Recenzia Nordpass

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: Správca hesiel NordPass pre Windows, Chrome, Firefox, iPhone i Android a ďalšie

V tejto recenzii sa pozrieme na správcu hesiel NordPass, ktorý je možné používať vo Windows, Linux, macOS, iPhone, na Androide a takisto v rôznych internetových prehliadačoch od Chrome, Edge až po Firefox. Pozrieme sa aj na to, prečo používať aplikáciu pre správcov hesiel a nenechávať všetko na správcovi hesiel v prehliadači. Chcete mať heslá v bezpečí? Poďte si prečítať túto recenziu.

Ak preferujete video, tak si môžete pozrieť aj video recenziu na našom YouTube kanále Webhostingcentrum.

Predstavenie NordPass

NordPass je správca hesiel (password manager), ktorý si za užívateľa zapamätá akékoľvek heslo. A to aj to najťažšie, ktoré sa skladá zo zložitých znakov, ktorých názvy väčšinou ani nepoznáme. Správca hesiel si také heslo a prihlasovacie meno nielen zapamätá, ale takisto ho dokáže správne a automaticky vyplniť na akomkoľvek mieste, kde to práve potrebujete. S veľkou pravdepodobnosťou to poznáte z internetových prehliadačov, ako je napríklad Chrome, Firefox, Edge a podobne. Tie majú takisto správcov hesiel, ale s jednou podstatnou nevýhodou. O tej si povieme trochu nižšie, takže čítajte ďalej.

Nordpass recenzia predstavenie
Bezpečný spôsob, ako si zapamätať heslá.

Ak sa v oblasti IT bezpečnosti orientujete, tak vám slovo Nord príde určite povedomé. Za NordPass stojí totižto rovnaká spoločnosť (NordSecurity), ako za populárnym NordVPN, čo je služba, ktorá chráni internetové súkromie. Keď som už spomenul VPN, nesmiem zabudnúť na to, že NordVPN patrí medzi najlepšie VPN na trhu. Nord Security má ďalšie aplikácie a produkty pre zvýšenie IT bezpečnosti a správca hesiel logicky zapadá do tejto oblasti pôsobnosti.

Prečo používať aplikáciu správca hesiel?

Je jedno, či používate prehliadač Chrome, Firefox, Opera, Edge alebo iný. Všetky spomenuté prehliadače majú vlastných správcov hesiel. Tí sú väčšinou tak bezpeční, ako vaše hlavné heslo k užívateľskému účtu (profilu) prehliadača. Niektorí ľudia dokonca v prehliadači užívateľský profil ani nemajú a heslá si ukladajú len tak. Bezpečné to moc nie je, ale hlavná nevýhoda je tá, že heslá sa im nesynchronizujú medzi zariadeniami, ktoré používajú. Kvôli tomu používajú slabé heslá, ktoré si jednoducho zapamätajú, aby ich mohli vypĺňať vždy, keď potrebujú. Z pohľadu bezpečnosti je to veľký risk.

Prečo používať správcov hesiel? Pretože si zapamätáte všetky prihlasovacie údaje ku všetkým službám, webom, e-shopom a v prípade NordPass takisto k aplikáciám. Preto môžete používať najťažšie heslá, a tým maximálne zabezpečiť svoje užívateľské účty.

Prečo používať NordPass a nie správcov hesiel v prehliadači?

Nedá sa povedať, že by bol správca hesiel v Chrome alebo v inom prehliadači menej bezpečný oproti NordPass. Problém je v tom, že správca hesiel v prehliadači si pamätá len prihlasovacie údaje k webovým službám. Čiže k webom, službám, obchodom, ktoré prehliadate priamo cez prehliadač. NordPass si dokáže zapamätať takisto heslá k aplikáciám. Uložiť doň môžete údaje z platobnej karty, kódy od alarmu, osobné informácie a poznámky, a ďalšie vysoko citlivé údaje.

Nordpass recenzia aplikacie pre Windows
NordPass aplikácia pre Windows.

Jeden z rozdielov NordPass oproti správcovi v internetovom prehliadači je o dosť podstatnejší. Keď chcete používať správcov hesiel napríklad v prehliadači Chrome a chcete ich mať uložené na cloude, aby ste o ne náhodou kvôli poruche počítača alebo pri jeho strate neprišli, musíte si vytvoriť účet v spoločnosti Google. To je síce zadarmo, ale mnohým užívateľom internetu to nevyhovuje. Väčšina ľudí si účet založí práve kvôli tomuto účelu, aj napriek tomu, že to pôvodne nemali vôbec v pláne. Áno, v rámci NordPass si musíte takisto založiť účet. Ale, keď máte účet v Google, spoločnosť si vás s ním dokáže spojiť, ukladá doň všetky informácie o vás, ktoré následne používa k personalizácii reklám a tak ďalej.

Ak používate viac zariadení, ako napríklad počítač a mobilný telefón, určite viete, aká je výhoda synchronizovaných hesiel. Na akomkoľvek zariadení si správca pamätá prihlasovacie údaje a vypĺňa ich za vás. Máte tak silné heslá, zabezpečené užívateľské účty, a nemusíte si nič pamätať. To robí správca hesiel.

Keď máte iný prehliadač v počítači a iný v telefóne

Nordpass recenzia aplikacie pre Android
NordPass aplikácia pre Android.

Čo sa stane, keď na PC používate prehliadač Chrome a na mobilnom telefóne niečo iné? V tejto situácii máte smolu. Heslá z prehliadača na počítači nedokážete preniesť do prehliadača od inej spoločnosti. Buď ich prenesiete manuálne (to znamená prepisovať zložité znaky, ktoré v heslách používate) alebo nájdete lepšie riešenie. Tým je samostatná aplikácia správcu hesiel – NordPass alebo iný správca hesiel.

Keď ste na cudzom počítači

Silné heslá si nedokážete zapamätať. Keď sa chcete prihlásiť do nejakej internetovej služby, napríklad na pracovnom počítači, musíte si nechať synchronizovať všetky heslá, ktoré máte uložené na domácom PC, alebo si zmeníte heslo v danej službe, ktoré potom budete musieť zmeniť aj doma.

Keď si na pracovnom stroji stiahnete doplnok správcu hesiel NordPass pre prehliadač, tento správca je chránený hlavným heslom, takže keď nie ste pri počítači, nikto z firmy nemôže vaše heslá zistiť. Všetky sú uložené stále v cloude NordPass, takže sa neuložia do prehliadača. To znamená, že nebudete musieť mazať nastavenia prehliadača. Proste budete môcť na akomkoľvek počítači používať bezpečne svoje prihlasovacie údaje.

Nordpass recenzia Google Chrome
NordPass doplnok v Google Chrome.

Hlavné funkcie správcu hesiel NordPass

Správca hesiel vie toho veľa, ale za najpodstatnejšiu funkciu považujem prácu s heslami. Poďme sa teda na ňu pozrieť pekne od začiatku. Čo sa bude diať, keď si NordPass nainštalujete?

Import hesiel

Nordpass import hesiel

Import hesiel je najdôležitejšia funkcia správcu hesiel. Ak by ich nedokázal importovať z iného miesta, nemalo by zmysel používať ho. NordPass importuje heslá z rôznych internetových prehliadačov a uloží ich do svojej pamäti. Vie importovať z Chrome, Edge, Opera, Firefox, Brave a ostatných. A to i zo všetkých naraz. To je dôležité, pretože svoje heslá môžete používať bezpečne kdekoľvek ste a na akomkoľvek zariadení. NordPass dokáže importovať heslá aj z iných správcov, ako napríklad 1Password, Lastpass, Dashlane, Keeper alebo iný.

Vylepšenie hesiel

Nordpass kontrola sily hesla
Kontrola hesiel v NordPass.

Je možné, že pri niektorých službách používate zlé a nedostatočne bezpečné heslá len kvôli tomu, aby ste si ich vedeli zapamätať. Keď ale máte NordPass, môžete používať iba bezpečné, silné a nezapamätateľné heslá. Aplikácia vám s tým pomôže tak, že vám ukáže, ktoré heslá sú slabé. Vygenerujte si nové heslo, zmeňte ho v službe a uložte do správcu. Bude sa vám možno lepšie spať. Heslo si pamätať nemusíte, pretože budete mať aplikáciu v telefóne aj v počítači, ktorý ho za vás vyplní.

Ukladanie platobných kariet

Nordpass platobne karty

Tu je zas tá výhoda, že údaje o karte máte kedykoľvek po ruke. NordPass dokáže údaje z karty vyplniť do príslušnej platobnej brány a je to oveľa lepší pocit, mať kartu uloženú v inej aplikácii, než priamo v internetovom prehliadači. Naviac som si všimol, že keď objednám niečo na internete, nemusím vstať z pohovky a vynakladať úsilie hľadaním peňaženky kvôli karte. Kartu mám v aplikácii a telefón mám stále po ruke. Takže je to oveľa jednoduchšie.

Ukladanie poznámok a osobných informácií

Nordpass secure notes

Správca hesiel je bezpečným úložiskom pre čokoľvek textové. Nemôžete si sem ukladať súbory alebo fotografie, ale v aplikácií môžete použiť písanie jednoduchých poznámok, ku ktorým sa vám nikto nedostane. Teda, ak nebude poznať vaše hlavné heslo k aplikácii. Rovnako to funguje s osobnými informáciami. Tu si môžete napríklad ukladať čísla dokladov, dôležité adresy alebo iné informácie, ktoré potrebujete mať po ruke a v bezpečí.

Prenosnosť prihlasovacích údajov

Nordpass synchronizacia hesiel medzi zariadeniami

Písal som to už vyššie. Aplikácia správca hesiel vám umožňuje prenášať svoje prihlasovacie údaje medzi zariadeniami, ale hlavne medzi rôznymi prehliadačmi alebo inými aplikáciami. Nemusíte sa obmedzovať a používať na všetkých zariadeniach jeden internetový prehliadač. Môžete ich používať viac naprieč rôznymi zariadeniami. Buď si do zariadení nainštalujete aplikáciu alebo iba doplnok pre prehliadač od NordPass. Ten si pamätá heslá a iné údaje, automaticky ich vyplní a ešte vám poradí, aké heslá zlepšiť. Aplikácia NordPass môže nakoniec slúžiť ako miesto, z ktorého môžete prihlasovacie údaje manuálne prepísať. Rozhodne je to lepšie, ako si heslá vypísať na kus papiera.

Data Breach Scanner

Nordpass Data Breach Scanner

Toto je funkcia, ktorá sleduje a upozorní vás na to, ak by boli vaše údaje náhodou kompromitované pri úniku dát z nejakých služieb, ktoré používate. Z času na čas sa stane, že hackeri prelomia databázy s údajmi užívateľov v niektorých službách. Teoreticky sa tak môžu dostať do nesprávnych rúk nielen vaše heslá s užívateľskými menami, ale takisto údaje z platobných kariet. Táto funkcia v NordPass Premium vás na prípadné odhalenie vašich dát včas upozorní, aby ste svoje účty a karty mohli rýchlo zabezpečiť.

Cena NordPass

NordPass má tri cenové tarify. Jedna je bezplatná, druhá sa volá Premium a tretia Family. Hlavný rozdiel je v tom, že tarifa zadarmo nemá toľko vychytávok ako platené tarify. Napríklad, neupozorní vás na kompromitované dáta a neukáže vám, kde sú slabiny vašich hesiel. Na bezplatnej tarife ma však prekvapila trochu iná vec. O tom ale nižšie.

Nordpass cena

NordPass Free je plne použiteľný správca hesiel. Samozrejme, nemá tie funkcie, ktoré som spomenul nad obrázkom, ale som prekvapený tým, že jeho použitie nie je obmedzené na počet zariadení. Nevýhoda je však v tom, že v jednu chvíľu môžete byť do aplikácie prihlásení iba na jednom zariadení. Správcu hesiel môžete používať bez obmedzení na počet uložených údajov. Údaje sa budú synchronizovať naprieč všetkými zariadeniami, ktoré používate.

Tarify Premium a Family majú všetky funkcie a bezpečnostné vychytávky. Sú to práve tie funkcie na sledovanie uniknutých údajov, rady na vylepšenie hesiel, ale takisto zdieľanie hesiel a ďalšie. Rozdiel medzi Premium a Family je hlavne v cene a v počte užívateľských účtov. Premium je tarifa pre jedného používateľa a Family je tarifa pre celú rodinu, kedy za jednu cenu môže NordPass používať až 6 ľudí.

Ako vyzerá a funguje aplikácia pre mobilný telefón?

Aplikáciu správca hesiel NordPass môžete používať bez obáv vo Windows, macOS, Linux, Android, iOS, čo sú operačné systémy, ktoré používa väčšina užívateľov inteligentných zariadení. Avšak ja vám teraz ukážem, ako vyzerá a funguje aplikácia NordPass v Android telefóne.

NordPass videoukážka.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduchý import hesiel
- V bezplatnej verzii nemôžete byť prihlásení do služby NordPass na viacerých zariadeniach súčasne
+ Intuitívna a jednoduchá aplikácia (rozšírenie prehliadača)
+ Podpora Windows, macOS, Linux, Android, iOS
+ Doplnky pre prehliadače Google Chrome, Firefox, Edge, Brave a Opera
+ Monitorovanie stavu hesla (platená verzia)

Záver a hodnotenie

NordPass je jednoznačne bezpečný správca hesiel. Na dôveryhodnosti mu pridáva takisto audit, ktorý spravila nemecká firma Cure53 zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou. NordPass ukladá údaje, ktoré sú šifrované pomocou algoritmu XChaCha20. Ten je považovaný za budúcnosť šifrovania, ale hlavne, je v podstate neprelomiteľný. Teda, jeho prelomenie nie je tak jednoduché v porovnaní s inými šifrovacími metódami.

Iní správcovia hesiel majú v sebe veľa funkcií (marketingových lákadiel), ktoré mnohokrát pri používaní zavadzajú. NordPass je správca hesiel s jednoduchou aplikáciou. Áno, dokáže uložiť poznámky a citlivé údaje, ale to je všetko. Dôraz je kladený na bezpečnosť hesiel, pretože práve preto si chcete správcu hesiel zaobstarať. Je jednoduchý, výkonný a lacný. Viac od neho nechcem.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.