Microsoft Office Alternativy

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Akým softvérom efektívne nahradiť MS Office?

Nie je pochýb o tom, že MS Office je v súčasnosti najpopulárnejším kancelárskym balíkom, a pravdepodobne sa to len tak nezmení. Na druhú stranu nemusí používateľom úplne vyhovovať, a to z mnohých rôznych dôvodov – primárne však alternatívu hľadáme predovšetkým z dôvodu snahy ušetriť alebo sa vyhnúť nutnosti predplatného MS Office 365. Ak aj vy zvažujete prechod na niektorú z alternatív, vhodnú náhradu za kancelársky balík MS Office možno objavíte v našom dnešnom článku, ktorý zahŕňa ako platené, tak aj bezplatné alternatívy.

Čo zvážiť pri výbere alternatívy?

Hoci sa tak nemusí na prvý pohľad zdať, možnosti sú skutočne široké. Treba však povedať, že nie všetky spĺňajú požiadavky, ktoré na kancelársky softvér máme. Pri výbere vhodnej alternatívy MS Office tak nezabudnite zohľadniť, čo od softvéru vlastne očakávate. Dôležitým kritériom je nielen funkčnosť na operačnom systéme, ktorý používate (hoci väčšina alternatív bude bez problémov fungovať na Windows, kompatibilita s Linuxom nemusí byť samozrejmosťou), ale aj to, aké funkcie od softvéru vyžadujete a samozrejme, aký je váš rozpočet.

TIP REDAKCIE:
Návod ako získať legálnu licenciu Microsoft Office lacno alebo zadarmo.

LibreOffice

Bezpochyby najlepšou alternatívou pre užívateľov MS Office bude celosvetovo obľúbený open-source LibreOffice. Jeho hlavnou prednosťou však nie je iba možnosť bezplatného stiahnutia, ale najmä vysoká podobnosť s produktom od Microsoftu. Rozhodne sa tak nemusíte báť neznámeho rozhrania, v ktorom by ste potrebovali dlhý čas na to, aby ste sa zorientovali. Súčasťou kancelárskeho balíka je alternatíva Wordu a Excelu, ako aj PowerPointu. Nechýba ani čeština (dostupný je mimochodom hneď v 110 jazykoch!). LibreOffice navyše rozbehnete nielen vo Windows, ale aj macOS a Linuxe. Vhod môže tiež prísť aplikácia pre Android.

OpenOffice

Alternatívou MS Office, ktorá je veľmi podobná LibreOffice, je kancelársky balík OpenOffice. Podobnosť nie je čisto náhodná – jedná sa o „predchodcu“ LibreOffice, ktorý sa od neho v roku 2010 oddelil a pokračoval svojou vlastnou cestou. Bohužiaľ, treba dodať, že z porovnania vychádza oveľa lepšie novší z nich, čiže LibreOffice. Napriek tomu, že oba softvéry je možné úplne legálne bezplatne stiahnuť, fungujú na všetkých operačných systémoch a ponúknu totožné základné funkcie. Mínusom je len to, že OpenOffice mierne pokrivkáva v oblasti rozširujúcej funkcionality.

WPS Office

V prípade, že pre vás nie je nutnosťou slovenčina (napríklad pracujete čisto v angličtine), môže byť zaujímavou alternatívou MS Office kancelársky balík WPS Office, ktorý v roku 2016 vydal čínsky developer Kingsoft. Balík je kompatibilný so všetkými operačnými systémami (okrem verzie pre Linux a Windows je dostupná verzia aj pre Android a iOS) a ponúkne lokalizáciu v niekoľkých jazykoch, medzi ktorými však slovenčina, bohužiaľ, chýba.

Pokiaľ pominieme absenciu slovenčiny, jedná sa o pomerne kvalitný kancelársky balík, ktorý ponúkne všetko, na čo ste zvyknutí v MS Office. Okrem textového editora, programu pre tvorbu prezentácií a tabuliek je k dispozícii aj možnosť konverzie do PDF či 1 GB bezplatného úložného priestoru na cloude. Na rozdiel od čisto open-sourcových alternatív uvedených vyššie ponúka možnosť zaobstarania ako bezplatnej, tak platenej verzie, ktorá ponúkne rad pokročilých funkcií.

Softmaker FreeOffice

Ďalšou bezplatnou, avšak plnohodnotnou alternatívou MS Office, je Softmaker FreeOffice. Hoci sa pre jeho bezplatné použitie musíte zaregistrovať, ponúkne vám celý rad praktických funkcií.

Súčasťou balíka je štandardne textový editor TextMaker, program na tvorbu tabuliek a grafov PlanMaker a program na tvorbu prezentácií Presentations. Za zmienku stojí aj pomerne dobrá kompatibilita so súbormi MS Office či možnosť výberu z dvoch typov používateľského rozhrania.

Google Workspace

Na záver musíme spomenúť ďalšiu plnohodnotnú alternatívu MS Office pre tých, ktorí dávajú prednosť práci v online prostredí, respektíve vo webovom prehliadači – Google Workspace. Ideálna je najmä pre skupinovú prácu. Napriek tomu, že neponúkne natoľko bohatú funkcionalitu, ako MS Office 365 a ďalšie platené alternatívy, sa môže pochváliť používateľskou prívetivosťou či napríklad automatickým ukladaním na Google Drive. Slabším miestom je trochu ťažkopádne formátovanie textu a možné problémy s kompatibilitou súborov vytvorených v MS Office.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.