Privadovpn Recenzia Cover

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

PrivadoVPN: súkromný sprievodca bezpečného surfovania po internete zo Švajčiarska

Internet už nie je taký anonymný ako kedysi. Dnes už väčšina webstránok ukladá a zdieľa vaše preferencie, vyhľadávania a navštívené stránky. Najznámejší prípad poznáme pod názvom Cambridge Analytica. Áno, obchodovanie a zarábanie na tzv. cookies je dnes obrovský biznis. Dnes navštívim stránku na predaj áut, a neskôr, mi už automaticky vyskakujú reklamy na automobily na väčšine navštívených stránok. Niekto iný môže mať strach z vlastnej vlády alebo dokonca zamestnávateľa, že sleduje jeho činnosť na internete. Alebo že by sused s potrebnými znalosťami? Alebo len niekto chce skryť svoju aktivitu. Pre tých, ktorí si cenia svoju anonymitu, súkromie a bezpečie, aj na našom webe je séria recenzií poskytovateľov VPN služieb. Dnes k nej pridáme poskytovateľa zo Švajčiarska, krajiny lyžiarskych stredísk, čokolád a bánk. Bude taká dobrá ako miestna čokoláda a oplatí sa za nejaký ten poplatok? 

PrivadoVPN začala svoju činnosť v roku 2019 vo svojej pobočke v Švajčiarsku a na začiatku poskytovala služby pre Windows a Android zariadenia. Až neskôr rozšírila svoju podporu na iOS, Mac, FireTV stick a Android TV. Zaujímavá je podpora domácich smerovačov, ktorou môžete ochrániť celú svoju domácnosť jediným nastavením. 

Nutnou súčasťou ochrany užívateľa musí byť politika bez ukladania záznamov (Zero log policy). Samozrejme toto sa nedá otestovať a musíme sa spoliehať na poskytovateľa. 

Pri pohľade na cenník služieb je zarážajúce, že je niekto ochotný poskytovať svoje služby zdarma. Presne tak, cenník začína na sume 0 eur na mesiac. Samozrejme ponuka je obmedzená počtom prenesených dát, nie je zahrnutá podpora kontroly dát, tzv. Threat prevention a ani blokovanie reklám. Avšak podpora zariadení sa nemení a zadarmo môžete využívať službu na mobilnom telefóne, počítači alebo priamo na svojom domácom smerovači. Za 5 eur na mesiac pri 12 mesačnej viazanosti, si môžete užívať plný balík služieb, ktorý je obohatený o blokovanie reklám, podporu peer-to-peer sietí, prevenciu proti hrozbám a blokovanie sociálnych sietí

Privadovpn Cena
Cenník PrivadoVPN služieb

Znie to zaujimavo, oklieštený balík služieb zdarma alebo plný balík bezpečnosti za cenu piatich plnotučných mliek na mesiac? Stojí mi to súkromie za stratu rýchlosti a vlastne o koľko je moja internetová rýchlosť nižšia keď používam služby PrivadoVPN? A skutočne VPN ochráni mňa aj moju rodinu tak ako prezentujú? Aj na tieto funkcie sme sa pozreli bližšie z pohľadu rodiny a či nie je vhodnejšie siahnuť po iných produktoch (napr. ExpressVPN, Cyberghost VPN a pod.). 

Rýchlosť

Ľudia si vyberajú pripojenie do domácnosti najmä z pohľadu rýchlosti sťahovania (sťahovania) a odosielania (upload) dát. Porovnanie rýchlostí počas zapnutej a počas vypnutej VPN je základný ukazovateľ, ktorý odhalí, či VPN pripojenie od daného poskytovateľa má dostatočnú sieť serverov s rýchlym pripojením. Podľa marketingových správ, spoločnosť ponúka 318 serverov v 45 krajinách sveta. Reálne je v aplikácii dostupných 44 krajín, avšak ako je zvykom pri podobných službách, počty sa často menia. Dôležitejšie je, že sú zastúpené všetky kontinenty a tak vás neprekvapí ani pripojenie počas dovolenky, či služobnej cesty. Treba podotknúť, že všetky merania prebehli v rovnakých podmienkach a nijak som nezasahoval do merania samotného

Privadovpn Test Rychlosti Bez Vpn
Rýchlosť pripojenia bez zapnutej PrivadoVPN

Aplikácia si sama vie vybrať najvhodnejší server, na ktorý sa pripojí. V mojom prípade mi dala na výber Viedeň. Zmena serveru je jednoduchá a aplikácia Vám odporúča server podľa latencie. 

Privadovpn Test Rychlosti S Vpn
Rýchlosť internetu počas používania PrivadoVPN

V tejto chvíli je treba povedať, že počas všetkých meraní, som mal zapnutú funkciu rodičovský zámok (Family security), prevenciu hrozieb (Threat prevention) a blokovanie reklám (AdBlock). Z výsledkov je vidno, že služba PrivadoVPN nemá veľký vplyv na rýchlosť pripojenia, čo je veľký bonus.  

PrivadoVPN – test rýchlosti pripojenia

LokalitaDownload [Mbps]Upload [Mbps]Ping [ms]
USA (New York)30,1221,56103
EU (Frankfurt)39,7642,2313
Austrália (Sydney, Melbourne)20,199,77285
Nový Zéland (Auckland, Wellington)23,571,29314
Brazília (Sao Paulo)2016,32224
celosvetovo (priemer)26,718,2187,8

Aplikácie

Aplikácia pre Windows je veľmi jednoduchá a intuitívna. Pri spustení sama vyhodnotí a zvolí najlepší server na pripojenie. Ak je pre vás zvolený server nevyhovujúci, jedným kliknutím si vyberiete pre vás vhodnejší server a daný server si môžete pridať medzi obľúbené na uľahčenie pripojenia v budúcnosti. Pri výbere vám aplikácia pomôže s výberom serveru vďaka meraniu latencie a tým odporučí vhodný server. Aplikácia pre telefón s operačným systémom Android je rovnaká. Tým, že aplikácie na rôzne platformy sú rovnaké, iba podporuje ľahký prechod z počítačov na mobilné zariadenia a späť. 

Privadovpn Windows Aplikacia
PrivadoVPN: aplikácia pre Windows.

Aplikácia podporuje rôzne protokoly pre VPN. Vývojári to užívateľom uľahčili funkciou automatický výber protokolu. V aplikácii sa dá nastaviť, ktoré aplikácie a programy majú používať VPN a ktoré nie, tzv. split-tunneling. Dostupná je aj funkcia Kill switch. Táto funkcia kontroluje vaše pripojenie a ak náhodou padne VPN pripojenie počas sťahovania, aplikácia zabráni ďalšiemu sťahovaniu dát, kým sa VPN tunel opäť nepripojí. 

Samotné pripojenie trvalo zhruba 8 sekúnd. Odpojenie bolo ukončené za polovičný čas. 

Privadovpn Android Aplikacia
PrivadoVPN: Aplikácia pre Android.

Aplikácia pre Android je na nerozoznanie od Windows verzie. Je krásne vidieť aj kvalitu pripojenia na vybraný server. 

Použitie v domácnosti a kancelárii

V domácnosti mám rôzne zariadenia, od televízora, cez počítače, mobilné telefóny až po smart zariadenia. Ak by som chcel zabezpečiť všetky zariadenia naraz, ideálne je, nastaviť router na využívanie PrivadoVPN. V podstate celú svoju sieť schováte do VPN, ktorú ste si nastavili na svojom zariadení, či už na smerovači alebo firewalle. Žiaľ poskytovateľ obmedzil službu na 10 pripojení aj v platenej verzii a môžete naraziť na technické limity. Nastavenie je jednoduché a dokonca samotný dodávateľ poskytuje prehľadné návody na nastavenie VPN na smerovači Asus. Po krátkom hľadaní na internete, užívateľ nájde návody aj na iné typy routrov alebo operačné systémy týchto zariadení ako napríklad OpenWRT. Za podporu pri konfigurácii treba dať PrivadoVPN veľkú pochvalu. Samozrejme konečný dizajn a kde nastavíte PrivadoVPN záleží iba od vašej siete. Nastavenie netrvalo dlhšie ako 10 minút a naozaj ho zvládne skoro každý so základnými znalosťami. 

Rozšírené funkcie a podpora PrivadoVPN

PrivadoVPN podporuje aj sťahovanie a odosielanie torrentov. Nastavenie je opäť veľmi dobre zdokumentované a užívateľ sa môže cítiť bezpečne aj na obľúbených stránkach na sťahovanie rôznych súborov. Vo web rozhraní pre nastavenie PrivadoVPN, v sekcii Control tower si môžete zapnúť rodičovskú kontrolu a kontrolu hrozieb.

Privadovpn Threat Control
PrivadoVPN: nastavenie kontroly hrozieb (threat prevention).
Privadovpn Nastavenia Blokovania Socialnych Sieti
PrivadoVPN: Blokovanie sociálnych sietí.

Treba povedať, že toto sú funkcie, ktoré dokážu ochrániť vašich blízkych. Ale iba vo veľmi obmedzenej podobe. Áno, kontrola sociálnych sietí ako Facebook, YouTube, Twitter a TikTok je fajn a aj možnosť ich zakázať jednotlivo. So správnym a náročnejším nastavením domáceho firewallu alebo smerovačom, by som vedel rozlišovať prístup na www stránky na základe užívateľa. Tak isto funkcia rodičovský zámok je vo svojej podstate dôležitá, ale vždy záleží od indexovania jednotlivých stránok.

Privadovpn Parental Control
PrivadoVPN: rodičovský kontrola (parental control).

Preto by možno bolo fajn, keby PrivadoVPN blokoval aj nezaindexované stránky, aby sa deti nedostali na stránky, kam by nemali mať prístup. A zároveň by mohla existovať možnosť obísť toto nastavenie pre rodičov napríklad pomocou hesla. Problém je, že aj so zapnutou rodičovskou ochranou sa viem dostať na stránky, kde sa dá kúpiť alkohol, na stránky s násilným obsahom a výrobcov zbraní. Tak isto rodičovský zámok nemá žiadnu kontrolu nad sťahovaným obsahom aj napríklad z obľúbených peer-to-peer stránok. Tým aplikácia dovolí každému stiahnuť čokoľvek. Za zmienku stojí aj kontrola hrozieb, ktorá kontroluje obsah a blokuje Malware, Ransomware, Phishing atď. Zaujímavosťou a veľkým výkričníkom je, že so zapnutou ochranou proti hrozbám som s úplnou ľahkosťou stiahol súbor, ktorým sa testuje ochrana proti Malwaru zo stránky eicar.org. Je jasné, že tieto služby sú iba doplnkové, ale osobne by som sa na ne nespoliehal a siahal po iných riešeniach. 

Súčasťou balíka PrivadoVPN je aj zabezpečená DNS služba. DNS služba prekladá doménové mená na IP adresy, aby ste sa vedeli pripojiť na váš obľúbený web. Ak chce užívateľ bezpečne sa pohybovať po internete, musí využívať zabezpečené DNS. Takú službu poskytuje aj PrivadoVPN. Výborná funkcia vo web rozhraní je, že samotná web stránka vám povie či používate zabezpečené DNS služby a či môžete využívať PrivadoVPN aplikáciu. 

Privadovpn Dns
PrivadoVPN: nastavenie DNS serverov priamo z web rozhrania (control Tower).

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Rýchlosť pripojenia.- Family control a Threat prevention neposkytujú dostatočnú ochranu.
+ Podpora peer-to-peer sietí.
- Priemerný počet serverov po celom svete.
+ Podpora routrov.

+ Prehľadná dokumentácia.
+ Kill switch.
+ Dostupná aj bezplatná verzia.
+ Rovnako vyzerajúca aplikácia na všetky OS.
+ Split tunneling.

Záver

PrivadoVPN je služba, ktorá stojí za pozornosť a vyniká v tom, čo má naozaj robiť. Poskytovať VPN službu, ktorá je dostupná vo viacerých krajinách sveta, s rýchlym pripojením a intuitívnou aplikáciou. Treba vyzdvihnúť podporu  viacerých zariadení a podporu aj peer-to-peer služieb. Na druhú stranu, na doplnkové služby ako blokovanie reklám, sociálnych sietí a prevenciou proti hrozbám by som sa nespoliehal na 100% a tieto služby by som radšej riešil iným spôsobom, ktorý je však náročnejší na nastavenie. Testy ukázali, že blokovanie stránok má svoje nedostatky a vývojári majú ešte na čom pracovať, ale základ majú výborný a PravidoVPN by som rozhodne odporučil.

Poďte si prečítať naše pravidelne aktualizované porovnanie rýchlych VPN.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.