UPgates recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: S e-shopovým systémom UPgates môžete vyraziť do sveta

Chcete si postaviť vlastný e-shop? Nechcete riešenie na mieru, ale predsa len by sa vám niektoré jeho výhody hodili? Tak potom by nemala vašej pozornosti uniknúť platforma UPgates. Tá vám totiž prinesie radu výhod, ktoré majú iba riešenie na mieru, a zároveň výhody, čo majú krabicové systémy. Viac sa dozviete v tejto recenzii.

Ak preferujete video, tak si môžete pozrieť aj video recenziu na našom YouTube kanále Webhostingcentrum.

Čo je UPgates?

UPgates je e-shopové riešenie na mieru. Lepšie by som ho opísal ako krabicové riešenie e-shopu, ktoré si môžete upraviť na mieru podľa svojich potrieb a predstáv. Nie ste v ňom obmedzovaní ponúkanými grafickými šablónami, pretože vzhľad svojho obchodu dokážete upraviť sami. A to bez znalosti programovania, HTML a CSS.

Predstavenie e-shopovej platformy UPgates.
Predstavenie e-shopovej platformy UPgates.

Prečo si kupovať krabicové riešenie e-shopu? Jednou z hlavných výhod je jednak obstarávacia cena a ďalšie výhodou sú už pripravené prepracované funkcie, ktoré vám uľahčia správu e-shopu, prevádzku, propagáciu, fakturovanie, vystavovanie EET účteniek, napojovanie a mnoho ďalšieho. V konečnom súčte nedosahujú obstarávacie náklady na krabicový e-shop ani zďaleka na obstarávaciu cenu klasických e-shopov na mieru od špecializovaných firiem.

Pre koho je služba určená?

Prenajímané e-shopy sú vhodné pre širokú skupinu ľudí. Svoje miesto tu nájdu začínajúci online obchodníci aj zabehnutí internetoví podnikatelia, ktorí chcú ubziknúť z nevyhovujúce platformy. Pokojne to môžu byť technickí antitalenti aj skúsení programátori. Obom totiž hotová e-shop platforma ušetrí dosť práce a nervov.

UPgates sa orientuje najmä na stredné a veľké e-shopy. Pre malé e-shopy nie je cenová politika tejto platformy príliš prívetivá. UPgates chce poskytovať 100% kvalitné služby a preto sa nevydáva smerom kvantitatívneho získavania všetkých skupín zákazníkov.

To podstatné, čo vám UPgates prinesie, oproti obchodu vyvíjanému na mieru, je odladený hotový systém, ktorý môžete začať okamžite používať. Všetko, čo budete pre prevádzku a propagáciu obchodu potrebovať, už máte v administrácii pripravené a otestované ostatnými klientmi UPgates. Ako klient teda prídete k vyladenému obchodnému systému, kde môžete začať okamžite prevádzkovať vlastný internetový obchod.

Kto stojí za UPgates?

Za platformou UPgates stojí ostravská firma EVici webdesign s.r.o. História spoločnosti siaha až do roku 2003, kedy sa živila tvorbou webových stránok. Postupom času, a s rozvojom e-commerce scény, sa začala spoločnosť venovať tiež tvorbe e-shopov. A práve tu sa zrodil nápad na nástroj, s ktorým by si mohol každý vytvoriť e-shop za zlomkové ceny e-shopov na mieru.

Z UPgates sa pritom nepodarilo vyvinúť klasickú e-shopovú platformu, ale podarilo sa skombinovať niektoré výhody, ktoré majú e-shopy na mieru, s výhodami, čo majú krabicová riešenia. A to sa UPgates zrejme podarilo, pretože dodnes používa tieto e-shopy asi 600 klientov rôznych veľkostí.

Hlavné vlastnosti služby

UPgates je komplexná platforma s hybridnými e-shopmi. Hybridný e-shop je vlastne krabicové e-shopové riešenie, ktoré môžete upravovať na mieru pre svoje potreby. Bez znalosti programovania a kódovania dokážete upraviť grafiku obchodu. Jeho vzhľad si poskladáte ako jednoduchú stavebnicu. A ak máte znalosti HTML, CSS a JS, tak potom môžete svoj e-shop ohýbať takmer ako riešenie vyvinuté na mieru.

Hlavné funkcie platformy UPgates.
Hlavné funkcie platformy UPgates.

UPgates sa prezentuje ako e-shop na mieru. Aby mohol toto tvrdenie splniť, tak pripravil pre svojich klientov modul s názvom Designer. Ten vám pomôže rýchlo vytvoriť graficky prepracovaný vzhľad e-shopu. Nepobeží teda na nejakej šablóne, ktorú vidíte na desiatkach ďalších obchodov.

UpGates recenzie designer úprava grafiky
UPgates Designer.

V Designeri si vyberiete jednu z predpripravených šablón a jej vzhľad, farby, grafiky alebo napríklad rozloženie prispôsobíte vlastným potrebám a fantázii. Na UPgates sa fantázii medze nekladú. Svoje kreativite môžete popustiť uzdu a vytvoriť originálny e-shop.

Ak na to máte dostatok vedomostí, tak sa môžete pustiť do úprav vzhľadu zásahom do zdrojových kódov. Na to sa nezaobídete bez znalosti CSS, HTML a prípadne JS.

Recenzie UpGates editor kódu
Editor kódu.

UPgates je česká e-shopová platforma s globálnymi ambíciami. S našou legislatívou tu nebudete mať problém. Váš e-shop pre český trh bude vybavený modulom pre vystavovanie EET účteniek. Legislatívne správne je tiež vyriešená problematika týkajúca sa GDPR.

Jednoznačne musím pochváliť akadémiu, ktorú v UPgates budujú. Pomocou akadémie sa snažia z klientov vychovať úspešných e-shopových podnikateľov, ktorí majú prehľad v problematike prevádzkovania obchodu, logistiky a skladových zásob, ale tiež sa môžu naučiť niečo z marketingu alebo o začiatkoch úspešného podnikania.

Témy UPgates akadémie.
Témy UPgates akadémie.

Medzi hlavné vlastnosti služby patrí:

  • Možnosť testovať 30 dní zadarmo.
  • Návody pre prechod z iných platforiem.
  • Od balíčka Silver neobmedzený počet užívateľov (správcov) e-shopu.
  • Možnosť predávať súčasne za maloobchodné a veľkoobchodné ceny.

U Upgates sa mi tiež páči Marketplace. To je inzertná služba, kde sa dajú objednať rôzni špecialisti na internetový marketing, webdesign, grafiku alebo napríklad e-shopové poradenstvo. Pri podnikaní určite čoskoro zistíte, že nemôžete robiť všetky činnosti len Vy. A potom sa vám bude také miesto so špecialistami určite hodiť.

Marketplace so špecialistami.
Marketplace so špecialistami.

Prečítajte si zaujímavý rozhovor s marketingovým riaditeľom e-shopovej platformy UPgates Jiřím Lexom.

Cenové balíčky

UPgates má v ponuke celkom 4 cenové balíčky – Bronze, Silver, Gold a Platinum. Pre všetky tarify sú dostupné všetky moduly, ktoré UPgates má. To znamená, že máte k dispozícii všetko, čo pre prevádzku internetového obchodu potrebujete.

Upgates Novy Cennik
Ponuka cenových balíkov.

Rozdiel medzi jednotlivými balíčkami je v počte produktov, ktorým môžete vytvárať neobmedzene variant. Ďalej tiež v priestore pre súbory, v množstve jazykových mutácií obchodu a tiež v počte správcov, ktorí sa môžu o obchod starať.

U najlacnejšieho balíčku môžete predávať 100 produktov. K dispozícii máte 3 GB priestoru pre súbory ako sú obrázky alebo manuály v pdf súboroch. O e-shop sa pritom môže starať iba jeden užívateľ.

Najobľúbenejší balíček Silver umožňuje predaj 1000 produktov, pre ktoré máte k dispozícii 5 GB priestoru pre súbory. O obchod sa môže starať 5 správcov (zamestnancov). E-shopu môžete nastaviť dve jazykové mutácie, ktorým nastavíte východiskovú menu pre platby. S obchodom tak môžete rásť aj za naše hranice. Jazykov je v administrácii asi 33 a pokiaľ by vám nejaký jazyk chýbal, tak vám ho technická podpora na požiadanie pridá.

Zvyšné dva vyššie balíčky sa líšia iba počtom produktov, ktoré je možné v e-shope predávať. S balíčkom Platinum môžete predávať 50 000 produktov. Pokiaľ by vám ani toto nestačilo, tak je možné za príplatok tento limit zvýšiť.

Šablóny UPgates

UPgates nemá v ponuke desiatky grafických vzhľadov (šablón). Má iba základných 6 vzhľadov pre predstavu, ako môže váš e-shop vyzerať. Z týchto vzhľadov nakoniec dokážete pravdepodobne vytvoriť desiatky rôznych variantov vzhľadov e-shopu. Väčšinou sa chcú klienti odlíšiť, takže je zbytočné pripravovať im hromadu vzhľadov, ktoré nakoniec aj tak upravia na nepoznanie. Niektorý z týchto 6 vzhľadov môžete pre svoj e-shop pokojne použiť v jeho pôvodnej podobe.

UpGates recenzie šablóny vzhľadu
Základné grafické šablóny pre e-shop.

Vzhľad e-shopu si s modulom Designer ľahko pozmeníte. Na začiatku úpravy vzhľadu obchodu si teda hlavne vyberiete rozloženie šablóny, ktorú potom začnete jednoducho pretvárať. Výsledkom bude graficky podarená a rýchla šablóna, ktorá sa nebude podobať ostatným obchodom bežiacim na rovnakej platforme.

Hoci Designer používateľom umožňuje upravovať vzhľad e-shopu takmer neobmedzene, tak musím oceniť, že sa asi nikdy a nikomu nepodarí šablónu „rozpitvať“ natoľko, aby nevyhovovala modernému UX (užívateľskej prívetivosti). Tak ďaleko nikoho Designer nepustí. A to je podľa mňa dobrá správa nielen pre začiatočníkov, ktorí sa nemusia obávať, že niečo pokazia.

Samozrejmosťou je správne zobrazenie e-shopu na rôznych zariadeniach od mobilného telefónu až po počítač alebo chytrú televíziu.

Vlastné šablóny na UPgates

V platforme UPgates môžete upravovať vzhľad pomocou vlastných CSS, tiež môžete vkladať a upravovať JS kódy alebo sa môžete pustiť na vlastnú päsť do úpravy HTML kódu šablón. V takom prípade musíte najprv kontaktovať technickú podporu, ktorá vám prístup k HTML súborom umožní. Potom už môžete vzhľad e-shopu ohýbať pre vlastné potreby a vytvoriť si originálnu šablónu. Ale prídete tým o modul Designer.

Hlavné vlastnosti administrácie

UPgates je predajná platforma, takže nejde o to, aby jej administrácia bola graficky „vyšperkovaná“, ale ide o jej prehľadnosť a správne fungovanie. To je tu zvládnuté určite na jednotku. Administrácia je dokonca responzívna, takže môžete spravovať e-shop aj z mobilného telefónu.

Na hlavnej stránke administrácie je klasická štatistická nástenka, vďaka ktorej získate okamžitý prehľad o výkone obchodu, nových objednávkach alebo napríklad o obrate.

UpGates recenzia administrácie
Administrácia e-shopu UPgates.

V pravom hornom rohu administrácie je všadeprítomné tlačidlo otáznika, na ktoré keď kliknete, tak sa vám zobrazí nápoveda.

E-shopových platforiem už som videl veľa, takže ma vždy zaujíma, ako sa napríklad spravuje produkt.

UpGates recenzie karta produktu kombinácie
Karta produktu.

Páči sa mi prehľadnosť celej karty produktu a jej rozdelenie do akordeónov (rozbaľovacích položiek).

Pri niektorých produktoch je potrebné špecifikovať parametre, podľa ktorých je možné objednať. Napr. vybrať farbu, vytlačiť nápis, zostaviť jednotlivé časti atď. K tomu slúžia varianty alebo konfigurácie. Vytvoriť kombinácie produktu je pomerne hračka.

Recenzia UpGates karta produktu kombinácie
Vytváranie kombinácií produktu.

Na karte produktu tiež nechýbajú SEO nastavenia, ktoré sú dôležité na to, aby zákazníci dokázali produkt nájsť vo vyhľadávačoch. So SEO to tak jednoduché nie je, ale nastavenie peknej URL, titulku alebo popisku, ktoré budú vidieť vo vyhľadávaní, je v UPgates ľahké.

A keď už hovoríme o SEO, tak musím tiež spomenúť, že som bol celkom prekvapený rozhraním pre automatizáciu SEO, ktoré prevádzkovateľom e-shopov pomôže s rýchlou optimalizáciou obchodu pre vyhľadávače. Iné platformy disponujú podobnými nastaveniami, ale tu je to tak nejako jednoduchšie.

UpGates recenzie nastavenie SEO produktu
Nastavenia automatického SEO.

Prepojenie UPgates s ďalšími aplikáciami a službami tretích strán

E-shopárenie nie je len o samotnom e-shope, ale aj o ďalších aktivitách, ktoré vám pomáhajú uľahčiť prácu s podnikaním alebo s jeho propagáciou a zvyšovaním výkonu. Z toho dôvodu je dôležité, aby bolo možné internetový obchod napojiť na ďalšie služby alebo nástroje. Platforma UPgates má pripravených veľa takých prepojení.

Recenzie UpGates prepojenie
Kategória rýchlych prepojení UPgates s ďalšími službami a nástrojmi.

Prepojenia vám pomôžu napojiť sa na kuriérske alebo reklamačné služby. Tiež sa s nimi dokážete rýchlo napojiť na svoju banku, takže budete mať napríklad automatizované párovanie platieb. Samozrejme nechýba napojenie platobnej brány, informačné a ekonomické systémy, porovnávače tovaru a ďalšie.

U UPgates budete mať možnosť prepojiť svoj účtovný alebo ERP systém cez API. V reálnom čase tak môžete pracovať s dátami cez svoj obľúbený systém. Môžete spravovať objednávky, produkty, faktúry, zákazníkov, kategórie produktov, a to bez toho, aby ste opustili svoj podnikový systém.

UPgates môžete napríklad prepájať s ďalšími nástrojmi a službami:

  • Komplexné štatistiky – Google Analytics, Smartlook a ďalšie.
  • Porovnávače tovaru – Heureka, Google Nákupy, Zboží.cz, Glami a ďalšie.
  • Affiliate marketing – Affilbox.
  • Ekonomické systémy – Pohoda, Money S3, Ekonom.
  • Ďalšie služby – sociálne siete, PPC systémy.

UPgates a riešenia pre EET a dopravné služby

UPgates je česká služba. Preto pri prípadnom predaji v ČR nebudete mať s EET na tejto platforme žiadny problém. Tiež je možné si zapnúť napojenie na EET pre jednotlivé jazyky. V niektorých štátoch sa elektronická evidencia tržieb viesť nemusí, takže je dobré, že ide v administrácii táto funkcia pre daný štát vypnúť.

Aby ste mohli hýčkať svojich zákazníkov, tak im môžete ponúknuť rôzne druhy dopravy tovaru, ktoré u vás zakúpi. V administrácii obchodu nájdete rýchle napojenia na klasických dopravcov akými sú Slovenská aj Česká pošta, DPD, Geis, PPL, GLS a ďalšie.

Dropshipping na UPgates

Dropshipping je obľúbená forma podnikania, pri ktorej sa nevystavujete veľkým finančným stratám. V jednoduchosti to funguje tak, že vám váš dodávateľ poskytne súbor (napr. vo formáte XML), v ktorom sú informácie o produktoch. Vďaka tomuto súboru dokážete rýchlo naplniť vlastný e-shop tovarom.

Tento tovar má na sklade váš dodávateľ. Keď si vo vašom obchode zákazník objedná nejaký produkt, tak vy prepošlete objednávku partnerskému dodávateľovi. Ten objednávku odbaví a vám ostane provízia alebo marža. Vašou starosťou je hlavne propagácia obchodu. Starosti s balením, expedovaním alebo riešením reklamácií je zase starosťou dodávateľa. Ak sa chcete dozvedieť viac informácií, tak odporúčam náš článok: Dropshipping: E-shop bez starostí.

UpGates recenzia dropshipping import produktov
Import produktov od dodávateľa.

Import produktov v UPgates nie je určený iba pre potreby dropshippingu. Importovať je možné jednorazovo alebo v pravidelných intervaloch. Jednorazový import je zadarmo, ale za pravidelné importy sa už platí podľa cenníka spoločnosti.

Pri dropshippingu a napojovaní na viacerých dodávateľov môže občas vzniknúť problém v rozdielnej štruktúre feedov (dátových súborov pre napojenie). Ak sa chcete týmto problémom vyhnúť, tak je dobré využiť niektorú zo služieb, ktorá dokáže váš dropshippingový obchod napojiť na rôznych dodávateľov. Napríklad služba Napoj sa má v súčasnej dobe v databáze viac ako 700 obchodov, ktoré sa môžu stať vašimi dodávateľmi.

Návod, ako vytvoriť e-shop s UPgates

Keď vynechám registráciu, tak je spustenie e-shopu rozdelené v UPgates na 5 krokov, pričom piaty krok je už vlastne ostrá prevádzka. Ak máte všetko pripravené alebo importujete produkty od dodávateľa cez nejaký pomocný súbor, tak zvládnete obchod spustiť v podstate okamžite. UPgates ponúka testovaciu verziu na 30 dní zadarmo. Tak prečo to neskúsiť?

Recenzia UpGates založenie e-shopu
Postup založenia e-shopu u UPgates.

Druhý krok preskočím, pretože nemám k dispozícii súbor s produktmi, takže sa pustím do ručného pridávania produktov.

Pridanie produktu

Na pridanie nového produktu sa dostanete jednoducho cez ľavé menu, kde kliknem na Produkty – Zoznam produktov – Nový.

Tým sa dostanete na kartu produktov, kde je potrebné vyplniť čo najviac informácií o produkte. Názov, poriadny popisok a pekné fotografie, to sú veci, ktoré vám pomôžu produkt predať, tak ich nepodceňujte. Nezabudnite hlavne na cenu, aby sa z ambiciózneho podnikateľa nestala razom charita.

UpGates recenzie založenie e-shopu pridanie produktu
Karta pre pridanie nového produktu.
Recenzie UpGates založenie e-shopu pridávanie produktu
Nastavenie ceny, obrázkov a kategórií.

Nakoniec kliknite na tlačidlo uložiť a produkt sa publikuje v e-shope a bude viditeľný pre zákazníkov.

Úprava vzhľadu obchodu

UPgates má prepracovaný modul Designer. Ten som popisoval v tomto článku v kapitolách Hlavné vlastnosti služby a Šablóny. Do modulu Designer sa dostanete cez ľavé menu kliknutím na Grafika – Designer.

Ako prvú si vyberiete jednu z prednastavených grafik. Tú potom prepracujete podľa svojej fantázie.

Designer je intuitívny, takže ak chcete zmeniť logo, tak kliknete na položku Logo a ste na jeho úprave. Logo môžete mať buď textové alebo obrazové.

Jednoducho môžete upraviť hlavné farby obchodu. A to kliknutím na položku Farby.

UpGates recenzia založenie e-shopu zmena vzhľadu
Úprava farieb internetového obchodu.

Zmena rozloženia šablóny

Ak vám nevyhovuje rozloženie šablóny, tak si v menu Designer prejdite na položku Šablóny – Základní rozložení. Tým môžete nastavovať, či chcete mať obsah webu na celú šírku monitora, pevnú šírku bez okolia alebo napríklad menu v ľavom stĺpci a tak ďalej.

Po všetkých úpravách, ktoré ste vykonali si môžete prezrieť, ako bude e-shop vyzerať pri ostrej prevádzke  kliknutím na ikonku oka v pravom dolnom rohu.

Spustenie do ostrej prevádzky

Aby bolo možné obchod spustiť do ostrej prevádzky, tak musíte vyplniť povinné fakturačné údaje, nastaviť doménu, z ktorej bude obchod prístupný a odsúhlasiť obchodné podmienky UPgates.

Ak je e-shop pripravený na ostrú prevádzku, nastavte jeho peňaženku a finalizáciu (kontrola nastavenia, prechod na ostrú doménu atď.). Peňaženka je účet, na ktorý posielate ľubovoľné peňažné čiastky a tie vám zabezpečujú prevádzku na príslušnú dobu.

Recenzia UpGates založenie e-shopu finálny obchod
Náhľad finálneho e-shopu.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Bezproblémové EET a GDPR.- Základný balíček Bronze umožňuje predaj len 50 položiek.
+ Modul Designer pre úpravu vzhľadu.- Vzhľad administrácie.
+ Možnosť vkladať vlastné HTML, CSS a JS.
+ Automatizácia SEO.
+ Všadeprítomná nápoveda (v administrácii).
+ Mnoho pripravených prepojení s nástrojmi a službami tretích strán.
+ Multijazyčnosť, multimenovosť (možnosť expandovať do zahraničia).
+ Možnosť využiť pre dropshipping.
+ 30 dní testovania zdarma.

Hodnotenie a záver

UPgates je profesionálna platforma pre prevádzku internetových obchodov. V jej administrácii alebo lepšie povedané v jej výbave nájdete v súčasnej dobe 148 funkcií a 76 prepojení s rôznymi nástrojmi a službami. Je to jednoducho „nadupaný“ systém.

Nepočítal som funkcie a prepojenia u konkurencie, ale faktom je, že UPgates nepatrí medzi najlacnejšie na trhu. A najviac je to poznať pri základnom balíčku Bronze, s ktorým môžete naplniť e-shop 50 položkami. Aj keď máte k dispozícii všetky funkcie a prepojenia, tak sa mi to zdá za túto cenu pomerne málo. Ako som už raz v tejto recenzii zmienil, tak sa platforma zameriava skôr na stredné a veľké e-shopy.

Musím tiež pohanit administráciu e-shopu. Neviem, kto to vymyslel, ale mne tie šedé tóny administrácie vadia a po čase používania mi vlastne všetky položky splývajú v jednu šedú mláku. Mne to príde naozaj hlúpe. Tu by som grafikom z UPgates rozhodne odporučil tento návod: Farebný kontrast na webe a nástroje, ktoré s ním pomôžu.

A teraz tie podstatnejšie veci. UPgates začalo do marketingu šliapať pomerne nedávno. Teda aspoň z môjho pohľadu. Ja sa o nich dozvedel najskôr asi pred rokom. A to som to nebral nijako vážne. Vtedy tam mali nejaké problémy so SEO a ďalšími vecami, takže som tejto platforme nevenoval pozornosť.

Dnes môžem povedať, že UPgates je špičková platforma pre prenájom e-shopov, v ktorej nechýba asi nič, čo môže internetový podnikateľ potrebovať. Určite musím pochváliť multijazyčnosť a multimenovosť. Ak si priplatíte ešte za multidoménovost, tak môžete expandovať z našej malej krajiny do celého sveta. A to vďaka českej platforme, ktorá sa týmto vyrovná veľkým svetovým hráčom.

Keď expandovať nechcete, tak vám pre prevádzku elektronického obchodu nebude chýbať asi nič. Sú tu poriešené legislatívne požiadavky na EET a GDPR. Navrch máte skoro 150 funkcií pre prevádzku, marketing, financie atď. Čo chcieť viac? Napíšte nám to v komentároch.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.