraz. Teda, tak je to aspoň u mňa.

2 Jasper Sablony Obsahu
Obsahové šablóny.

Šablóny sú vytvorené podľa reálnych postupov za pomoci konzultácii špičkových SEO špecialistov a copywriterov. Šablóny v Jasper si môžete predstaviť ako formuláre, do ktorých podľa pokynov zadávate dôležité informácie, ktoré sú potrebné k tomu, aby nástroj pochopil, o čom má text byť, akým tónom hlasu (tone of voice) má byť napísaný. Najlepšie bude, keď vám to ukážem na nejakom príklade.

Vybral som si šablónu AIDA Framework, podľa ktorej sa vytvárajú reklamy. Princíp tohto marketingového frameworku spočíva v 4 fázach:

 • Attention – upútať pozornosť
 • Interest – vzbudiť záujem o informácie a produkt
 • Desire – vytvorenie túžby (prianie, rozhodnutie) vlastniť produkt
 • Action – výzva k akcii (ľudia zašlú objednávku alebo si idú produkt kúpiť)
2 Jasper Sablony Obsahu Aida
Vstupná šablóna na vytváranie textu podľa AIDA framework.

Jasper nemá problém písať texty v mnohých jazykoch, takže s jedným zadaním môžete vytvoriť množstvo multijazyčných textov.

V šablóne ide teda o to, čo najlepšie popísať, čo má byť výstupom. Čím lepšie popíšete, o čo vám v texte ide, tým lepší výstup dostanete. Na mojom príklade vidíte, že som chcel vytvoriť text o linkbuildingu. V popise produktu som zadal pár viet, vybral tón hlasu, vybral som jazyk výstupu a nakoniec som klikol na Generate AI content.

V priebehu niekoľkých sekúnd mi Jasper pripravil niekoľko návrhov textu napísaných podľa AIDA frameworku. V tomto prípade mi pripravil celkom 3 návrhy, z ktorých si môžem vybrať.

4 Jasper Samotny Vygenerovany Text
Vygenerovaný text pomocou Jasper AI.

To nie je všetko. Jasper má v sebe množstvo šablón pre rôzne texty. Zaujímavosťou je, že by mal dokázať napísať napríklad aj osobný životopis na LinkedIn. Pre istotu sem dávam ešte ďalší obrázok s ďalšími šablónami obsahu.

5 Jasper Dalsi Sablony Obsahu
Ďalšie šablóny obsahu.

Jazyky

Jasper dokáže čítať a písať text vo viac ako 25 jazykoch. Napríklad, text zadáte v angličtine a Jasper dodá výstup v japončine, švédštine, češtine, slovenčine, nemčine atď. A funguje to, samozrejme, aj naopak, keď zadáte text napríklad v slovenčine, výstup dostanete v akomkoľvek z 25+ jazykov, ktoré tento nástroj podporuje.

6 Jasper Podpora Jazyku
AI pre písanie multijazyčných textov.

Recepty Jasper

Jasper Recipes sú vlastne pracovné postupy, ktoré obsahujú rad príkazov. Tie fungujú ako šablóna, ktorá dáva Jasper inštrukcie, ako pripraviť text. Zmyslom tejto funkcie je zjednodušiť písanie textov a hlavne, urýchliť postup pri tvorbe nových textov.

Recepty sú podobné funkcii šablón, o ktorých som písal vyššie. Tu máte alebo väčšiu slobodu pri formátovaní podoby textu. Príkazy, ktoré Jasper zadávate, vyzerajú takto:

 • >write a brief for {TOPIC}
 • >write blog title ideas
 • >write an introduction
 • >write a blog outline
 • >write about {OUTLINE_ITEM_1}
 • >write about {OUTLINE_ITEM_2}
 • >write about {OUTLINE_ITEM_3}
 • >write a blog conclusion on {OUTLINE_ITEM_1}, {OUTLINE_ITEM_2}, {OUTLINE_ITEM_3}

Text v zložených zátvorkách sú premenné hodnoty, ktoré musíte prepísať. Príkazy vyššie sú vlastne štruktúrou blogového článku, do ktorého zadáte dôležité kľúčové frázy (kľúčové slová). Z tých AI vygeneruje text. Rozhodne sa ale nespoliehajte na to, že zadáte zopár slov a výstup okamžite publikujete na svojom blogu. Tak to, bohužiaľ, zatiaľ nefunguje. Výstup je potrebné upraviť, doplniť a skontrolovať v ňom fakty.

Príkazov, ktorým by Jasper rozumel, je veľa. Z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie tieto príkazy zadávať v angličtine, a to vrátane premennej. Avšak, výstup dostanete vo vašom jazyku.

Na písanie blogových príspevkov je asi najlepší tento recept:

 • >Write some blog post titles about {topic}.
 • >Write a content brief about {topic or title}.
 • >Write a blog outline for a blog post titled {blog post title}.
 • >Write some FAQs about {blog post topic}.
 • >Answer the question “{How much protein should I eat per day?}”.
 • >Write a blog post intro for the above.
 • >Make a list of {topic}. (ex. Make a list of auto manufacturers)
 • >Write a conclusion paragraph about the above content.

Pre príklad uvediem výstup textu, ktorý mi Jasper dodal po zadaní príkazov.

7 Jasper Tvorba Podle Receptu
Príkazy pre AI a vygenerovaný text

Moje skúsenosti s receptami nie sú úplne dobré. Výstupy nie sú ideálne a lepšie texty som z Jasper dostal pri využití šablón. Ale chyba môže byť takisto v tom, že som príliš neštudoval tutoriály a dokumentáciu.

Jasper Art

Jasper Art

Celý svet doslova zaplavujú neuveriteľné obrazy, ktoré vytvorila umelá inteligencia (AI). Jasper Art je AI, ktorá vie za pár sekúnd vytvoriť umelecký obraz alebo akýkoľvek obrázok. Nejde len o nejaký párty trik, ale ide o umelú inteligenciu, ktorá si poradí s akýmkoľvek umeleckým štýlom a zadaním.

V jednoduchosti funguje Jasper Art v troch krokoch:

 1. Krok 1. Popíšte doslova akýkoľvek obrázok, ktorý máte na mysli.
 2. Krok 2. Použite niektoré kreatívne štýly.
 3. Krok 3. Sledujte, ako Jasper Art okamžite vytvára obrazové dielo.

Na webe Jasper.ai sa o tom môžete presvedčiť v obrázkovej galérii. S AI Jasper Art sa pracuje zdanlivo jednoducho, ale samozrejme platí, že čím lepšie dáte vstupné zadanie, tým lepší dostanete výstup.

Jasper Art

Ako s Jasper pracovať?

V tejto recenzii som vám vlastne popísal možnosti, ako sa s AI dá pracovať. Ukážem vám ale ešte jednu metódu písania článkov, pri ktorej dostávam lepšie výsledky. V podstate je dosť podobná písaniu podľa receptov so zadávaním príkazov s tým rozdielom, že do textu píšete nadpisy, ku ktorým vám Jasper pridá odstavce textu.

Jasper funguje tak, že do editora zadáte text a stlačíte klávesovú skratku CTRL + J (Windows) alebo CMD + J (Mac), ktorá spustí generátor textu.

Ako prvé musíte vymyslieť štruktúru článku a nadpisy vpísať do editora.

8 Jasper Tvorba Podle Nadpisu
Štruktúra blogového článku.

Kurzorom myši kliknete za nadpis a stlačíte klávesovú skratku na spustenie AI.

Videoukážka práce v Jasper.ai
9 Jasper Tvorba Podle Nadpisu
Vygenerovaný text.

Ako som už písal, vygenerovaný text je potrebné skontrolovať. AI občas vygeneruje úplný nezmysel, ale občas zas poskytne nápad na ďalší podnadpis v článku. Ak sa vám vygenerovaný text nepáči, môžete ho prepísať funkciou Re-pharse.

Na prepis stačí text označiť a kliknúť na tlačidlo Re-pharse.

10 Jasper Re Pharse
Označenie prepisovaného textu.

Jasper poskytne prepísaný variant. Ak s textom nie ste spokojní, kliknite na symbol šípok.

11 Jasper Re Pharse
Pregenerovaný text.

Prepisovanie textov

Funkcia Re-pharse má aj iné využitie. Je to prepisovanie skopírovaného textu. Zo skopírovaného textu môžete vytvoriť nový text, ktorý Jasper skontroluje, či nie je duplicitný. Pre príklad som skopíroval text z nášho článku o šablóne Kadencie a nechal som ho prepísať. 

12 Jasper Re Pharse
Prepísaný text.

Možno vás to prekvapí, ale prepisovanie textov funguje aj z cudzích jazykov. Vstup dodáte v nemčine, angličtine, francúzštine, a tak ďalej, ale výstup dostanete v preferovanom jazyku. 

13-jasper-re-pharse.jpg

Text v angličtine prepísaný do češtiny.

Keď už som túto tému načal, tak ju aj dokončím. Prepisovanie článkov je tak trochu black hat technika, ale Jasper sa na to jednoducho dá použiť.

Tu je videoukážka prepísania článku pomocou Jasper AI.

Videoukážka prepisovania článkov.

Ako Jasper využijete je na vás.

Aká je cena Jasper AI?

Jasper má dve cenové tarify – Starter a Boss Mode. Samozrejme, jednotlivé balíky sa od seba odlišujú, no o tom až o chvíľku. Cena sa nastavuje podľa predpokladaného počtu slov, ktoré s nástrojom za mesiac vygenerujete. Dobré je, že cenu si môžete sami nastaviť.

14 Jasper Cenik
Cenník Jasper AI

Nástroj vás bude stáť $29, respektíve $24, keď si predplatíte tarifu Starter na celý rok. Taká je cena až do 20 000 slov. Nad 20 tisíc slov vás Jasper vyjde už na $49 mesačne. Za túto cenu však môžete vygenerovať až 50 000 slov mesačne. S nastavením ceny sa môžete pohrať a nájsť si najvýhodnejšiu cena pre seba.

Aký je rozdiel medzi tarifami Started a Boss Mode?

V jednoduchosti platí, že na kratšie texty je lepšia tarifa Starter a na dlhšie Boss Mode. Každopádne Boss Mode stojí nielen viac, ale má takisto ďalšie funkcie, ktoré lacnejšia tarifa nemá.

V tarife Starter nefungujú Jasper commands (príkazy). Kvôli tomu teda príde aj o funkciu Recepty alebo kontrolu plagiátorstva.

Hlavný rozdiel je ale v dĺžke vstupného textu. Čím je dlhší kontext, ktorý do nástroja vložíte, tým lepšie dokáže dodať vstupný text. A tu už by ste mali spozornieť, pretože pri tarife Starter je možné dodať vstupný kontext len s dĺžkou 600 znakov. V rámci tarify Boss Mode je to už 3 000 znakov.

Prepojenie so SurferSEO

Ak používate nástroj SurferSEO, môžete využiť integráciu, ktorú má Jasper. To vám pomôže písať lepšie optimalizované texty. Čiže SEO texty. SEO nástroj SurferSEO analyzuje text a porovná ho s najlepšími webmi vo výsledkoch vyhľadávania. Na základe získaných analýz vám odporučí, čo v texte vylepšiť, aby mal šancu dostať sa na lepšie pozície vo výsledkoch vyhľadávania.

15 Jasper Surferseo
Jasper a SurferSEO.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Šablóny pre tvorbu obsahu (viac ako 50)
- Z AI občas vygeneruje hlúposti
+ Možnosť nastaviť si cenu- Výstup je nutné kontrolovať (ale to je potrebné u každého nástroja)
+ Nástroj je veľmi intuitívny
+ Perfektne spracovaná dokumentácia a tutoriály
+ Viac ako 25 podporovaných jazykov

Záver

Ak často tvoríte obsah, robíte linkbuilding, ste copywriter, vlastníte obsahové weby, Jasper je nástroj, ktorý vám ušetrí čas. To je bezpochyby pravda. S kolegom testujeme Jasper AI už niekoľko mesiacov a sme z neho nadšení.

Pravdou je, že AI niekedy vygeneruje nezmysly alebo informačne bezcenné texty, z ktorých sa vlastne nič nedozviete. Prirovnal by som to k lacným textom začínajúcich copywriterov.

Ak ale Jasper dostane dostatok informácii v podobe vstupného kontextu a kľúčových slov, dokáže generovať pomerne slušný text. Počítajte však s tým, že aj taký slušný text je potrebné skontrolovať, doplniť, upraviť alebo prepísať. To neznie moc dobre, že? Nebojte sa. Sila Jasper AI je v šetrení času a dodaných nápadoch, ktoré vy ako copywriter a tvorca obsahu rozvediete a dotiahnete do perfektnej podoby za ďaleko kratší čas, než keby ste písali celý text sami.

A to je najlepší dôvod, prečo si Jasper obľúbite a budete s ním šetriť čas pri efektívnejšom písaní akéhokoľvek obsahu.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.