Recenzia Private Internet Access VPN

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: Private Internet Access je rýchla VPN s jednoduchým ovládaním

Bezpečný a súkromný prístup na internet, ale takisto možnosť sledovať streamovacie služby, znížiť latenciu alebo bezpečnejšie sťahovať z P2P sietí. To sú dôvody, prečo si ľudia zaobstarajú VPN. Chcete rýchlu a bezpečnú VNP? Prečítajte si recenziu Private Internet Access (PIA), čo je VPN, ktorú môžete používať na neobmedzenom počte zariadení súčasne. Čím ďalším zaujme?

Ak preferujete video, tak si môžete pozrieť aj video recenziu na našom YouTube kanále Webhostingcentrum.

Prednastavenie Private Internet Access VPN

Za Private Internet Access stojí spoločnosť Kape Technologies. Tá má pod svojimi krídlami ďalšie najlepšie VPN, ako je napríklad CyberGhost VPN, ExpressVPN, ZenMate VPN a ďalšie možno dokúpi.

Private Internet Access (PIA) je na trhu už od roku 2010. Založil ju kórejsko-americký podnikateľ Andrew Lee, ktorý chcel VPN službou podporiť anonymizáciu užívateľov systému IRC (Internet Relay Chat). Avšak, doba išla dopredu a ľudia našli vo VPN množstvo ďalšieho využitia. Za viac ako 10 rokov sa z prostého nástroja na skrytie IP adresy stala sofistikovaná VPN s mnohými vecami, ktoré u konkurencie nenájdete.

Private Internet Access Vpn recenzia predstavenie

V roku 2019 kúpila túto VPN práve spoločnosť Kape Technologies, čo u niektorých užívateľoch vyvolalo značné obavy o zachovanie ich súkromia. Kape Technologies preto vynaložila úsilie na to, aby užívateľov PIA presvedčila, že súkromie a bezpečnosť zostanú hlavnou prioritou.

Čo je hlavným lákadlom tejto VPN?

Za seba ako užívateľa by som na prvé miesto dal jednoduchosť aplikácie. Všetky VPN majú jednoduché appky, ako napríklad NordVPN, ale Private Internet Access je asi tá najjednoduchšia, akú som zatiaľ videl. Pritom má veľa nastavení a funkcií, ktoré pri VPN človek potrebuje.

Videoukážka aplikácie Private Internet Access VPN.

PIA nie je o jednoduchej aplikácii, ale hlavne o ochrane súkromia. Paranoidnejší užívatelia môžu využiť napríklad anonymné platby, kedy za VPN platia pomocou kryptomien alebo darčekových kariet tretích strán, čím de facto svoju identitu chránia aj pred touto VPN. To je vec, ktorá sa u konkurencie často nevidí.

Private Internet Access má prísne zásady udržovania súkromia užívateľov, takže dodržuje striktnú politiku bez protokolovania, ktoré by malo byť zárukou, že sa vaše dáta nikde nezhromažďujú a neukladajú. Nikde nie je uložená vaša IP adresa ani história prehliadania.

Bezpečnosť je to, čo od VPN očakávam, takže je dobre, že sa PIA takým veciam skutočne venuje. Ako je to s technickými záležitosťami?

Private Internet Access sľubuje najrýchlejšiu VPN. To nie je nič neobvyklé, pretože takmer každá VPN sľubuje najrýchlejšie servery na svete. Vo svojom osobnom teste som zistil, že PIA má stabilné pripojenie a nízku latenciu, ale pozor na aké servery sa pripájate. V exotických oblastiach, kde je menej serverov, môže byť latencia vyššia, čo nepoteší napríklad milovníkov hrania PC hier. Private Internet Access je rýchla VPN.

Private Internet Access rychla VPN
PIA využíva niektoré z najrýchlejších protokolov na svete.

Najlepšie funkcie Private Internet Access

Prečo som napísal najlepšie funkcie? Pretože Private Internet Access toho dokáže oveľa viac, takže tu popíšem len tie podstatné, ktoré pri VPN nesmú chýbať.

Ochrana pri hraní hier

Private Internet Access VPN pre hranie hier
Vysoká rýchlosť a nízka odozva pri hraní hier.

Pretože je PIA rýchla VPN s nízkou latenciou (ping), je vhodná ako VPN na hranie hier. Hráči určite ocenia vysokorýchlostné pripojenie bez zbytočného oneskorenia. Pri hraní niektorých hier sa často hodí zmeniť svoju polohu (geolokáciu), napríklad kvôli získaniu prístupu k hrám, ktoré majú geografickú blokáciu.

Blokovanie reklám, špiónov a škodlivých webov

Private Internet Access blokovanie reklam

Private Internet Access má unikátny MACE systém, ktorý vyvinula osobne táto spoločnosť, aby pomohla chrániť súkromie svojich užívateľov. Tento systém funguje lepšie ako AdBlock, Ghostery, uBlock a podobne. Funkciu je potrebné v nastavení aplikácie povoliť. Vyskúšal som to a funguje vážne dobre. Reklamy blokuje účinne a rýchlo, ale napríklad reklamu na YouTube mi MACE neblokuje. Spoľahnúť sa môžete na to, že bude blokovať tradičné otravné reklamné formáty, spyware a malware.

Ochrana súkromia a identity

Private Internet Access ochrana sukromia online

VPN dokáže skryť vašu IP adresu, takže v momente pripojenia k VPN sa stanete pre internetové služby anonymnými používateľmi. Musíte si teda dať pozor, aby ste sa do služby neprihlásili pod vlastnými užívateľskými údajmi, pretože v tom momente by vás daná služba spoznala. Ale to je snáď každému jasné. Keď budete používať Private Internet Access, vaša reálna poloha a IP adresa budú skryté a komunikácia medzi vami a internetom bude šifrovaná. Internet tak môžete prehliadať slobodnejšie ako kedykoľvek predtým.

Servery v 84 krajinách

Private Internet Access VPN servery

Private Internet Access má údajne cez 35 000 serverov v 84 krajinách sveta. Všade je zaručená prísna politika neprotokolovania (neukladania dát o vás). Vyšší počet serverov by mal zaručiť vyššiu rýchlosť pripojenia odkiaľkoľvek na svete. Jediné, čo sa mi na tejto VPN nepáči, je nemožnosť vybrať si server, ku ktorému sa pripojíte. Môžete si vybrať iba štát, kam sa chcete pripojiť, ale v ponuke chýba konkrétna lokácia v danom štáte. Private Internet Access tým asi riadi vyťaženosť v jednotlivých miestach, takže vás pripojí tam, kde je zrovna nižšia vyťaženosť, čím zaručí väčšiu rýchlosť pripojenia.

Open-source VPN

Private Internet Access open source VPN

Open-source je otvorený kód, do ktorého môže nahliadnuť úplne každý. Prečo by nás to malo ako užívateľov zaujímať? Pretože Private Internet Access je VPN s open-source aplikáciami. Spoločnosť tým chce poukázať na svoju 100 % transparentnosť, takže každému dáva možnosť nahliadnuť do zdrojových kódov svojich aplikácií. Vďaka tomu môže komunita okolo tejto služby analyzovať zdrojový kód a tým zistiť, či je služba schopná dodržať svoje sľuby o súkromí, bezpečnosti atď. A práve vďaka tomu zvyšuje svoju dôveryhodnosť.

Neobmedzený počet zariadení súčasne

Private Internet Access zariadenia

Private Internet Access je možné používať na neobmedzenom počte zariadení súčasne. Táto VPN má aplikácie asi pre všetky operačné systémy a pre radu zariadení, kde nechýba iOS, Android, Windows, Linux, MacOS. Všade tu sa môžete pripojiť. A keďže sa súčasne môže prihlásiť na neobmedzenom počte zariadení, za jednu platbu môže VPN používať doslova celá vaša rodina.

A čo ďalšie?

Private Internet Access disponuje všetkými ďalšími funkciami pre ochranu užívateľov, ako napríklad kill switch, ktorý vás v prípade výpadku VPN okamžite odpojí od internetu. Je tu takisto dedikovaná IP (za príplatok), pokročilé delené tunelovanie, ochrana pri pripojení na verejnú Wi-Fi, skrytie IP, protokol WireGuard® a podpora pre L2TP a PPTP, ktoré kvôli zastaralosti niektoré VPN nepodporujú.

Cena VPN Private Internet Access

PIA patrí k najlacnejším VPN na trhu, ale má to jeden menší háčik. Najlacnejšie vyjde len pri platbe na 3 roky dopredu. Ak si VPN objednáte na 3 roky, cena je skoro o 50 % nižšia, ako v prípade objednávky na jeden rok. Nie je to nič nové a väčšina konkurenčných VPN zvolila takisto tento model platieb.

Private Internet Access cena

Rozdiel v tarifách je teda len v dĺžke ich platnosti. Na výber sú v súčasnej dobe tri možnosti – platba na mesiac, platba na rok a platba na 3 roky. Čím je obdobie kratšie, tým je VPN drahšia.

Ešte raz musím zdôrazniť počet zariadení, ktoré môžete k VPN súčasne pripojiť. PIA vám dovolí pripojiť sa na neobmedzenom počte zariadení. Pri porovnaní s ostatnými patrí Private Internet Access iba k niekoľkým VPN, ktoré umožňujú pripojiť toľko zariadení. Tu musím dať jednoznačne palec hore.

Nakoniec nesmiem zabudnúť na 30 dennú garanciu vrátenia peňazí. Vďaka tomu si Private Internet Access VPN pohodlne a dlhodobo otestujete. Keď nebudete spokojní, svoje peniaze dostanete späť.

Private Internet Access aplikácia

O aplikácii som v tejto recenzii už písal, no venujem jej ešte túto sekciu, pretože je dôležitá. Windows, MacOS, Linux, Android, iOS predstavujú základ, kde sa dá očakávať, že VPN bude mať aplikáciu. Private Internet Access je však možné nainštalovať takisto ako plugin do prehliadačov Chrome, Firefox a Opera.

PIA môžete používať na routeroch, inteligentných televíziách ako sú Apple TV a Roku TV. Zabezpečiť môžete aj svoju hernú konzolu. Túto VPN je jednoducho možné používať takmer všade. Ako bežný užívateľ nenarazíte na žiadne limity.

Private Internet Access VPN – test rýchlosti pripojenia

LokalitaDownload [Mbps]Upload [Mbps]Ping [ms]
USA (New York)42,8223,1696
EU (Frankfurt)51,8149,3317
Austrália (Sydney, Melbourne)47,0543,63256
Nový Zéland (Auckland, Wellington)15,488,54279
Spojené Arabské Emiráty (Dubaj)39,5832,56138
celosvetovo (priemer)39,331,4157,2

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Možnosť pripojiť neobmedzený počet zariadení naraz
- Nemožnosť vybrať si server (len štát)
+ Skvelá bezpečnosť- Dedikovaná IP za extra poplatok
+ Rýchla VPN
+ Servery v 84 krajinách
+ Podpora WireGuard Protocol
+ Aplikácie jednoduché na ovládanie

Hodnotenie a záver

Private Internet Access je VPN, ktorá ničím neurazí. Na webe VPN je síce obrovský tlak na vyzdvihnutie bezpečnosti dát a ich neukladanie, ale o nejakom bezpečnostnom audite od tretej strany spoločnosť nehovorí. Na druhej strane, PIA je tzv. OpenVPN, takže jej zdrojový kód môže kontrolovať a auditovať každý. Spoločnosť sa pýši 100 % transparentnosťou a ak by nebola nedokázala dodržať svoje sľuby, svoje kódy by asi neuverejňovala.

PIA disponuje vysokým počtom serverov, čo znamená, že ide o VPN s dobrou infraštruktúrou. Mrzí ma, že si nemôžem vybrať konkrétne pripojenie v danej krajine (mesto). Napríklad, CyberGhost VPN toto dokáže a dá vám na výber z viacerých miest v danej lokalite. Toto je vec, ktorú asi bežný užívateľ nevyužije, takže ak to nepotrebujete, v Private Internet Access VPN nenájdete žiadne obmedzenia.

Možnosť pripojiť neobmedzený počet zariadení naraz je skvelá ponuka, ktorú využijete buď v rodine, alebo s kolegami v práci. Keď si cenu VPN rozdelíte medzi jednotlivé zariadenia, dostanete smiešnu čiastku. Vďaka tomu patrí PIA k najlacnejším VPN na trhu.

Prečo túto službu použiť? Určite kvôli pokročilému šifrovaniu dát, jednoduchej aplikácii, veľkému počtu serverov a rýchlemu pripojeniu. Aby som povedal pravdu, ja si VPN vyberám hlavne podľa aplikácie. Chcem, aby mala pokročilé možnosti nastavenia a aby bola jednoduchá na používanie. Toto Private Internet Access spĺňa, a preto sa mi páči.

Poďte si prečítať naše pravidelne aktualizované porovnanie rýchlych VPN.

5/5 - (3 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.