Nástroje na vedenie videokonferencií

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Ako na videokonferencie? Zadarmo môžete spojiť aj 100 účastníkov

Ako pracovať na diaľku, a pritom nestratiť kontakt s tímom? Aké aplikácie vám pomôžu s riadením zamestnancov pracujúcich z domu? Aké sú ich výhody, ale aj nevýhody? Máme horúcich kandidátov, ktorých môžete začať okamžite používať.

Videokonferencie sú spôsobom, ako sa spojiť s kolegami, zamestnancami alebo partnermi na diaľku bez nutnosti osobného styku. V súčasnosti je to zrejme najdiskutovanejšia téma vďaka koronavírusovej kríze COVID-19. Firmy si začínajú uvedomovať, že môžu vlastne dosť dobre fungovať aj na diaľku, ale zatiaľ poriadne nevedia, aké riešenie použiť alebo aké sa ponúkajú možnosti.

U zamestnancov je benefit práca z domu často vítaným bonusom, pretože nemusia napríklad strácať čas cestami do práce. Introvertný typy sa nemusia denne vídať s kolegami, ale hlavne, všetci pracujú z prostredia, kde sa cítia najlepšie. To pôsobí dobre nielen na ich psychiku, ale aj na produktivitu.

Remote working čiže práca na diaľku je spôsob práce, keď zamestnanci dochádzajú do sídla spoločnosti len čiastočne alebo vôbec. Výhody sú predovšetkým v tom, že zamestnanci môžu pracovať odkiaľkoľvek na svete a spoločnosť pre nich vlastne nemusí držať stoličku a stôl.

Videokonferenčné aplikácie sú potom také virtuálne konferenčné miestnosti, v ktorých sa schádzajú kolegovia z tímu, aby prebrali ďalší postup práce na projekte.

Prehľad platforiem pre videokonferencie, online školenia a webináre

Poradie platforiem som sa snažil zostaviť predovšetkým podľa užívateľskej obľúbenosti jednotlivých služieb. U mnohých služieb je poznať silný tlak na profesionalitu, ktorú si zákazníci musia jednoducho zaplatiť. Veľakrát to však znamená lepšiu kvalitu zvuku, obrazu, ale aj prenosu konferencie.

Zoom.us

Zoom.us je videokonferenčný softvér, ktorý patrí medzi svetových lídrov. Majú ho v obľube nielen korporátni zákazníci, ale aj rôzni freelanceri a usporiadatelia webinárov. Mesačne je na Zoome viac ako 10 miliónov aktívnych užívateľov.

Zoom.us bol založený v roku 2011 Ericom Yuanom v americkom San José, aby pomohol firmám s prepojením členov tímu, ktorí môžu byť v rôznych častiach sveta. V súčasnej dobe sa Zoom snaží o to, aby bol použiteľný naprieč rôznymi zariadeniami a systémami.

Pre používanie Zoom.us si musíte do počítača, mobilného telefónu alebo do webového prehliadača nainštalovať softvérového klienta, ktorý vám umožní službu využívať.

Zoom je možné s rôznymi obmedzeniami používať zadarmo až do 100 pripojených účastníkov konferencie, ktorým na ňu musí stačiť maximálne 40 minút. Akékoľvek obmedzenia sa zmenšujú s vyššími platenými balíčkami – Pro, Business a najvyšším Enterprise, ktorý vám umožní pripojiť až 500 účastníkov konferencie.

Klady a zápory Zoom.us

Klady (+)Zápory (-)
+ Použiteľné na väčšine zariadení- Potreba inštalovať Zoom klienta (softvér) - neplatí pre pasívnych účastníkov (divákov)
+ Zdieľanie obrazovky a vzdialené ovládanie- Časový limit pri variante zadarmo
+ Výborná kvalita obrazu a zvuku- Iba v angličtine
+ Audiokonferencie
+ Použitie zdarma do 50 účastníkov s dĺžkou konferencie maximálne 40 minút
+ U platených variánt nahrávanie konferencie
+ Zabezpečené SSL a šifrovaním AES 256 bitov

Google Hangouts Meet

Google Hangouts Meet je platená varianta bezplatnej služby Hangouts od spoločnosti Google. Hangouts Meet je súčasťou plateného balíčka G Suite. Ten je ponúkaný v troch cenových variantách – Basic, Business a Enterprise. Platenú verziu služby musia mať hlavne moderátori konferencií, ale jej účastníci si vystačia s účtom zadarmo. Je dobré spomenúť, že k účasti na videokonferencii nie je nutné mať účet Google, ale možno sa prihlásiť aj anonymne.

Hangouts Meet ako platená služba umožňuje pripojiť do konferencie až 250 účastníkov. Aplikácia funguje plnohodnotne v internetovom prehliadači, takže odpadá povinnosť inštalovať si do počítača nejaký softvér. Do konferencie sa možno pripojiť aj bez internetového pripojenia. Služba vám vygeneruje telefónne číslo, na ktoré môže účastník zavolať, aby mu stretnutie neutieklo. Hovor je potom účtovaný podľa cenníka operátora.

Klady a zápory Google Hangouts Meet

Klady (+)Zápory (-)
+ Zdieľanie obrazovky- Chýba vzdialené ovládanie
+ Nemusí sa inštalovať softvér. Stačí internetový prehliadač- Nahrávanie schôdzok len u balíčku Enterprise
+ Súčasť služby G Suite
+ Nie je nutné zakladať účet Google
+ Možnosť zúčastniť sa bez internetového pripojenia
+ Videokonferencie beží na serveroch preverenej spoločnosti
+ Prenos je šifrovaný

WebEx.com

WebEx je platforma pre organizovanie webových konferencií a videokonferencií, ktorú v súčasnej dobe prevádzkuje nadnárodná spoločnosť Cisco. Podľa neoficiálnych informácií používa túto platformu celosvetovo viac 23 000 spoločností, ale toto číslo môže byť samozrejme o niečo vyššie, pretože najmä pre korporátnu klientelu je Cisco istou zárukou kvality.

Platforma WebEx ponúka celkom 4 cenové programy – Free, Starter, Plus a Business. Tie sa od seba líšia maximálnym počtom účastníkov konferencie, veľkosťou cloudového úložiska, ale aj možnosťou nahrávať konferencie alebo spravovať užívateľov. Pre použitie WebEx si musíte nainštalovať softvérového klienta.

Program Free umožňuje usporiadať konferencie o maximálnej dĺžke 40 minút, a to až so 100 účastníkmi. Nielen táto ponuka, ale aj konfigurácia cenových balíčkov, veľmi pripomína ponuku služby Zoom.us.

Klady a zápory WebEx.com

Klady (+)Zápory (-)
+ Použiteľné na väčšine chytrých zariadení- Potreba inštalovať softvér do zariadenia. Neplatí pre pasívnych účastníkov (divákov)
+ Zdieľanie obrazovky a vzdialené ovládanie- Časový limit pri variante zadarmo
+ Výborná kvalita obrazu a zvuku- Iba v angličtine
+ Integrácia do Outlook a Google kalendára
+ Použitie zdarma do 100 účastníkov s dĺžkou konferencie maximálne 40 minút
+ U platených variantov nahrávanie konferencie
+ Zabezpečené TLS 1.2 a šifrovaním AES 256 bitov

Meet vpsFree

VpsFree.cz je spolok, ktorý bol v roku 2008 založený za účelom hosťovania virtuálnych serverov (VPS) pre jeho členov. Spolok bol založený ako neziskový a je určitou reakciou na premrštené ceny komerčných hostingov v Českej republike. Meet vpsFree je platforma pre organizovanie videohovorov, porád, výučby alebo virtuálnych stretnutí. Táto platforma je zadarmo a je dostupná verejnosti. Poháňa ju open source riešenie Jitsi Meet. K jeho spusteniu vám stačí len internetový prehliadač alebo aplikácia pre Android prípadne iOS.

Klady a zápory Meet vpsFree

Klady (+)Zápory (-)
+ Zdarma- Neistá budúcnosť
+ Jednoduché spustenie a vytvorenie videohovoru- Podľa ohlasov kvalita videa pokrivkáva
+ Nevyžaduje registráciu

Jitsi Meet

Jitsi je vlastne open source platforma pre prevádzkovanie videokonferencií. Jej zakladateľom je Emil Ivov. Ten založil Jitsi v roku 2003 ako SIP komunikátor, z ktorého sa vyvinula multiplatforma pre prevádzkovanie hovorov.

Pretože ide o open source riešenie, tak si Jitsi môžete vlastne nainštalovať aj na vlastný server. Rovnako to urobil aj spolok vpsFree, ktorý teraz umožňuje používať aplikáciu Jitsi širokej verejnosti so službou Meet vpsFree. Jitsi prevádzkuje bezplatný nástroj pre organizovanie videokonferencií na doméne https://meet.jit.si/. Avšak, je dôležité poznamenať, že sa stále potýka s občasnými nedostatkami ako je nekvalitný obraz a zvuk. Pre jej spustenie vám stačí internetový prehliadač alebo aplikácie pre Android prípadne iOS.

Klady a zápory Jitsi Meet

Klady (+)Zápory (-)
+ Zdarma- Neistá budúcnosť
+ Jednoduché spustenie a vytvorenie videohovoru- Podľa ohlasov kvalita videa pokrivkáva
+ Nevyžaduje registráciu

Videofon Blueboard

Videofon Blueboard je ďalšia varianta videokonferenčnej služby, ktorú poháňa vyššie spomenutý open source softvér Jitsi. Videofón prevádzkuje webhostingová spoločnosť Blueboard, ktorá má pre prevádzkovanie podobnej platformy skvelé zázemie.

Videofon je bezplatná služba pre prevádzkovanie videokonferencií. Nemusíte sa nikam registrovať, nič platiť ani nič inštalovať. Videokonferenciu spustíte z webového prehliadača alebo cez mobilnú aplikáciu Jitsi.

Klady a zápory Videofon Blueboard

Klady (+)Zápory (-)
+ Zdarma- Neistá budúcnosť
+ Jednoduché spustenie a vytvorenie videohovoru- Podľa ohlasov kvalita videa pokrivkáva
+ Nevyžaduje registráciu

Jitsi Meet by WebSupport

Trendu organizovania videokonferencií sa zúčastnila aj známa webhostingová spoločnosť WebSupport. Tá na svoje servery nainštalovala nám už veľmi dobre známu aplikáciu Jitsi. WebSupport tak chcel svojim zákazníkom poskytnúť zázemie pre prácu na diaľku.

Aj prostredníctvom Meet od WebSupportu môžete využívať jednoduchosť, ktorú Jitsi svojim užívateľom ponúka. K videohovoru vám teda stačí iba internetové pripojenie, počítač s webovým prehliadačom alebo chytrý telefón s nainštalovanou aplikáciou Jitsi Meet.

Klady a zápory Jitsi Meet by WebSupport

Klady (+)Zápory (-)
+ Zdarma- Neistá budúcnosť
+ Jednoduché spustenie a vytvorenie videohovoru- Podľa ohlasov kvalita videa pokrivkáva
+ Nevyžaduje registráciu

BlueJeans

BlueJeans Network je spoločnosť, ktorú založili v roku 2011 Krish Ramakrishnan a Alagu Periyannan v americkom San José. BlueJeans sa na trhu cloudového riešenia videokonferencií stala čoskoro jedným zo svetových lídrov tohto odvetvia.

Platforma pre organizovanie online konferencií ponúka celkom tri cenové balíčky – Standard, Pro a Enterprise. Bezplatnú variantu služby neponúka. Balíčky sa od seba líšia maximálnym počtom účastníkov (maximálne 100 u balíka Enteprise) alebo napríklad maximálnou dĺžkou nahrávania konferencie.

BlueJeans je platforma pre profesionálne videokonferencie. Svojim zákazníkom ponúka naozaj kvalitný zvuk Dolby® Voice audio a obraz v HD kvalite. K tomu samozrejme nechýbajú tradičné služby ako zdieľanie obrazovky, vzdialené ovládanie alebo šifrovanie prenosu AES 256 bitov.

Klady a zápory BlueJeans

Klady (+)Zápory (-)
+ Vysoká kvalita zvuku a obrazu- Chýba balíček zadarmo
+ Služby na špičkovej úrovni- Nutnosť inštalovať softvérového klienta
+ Integrácia do Outlook a Google kalendára
+ Možnosť pripojenia do konferencie iba s telefónom (bez pripojenia k internetu)
+ Podpora 24/7 cez telefón alebo live chat
+ Použiteľné na mnohých zariadeniach

CyberLink U Meeting

CyberLink je taiwanská softvérová spoločnosť, ktorá sa špecializuje na vývoj multimediálneho softvéru. Svoje skúsenosti sa snaží zužitkovať tiež pri vývoji aplikácie pre organizovanie videokonferencií.

U Meeting sa snaží svojim zákazníkom poskytovať služby vysokej kvality. Jednou z hlavných vlastností, na ktorých si služba zakladá, je poskytovanie kvalitného obrazu a zvuku. To ocení nielen korporátna klientela.

CyberLink U Meeting je ponúkaný v 4 cenových variantách – Free, Pro 50, Pro 100 a Enterprise Features. Program Free vám umožní stretnúť sa až s 25 účastníkmi hovoru, ale musíte si pri tom vystačiť s maximálne 30 minútami času. Ostatné balíčky sú obmedzené len počtom účastníkov konferencie. Zaujímavosťou služby je plugin PerfectCam – Virtual Makeup Plugin, ktorý vylepší nielen vašu pleť, ale aj s ním môžete rozostriť pozadie videa alebo namiesto neho vložiť obrázkovú tapetu.

Klady a zápory CyberLink U Meeting

Klady (+)Zápory (-)
+ Možnosť používať zadarmo- Balíček zadarmo obmedzený maximálnou dobou konferencie 30 minút
+ Virtual Makeup plugin
+ Vysoká kvalita obrazu i zvuku

GoToMeeting

GoToMeeting je softvér pre online online meetingy, zdieľanie obrazovky a pre organizovanie videokonferencií. Tento softvér vytvorila a prevádzkuje spoločnosť LogMeIn z amerického Bostonu. Tá vytvorila už niekoľko úspešných aplikácií, medzi ktoré patrí napríklad správca hesiel LastPass.

Táto služba ponúka celkom tri cenové balíčky – Professional, Business a Call. GoToMeeting sa zameriava predovšetkým na profesionálov, ktorí potrebujú kvalitné služby bez kompromisov. Tým ponúka kvalitný prenos HD videa, možnosť pripojiť sa do konferencie bez internetu pomocou telefónu a u vyšších balíčkov ďalšie špeciálne služby a funkcie. Napríklad doplnok SlidePDF, ktorý dokáže zo snímok prezentácie vytvoriť PDF s chronologickým radením snímkov tak, ako boli prezentované.

Klady a zápory GoToMeeting

Klady (+)Zápory (-)
+ Vysoká kvalita obrazu- Nie je žiadny balíček zadarmo
+ Najlacnejší balíček Pro umožňuje pripojiť až 150 účastníkov- Nutnosť inštalovať softvér
+ Pripojenie do konferencie aj bez internetového pripojenia zavolaním na špeciálne telefónne číslo
+ U vyšších cenových balíčkov užitočné funkcie a doplnky (SlidePDF, NoteTaking atď.)

MyDreams Virtuální kancelář

Službu Virtuální kancelář pre prácu z domova prevádzkuje česká hostingová spoločnosť MyDreams, ktorá má mnohoročnú prax v poskytovaní webhostingových a serverových služieb pre najnáročnejšie projekty.

Hoci služba vyzerá, že je pripravená počas veľmi krátkej chvíle, aby využila zvýšeného dopytu po videokonferenciách pri koronavírovej epidémii, určite by aj tak nemala uniknúť vašej pozornosti.

Prevádzka virtuálnej kancelárie nepatrí medzi najlacnejšie ponuky na trhu. Svojim zákazníkom služba ponúka tradičné veci ako neobmedzený počet online meetingov (video, hlas, zdieľanie plochy atď.), Neobmedzený čas trvania online meetingu a tak ďalej. Pre kvalitný prenos má vaša služba vyhradenú dátovú linku a k dispozícii máte firemné dátové úložisko NextCloud.

Klady a zápory MyDreams Virtuální kancelář

Klady (+)Zápory (-)
+ Česká služba- Vyššia cena
+ Vyhradená dátová linka- Jediný balíček v ponuke
+ Firemné úložisko NextCloud
+ Online meeting aplikácia

Zhrnutie a záver

Tak toto je zoznam zrejme najznámejších služieb pre organizovanie audio a video konferencií. Určite to nie sú všetky služby, ktoré sú na súčasnom trhu k dispozícii. A vďaka kríze v dôsledku koronavírusu COVID-19 sa určite ďalšie služby čoskoro objavia.

Služby majú väčšinou totožné funkcie a nástroje, takže výber služby a spoločnosti bude dosť záležať na vašom subjektívnom rozhodnutí a tiež na tom, ako vám je ktorá služba sympatická.

Ako prvý tu bol spomenutý Zoom.us. Určite to nemá znamenať, že ide o najlepší službu zo zoznamu spomínaných platforiem, ale určite ho možno nazvať ako v súčasnosti najobľúbenejším videokonferenčným softvérom. O Zoome počujem takmer na každom kroku. Myslím si, že aj balíček zdarma je použiteľný a časový limit 40 minút je možné vnímať ako určitú výhodu, ktorá vám pomôže viesť efektívne videoporady bez zbytočného strácania času a dlhých prejavov.

V Google Hangouts Meet vidím výhodu najmä v tom, že patrí medzi služby spoločnosti Google. Vďaka tomu sa dá očakávať kvalitný prenos videa i zvuku. Firemná klientela potom ocení, že v službe majú možnosť využiť ďalšie nástroje ako je Gmail alebo Google Drive a tak ďalej.

MyDreams Virtuálna kancelária pre prácu z domova je služba, ktorá určite stojí za zváženie. Je to nielen česká spoločnosť, ale dá sa tu očakávať aj kvalitný prenos konferencie bez nejakého sekania videa alebo zvuku, ako tomu je o bezplatných služieb, ktoré poháňa aplikácia Jitsi.

Poznáte nejaké ďalšie služby pre organizovanie webinárov a videokonferencií? Podeľte sa o ne v komentároch s nami aj s ostatnými čitateľmi.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.