Mergado Pack - šikovný modul pre open source e-shop platformy

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

S Mergado Packom nastavíte prehľadne inzerciu pre dôležité nákupné platformy

Staviate e-shop od základov alebo ladíte jeho formu? Zoznámte sa s modulom Mergado Pack pre platformy PrestaShop, OpenCart a WordPress s pluginom WooCommerce. S jeho pomocou si implementujete do vášho obchodu množstvo marketingových funkcií, ktoré inak musíte riešiť cez samostatné moduly alebo ich pridávať na e-shop vlastnými silami. V tomto článku sa zameriame na jeho rozhranie a možnosti zapojenia.

Čo je Mergado Pack

Mergado Pack je bezplatný súbor modulov pre e-shopové platformy. Pomôže vám exportovať produktové feedy, kategorické feedy a ďalšie v špecifikácii Mergado XML. Hoci je tento formát XML primárne určený pre nástroj Mergado, využijete ho na akýkoľvek účel. Získané dáta napr. prevediete pomocou Mergada na stovky ďalších formátov, medzi ktoré patria cenové porovnávače ako Heureka, Zboží.cz či platformy na online nákup. 

S Packmi zvládnete integrovať marketingové služby ako Google Analytics, Facebook Pixel, GLAMI piXel a účinne merať konverzie pre Google Ads, Sklik a mnoho ďalších.

Pre koho je Mergado Pack určený a čo ponúka?

Mergado Pack je vytvorený pre majiteľov e-shopov, firmy zamerané na ich tvorbu, pracovníkov marketingových agentúr a marketérov na voľnej nohe. Je určený pre všetkých, ktorí hľadajú praktické riešenie pre prácu s e-shopovými platformami.

Na jednom mieste si nainštalujete široký balík marketingových funkcií pre váš online obchod.

Modul poskytuje užívateľom:

 1. Exportovanie produktového XML feedu, Heureka dostupnostného feedu, XML feedu kategorií  a pre platformu PrestaShop export analytického feedu
 2. Importovanie cien z Mergado XML feedu pre WordPress WooCommerce a PrestaShop
 3. Integrovanie remarketingových kódov a skriptov pre meranie konverzií
 4. Kompatibilitu s Multisite/Multistore e-shopmi
Mergado Pack - administrácia
Vstupná stránka Mergado Packu.

Ako funguje funkcia exporty?

Hlavnou funkciou Mergado Packu je exportovanie tovaru pre slovenské a zahraničné porovnávače tovaru. Modul vie spoľahlivo vytvoriť produktový XML feed, ktorý vystaví vo špecifikácii Mergado XML na trvalej adrese feedu. Po inštalácií Packov máte dve možnosti:

 1. Produktový feed si vygenerujete ručne, ale tým sa stane statickým a jeho zmeny si musíte opakovane a manuálne generovať.
 2. V prípade, ak chcete živý a stále aktualizovaný feed, nastavte si cron úlohu. S pomocou tohto plánovača si zapnete požadované akcie na vopred stanovený čas a zautomatizujete si tak generovanie XML feedu. Crony si spustíte ako skript na webhostingu alebo externou službou. Plugin pre WordPress má vo svojom balíku aj možnosť interného WP Cronu, ktorý si nastavíte v rámci administrácie Packov. Vyhnete sa tým externej službe a zapnete si ho priamo v e-shope. Všeobecne sa ale nedoporučuje využívať WP Cron, ktorý môže mať vplyv na rýchlosť WordPress stránok.

Po nainštalovaní Packu sa do platformy vygeneruje náhodný hash – slúži hlavne k zabezpečeniu verejných URL adries. Skladá sa z reťazca čísel a znakov, ktoré sa pripoja na koniec názvu exportov alebo cron adresy. Moduly se bežne inštalujú do rovnakej štruktúry zložiek a URL adresy feedov sú preto vždy rovnaké. Hash sa teda postará, aby bola vaša URL feedu ťažšie odhaliteľná.

Mergado Pack prepojuje e-shop platformy s Mergado aplikáciou
Napojenie Mergado Pack a služby Mergado.

Postup pre správne nastavenie produktových alebo kategorických feedov v Mergado Packu

 1. V nastavení si zvoľte, čo sa má exportovať – v PrestaShope si určite, aká bude kombinácia meny a jazyka. OpenCart ponúka možnosť vygenerovať feedy vo všetkých kombináciách mien a jazykov automaticky. Vo WooCommerce multijazyčnosť nenájdete, pretože sa rieši cez doplnkové pluginy. Mergado Pack zatiaľ nie je kompatibilný s pluginmi pre multi-jazyčnosť a multi-menovosť. Po každom kroku nezabudnite dané nastavenie uložiť.
 2. Pri väčšom počte produktov alebo problémoch s vygenerovaním si zvoľte limit a exporty produktov sa budú generovať v dávkách. Na webhostingoch sú pri veľkom množstve sortimentu navyše obmedzenia a technické problémy. S dávkovým exportom sa vygenerujú produkty v menších číslach a na záver spoja do jedného XML. V PrestaShope si môžete zvoliť aj konkrétne kritériá – nastavenie viditeľnosti (v katalógu alebo iba vo vyhľadávaní v obchode) a aktivovanie kategorického, analytického či produktového feedu.
Mergado Pack - administrácia PrestaShop
Nastavenie exportu v module pre PrestaShop.
 1. V druhej položke menu si nastavíte Cron úlohy. Nájdete tu zoznam Cron URL adries, ktoré si skopírujete a vložíte do plánovača úloh. 
Mergado Pack - administrácia WordPress (WooCommerce)
Stránka Cron úlohy v plugine pre WordPress s WooCommerce. 
 1. Následne v záložke XML feedy nájdete zoznam minimálne raz vygenerovaných feedov. Aby sa vám tu zobrazil aj feed v PrestaShop, je potrebné prejsť po zvolení kombinácie jazyka a meny na stránku Cron úlohy a vygenerovať feed ručne. URL adresu OpenCart a WordPress feedu uvidíte v záložke ihneď a môžete s nimi ďalej pracovať, zmazať ich, skopírovať a použiť v inom procese, stiahnuť či sledovať stav generovania.
Mergado Pack - administrácia OpenCart
Stránka s XML feedmi v module pre OpenCart.

Exporty a v nich obsiahnuté informácie nie sú vždy rovnaké. E-shopové platformy sa odlišujú v tom, aké informácie a v akom formáte ukladajú k jednotlivým produktom či kategóriám. Niektoré elementy môžu navyše aj chýbať. Platforma WooCommerce neobsahuje v základe nákladové ceny, výrobcu a chýba aj často používaný EAN kód. Jedným z riešení je pomoc od pluginu České služby, s ktorým si EANy k produktom jednoducho doplníte. Pack nainštalovaný plugin rozozná a vyexportuje ho do feedu ako element <EAN>.

Implementácia reklamných systémov

Mergado Pack ponúka okrem funkcií exportu aj jednoduchú implementáciu reklamných systémov. Ak sa snažíte dostať produktovú radu na porovnávače tovaru, kľúčovým krokom je získať relevantné dáta o vašom predaji. S Packom dokážete podchytiť základné úkony ako meranie konverzií a sledovanie publika. Reklamné systémy Glami, Heureka alebo Zboží.cz umožňujú navyše aj zbieranie recenzií a udeľovanie marketingových odznakov.

Modul ovláda reklamné systémy:

 GOOGLE

Google ponúka širokú možnosť propagácie e-shopov. Pomocou Mergado Packu:

 • implementujete meranie konverzií a remarketingových publík pre službu Google Ads
 • aktivujete globálnu značku Gtag.js pre implementáciu Google Analytics alebo Google Tag Manager

Pre účinnú reklamu na Google Ads je meranie konverzii rozhodujúce a k tomu je v Packu vytvorený jednoduchý spôsob implementácie.

Ako si ho nastavíte?

 1. V časti reklamné systémy si zvoľte Google.
 2. Do príslušných polí vložte:
  • konverzný kód, ktorý dostanete po vygenerovaní konverzného zdroja z vášho Google Ads účtu
  • štítok, ktorý získate rovnakým spôsobom ako konverzný kód 

Podobným spôsobom si spustíte aj Google Tag Manager. V platformách PrestaShop a WooCommerce máte možnosť zapnúť globálnu značku Gtag.js a pripojiť tým dáta do Google Analytics. Oba nástroje od Google využívajú pripravenú dátovú vrstvu s premennými v špecifikácii pre meranie  rozšíreného elektronického obchodu.

Mergado Pack - konfigurácia Google Ads v PrestaShop
Nastavenie služby Google Ads.

Facebook

Prvým krokom pri implementovaní marketingu z Facebooku je vytvorenie Facebook pixelu v rozhraní Business Manager. Ten si následne jednoducho nahráte a aktivujete v Mergado Packu. Funkcia Pixel pomáha s meraním objednávok a sledujete vďaka nej unikátne zhliadnutia stránky, produktov a kategórií.

Facebook Pixel logo
Logo Facebook Pixel.

Heureka

Popredný porovnávač Heureka poskytuje podobné funkcie ako ďalšie platformy. V Mergado Packu si jednoducho zapnete sledovanie konverzií a odznak Overené zákazníkmi. Prostredníctvom vloženia kódu a tajného kľúču eshopu si ho aktivujete pre českú aj slovenskú doménu. 

V module si dokážete vygenerovať aj dostupnostný feed pre Heureku, ktorý je zobrazený v prehľade Cron úloh. Zároveň je to jediný feed, ktorý si aktivujete týmto spôsobom, pretože nie je vo špecifikácii Mergado.

GLAMI

Ak plánujete inzerovať na porovnávači GLAMI, pozornosť zamerajte dvoma smermi. Modul totižto podporuje obe populárne služby GLAMI piXel a GLAMI TOP

K implementácii GLAMI piXelu musíte vyplniť GLAMI API kľúč a povoliť túto funkciu v administracii Mergado Pack. Ten umožňuje viacnásobnú implementáciu piXelu –  na jednej stránke môžete mať aktívnych viac sledovacích skriptov pre rôzne jazykové verzie


Zákaznícke recenzie služby GLAMI TOP aktivujete rovnako. V administrácii modulu vyplníte GLAMI TOP API kľúč a vyberiete si potrebnú jazykovú verziu. Rozširujúcim krokom je však pridanie DNS záznamov pre správne zasielanie emailu s dotazníkmi. Mergado Pack vám s týmto úkonom nepomôže, ale v nastavení vás upozorní o nutnosti DNS záznamy pridať.

Seznam

Jedným z nástrojov vyhľadávača Seznam je reklamný systém Sklik. Skript na meranie konverzií stačí v Mergado Packu pohodlne zapnúť a následne vložiť konverzný kód. Rovnako postupujte aj pri pridávaní ID pre retargeting. Pri meraní konverzií v Skliku si viete nastaviť aj pevnú hodnotu objednávky. Modul je však určený hlavne pre e-shopy a tento úkon tak nie je potrebný, pretože Pack odosiela dáta podľa skutočnej hodnoty objednávky.

Pri vyhľadávači Zboží.cz postupujte obdobne a pre jeho aktiváciu vložte do nastavenia ID prevádzky, tajný kľúč a zvoľte si medzi štandardným alebo obmedzeným režimom.

Kelkoo a Biano

Medzinárodný porovnávač Kelkoo pracuje takisto s meraním konverzií. Pri jeho aktivovaní vám stačí vybrať krajinu, v ktorej pôsobíte a merchant ID. Biano funguje na identickom princípe a spustíte ho pohodlne po vložení Biano pixelu.

Mergado Pack TIP

Všetky skripty pre meranie konverzií odosielajú hodnoty objednávok bez DPH a bez ceny za dopravu a platbu. Dôvodom je čo najpresnejšie zobrazovanie výsledkov meraní a finančných štatistík.V Mergado Packu tak chýba možnosť výberu odosielať hodnotu objednávky s alebo bez DPH.

Multistore

Modul funguje aj v režime Multistore. Uľahčite si s ním správu niekoľkých eshopov a vytvoríte prehľadné prostredie pre vaše obchodovanie. Eshopové platformy PrestaShop a OpenCart ponúkajú prepojenie niekoľkých obchodov do jednej inštalácie a administrácie. V nastavení si následne vyberiete, pre ktorý eshop chcete spravovať agendu. 


Pre WordPress je možnosťou funkcia multisite, ktorá rozdelí administráciu na dve časti a ku každej si viete následne priradiť iný jazyk. Mergado Pack je multisite kompatibilný a aktivujete ho pre celú sieť WordPress webov. Výhodou je, že dokáže generovať aj feed pre oddelené inštalácie.

Modul Mergado Pack s podporou PrestaShop, WooCommerce a OpenCart
 Podporované platformy PrestaShop, WordPress s WooCommerce a OpenCart.

Záver

Mergado Pack je všestranný nástroj a dobrý základ pri výstavbe e-shopu. V jednom balíku ponúka najpoužívanejšie marketingové nástroje – nepotrebujete tak hľadať ďalšie riešenia a pluginy pre každú funkciu zvlášť. 

Modul zatiaľ nie je prepracovaný do takej podoby ako pluginy, ktoré sú zamerané na jednotlivé funkcie samostatne. Tím Mergado Packu nástroj neustále zdokonaľuje a zapája do jeho vývoja aj požiadavky užívateľov.
Urobte si názor na kvality Mergado Packu a vyskúšajte si prostredie v demo verzii na jeho webe.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.