WEDOS hosting recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: WEDOS je neobmedzený webhosting, čo sa vám bude hodiť pre WordPress

WEDOS už dávno nepatrí medzi lowcostové webhostingy v SR, ale rozhodne patrí medzi obľúbené a výhodné služby v pomere cena/výkon. Čo od WEDOSu očakávať, aké sú parametre služieb a je to webhosting vhodný pre WordPress? To sa dozviete v tejto recenzii.

Ak preferujete video, tak si môžete pozrieť aj video recenziu na našom YouTube kanále Webhostingcentrum.

Predstavenie spoločnosti WEDOS

WEDOS (WEbhosting, DOmény, Servery) je česká webhostingová spoločnosť. Tá bezpochyby patrí medzi najobľúbenejších poskytovateľov hostingových služieb v Českej republike. Jej zakladateľom je Jozef Grill, ktorý pred WEDOSom vybudoval a odpredal úspešnú spoločnosť FORPSI, ktorá bola podobného zamerania.

Wedos recenzia predstavenie spoločnosti
Predstavenie webhostingu.

Z WEDOSu sa za krátku dobu stal úspešný hosting s ďalšími sprievodnými službami, akými sú registrovanie domén alebo hosting pre VPS. Mimochodom, práve registrácia niektorých domén je tu za nákupné ceny, takže je ich obstaranie cez túto spoločnosť pomerne výhodné.

Výhodnú ponuku sa snažil WEDOS poskytnúť aj u svojich webhostingov. Cenové balíčky už dávno nepatria k najlacnejším na trhu, ale v pomere cena / výkon sa určite dá hovoriť o jednom z najvýhodnejších webhostingov u nás.

WEDOS v súčasnosti využíva vyše 282 600 klientov. Tí u neho zaregistrovali viac ako 417 900 domén a využívajú jeho webhosting u viac ako 112 700 projektov. To sú čísla, ktorými sa v ČR nemôže len tak niekto pochváliť.

Služby WEDOS

Hosting WEDOS poskytuje popri webhostingoch ďalšie služby. Vyššie som spomenul registrovanie domén alebo služby VPS (v našom predchádzajúcom článku sa dozviete, čo je VPS).

Recenzia Wedosu - služby
Niektoré zo služieb spoločnosti.

Pri tejto spoločnosti si môžete zaregistrovať národnej domény .SK, .CZ a .PL. Tiež európsku doménu .EU alebo generické (nadnárodné) domény .COM, .NET, .ORG, .INFO a iné. V marci 2020 WEDOS získal akreditáciu ICANN a tiež svoju ponuku domén rozšíril o registráciu stoviek nTLDs.

Medzi ďalšie služby patria virtuálne privátne servery VPS postavené na cloudovej infraštruktúre OpenNebula alebo unikátna služba WMS – Webhosting Managed Server, čo je klasický webhosting, ale s vyhradeným a garantovaným výkonom.

TIP REDAKCIE:

[Recenzia] Pekný web za pár okamihov s WEDOS WebSite

Nedávno sa spoločnosti pustila aj do cloudových služieb, s ktorými môžete vytvárať stovky vzájomne prepojených virtuálnych serverov.

Nás však v tejto recenzii najviac zaujíma webhosting WEDOS.

Verzie webhostingu

WEDOS ponúka dve varianty webhostingu – NoLimit a NoLimit Extra. Práve prvá varianta webhostingu v ČR patrí medzi najobľúbenejšie na trhu. Oba webhostingy majú dostatočnú konfiguráciu pre plynulé prevádzkovanie projektov, ktoré poháňa napríklad obľúbený CMS WordPress, ale aj iné systémy. Varianta Extra potom zvláda aj náročné projekty s vysokou návštevnosťou.

Recenzia Wedos - varianty webhostingov
Varianty webhostingov.

Webhosting NoLimit

Parametre webhostingu NoLimit a ich nastavenie by malo postačovať všetkým menej náročným až stredne náročným webovým stránkam a iným projektom. Veľmi sľubným lákadlom sa tu zdá byť neobmedzený priestor pre dáta na disku a neobmedzený prenos dát. PHP memory limit je nastavený na 256 MB. Pre WordPress je odporúčaný memory limit 64 MB. To väčšinou nestačí, takže je dobré, že u WEDOS nebude váš projekt v tomto smere nijako obmedzovaný a môžete sa tu pustiť aj do stavby e-shopu na obľúbenom plugine WooCommerce, ktorý už je o niečo náročnejší.

Wedos recenzia webhosting Wedos NoLimit
Webhosting NoLimit.

Jediné, čo sa mi na tejto variante webhostingu nepáči, je absencia denného zálohovania. Web a všetky dáta sa zálohujú v týždennej intervaloch. Pri výbere tejto varianty služieb je dôležité na to myslieť a vyriešiť zálohovanie napríklad nejakým pluginom do vášho redakčného systému.

Naopak sa mi páči dostatočný priestor pre databázy. Ten je v súčasnosti nastavený na 1 GB. Toto miesto nie je obmedzené počtom databáz, takže databáz tu môžete mať hneď niekoľko. Neobmedzený priestor na disku som už spomenul. Je to totiž jedna z vecí, ktoré sa vám budú pri vytváraní webového projektu určite hodiť. Priestor na disku sa vám môže hodiť aj z dôvodu možnosti využitia aliasov (domén). Tie môžete pridať 3. To znamená, že na jednom webhostingu môžete prevádzkovať za rovnaké peniaze viac domén 2. rádu. Konkrétne u NoLimit môžete mať v jednom webhostingu 4 domény s odlišným obsahom. Je to teda akási obmedzenejšia forma multihostingu.

Webhosting NoLimit Extra

Varianta webhostingu WEDOS s názvom NoLimit Extra ponúka viac výkonu a doplnkových služieb, ktoré sa vám budú hodiť pri náročných projektoch a viac navštevovaných weboch.

Recenzia Wedos webhosting Wedos NoLimit Extra
Predstavenie webhostingu NoLimit Extra.

Základom tejto varianty webhostingu je tiež neobmedzený priestor na disku a neobmedzené množstvo prenesených dát. Navyše máte k dispozícii PHP memory limit 512 MB, na ktorý sa už len tak niečo nezadýcha.

Pre databázy máte k dispozícii 2 GB priestoru. A ani tu nie je obmedzenie na počet databáz.

U výkonnejšej varianty Extra nie je ani limit na počet aliasov. Teoreticky tak môžete na webhostingu prevádzkovať neobmedzené množstvo domén 2. rádu s odlišným obsahom.

Tejto variante webhostingu nechýba denné zálohovanie dát a ich bezplatná obnova zo zálohy. Naviac máte v cene možnosť využívať bezpečnostný certifikát SSL (HTTPS), ktorý je u lacnejšej varianty webhostingu spoplatnený. Zárukou kvality by mal byť ponúkaný benefit webhostingu, na mesiac jeho užívanie zadarmo, ak dôjde za celý rok k výpadkom, ktoré sú dohromady dlhšie ako 5 minút. WEDOS garantuje dostupnosť 99.99 %, takže by ste na benefit nemali dosiahnuť.

Porovnanie parametrov webhostingov NoLimit a NoLimit Extra

Porovnanie výkonu jednotlivých webhostingov si najlepšie ukážeme na číslach, ktorá má na svojich stránkach WEDOS. Ten uvádza, že varianta NoLimit utiahne bez problémov weby s návštevnosťou viac ako 10 000 za deň. To je viac ako 400 návštev na každú jednu hodinu celého dňa, čo je celkom vysoké číslo. Webhosting NoLimit Extra si potom dokáže poradiť s mnohonásobne vyšším zaťažením. To znamená, že zvláda naozaj veľmi navštevované weby. V oboch prípadoch musí ísť o dobre optimalizované webovej stránky, ktoré nevyspytateľne nezaťažujú servery.

NoLimitNoLimit Extra
Priestor na diskuNeobmedzenýNeobmedzený
Prenos dátNeobmedzenýNeobmedzený
Priestor pre databázy1 GB2 GB
Priestor pre e-maily5 GB10 GB (dá sa navýšiť na 110 GB)
PHP memory_limit256 MB512 MB
PHP upload_max_filesize128 MB256 MB
PHP post_max_size128 MB256 MB
PHP max_execution_time90 s (max 300 s)90 s (max 300 s)
Max. počet PHP procesov710
HTTPS na doméne (SNI)Za príplatokÁno (v cene)
Denné zálohovanieNieÁno
Obnova zo zálohy zadarmoNieÁno
Pri výpadku mesiac zadarmoNieÁno

Porovnávacia tabuľka webhostingov NoLimit a NoLimit Extra.

Obe varianty webhostingu umožňujú prepínať verzie PHP od verzie 5.3 až do súčasnej. Keď už sme pri PHP, tak je dobré spomenúť, že ho môžete významne konfigurovať bez asistencie podpory. Cez administráciu môžete jednoducho nastavovať napríklad max_execution_time, session.use_cookies, allow_url_fopen a ďalšie dôležité parametre v php.ini. Na oboch webhostingoch je nasadený rýchlejší protokol HTTP/2, ktorý razantne zrýchľuje načítanie webových stránok oproti zastaranému protokolu HTTP/1. A servery oboch variant sú vybavené rýchlymi SSD diskami. Takže ideálne podmienky pre rýchle webové stránky.

Ceny webhostingov

WEDOS má dva vyššie spomínané webhostingové cenové balíčky – NoLimit a NoLimit Extra. To sú teda plnohodnotné webhostingy. O tých si už viac písať nemusíme. K samostatne registrovaným doménam spoločnosť dáva webhosting MiniWeb zadarmo.

Recenzia Wedosu ceny webhostingov
Ceny plnohodnotných webhostingových balíkov spoločnosti WEDOS.

MiniWeb je vlastne hotová webová prezentácia v HTML, ktorú môžete ďalej upravovať cez vizuálny WYSIWYG editor. Ak potrebujete jednoduchú firemnú vizitku na vlastnej doméne, tak potom je toto dobrá voľba. S týmto bezplatným balíčkom získate 100 MB priestoru na disku, takže môžete vytvoriť veľa podstránok webu aj s pútavými fotografiami, ktoré cez editor na web pridáte.

Predstavenie administrácie WEDOS

Počiatočná privítanie v administrácii môže niekomu spôsobiť malý flashback do internetového praveku. Administračné rozhranie WEDOS je totiž neresponzívne a vlastne vyzerá, ako webové stránky z roku 2010.

Wedos recenzia zákaznická administrácia
Administrácia WEDOS.

Veľa ľudí sa na to v diskusiách sťažuje, ale mňe osobne to nevadí. Administračné rozhranie webhostingu väčšinou slúži na rôzne technické nastavovanie, vytváranie databáz, účtov alebo inštaláciu aplikácií a spravovanie služieb. Väčšinu z toho by tak či tak používatelia cez mobilný telefón nerobili, pretože k väčšine ďalších prác, kvôli ktorým chcete webhosting prenastavovať, budete tiež potrebovať počítač.

Niečo iné je samotné UX (užívateľská prívetivosť). Na tej by sa určite oplatilo zapracovať. Hoci mám skúsenosti s mnohými podobnými službami, tak mi aj tak nejakú chvíľku trvalo zorientovať sa v celej tej spleti svetlomodrých odkazov a svetlomodrého pozadia. Zvýšenie kontrastu by privítal nejeden užívateľ.

Recenzia Wedos zákaznická administrácia konfigurácia PHP
Konfigurácia PHP v administračnom rozhraní.

Po počiatočnom oťukávaní si na administračné rozhranie webhostingu WEDOS určite zvyknete a budete sa tam cítiť ako ryba vo vode. To sa vlastne budete cítiť aj na samom začiatku, pretože v nej budete chvíľku plávať. Ale dosť zábavy.

Nakoniec nájdete v administrácii asi všetko, čo môžete pre správu webhostingu alebo domén potrebovať. A ak to nenájdete, tak máte vždy v hlavičke administrácie odkaz na znalostnú bázu (nápovedu) alebo online chat s podporou. Tá dokáže na otázky užívateľov reagovať veľmi pohotovo v režime 24/7.

Inštalácia WordPress a ďalších aplikácií na jedno kliknutie

V administrácii WEDOSu nájdete inštalátor aplikácií, ktoré je možné nainštalovať jednoducho na jedno kliknutie. Toto je väčšinou zavádzajúci údaj, pretože u väčšiny webhostingov ide o viac ako jedno kliknutie. Zmyslom tohto inštalátora je zjednodušiť inštaláciu rôznych aplikácií ako sú redakčné systémy typu WordPress a iných aplikácií a nástrojov.

Wedos recenzia inštalácia WordPress I.
Jednoduchá inštalácia redakčného systému WordPress.

Napríklad inštalácia CMS WordPress mi na WEDOS zabrala 4 kliknutia myši. To je ale stále rýchlejšie, než ručné vytváranie databázy a kopírovanie tisícov súborov cez protokol FTP.

Wedos recenzia inštalácia WordPress II.
Inštalácia a nastavenie WordPressu na WEDOS na niekoľko kliknutí.

Vo webhostingu si môžete cez inštalátor aplikácií nainštalovať CMS WordPress, Joomla alebo menej známy Typo3 a ďalšie aplikácie ako sú fotogalérie Piwigo alebo e-commerce platformy PrestaShop a HESK.

Rýchlosť webhostingu

Tento test prebiehal na variante NoLimit. K testu som použil plugin FakerPress so 7 vygenerovanými príspevkami a pôvodným článkom Hello World. Vygenerované príspevky obsahovali obrázky rôzneho rozlíšenia. Pri testovaní bola použitá šablóna Twenty Twenty a vo WordPress bol nainštalovaný jediný plugin, a to spomínaný FakerPress.

Wedos hosting Google PageSpeedInsight
Test rýchlosti v Google PageSpeed Insights nemohol dopadnúť inak.
Wedos hosting GTmetrix
Test nástrojom WebPageTest.org. First Byte (TTFB) by mohol byť o chlp rýchlejší.
Wedos hosting Sucuri Time Tester
Sucuri Load Time Tester. Test rýchlosti načítania webu z rôznych miest sveta.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Vysoký PHP memory limit- Menej prehľadná administrácia
+ Neobmedzený priestor na disku- Viac domén pomocou aliasov (nie je to plnohodnotný multihosting)
+ Inštalácia aplikácií na jedno kliknutie- U webhostingu NoLimit spoplatnený SSL certifikát
+ Webhosting je vhodný pre WordPress
+ Domény za nákupné ceny
+ Podpora 24/7

Zľava 50 % na webhosting WEDOS NoLimit

Naši čitatelia si môžu webhosting WEDOS NoLimit zaobstarať so zľavou 50% a viac. Stačí navštíviť náš projekt zlavynahosting.sk, kde nájdete vždy aktuálne zľavové kupóny na hostingové služby WEDOS.

Záver a hodnotenie

WEDOS patrí medzi najobľúbenejšie webhostingy u nás. Používa ho veľké množstvo klientov pre mnoho svojich webov a e-shopov. Väčšinou každý, kto začína s webom a s WordPress, tak ten začína svoju dráhu na WEDOSe.

U webhostingu sa mi v prvom rade nepáčia aliasy, ktoré sú originálnym spôsobom, ako vyriešiť dopyt po multihostingových službách. Aliasy nie sú multihosting. Pokiaľ by WEDOS ponúkal iba hosting bez aliasov, tak by som nepovedal ani slovo. Aliasy fungujú na základe nastavenia súboru .htaccess, v ktorom nastavíte cesty do jednotlivých adresárov. Tie sú zložkami rôznych domén. Osobne mi to príde pomerne zložité a myslím si, že čas od času tu môžu vniknúť konflikty. Najmä pri zložitejších weboch.

Výpadky WEDOSu sú pomerne diskutovaná téma. Webhosting garantuje dostupnosť 99.99 %. Lenže sa ponúka otázka: Čím to garantuje? Pri variante webhostingu NoLimit Extra ponúka spoločnosť, pri dlhších výpadkoch, kompenzáciu jedného mesiaca služieb zadarmo, ale u lacnejšej varianty služieb nie je o nejakej kompenzácii ani zmienka. Ale späť k téme. Pretože tu začína veľa nováčikov, tak si myslím, že výpadky ich webov sú spôsobené prevažne ich neznalosťou pri nastavovaní a optimalizácii redakčných systémov. Hnev z výpadkov ich webových stránok sa potom nesie naprieč celým internetom.

Spoločnosť neustále investuje do infraštruktúry a do rozvoja služieb. Páči sa mi nasadenie rýchleho protokolu HTTP/2 aj rýchlych SSD diskov, pretože na rýchlosti načítavania webov bude záležať čím ďalej tým viac.

Webhosting WEDOS by mal určite zaujímať nielen toho, kto chystá svoj prvý webový projekt, pretože na jeho prevádzkovanie tu má skvelé zázemie a nonstop podporu pre riešenie problémov, ale aj skúsenejších užívateľov. Tým môže so svojim webhostingom NoLimit Extra ponúknuť dostatočne výkonný webhosting pre veľké projekty.

3/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.