Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.
Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.
Recenzia: eSIM služba SAILY – pripojte sa na internet v 150 krajinách za ceny výhodnejšie ako má roaming
Obsah
Na rozdiel od klasických plastových SIM kariet, eSIM technológia používa čip priamo zabudovaný do vášho zariadenia (telefón, ale aj tablet alebo inteligentné hodinky, niektoré modely áut). Je možné vytvoriť viacero SIM profilov v jednom zariadení a tým si sprístupniť mobilné služby a dáta od rôznych operátorov.
Najskôr si podrobne vysvetlíme ako funguje eSIM a potom sa zameriame na službu Saily, ktorá je od rovnakých tvorcov ako VPN služba NordVPN. eSIM služba Saily poskytuje prístup k internetu bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate, s ponukou dátových balíkov vo viac ako 150 krajinách sveta.
Ukážeme ako si službu Saily aktivovať a zameriame sa na jej výhody. Službu Saily sme otestovali v mobile Google Pixel 6a s operačným systémom Android.
Čo je to eSIM?
Technológia eSIM nahrádza tradičné plastové SIM karty.
- V zariadení podporujúcom eSIM technológiu je zabudovaný čip.
- V novom telefóne je nastavený predvolený SIM profil od výrobcu telefónu alebo od operátora.
- Na eSIM je možné uložiť viacero SIM profilov a podľa potreby sa medzi nimi prepínať.
- Profil môže byť spojený s rôznymi mobilnými operátormi. Niektoré profily tak môžete mať ako pracovné, niektoré si môžete nastaviť pre volania a dátové služby z rôznych krajín počas vycestovania do zahraničia.
- Technológia eSIM je podporovaná na novších smartfónoch: iPhone (od modelu XS), Google Pixel (od modelu 2), Samsung Galaxy (od S20) a ďalších. Tiež je dostupná na niektorých modeloch inteligentných hodiniek (iba niektoré modely, nie vo všetkých krajinách), pre notebooky a tablety.
- Novšie zariadenia s eSIM technológiou väčšinou umožňujú mať aktívne dva SIM profily naraz. Napríklad jeden eSIM profil a jeden klasický SIM profil súčasne alebo dva eSIM profily súčasne. Potom viete prijímať hovory, SMS a podobne naraz na obe čísla, pri telefonovaní si v jednoduchom dialógovom okne vyberáte, ktorá SIM má byť práve použitá.
- Presný postup aktivácie eSIM závisí od modelu vášho telefónu (zariadenia). Je potrebné nainštalovanie profilu a jeho aktivácia. Menu v nastaveniach telefónu potom umožňuje správu všetkých SIM, priradenie, či SIM má byť použitá na volanie, SMS či dáta.
- Použitie eSIM namiesto klasickej SIM karty umožňujúce väčšina mobilných operátorov. Postačuje, ak máte eSIM kompatibilné zariadenie a namiesto klasickej SIM karty si u operátora zakúpite eSIM.
- Na telekomunikačnom trhu však okrem mobilných operátorov pribúda nový segment – poskytovatelia eSIM služieb. Stávajú sa dôležitými hráčmi, pretože spotrebiteľom aj firmám prinášajú flexibilnejšie a cenovo výhodnejšie riešenia pre využívanie dátových balíkov pri pobytoch v zahraničí.
- Cez eSIM sa dá telefonovať, posielať SMS správy aj využívať internetové dáta, rovnako ako cez klasickú plastovú SIM kartu. Ponuka záleží od konkrétneho poskytovateľa eSIM služieb.
- Pokrytie krajiny signálom a ceny za služby tiež určujú konkrétni poskytovatelia eSIM služieb.
Výhody a nevýhody eSIM voči klasickej SIM karte:
- Veľkou výhodou je možnosť vytvoriť viac SIM profilov a jednoduché prepínanie medzi nimi. Počet profilov závisí od modelu telefónu, napríklad iPhone 14 umožňuje mať nainštalovaných až 8 eSIM profilov, pričom môžu byť naraz aktívne 2 eSIM profily.
- eSIM zaberá menej fyzického priestoru v zariadení, nie je potrebný slot na zasunutie fyzickej karty. Naviac je to ekologické – nespotrebujú sa plasty na výrobu klasickej karty.
- Nevýhodou je, že je potrebné eSIM kompatibilné zariadenie – teda novšie modely telefónov.
- SIM profil môže byť nainštalovaný na viacerých typoch zariadení, aj na zariadeniach, do ktorých by sa inak bežná SIM karta nevošla (inteligentné hodinky).
- Niektorí operátori nemusia umožniť používanie eSIM vo všetkých zariadeniach. Dostupnosť pre rovnaké zariadenie v rôznych krajinách sa môže líšiť. (Napríklad na Slovensku nie je možné použiť eSIM v Apple Watch, iba v inteligentných hodinkách Samsung alebo Huawei: pozri Najčastejšie kladené otázky k eSIM, Telekom.)
Cestujete? Ako efektívne využívať dátové služby v zahraničí?
Pri cestovaní do zahraničia máme okrem pripojenia k lokálnej wi-fi niekoľko ďalších možností, ako si sprístupniť mobilné služby vo svojom telefóne alebo inom zariadení. Každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody.
- Roaming umožňuje používať mobilný telefón na telefonovanie, posielanie SMS a prístup k internetu aj mimo vašej domovskej krajiny s využitím siete zahraničného operátora.
- Zakúpenie zahraničnej SIM karty v mieste pobytu.
- Využitie eSIM služieb.
Roaming
Hlavnou výhodou roamingu je, že zákazníci môžu pokračovať v používaní svojho existujúceho telefónneho čísla, nemusia si kupovať novú SIM kartu alebo nastavovať nové služby.
- Rôzni operátori môžu ponúkať rozdielne roamingové balíky, vybrať optimálnu možnosť ich porovnávaním je niekedy zdĺhavé.
- Balíky môžu zahŕňať len určité množstvo dát, minút na telefonovanie a SMS za pevnú cenu. Pri prekročení limitov sadzby môžu veľmi rýchlo narastať.
- Spoplatnené bývajú nielen odchádzajúce hovory a SMS, ale aj prichádzajúce hovory a SMS. (Zavolá vám niekto príbuzný a rozdiel v cene prichádzajúceho hovoru doplácate vy, nie volajúci.)
- V niektorých oblastiach môže byť obmedzené sieťové pokrytie a preto môžu byť niektoré služby vybraného operátora nedostupné.
Telekomunikačné služby v USA zvyčajne pokrývajú celú krajinu bez dodatočných poplatkov za roaming vnútri krajiny, takže používatelia môžu telefonovať, posielať SMS a využívať dátové služby bez ohľadu na to, v ktorom štáte USA sa nachádzajú. Pre občanov USA, ktorí cestujú mimo územia USA, podmienky a ceny roamingu závisia od konkrétneho operátora a krajiny, do ktorej cestujú.
Od júna 2017 vstúpilo do platnosti EU nariadenie o regulácii cien roamingu v rámci Európskej únie. Nariadenie „Roam like at home“ (RLAH) určuje, že občan ľubovoľnej krajiny EÚ môže v rámci celej EÚ telefonovať, posielať SMS a používať dátové služby za rovnaké ceny, ako u svojho domovského operátora, bez platenia dodatočných poplatkov za roaming, pokiaľ neprekročí stanovený limit dát, minút alebo SMS, ktoré sú zahrnuté v jeho paušále alebo predplatenom kredite. Po prekročení limitu sú prevolané minúty, SMSky aj dáta spoplatňované. Mimo EÚ sa podmienky a ceny roamingu líšia a závisia od konkrétneho operátora a krajiny, do ktorej občan cestuje.
Zakúpenie zahraničnej SIM karty v mieste pobytu.
Cestovatelia si často kúpia miestnu SIM kartu. Hlavne ak plánujú stráviť v danej krajine dlhšie obdobie a chcú minimalizovať poplatky za používanie mobilných dát, hovorov a SMS.
- Roaming zvykne mať limity na dáta, prevolané minúty či počet SMS. Miestna SIM karta vám môže poskytnúť neobmedzené dátové limity za cenu oveľa výhodnejšiu ako roaming.
- Miestna SIM zjednodušuje prístup k lokálnym službám, ako sú núdzové volania, miestne aplikácie pre dopravu a podobne, ktoré pre zahraničné SIM môžu byť blokované.
- Predpoklad pre použitie lokálnej SIM je odblokovaný telefón + vhodný formát SIM karty (nano, micro, štandard)
- V niektorých krajinách môžete potrebovať lokálny doklad totožnosti alebo adresu pre nákup a aktiváciu SIM karty.
- Zakúpenie zahraničnej SIM karty rieši iba miestne hovory, SMS. Ceny hovorov zo zahraničia domov môžu byť pre vás rovnako vysoké ako pri roamingu. Oplatí sa vám to teda hlavne kvôli lacnejším dátam, ako by ste mali pri roamingu.
Aké sú výhody a nevýhody eSIM služieb oproti roamingu a zahraničnej SIM?
Vyššie sme si už vysvetlili, že v zariadení podporujúcom eSIM technológiu je čip zabudovaný priamo do zariadenia, na eSIM je možné uložiť viacero SIM profilov a podľa potreby medzi nimi prepínať.
- Pri cestovaní do exotických krajín môžete pri vybavovaní lokálnej SIM naraziť na jazykovú bariéru (neporozumiete zmluvným podmienkam, zamestnanci nehovoria iným ako lokálnym jazykom a podobne). Ak využijete eSIM služby, všetko vybavíte online.
- Po príchode do cudziny nemusíte pátrať, kde zakúpiť lokálnu SIM kartu, ani porovnávať ponuky lokálnych operátorov a rozhodovať sa, čo je pre vás najvýhodnejšie. Nainštalujte si eSIM v pohodlí domova, prepnutie a pripojenie do siete operátora v zahraničí je možné okamžite po pricestovaní.
- Ak meníte fyzickú SIM kartu za SIM kartu lokálneho operátora, môže sa vám práve nepoužívaná SIMka poškodiť alebo stratiť.
- Ako nevýhoda sa môže javiť, že poskytovatelia eSIM služieb majú v ponuke iba rôzne dátové balíky a neumožňujú volanie či zasielanie SMS. S dátami máte k dispozícií volania cez internet napríklad cez Whatsapp, Messenger a podobne.
eSIM služba Saily
Jedným z poskytovateľov eSIM dátových služieb je Saily. Prichádza s ponukou dátových balíkov vo viac ako 150 krajinách sveta. V aplikácii môžete spravovať eSIM profily pre všetky krajiny a vybrať si rôzne dátové balíky z ponuky.
Stiahnite si aplikáciu Saily a nainštalujte si ju v pohodlí domova ešte pred cestou do zahraničia. Na vyhľadávanie, sťahovanie a jej aktiváciu v zahraničí by ste potrebovali dáta. Rozhranie aplikácie je jednoduché a jej používanie intuitívne. Oboznámenie sa s aplikáciou a jej fungovaním vám ušetrí stres po príchode do zahraničia. Keď budete mať Saily nainštalovanú, prepnutie a pripojenie do siete operátora v zahraničí je možné okamžite po pricestovaní.
Postup je jednoduchý:
- Domáca príprava: Overte si, či je váš mobil kompatibilný s technológiou eSIM.
- Domáca príprava: Stiahnite a nainštalujte si si aplikáciu Saily, zakúpte si dátový balík pre cieľovú destináciu, nainštalujte eSIM profil do telefónu. (Pozor, zatiaľ neaktivujte dátový balík.)
- Po príchode do zahraničia: Prepnite eSIM profil vo vašom telefóne a aktivujte dátový balík cez aplikáciu Saily.
Presný postup trošku závisí aj od modelu vášho telefónu, my sme Saily otestovali v mobile Google Pixel 6a, s operačným systémom Android. Pozrite si náš návod.
Domáca príprava: Overenie kompatibility vášho telefónu
Nie ste si istý, či vás telefón umožňuje ukladanie eSIM profilov? Kompatibilitu vášho telefónu si môžete skontrolovať priamo v telefóne. Napríklad pre Google Pixel 6a sme v nastaveniach vyhľadali voľbu „Network & internet“. Po kliknutí na voľbu „SIMs“ sa otvorí obrazovka, ktorá umožňuje pridať nielen klasickú SIM kartu ale aj eSIM (napríklad naskenovaním QR kódu od poskytovateľa eSIM).
Kompatibilitu vášho zariadenia si môžete overiť aj priamo na webe Saily, v detaile ponuky pre každú krajinu nájdete linku „Check for eSIM compatibility“. Po kliknutí na linku sa vám zobrazí zoznam zariadení, pre ktoré je služba dostupná.
Domáca príprava: Stiahnite a nainštalujte si aplikáciu Saily, zakúpte si dátový balík pre cieľovú destináciu, nainštalujte si eSIM profil
Aplikáciu Saily si stiahnete z Google Play Store alebo App Store. Vyhľadajte aplikáciu, nainštalujte a otvorte ju. Zobrazí sa vám obrazovka, na ktorej sú tlačidlá:
- „Explore plans“, cez ktoré si aj bez prihlásenia môžete poprezerať ponuku Saily, teda dostupné krajiny a ceny dátových balíkov pre ne.
- „Log in or Sign up“ pre prihlásenie do aplikácie.
Potupovali sme tak, že najskôr sme si prezreli ponuku dátových balíkov pre rôzne krajiny. Zvolili sme si základný 1 GB balík na 7 dní pre Turecko. Na obrázku vidíte najskôr zvolenú krajinu Lesotho (Saily pokrýva naozaj aj exotické destinácie) a môžete porovnať cenové balíky – pri rovnakom objeme dát je služba Saily pre Turecko lacnejšia ako pre Lesotho. Pre rôzne krajiny sú rôzne balíky aj ceny.
Následne po výbere krajiny a balíka kliknite na tlačidlo „Continue“. Aplikácia Saily vás vyzve na prihlásenie. Prihlásiť sa môžete cez Google konto alebo Apple ID. Pokračovala som na výber platobnej metódy. Dostupná je platba kartou alebo Google Pay.
Trvalo približne minútu, kým sa platba overila, následne sa zobrazila obrazovka so správou, že platba prebehla úspešne. Pomocou tlačidla „Check your eSIM plan“ som sa presunula na obrazovku, z ktorej je umožnená inštalácia eSIM profilu v aplikácii Saily.
Po kliknutí na tlačidlo „Install eSIM“ sa eSIM profil nainštaluje do vášho telefónu.
Dátový balík, ktorý ste si zakúpili je priradený k tomuto eSIM profilu. Dátový balík zatiaľ neaktivujte! Má po aktivácii obmedzenú časovú platnosť. Aktivujte ho až po príchode do zahraničia.
Po príchode do zahraničia: Prepnite eSIM profil vo vašom telefóne, aktivujte dátový balík cez aplikáciu Saily
Ak chcete využívať zakúpený dátový balík Saily, po príchode do zahraničia potrebujete urobiť dva kroky:
- Aktivovať zakúpený dátový balíček. Na tento krok je potrebné internetové pripojenie. Teda aktiváciu urobte niekde vo verejnej wi-fi alebo ak máte predplatené roamingové dáta, tak s ich využitím.
- Prepnúť eSIM profil vo vašom telefóne.
Aktivovanie dátového balíka v aplikácii Saily je jednoduché. Prvá ikona v dolnom menu je eSIMs – zoznam profilov. Medzi jednotlivými profilmi je možné prepínanie pomocou indikačných bodiek. K profilu je priradený zakúpený dátový balík. Aktivuje sa pomocou tlačidla „Activate“. Od okamihu aktivácie sa vám odčítava čas platnosti, preto ho aktivujte až po príchode do zahraničia. Na aktiváciu je potrebné pripojenie na internet, na tento krok musíte použiť buď lokálnu wi-fi alebo roamingové dáta.
Systém vás upozorní, aby ste si preštudovali nastavenia a prepli eSIM profil. Prepnutie eSIM profilu v Google Pixel 6a je možné cez nastavenia „Network & internet“, voľba „SIMs“. Po nainštalovaní eSIM profilu Saily pribudla v zozname položka 1GLOBAL. Zatiaľ je neaktívna, po rozkliknutí ju môžeme pomocou posuvníka aktivovať.
Telefón podporujúci eSIM technológiu umožňuje nastaviť pre SIM karty na aký účel majú byť využité. Keď máte vo svojom zariadení aktívne fyzickú SIM kartu a eSIM, môžete nastaviť, ktorá SIM karta má byť použitá pre hlasové volania, SMS a ktorá pre dátové služby. Nastavenia sa pre rôzne modely telefónov môžu trochu líšiť. (Poznámka: V telefóne sme nemali vloženú klasickú SIM kartu od operátora, inak by bola tiež v zozname.)
Všimnite si v menu „Network & internet“ položku „Calls & SMS“. Ak by sme v telefóne mali klasickú SIM alebo eSIM profil umožňujúci aj volania a SMS, cez túto voľbu by sme určili, cez ktorú SIM majú volania a SMSky byť realizované. Takéto menu má Google Pixel 6a, pohľadajte podobné priradenie SIM a eSIM aj vo svojom telefóne a nastavte, ktorá SIM karta má byť defaultne použitá na hovory a SMS a ktorá SIM karta na dátové prenosy.
A to je všetko, môžete začať browsovať po internete!
Aby ste sa vyhli vyčerpaniu dát, dostanete upozornenie, keď využijete 80 % svojho plánu, čo vám umožní doplniť dáta, ak to bude potrebné.
Ak si s nastavením neviete poradiť, preštudujte si nápovedu Saily, druhá položka v dolnom menu aplikácie je Help – kde sú dostupné buď podrobné návody alebo tiež chat so Zákazníckou podporou. Zákaznícka podpora je dostupná 24/7, môžu vás navigovať, ako si službu nastaviť vo vašom telefóne.
Správa dátových balíkov v Saily
Ak miniete dáta v balíku, ktorý ste si zakúpili, postup pri kúpe ďalšieho balíka je veľmi intuitívny: Otvoríte si aplikáciu Saily, v dolnom menu kliknite eSIMs, a vo vybranom profile použijete tlačidlo „Add Data“, vyberiete si k danému profilu ďalší dátový balík. Postupujete rovnako ako predtým, zaplatíte ho a aktivujete.
Cenová politika Saily
Cez Saily nie je možné telefonovať ani posielať SMS, Saily je iba na dátové prenosy. Dátové balíky charakterizuje objem dát a časová platnosť. Pre rôzne krajiny sú rôzne ceny balíkov. Na nasledujúcich obrázkoch sú vybrané krajiny, ceny balíkov sú platné k dátumu zverejnenia článku. Z vybraných krajín najlacnejšie je Francúzsko, najdrahšia Costa Rica. Čím exotickejšia destinácia, tým môžete očakávať vyššie ceny, ale stále sú veľmi výhodné oproti roamingovým balíkom od mobilných operátorov.
Roamingové balíky, ktoré ponúkajú mobilní operátori bývajú často globálne, krajiny sú rozdelené do niekoľkých tarifných skupín. Saily je flexibilnejšie, ponúka dátové balíky pre jednotlivé krajiny, a aj preto si môže dovoliť oveľa výhodnejšie ceny.
Od augusta 2024 si môžu globálni cestovatelia vybrať z ôsmich nových balíkov Saily eSIM pre dátové pokrytie v Severnej Amerike, Latinskej Amerike, Európe, Afrike, na blízkom východe, v severnej Afrike, Karibiku a Ázii. Plány sa pohybujú od 7 do 180 dní a ponúkajú dáta od 1 GB do 100 GB.
Výhody a nevýhody služby Saily
Klady (+) | Zápory (-) |
---|---|
+ Globálna dostupnosť vo viac ako 150 krajinách. | - Nie sú podporované telefonické hovory ani SMS, iba dátové balíky. |
+ Jednoduchá aplikácia s intuitívnym rozhraním, obsahuje aj rozsiahlu nápovedu a čet so Zákazníckou podporou. | - Aktivácia dátového balíka vyžaduje internetové pripojenie. |
+ Podpora pre Android aj iOS. | - Na platbu nie je možné zatiaľ možné použiť Apple Pay, iba platbu kartou a Google Pay. |
+ Žiadne skryté poplatky, ceny balíkov sú jasne dané. | |
+ Podpora cez live chat 24/7. | |
+ Podpora mobilného hotspotu. |
Zhrnutie a záver
eSIM technológia umožňuje jednoduché prepínanie medzi rôznymi SIM profilmi. Novšie modely smartfónov, ktoré podporujú eSIM, väčšinou umožňujú aj súbežné používanie dvoch SIM profilov. Je to pohodlné riešenie: napríklad jedna SIM na súkromné účely a druhá SIM pre firmu. Možnosť dvoch SIM ocenia aj cestovatelia, napríklad cez klasickú SIM kartu majú dostupné volania a SMS, cez eSIM prístup k dátam. Či váš telefón podporuje eSIM a Dual SIM si overte v jeho nastaveniach.
Otestovali sme eSIM službu Saily. Ponúka rôzne dátové balíky vo viac ako 150 krajinách za ceny oveľa výhodnejšie ako sú ceny roamingu. Preto ak cestujete do zahraničia a viete, že budete potrebovať dáta, určite sa vám oplatí Saily využiť. Saily síce neumožňuje hovory ani zasielanie SMS, ale po pripojení na internet môžete použiť vašu obľúbenú četovaciu aplikáciu a vybaviť hovory a správy cez ňu.
Saily má intuitívne rozhranie a ľahko sa používa. Odporúčame vám aplikáciu si nainštalovať ešte doma, aj zakúpiť dátový balík. Eliminujete stres aj potrebu dát na stiahnutie a inštaláciu apky. Po pricestovaní do zahraničia si potom iba zapnete eSIM profil v nastaveniach telefónu a aktivujete dátový balík. Ak si s niečím neviete poradiť sami, zákaznícka podpora je dostupná 24/7.