Webový editor Webnode.sk recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: S Webnode vytvorí profesionálne vyzerajúce stránky aj úplný začiatočník

Webnode je spôsob, ako si rýchlo vytvoriť profesionálne vyzerajúci web. Jeho tvorbu zvládnu naozaj všetci. Výhoda služby spočíva najmä v jej jednoduchosti a intuitívnom prostredí. Určite vás prekvapí možnosť tvoriť a spravovať si webové stránky z mobilného telefónu. A to je vážne niečo!

Ešte než sa do toho pustíme, len malá poznámka. Ak vás zaujíma hlavne návod a preferujete učiť sa z videa, tak zhliadnite nasledujúci Webnode tutoriál z našej dielne:

Čo je Webnode

Webnode je online nástroj pre tvorbu a správu webových stránok. Patrí do skupiny WYSIWYG editorov (What You See Is What You Get), ktoré uľahčujú tvorbu webových stránok. Hlavnou výhodou tohto editora je, že všetky úpravy, čo na stránkach urobíte, okamžite vidíte.

Predstavte si, že navštívite svoju webovú stránku, a tak ako je, tak na nej môžete okamžite meniť nadpisy, texty, obrázky, formuláre alebo ďalšie prvky, a to bez nutnosti zložitého nastavovania administrácie alebo zásahu do kódu webových stránok.

Vizuálny editor tvorby stránok Webnode umožňuje nielen rýchle vytvorenie firemných a osobných stránok, ale aj e-shopov. Jeho prednosťou je jednoduché ovládanie, ktoré zvládne aj úplný začiatočník. K vytváraniu stránok na Webnode totiž nepotrebujete vedieť programovať a ani mať znalosť jazyka HTML.

Pre koho je služba určená

Na prvý pohľad je jasné, že sa Webnode snaží zacieliť na skupinu užívateľov, ktorí potrebujú rýchlo a jednoducho vytvoriť pekné webové stránky. Pre týchto používateľov sa podarilo vyvinúť skutočne jednoduchý a výkonný editor stránok.

Práve vďaka jednoduchému spôsobu, ako tvoriť stránky, je užívateľská základňa Webnode naozaj pestrá. Medzi spokojných užívateľov patria živnostníci, remeselníci, krajčírky, freelanceri, advokáti, doktori alebo napríklad e-shopy s dizajnovým nábytkom.

Vymenovať všetky skupiny zákazníkov nie je možné, pretože Webnode verí vyše 45 miliónov užívateľov po celom svete. A to je referencia, ktorá už má nejakú váhu.

Z referencií možno vydedukovať, že si užívatelia Webnode pochvaľujú pre veľký výber moderných šablón, jednoduché ovládanie a pekné fonty, ktoré môžu ľubovoľne meniť. Nakoniec skoro všetci oceňujú možnosť vytvoriť si a spustiť webové stránky okamžite, od nápadu na ich realizovanie, bez nutnosti kontaktovať nejakého programátora.

Kto stojí za Webnode

Webnode je český online nástroj. Vznikol v roku 2008, ale stála za ním spoločnosť s českým pôvodom, firma Westcom, ktorá vznikla už v roku 1998. V tejto dobe sa spoločnosť venovala informačným technológiám, vývoji softvéru alebo napríklad poskytovaniu web a serverhostingu, takže sa nebolo čomu diviť, že svoje skúsenosti a zručnosti vložili do veľkého projektu.

Hlavnou víziou tohto projektu bolo, aby si funkčné webové stránky dokázal vytvoriť aj používateľ bez potrebných technických znalostí. A tak vznikol online nástroj Webnode.

Jeho nevzhľadné šablóny bolo možné vidieť na každom internetovom rohu. A to bolo to pravé znamenie, že sa Webnode trafil do diery na trhu. Aj preto dávalo zmysel na nástroji ďalej pracovať a zdokonaľovať ho. Áno, pre webových vývojárov a programátorov to bola nepotrebná služba, ale pre netechnicky založených užívateľov to bol a je užitočný nástroj.

Webnode odvtedy výrazne zapracoval na modernom vzhľade svojich šablón a ich mobilnom zobrazení. Vďaka tomu si s ním môže profesionálne vyzerajúci web vytvoriť skutočne každý. A dokladajú to aj čísla, ktorými sa môže spoločnosť pochváliť. V dnešných dňoch je na svete vyše 45 000 000 webov, ktoré sú vytvorené práve nástrojom Webnode.

Hlavné vlastnosti služby

S Webnode môžete tvoriť webové stránky princípom drag&drop (chyť a pusť). To znamená, že do predpripravenej šablóny vkladáte ďalšie prvky ako sú textové bloky, nadpisy, fotografie, formuláre atď. Jednoducho potom môžete vytvárať ďalšie podstránky webu a do nich vkladať prvky podľa svojich potrieb a predstáv.

Webnode recenzia drag & drop tvorba webu
Drag&drop metóda tvorby webových stránok.

Hoci sa Webnode prezentuje ako drag&drop editor, tak z veľkej časti funguje skôr ako click&add (klikni a pridaj). Vlastne kliknete do miesta na stránke, kde chcete vložiť nejaký prvok, a ten tam ďalším kliknutím pridáte. Potom už len upravíte jeho texty podľa seba. Mne osobne príde táto metóda veľmi efektívna a rýchlejšia, než klasické drag & drop buildre, ale nemusíte sa obávať, drag&drop u Webnode funguje tiež veľmi dobre.

Medzi hlavné vlastnosti služby patrí:

 • Schopnosť spustiť nový web do niekoľkých minút
 • Intuitívny a jednoduchý editor stránok
 • Veľký výber moderných šablón vzhľadu
 • Predpripravené sekcie webu, ktoré výrazne urýchľujú tvorbu stránok
 • Pripravený rezervačný a objednávkový formulár

Vyzdvihol by som najmä intuitívnosť celého editora. Tu totiž neprekážajú žiadne položky, ktoré by miatli používateľov a tvorcov nového webu. A myslím, že aj používateľ, ktorý doteraz nemal so žiadnou podobnou službou skúsenosti, rýchlo pochopí, čo a ako použiť.

Cenové balíčky

Webnode ponúka celkom 4 cenové varianty alebo možnosť používať stránky zadarmo na subdoméne s obmedzenými funkciami editora. Platené balíčky sa delia podľa množstva funkcií a zahrnutých služieb. Pokiaľ chcete na Webnode používať vlastnú doménu, tak musíte používať aspoň najlacnejší platený balíček.

Cennik 2023
Webnode ponúka 4 cenové balíky a možnosť používať nástroj zdarma.

Jednotlivé cenové balíčky sú rozumne nastavené, aby užívatelia neplatili za služby, ktoré nevyužijú. Prečo platiť 100 emailových schránok, keď vám stačí iba jediná, alebo za vyšší prenos dát, keď vaše stránky nebudú mať veľkú návštevnosť.

Všetky balíčky umožňujú vytvárať pokročilé formuláre (ako rezervačné, tak aj objednávkové), nastavovať SEO, vkladať HTML kódy do hlavičiek aj pätičiek alebo sledovať štatistiky návštevnosti.

Balíčky s vyššou cenou ponúkajú svojim užívateľom pokročilejšie funkcie a nástroje. Napríklad môžete do webu na pozadie stránok vkladať video.

Balíčky Standard a Profi obsahujú všetko, čo môžete pre internetový biznis potrebovať. Nielenže umožňujú vytvárať sekcie webu, na ktoré majú prístup len registrovaní užívatelia, ale môžete tvoriť jazykovej mutácie stránok alebo ľahko pripojiť Google Analytics. Samozrejmosťou sú tiež zálohy webových stránok, aby nebola ohrozená ich prevádzka.

S balíčkami Standard a Profi môžete rýchlo vytvoriť internetový obchod a začať predávať na internete svoje produkty. Eshop potom môžete jednoducho prepojiť s platobnou bránou GP WebPay, s dopravcami, s Google Analytics alebo môžete exportovať produkty do porovnávačov tovaru. Samozrejme tu nechýba možnosť exportovania objednávok do systému Pohoda.

Platené balíčky je možné zaobstarať na dobu jedného roka a viac. Webnode ponúka možnosť všetko si počas 15 dní vyskúšať, a ak nebudete so službou spokojní, tak vám vráti plnú sumu späť.

Cennik Eshopy 2023
Webnode ponúka 3 cenové balíky pre internetové obchody.

Šablóny pre všetky odbory

Webnode chce proces tvorby internetových stránok, čo najviac zrýchliť a zjednodušiť. Preto v jeho systéme nájdete takmer stovku predpripravených webových šablón, ktoré sú tematicky roztriedené podľa využitia a sú teda okamžite použiteľné pre vaše stránky. Nájdete tu šablóny pre osobné alebo firemné stránky, ale aj šablóny pre blogy, reštaurácie alebo hudobných nadšencov a samozrejme pre internetové obchody.

Webnode recenzie výber šablón
Vzorka výberu z mnohých dostupných šablón.

Výhodou jednoduchého editovania stránok je, že si môžete vybrať akúkoľvek šablónu a tú prerobiť k obrazu svojmu. Napríklad stránku reštaurácie môžete ľahko pretvoriť na web bytového dizajnéra alebo kadernícky salón.

Pretože je Webnode svetovou službou, tak musí udržiavať kvalitatívne štandardy. Šablóny preto spĺňajú všetky moderné a technologické požiadavky. Ich prevedenie je plne responzívne, takže sa zobrazujú správne na všetkých zariadeniach od počítača po mobilný telefón.

Webové stránky musia byť ľahko pochopiteľné a ovládateľné, aby používatelia vedeli, ako ich používať. Na používateľskú prívetivosť (UX) Webnode tiež myslel, takže sa jeho šablóny budú dobre používať aj vašim používateľom.

Vlastné šablóny na Webnode

Súčasný systém Webnode 2.0 neumožňuje vytvárať a nahrávať do systému vlastné šablóny vzhľadu alebo upravovať CSS tých existujúcich. Niekomu sa to nemusí páčiť, ale ja v tom vidím výhodu a chápem tento krok spoločnosti, ktorá chce systém zjednodušovať čo najviac, aby ho pochopil skutočne každý. A aby tu neprekážala jediná položka v menu navyše, ktorá by mohla miasť užívateľov.

Hlavné vlastnosti editora

Hlavnou vlastnosťou editora Webnode je jednoduchosť. Všetko je na svojom mieste. Nikde neprekáža žiadna funkcia, tlačidlo alebo odkaz, ktorý by vám sťažoval prácu s editorom. Práca v editore je preto veľmi jednoduchá a intuitívna.

Webnode recenzia práca s editorom
WYSIWYG editor webových stránok Webnode.sk.

Pri úprave webovej stránky v editore Webnode pred sebou vidíte svoju webovú stránku, rovnako, ako ju vidí užívateľ v reálnej prevádzke. V tejto stránke môžete upravovať akýkoľvek prvok. Jednoduchým kliknutím napríklad na nadpis môžete meniť jeho veľkosť, farbu, odsadenie a tak ďalej. Rovnakým spôsobom môžete pridávať ďalšie prvky a bloky do stránky. Jednoducho kliknete na tlačidlo plus, ktoré sa objaví v nejakom mieste na stránke, kam nabehnete myšou, a pridáte ďalší prvok webu ako nadpis, formulár, textový blok alebo obrázok atď.

V hornej časti editora sa nachádzajú dve nenápadné šípky. Jednou z nich môžete zrušiť poslednú vykonanú úpravu na stránke a druhú šípkou môžete túto úpravu zase vrátiť späť. Rýchlo tak môžete testovať, ako bude stránka vyzerať s nejakou novou úpravou.

V hornej lište editora sa potom nachádzajú ešte položky:

Stránky – tu sa pridávajú ďalšie podstránky webu, nastavuje sa SEO a môžete tu nastaviť, či sa stránka má alebo nemá zobraziť v menu. Ďalšou funkciou je možnosť stránku uzamknúť iba pre registrovaných užívateľov.

V SEO nastaveniach je možné meniť titulok stránky, jej URL, meta popisok alebo kľúčové slová (meta keywords). Dobrou funkciou je možnosť vkladať do hlavičky alebo pätičky stránky vlastné HTML kódy. Táto funkcia je dôležitá napríklad pre meranie konverzií rôznymi analytickými nástrojmi.

Nastavenie – pod kanálmi si môžete jednoducho upgradovať svoj balíček na jeho vyšší variant, registrovať doménu pre svoj web alebo nastaviť vlastnú emailovú adresu.

Medzi ďalšie položky menu nastavenia patrí:

 • Editori webu – tu môžete prideľovať oprávnenia ďalším spolupracovníkom, čo sa budú podieľať na rozvoji webových stránok.
 • Nastavenie webu – ponúka možnosť premenovať názov webu, zakázať robotom stránku indexovať do vyhľadávania, ale tiež si tu môžete nastaviť favicon (ikonku) stránok a je tu možnosť zapnúť upozornenie na využitie cookies kvôli GDPR. Môžete tiež rýchlo vkladať vlastné HTML kódy do hlavičky alebo pätičky celého webu. U vyšších balíčkov je tu možnosť rýchleho prepojenia stránok s účtom Google Analytics alebo sprístupniť stránky iba registrovaným užívateľom.
 • E-shop – v tejto ponuke môžete aktivovať vlastný internetový obchod.
 • Zálohovanie a obnova dát – u vyšších balíčkov môžete spravovať svoje zálohy.
 • Jazyk – možnosť nastaviť pre svoj web ďalšiu jazykovú verziu.

Prepojenie Webnode s ďalšími aplikáciami a službami tretích strán

Ak plánujete rozbehnúť na Webnode fungujúci internetový biznis, tak vás bude určite zaujímať, či je tento online nástroj možné prepojiť so službami tretích strán, ktoré vám pomôžu efektívne pracovať alebo poskytovať zákazníkom nadštandardné služby.

Vďaka tomu, že je vo Webnode možné vkladať, do hlavičiek aj pätičiek webu, jednotlivých stránok alebo dokonca do jednotlivých častí stránky, vlastné HTML kódy, nenarazíte pravdepodobne na službu, s ktorou by nešiel Webnode prepojiť.

Používať teda môžete napríklad služby:

[VIDEO] Zoznámenie s editorom Webnode.

Návod, ako vytvoriť webovú stránku s Webnode

Webnode ponúka naozaj bleskový spôsob, ako si vytvoriť a spustiť web. Ak sa do nástroja zaregistrujete napríklad cez Facebook alebo účtom Google, tak nemusíte čakať na potvrdzovací email, ale môžete sa okamžite pustiť do tvorby webovej stránky.

 • Registrácia a zvolenie názvu webu: Ak budete používať stránky na subdoméne, potom slúži názov webu aj ako jeho URL. Adresa na subdoméne potom bude napríklad mojenovestranky.webnode.sk. Ak si zakúpite vlastnú doménu, potom nemá názov webu na URL vplyv. Názov webu možno kedykoľvek zmeniť.
Webnode recenzia registrácia do Webnode.sk
Registrácia do Webnode.sk.
 • Výber typu stránok: Jednoducho vyberiete, čo chcete tvoriť. Ak teraz kliknete napríklad na webové stránky, nie je neskôr žiadny problém pridať do nich cez jednoduchú administráciu internetový obchod. Týmto výberom sa teda nepripravujete o ďalšie rozširujúce služby, ktoré Webnode ponúka.
Webnode.sk návod - výber typu stránok
Výber typu stránok na Webnode.
 • Výber šablóny: Pre rýchle vytvorenie webu sú tu tematické šablóny, ale ako som písal vyššie, tak akúkoľvek šablónu môžete prispôsobiť svojim potrebám a fantázií.
Webnode.sk recenzie a návody - výber šablóny
Niektoré z mnohých šablón, ktoré si môžete vybrať pre svoj web.
 • Úprava alebo návod: V prípade, že si nie ste istí, či sa zvládnete v úprave webu zorientovať, máte možnosť pozrieť si minútový návod, ako na to.
Webnode recenzia úprava stránok návod
Môžete hneď upravovať stránky alebo spustiť krátky video návod.
 • Úprava stránok: Takto vyzerá editor stránok. Schválne som klikol na nadpis stránky, aby bolo vidieť, ako jednoducho nástroj Webnode funguje, a ako jednoducho sa dá upraviť napríklad nadpis.
Webnode recenzia a návod - editor stránky
Úprava stránok v editore Webnode.
 • Kliknutím na akýkoľvek prvok sa otvoria možnosť jeho ďalšieho nastavenia. Toto nastavenie je podobné napríklad formátovanie textu v MS Word alebo inom textovom editore.
Webnode.sk návod - úprava prvku
Úprava textového bloku.

Praktická tvorba stránok s nástrojom Webnode

Pretože som niekoľkokrát spomenul, že akúkoľvek šablónu možno pretvoriť na inú tému a odbor, tak si to predvedieme v praxi.

 • Zmena loga. Môžete zvoliť obrázkové logo, obrázok s textom alebo len textové logo. Webnode ponúka niekoľko ikon, ktorými môžete vylepšiť textové logo (názov webu).
Webnode návod - zmena loga
Úprava loga webových stránok.
 • Pre zmenu hlavného obrázka použite ozubené koliesko na pravej strane monitora pri hlavnom menu webovej stránky. V ponuke je veľa základných obrázkov a nahrať môžete tiež svoje vlastné obrázky.
Webnode recenzia a návod - zmena hlavného obrázku
Zmena hlavného obrázku webu.
 • Po kliknutí na položku s názvom Stránka v hornom menu sa dostanete do nastavenia a vytvárania nových podstránok webu. Tu môžete zmeniť názov stránok, ale aj ich URL a SEO nastavenia.
Webnode.sk recenzia a návod - nastavenie stránok
Pridanie a nastavenie jednotlivých podstránok.
 • Pri vytváraní novej stránky vám Webnode ponúkne predpripravenú šablónu stránky. Ak chcete napríklad vytvoriť cenník, tak len kliknete na šablónu cenníka a automaticky sa vytvorí nová stránka s rozvrhnutým cenníkom. Na vás už je len, upraviť informácie v cenníku podľa seba.
Webnode recenzia a návod - výber šablóny podstránky
Jednoduchý výber šablóny pre podstránku.
 • Ak potrebujete pridať na stránku ďalší prvok (formulár, nadpis, referencie, obrázok, fotogalériu atď.), tak prejdite myšou na požadované miesto a objaví sa vám pod kurzorom tlačidlo +. Po kliknutí naň sa objaví ďalšia ponuka.
Webnode návod - vloženie sekcie do stránok
Pridanie ďalšej sekcie na stránku.
 • Keď stránku upravíte podľa svojich predstáv, tak nezabudnite kliknúť na tlačidlo Publikovať v hornej lište editora.

Zo stránok pre horský hotel som dokázal behom pár minút vytvoriť web pre dentálnu hygienu. Väčší kontrast už som nedokázal vymyslieť.

Webnode návod - výsledné stránky
Výsledná stránka vytvorená v editore Webnode.

Tvorte a editujte webové stránky na mobilnom telefóne

Webnode sa v nedávnej dobe pochválil, že je možné tvoriť a upravovať webové stránky priamo z mobilu. Cez mobilný telefón teda môžete pridávať ďalšie stránky a upravovať ich obsah. Samozrejme je možné pridávať blogové príspevky a meniť nastavenie webu.

Webnode.sk recenzia editovanie stránok z mobilu
Výber a následná úprava nadpisu stránky na mobilnom telefóne.

Z mobilného telefónu vlastne zvládnete vytvoriť úplne nové webové stránky. Na mobile prejdete všetkými predchádzajúcimi bodmi ako je registrácia a výber šablóny. A potom už sa môžete vrhnúť na samotnú úpravu webu.

A ako dôkaz pridávam svoj výtvor, ktorý som zvládol urobiť počas 3 minút. Od registrácie až po samotné spustenie.

Webnode.sk recenzie a návody - stránky vytvorené mobilným telefónom (cez mobilný editor)
Responzívne webové stránky vytvorené s pomocou Webnode za pár minút.

Webnode je sám o sebe intuitívny nástroj, ktorý ponúka v jednoduchom podaní všetko, čo pre vytvorenie webu môžete potrebovať. Hoci je editor prehľadný a ľahko ovládateľný, aj tak sa môžu nájsť užívatelia, ktorí si s ním nebudú vedieť rady. Pre nich je prichystaná prehľadná nápoveda, ktorá ich prevedie všetkými časťami tvorby webových stránok.

Webnode Napoveda Sk
Obsiahla nápoveda Webnode.

Na svojom blogu potom Webnode radí, ako vytvorené stránky prevádzkovať alebo propagovať. Za zmienku určite stoja návody zamerané na SEO, návod, ako vybrať novú doménu alebo ako vytvoriť úspešný internetový obchod.

Klady a zápory Webnode

Klady (+)Zápory (-)
+ Rýchlosť vytvorenia a spustenia webových stránok- Pokročilé funkcie ako e-shop a registrácia užívateľov sú dostupné v drahších balíčkoch
+ Jednoduchý a intuitívny editor- Reklama v pätičke stránok pri používaní Webnode zdarma
+ Možnosť používať Wednode na subdoméne zadarmo- Vytvorené stránky nemožno jednoducho preniesť inam
+ Veľký počet predpripravených šablón (100+ šablón)
+ Jednoduché spustenie vlastného e-shopu
+ Viacero cenových variant

Hodnotenie a záver

Webnode som vždy vnímal ako nástroj pre začiatočníkov, na ktorom nemožno vytvoriť zmysluplné fungujúce webové stránky. S testovaním som získal úplne iný názor. Nepoužiteľné weby robia z webov na Webnode hlavne sami užívatelia. Ak budete dodržiavať pravidlá UX vytvorených šablón, ktorých ponúka Webnode vážne veľa, tak si zvládnete sami vytvoriť perfektné firemné webové stránky, landing page, produktový web, osobný blog alebo e-shop.

Službu používa vyše 45 miliónov užívateľov po celom svete, takže je jasné, že ide o dokonale odladený editor, ktorý dokáže okamžite reagovať na každé kliknutie a vykonanú zmenu. Tvorbu stránok vám nebude brzdiť.

Bol som prekvapený jednoduchosťou celého nástroja. Tú som v článku tiež niekoľkokrát zmienil. Pre vytvorenie webu v nástroji nič nechýba. Obsahuje mnoho funkcií, prvkov a nastavenie, ale napriek tomu dokáže pôsobiť jednoducho a prehľadne.

Nesledoval som spotrebu mobilných dát, pri vytváraní webu z mobilného telefónu, takže neviem aká je ich spotreba. Túto vychytávku som bral najprv ako funkciu pre zábavu, ktorú nemožno brať vážne. Potom som si ju vyskúšal a nestačil sa diviť, ako jednoduché môže byť vytvoriť nové webové stránky bez použitia počítača.

Šablóny sú odladené pre rýchle mobilné načítanie, bez ktorého sa moderný web nezaobíde. Vôbec som sa nesnažil pôvodnú šablónu nejako ladiť. Naopak, používal som iba prvky a obrázky, ktoré Webnode ponúka. Výsledný test merania rýchlosti stránok ma milo prekvapil.

Webnode recenzia test rýchlosti stránok pomocou Google PageSpeed Insights
Test rýchlosti v Google Page Insights.

Webnode je kvalitný online nástroj pre tvorbu webových stránok, ktorý svojim užívateľom ušetrí veľa starostí s prevádzkovaním webu alebo e-shopu. Odpadá vám tu nutnosť kontaktovať webového vývojára alebo snáď si dokonca ladiť svoj vlastný CMS (redakčný systém), pre ktorý potom musíte dlho hľadať odladenú šablónu a dobrý webhosting.

Naopak, Webnode ušetrí veľa starostí a umožní vám vytvoriť si rýchlo webové stránky bez cudzej pomoci. Určite to zvládnete aj vy.

4.4/5 - (5 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.