Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.
Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.
AI novinky a trendy #2
Obsah
Nové verzie, vyššie verzie, beta verzie – roztrhlo sa vrece AI nástrojov. Firmy nechcú zameškať AI vlnu a ohlasujú každý deň novinky, čo nadchýňajú všetkých tvorcov textov, obrázkov aj videí.
Google – AI into workspace
14. marca Google publikoval svoju víziu, akým spôsobom bude AI začlenená do Google Workspace (Gmail, Google Kalendár, Google Disk, Google Dokumenty, Google Meet).
Testovanie zatiaľ bude sprístupnené iba overeným testerom v anglicky hovoriacich krajinách. Predpokladá sa nasledujúca funkcionalita:
- Gmail – napísanie konceptu, odpovede, sumarizácie konverzácie
- Dokumenty – brainstorming, napísanie konceptu, opravy textu
- Prezentácie – generovanie obrázkov, audia a videa
- Tabuľky – analýza dát, generovanie vzorcov, kategorizovanie v kontexte
- Meet – generovanie pozadia, zachytávanie poznámok zo schôdzky
- Chat – workflow pre pracovné procesy
Kedy bude funkcionalita dostupná aj pre bežných používateľov nie je známe.
GPT-4 Plugins
23. marca Open AI zverejnilo informáciu o pluginoch pre GPT-4 (pozrite si ukážky vo videu v priloženej linke). Zatiaľ nie sú dostupné pre všetkých používateľov, iba pre vybraných developerov. Postupne budú sprístupňované platiacim používateľom.
Pluginy reagujú predovšetkým na požiadavku používateľov, aby ChatGPT poskytoval aj aktuálne informácie (tréningové dáta boli do roku 2021). Preto boli v prvej vlne spustené pluginy pre využitie funkcionality Expedia, FiscalNote, Instacart, KAYAK, Klarna, Milo, OpenTable, Shopify, Slack, Speak, Wolfram, a Zapier v ChatGPT4. Podrobnejšie informácie nájdete v dokumentácii.
GPT-4
15. marca Open AI sprístupnilo novú verziu GPT-4. Zatiaľ je nová verzia sprístupnená iba pre platiacich používateľov. Ak si vyberiete predplatné v ChatGPT, následne sa vám objaví dropdown, kde si môžete zvoliť model.
- Oproti 3 tisíc slovám ktoré bol schopný vygenerovať ChatGPT, je GPT-4 schopný vygenerovať až 25 tisíc slov.
- GPT-4 je schopný porozumieť obrázkom (dokáže vyvodiť logické závery o obrázku).
- Môže byť použitý ako vyučovací nástroj v najrôznejších vedeckých odboroch.
- Vývoj bol ukončený v auguste 2022 a odvtedy bol model testovaný na odchytenie zaujatosti, neželaného obsahu, odstránenie reklamných textov ako aj kontrolu správnosti uvádzaných informácií. Viac o vykonaných testoch nájdete v časti Research na stránke Open AI.
Viac o dostupnej funkcionalite nájdete napríklad na produktovej stránke GPT-4 Open AI alebo vo videu What can you do with GPT-4?.
Midjourney v5
15. marca bola spustená nová verzia v5 Midjourney na alfa testovanie. Konečná verzia v5 nebude úplne rovnaká ako alfa verzia. Vo väčšine prípadov sa už správne zobrazujú ruky, obrázky sú fotograficky dokonalé, prompty zohľadňujúce umelecké štýly nefungujú rovnako ako v nižšej verzii. Verzia v5 dokáže poskytnúť obrázky známych osobností nerozoznateľné od skutočnosti.
Zdroj: Obrázky vygenerované pomocou AI Midjourney
Presnejší zoznam vylepšenej funkcionality:
- vyššie rozlíšenie obrázkov
- detailnejšie obrázky
- zrýchlené vykonávanie promptov
- možnosť vytvárať dlaždicové dizajny pomocou parametra –tile
- ďalšie rozmery obrázkov
- parametre pre určenie váhy pre vložené obrázky –iw
Copilot
16. marca Microsoft predstavil AI Copilot pre Microsoft 365. Bude súčasťou aplikácií Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams. Pomôže vygenerovať text vo Worde alebo celé slajdy v PowerPointe, umožní čerpať informácie z rôznych starších dokumentov, v Exceli pomôže s analýzou a zobrazením dát, v Outlooku vám pomôže s triedením pošty, navrhovaním odpovedí, sumarizáciou konverzácie. Viac informácií nájdete v blogu od Microsoftu alebo vo videoukážkach od Microsoftu, stručné zhrnutie v nasledujúcom videu:
Zatiaľ nie je známe, kedy bude Copilot dostupný pre používateľov, pravdepodobne až o niekoľko mesiacov, ako bolo uvedené v blogu Microsoftu.
Leonardo
18. marca AI Leonardo na generovanie obrázkov sprístupnila aj platené balíky. Stále je však nutné prihlásiť sa ako „early bird“ na testovanie.
Ak porovnáme Leonardo a Midjourney, tak z hľadiska používateľského komfortu Leonardo určite vyhráva, má svoje vlastné rozhranie. Zatiaľ sú však o malinký chlp stále lepšie a detailnejšie obrázky generované cez Midjourney.
Bard
21. marca Google sprístupnil na testovanie svoj chat Bard. Chat dostupný iba pre testerov z USA alebo UK.
Bard postavený na predošlom jazykovom modeli Googlu LaMDA. Vo FAQ nájdete informácie, že podobne ako ChatGPT ani Bard neuvádza citácie, ale generuje „originálny“ text a tiež informáciu, že zatiaľ je Bard na otázky týkajúce sa programovacieho kódu iba trénovaný. Pri dlhších konverzáciách si Bard nemusí pamätať celú predošlú konverzáciu. (ChatGPT to dokáže, aj keď aj v platenej verzii je občas funkcionalita historických konverzácií nedostupná, zrejme podľa preťaženosti systému. ChatGPT dokáže poskytnúť podporu aj programátorom v rôznych programovacích jazykoch.)
Adobe Firefly
21. marca Adobe predstavila Adobe Firefly – rodinu generatívnych AI modelov. V tejto fáze sú zamerané na generovanie obrázkov a na textové efekty. Pre skúsených používateľov ale aj začiatočníkov umožní rýchlejšie animovanie obrázkov, pomocou textových promptov zadajú svoje pokyny, ako má byť obrázok vylepšený. Pozrite si ukážku v nasledujúcom videu:
Na stránke Firefly sa môžete zaevidovať do zoznamu čakateľov na prístup, ako aj pozrieť si rôzne ukážky promptov.
Canva – generovanie obrázkov
Aj obľúbená grafická aplikácia Canva pridala AI funkcionalitu na generovanie obrázkov z textov. Táto funkcionalita je teraz k dispozícii všetkým používateľom, teda vo free aj platenej verzii. Pri vytváraní ľubovoľného dizajnu si v ľavej lište v menu zvoľte Aplikácie a zobrazí sa vám nasledujúce menu, pomocou neho môžete vygenerovať ľubovoľný obrázok na základe zadaného textu.
Viac informácií bolo poskytnutých počas Canva Create, bola pridaná aj ďalšia nová funkcionalita ako Magic Write, Magic Design, Magic Edit a Magic Eraser a ďalšie.
Pozvánka: Diskusia Umelá inteligencia a univerzitné vzdelávanie – aktuálne vzdelávanie a vyhliadky do budúcnosti
30. marca sa na FMFI UK uskutoční diskusia na tému aké zmeny prinesú generatívne systémy umelej inteligencie ako GPT-4, Dall-E2 alebo Midjourney do vysokoškolského vzdelávania. A najmä ako ich možno využiť pre lepšie vyučovanie.
Hostia: prof. Mária Bieliková (KInIT), Dr. Gabriela Pleschová (FIF UK), Prof. Igor Farkaš (FMFI UK). Moderuje: Doc. Richard Kollár (FMFI UK).
Diskusia bude streamovaná prostredníctvom youtube:
Otázka na záver
Je badateľný smer vývoja umelej inteligencie – generovanie obrázkov alebo textov sa stane súčasťou či vylepšením už zaužívaných aplikácií.
Niektoré novinky sú ohlasované s následným sprístupnením beta verzie pre platiacich alebo vybraných používateľov. To je fér. Testovanie a spätná väzba od používateľov firmám pomáha zrýchľovať vývoj. Verím, že mu predchádzalo dôkladné testovanie zaujatosti a neželaného obsahu testermi firmy.
Občas si však spomeniem na startup-ovú poučku, že už s prvým prototypom produktu, možno dokonca s prvým náčrtom produktu, je potrebné začať budovať komunitu priaznivcov, potenciálnych budúcich používateľov. Takto vnímam publikované vízie Microsoftu a Googlu. Nakoľko bežný používateľ nemá zatiaľ možnosť niektoré nástroje testovať.
Čo si o tom myslíte vy, ako vnímate súťaženie Microsoftu, Googlu a ďalších firiem o miestečko na AI výslní? Napíšte nám do komentárov.