Astra WordPress šablóna recenzia a návod

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: Astra je jednoduchá a rýchla šablóna pre WordPress

Čo je najdôležitejšie pre štart nového projektu na CMS WordPress? Samozrejme odladená a rýchla šablóna. Ak je navyše kompatibilná s page buildermi stránok, tak už nemusíte hľadať inde, pretože viac asi potrebovať nebudete. Prečo je Astra u nás i vo svete tak populárna a čo vám môže ponúknuť? To sa dozviete v tejto recenzii.

Predstavenie šablóny Astra

Astra je multifunkčná šablóna pre WordPress, ktorú môžete bez obáv využívať pre akýkoľvek webový projekt. Medzi hlavné prednosti tejto šablóny parí jej jednoduchosť, rýchlosť a najmä kompatibilita s obľúbenými nástrojmi na tvorbu stránok akým je napríklad Elementor alebo natívny editor Gutenberg.

Recenzia: WordPress šablóna Astra - predstavenie
Predstavenie šablóny Astra.

Šablónu Astra môžete používať aj v jej bezplatnej verzii, ale je nutné podotknúť, že vám bude chýbať rada užitočných funkcií ako sú rôzne layouty (rozvrhnutia) pre výpis blogových príspevkov, rýchle náhľady produktov pre WooCommerce e-shop alebo napríklad vlastné rozvrhnutie hlavičky stránok, chybových 404 stránok a mnoho ďalších užitočných vlastností. To sú veci, ktoré vám v Pro verzii tejto wordpressovej šablóny uľahčia prispôsobenie a nastavenie prepracovanejšieho vzhľadu webových stránok. Na porovnanie oboch verzií sa môžete pozrieť tu: Porovnanie bezplatnej a Pro verzie.

Astra vznikla v roku 2017 a okamžite si získala veľkú užívateľskú základňu, pretože bola a je ľahko prispôsobiteľná vďaka mnohým vstavaným funkciám. V súčasnej dobe používa túto šablónu vyše 900 000 užívateľov po celom svete. Na Slovensku a v Čechách ju dohromady používa takmer 3 000 užívateľov. Podľa serveru BuiltWith patrí Astra medzi 3 najpoužívanejšie šablóny pre WordPress v Slovenskej republike.

Kto stojí za šablónou Astra?

Za šablónou Astra stoja vývojári z indickej spoločnosti Brainstorm Force, ktorú založil vývojár a marketér Sujay Pawar. Ten Brainstorm Force založil v roku 2009. Pôvodne však išlo o spoločnosť, ktorá sa naplno venovala digitálnemu marketingu s radou podporných služieb, ktoré sa v tom čase vôbec nezaoberali redakčným systémom WordPress. Tomuto redakčnému systému sa začala spoločnosť venovať až o niekoľko rokov neskôr.

V súčasnej dobe nájdeme v jej portfóliu vyše 50 šablón a pluginov pre WordPress, ktoré používa vyše 1 milión užívateľov po celom svete.

Prečo používať šablónu Astra?

Nebudeme sa tu púšťať do nejakého polemizovania, ktorá šablóna pre WordPress je najlepšia alebo najrýchlejšia. Takéto diskusie alebo testy nakoniec končia v slepých uličkách. Naopak by som tu chcel spomenúť, prečo Astru používam na svojich i klientskych projektoch a prečo ju potom budete zrejme chcieť používať aj vy sami.

V prvom rade ide u webových projektov o rýchlosť. Na rýchlosť a optimalizáciu webov sa tlačí čím ďalej tým viac, takže potrebujete buď vlastnú napísanú šablónu, ktorá neobsahuje príliš balastu, alebo potrebujete ľahkú, ale výkonnú hotovú šablónu.

Napísať šablónu od piky je asi najlepšia varianta. Ale je to tiež tá najdrahšia možnosť, ktorú môžete pri štarte nového projektu zvoliť. Šablóna Astra vám teda ušetrí dosť peňazí, pretože je ľahká a profesionálne odladená. Vďaka tomu sa používateľom pri načítaní vašich webových stránok nesťahuje veľa zbytočného balastu.

V Pro verzii tejto šablóny potom nájdete množstvo užitočných funkcií, ktoré vám pomôžu s vytváraním a nastavovaním rýchlych, pekných a funkčných webov s minimálnou námahou. Ak nakoniec skombinujete túto šablónu s nejakým vyladeným page builderom pre WordPress, tak ste v podstate schopní vytvoriť akýkoľvek vzhľad webových stránok alebo e-shopu bez použitia kódovania v HTML alebo CSS. Takže zase ušetríte veľa práce a času.

Hlavné vlastnosti a funkcie šablóny

Astra je moderná šablóna pre WordPress, takže od nej môžete v prvom rade očakávať, že sa zameriava na výkon.

Výkon

V samotnom základe vyžaduje táto šablóna stiahnuť menej ako 50 KB zdrojov, ktoré sú dôležité pre funkciu a vykreslenie šablóny. Čím menej zdrojov šablóna používa, tým rýchlejšie sa môže načítať používateľom.

Táto šablóna tiež nepoužíva žiadne jQuery, ale používa moderný Vanilla JavaScript. To je čistý JavaScript bez ďalších knižníc, ktoré by mohli spomaľovať načítanie a vykresľovanie stránok. Astra je tak výrazne výkonnejšia a rýchlejšia ako zastarané šablóny.

A na výkone šablóny sa tiež podieľa dobre optimalizovaný kód. A ten táto šablóna má, pretože používa predvolené dáta CMS WordPress a dodržiava štandardy kódovania. Nie je to teda žiadna narýchlo spichnutá šablóna.

Na ďalších riadkoch si povieme niečo o ďalších funkciách, ktoré táto šablóna ponúka.

Vlastné rozloženia

Vlastné hlavičky, pätičky alebo vlastná stránka s kódom chyby 404. To nie je s Astrou Pro žiadny problém.

WordPress šablóna Astra recenzie custom layouts
Vlastné rozloženia (custom layouts) v šablóne.

V editore si môžete vytvoriť vlastné rozvrhnutie vyššie zmienených prvkov. Pomocou jednoduchých pravidiel im potom môžete nastaviť, či sa majú zobrazovať napríklad na konkrétnej stránke. Dobrou funkciou je tiež možnosť nastaviť vlastné rozvrhnutie podľa užívateľských rolí. Takže napríklad môžete prihláseným používateľom zobrazovať inú hlavičku ako tým neprihláseným.

Rozloženie blogu (výpisu príspevkov)

V bezplatnej verzii Astry nemáte absolútne žiadnu možnosť ovplyvniť výpisy príspevkov na blogu. Vlastne to môžete urobiť zložito cez nejaký plugin alebo si to natvrdo prekódovať v šablóne. S verziou Pro toto odpadá a môžete nastavovať rôzne verzie mriežok (grid layout) pre výpis príspevkov a tiež môžete napríklad nechať zvýrazniť prvý článok, aby bol neprehliadnuteľný.

WordPress šablóna Astra recenzia grid layout
Nastavenie grid layoutu pre blog.

Hlavička

U hlavičky máte ďaleko viac možností, ktoré určite oceníte. Znova vám totiž odpadne nutnosť niečo natvrdo kódovať v child šablóne, ale jednoducho cez customizer šablóny si môžete vytvoriť rôzne návrhy hlavičky.

Recenzie WordPress šablóny Astra hlavička
Návrhy hlavičky šablóny.

Nad klasický (primárny) pruh s logom a menu môžete pridať ďalšiu lištu, kde budú napríklad kontaktné údaje. A to isté môžete urobiť aj pod ním.

Flexibilné možnosti pätičky

Pri nastavovaní pätičky môžete nastaviť až 5 stĺpcov pre widgety. Na výber máte rôzne možnosti rozloženia podľa ich šírok. To je jedna z efektívnych funkcií customizeru, s ktorou môžete do pätičky stránky dostať takmer čokoľvek, na čo si spomeniete. Tým môžete vytvárať prepracované pätičky stránok, a nie iba mdlé nič nehovoriace bloky odkazov webu.

Recenzia WordPress šablóny Astra rozvrhnutie pätičky
Nastavovanie rozvrhnutia widgetov v pätičke stránok.

Integrácia WooCommerce

Radu vývojárov, a nielen ich, určite poteší, že v tejto šablóne nájdu integrované funkcie a rozšírenia, ktoré im pomôžu s nastavovaním vzhľadu WooCommerce e-shopov. Priamo z cutomizeru šablóny môžete jednoducho meniť štruktúru rozloženia stránky produktu a tiež vzhľad výpisu produktov v katalógu. V katalógu produktov potom môžete ľahko nastavovať počet stĺpcov výpisu alebo napríklad nastavovať zarovnávanie obrázkov a textu.

WordPress šablóna Astra - recenzie - integrácia WooCommerce
Úprava štruktúry stránky pre jednotlivé produkty.

Ďalšou zaujímavou funkciou pre e-shopy je napríklad rýchly náhľad produktov, kedy užívatelia na produkt nadídu kurzorom myši, tak sa im zobrazia podrobnejšie informácie, bez toho aby museli produkt rozkliknúť.

Farby a typografie

Nakoniec spomeniem túto zdanlivo nenápadnú funkciu, ktorú v customizeri môžete nájsť. Táto funkcia vám tiež ušetrí nutné zásahy do štýlov CSS. Cez možnosti prispôsobenia šablóny jednoducho nastavíte farby pre rôzne prvky stránok ako sú nadpisy, tlačidlá alebo odkazy, a tiež môžete jednoducho meniť písma (fonty) týchto prvkov a nastavovať im rôzne veľkosti pre zobrazovanie na rôznych zariadeniach.

Predpripravené šablóny vzhľadu (Starter templates)

Astra Starter Templates sú vlastne predpripravené šablóny vzhľadu pre webové stránky. Na čo sú dobré? Táto šablóna vyzerá v základe ako „nedorobok“. Jednoducho sa počíta s tým, že používateľ, ktorý si ju kúpi, tak ju bude chcieť ďalej upravovať pomocou vlastného kódovania alebo page builderov.

Recenzia WordPress šablóny Astra starter templates
Ukážka predpripravených vzhľadov stránok pre šablónu Astra.

My teda vieme, že Astra je lepšia a odladěnějšia než navrchu nablýskané šablóny z nejakého online marketu šablón. Astra vyzerá na prvý pohľad príliš obyčajne. Hlavne pre menej skúsených užívateľov. Vzhľad jednoducho predáva a nič na tom nezmení fakt, že pod povrchom tejto šablóny sa skrývajú veľké možnosti a užitočné funkcie.

Používatelia, ktorí nechcú robiť s grafikou a UX webu by si kvôli zdanlivej obyčajnosti Astru nevybrali. Akokoľvek je lepšia než pekné, ale neoptimalizované a hlúpe šablóny za pár dolárov.

Astra Starter Templates sú tu teda na to, aby vám pomohli s rýchlejšou tvorbou graficky pekných a pre konverzie optimalizovaných webových stránok.

Podľa page buildera alebo editora stránok si vyberiete niektorý z desiatok predpripravených vzhľadov pre web. Ten potom jednoducho importujete do svojho WordPressu. Cez page builder už len zmeníte texty, fotografie a ďalšie prvky a máte hotovú perfektnú webovú stránku, u ktorej ste nemuseli siahnuť do zdrojového kódu, a ktorej vzhľad navrhli profesionálni webdesignéri.

Ceny šablóny Astra

Astra je k dispozícií v niekoľkých cenových balíčkoch. Môžete používať jej dosť osekanú bezplatnú verziu alebo máte možnosť zaplatiť si jeden z troch platených balíčkov – Pro, Essential Bundle a Growth Bundle.

WordPress šablóna Astra PRO recenzia ceny premenovaných balíčkov
Cenové balíčky šablóny Astra.

Astra ako jedna z mála ponúka aj doživotné licencie týchto balíčkov. Tie sú síce o dosť drahšie, ale zase nemusíte platiť každý rok za obnovenie licencie. A to sa často oplatí.

Jednotlivé balíčky sa od seba líšia množstvom dostupných predpripravených vzhľadov Starter Templates a ďalšími prídavnými doplnkami a pluginmi.

V agentúrnych balíčkoch získate navyše oproti verzii Pro ešte WP Portfolio Plugin, ktorý stojí samostatne 39 dolárov. Pri balíčku Essential Bundle si potom môžete vybrať obľúbený page builder, pre ktorý má Astra pripravené prémiové addony.

V najvyššom balíku Growth Bundle získate všetky výhody a pluginy, ktoré táto šablóna ponúka. Za zmienku určite stojí plugin Schema Pro, s ktorým ľahko označíte dáta na webe ako štrukturované, alebo konverzný nástroj Convert Pro. Oba tieto nástroje stoja samostatne ďalšie desiatky dolárov. Bezchybné je, že Brainstorm Force sľubuje pri tomto balíčku, že budete mať automaticky dostupné aj ich budúce pluginy.

Kompatibilita s page buildermi stránok a pluginmi

WordPressová šablóna Astra bola navrhnutá pre page buildery stránok. To teda znamená, že je kompatibilná asi s každým moderným staviteľom stránok pre WordPress. Jedinou výnimkou je šablóna Divi so svojim vstavaným page builderom. Ten síce s Astrou spolupracovať vie, ale podľa mňa nie je šťastné riešenie ich spolu prepájať. Divi si totiž pridáva do kódu stránok dosť „nezmyslov“, ktoré potom brzdia Astru a tým ju pripravuje o jej výhody. Mimochodom, Divi sme na portáli WebhostingCentrum tiež dôkladne otestovali (recenzia Divi).

Šablóna Astra je plne kompatibilná s page buildermi Elementor, Beaver Builder, Brizy a tiež so vstavaným editorom stránok Gutenberg. Pre tieto page buildery má Astra aj predpripravené vzhľady Starter Templates.

Astra si však tiež rozumie aj s ďalšími page buildermi stránok, ktoré si užívatelia redakčného systému WordPress obľúbili. Napríklad Thrive Architect, WPBakery a Visual Composer.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Odladený zdrojový kód- Verzia zdarma je veľmi "osekaná"
+ Nepotrebuje načítať zbytočné súbory
+ Možnosť zaplatiť doživotnú licenciu
+ Kompatibilný s populárnymi page buildermi
+ Desiatky Starter Templates, vďaka ktorým je šablóna vhodná aj pre menej skúsených a graficky nenadaných užívateľov
+ Nastavovanie zložitých funkcií šablóny bez znalosti kódovania
+ Integrované funkcie pre WooCommerce

Hodnotenie a záver

Astra je v súčasnej dobe jednou z najobľúbenejších šablón pre WordPress. Snáď to nebude pôsobiť príliš zaujato, ale sám ju rád využívam.

Jedným z dôvodov je jej rýchlosť. Na rýchlosť načítania webových stránok sa dnes naozaj veľa tlačí. Komu sa nenačíta web rýchlo, tak ten môže v budúcnosti prísť o značnú časť návštevníkov, pretože sa Google môže rozhodnúť ponúkať používateľom vo výsledkoch vyhľadávania rýchlejšie konkurenčné weby.

S rýchlosťou je úzko spätý prehľadný a optimalizovaný zdrojový kód šablóny. Tá si nepotrebuje sťahovať veľa zdrojov pre vykresľovanie a tak ďalej. Údajne sa Astra dokáže načítať za pol sekundy. Ale to samozrejme hovoríme o jej základe. Ak začnete spoločne so šablónou Astra používať napríklad Elementor, tak už to tak slávne nebude. Ale bude to stále o mnoho lepšie, než keď budete používať Elementor s nejakou neodladenou šablónou.

Ja u tejto šablóny oceňujem tiež možnosť veľa vecí, ohľadom dizajnu webu, si nastaviť cez jej customizer. Bez zásahu do kódu alebo písania CSS môžem nastavovať rozloženia stránok, meniť písma a ich farby, ale tiež môžem nastavovať výpisy príspevkov alebo produktov v e-shope. Tam môžem napríklad zmeniť poradie náhľadov, nadpisov meta dát článku a tak ďalej, ale hlavne môžem vytvárať efektívnejšie výpisy. Napríklad do mriežkového layoutu, ktorý je pre používateľa prehľadnejší.

Podstata Astry tkvie v tom, že si ju môžete ďalej jednoducho upravovať a prispôsobovať podľa seba. A tu je dôležité, že je kompatibilná s rôznymi page buildermi stránok. Dnes sa už u väčšiny webových projektov do kódu príliš nezasahuje, pretože je to zdĺhavé a finančne náročnejšie. Takže Astra v Pro verzii, v spojení s nejakým page builderom, je jednoducho ideálna voľba pre tvorbu takmer akéhokoľvek webového projektu. A nezáleží na tom, či ide o blog, magazín alebo veľký e-shop.

5/5 - (3 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.