Ai Konverzacna Sluzba Bard

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Čakanie na Barda – aké AI novinky Google ponúkne vo svojom streame?

V youtube streame Googlu dnes budú oznámené novinky. Ako CEO Googlu Sundai Pichai vo svojom blogu 6. februára naznačil, jednou z nich bude spustenie AI konverzačnej služby Bard, nadstavby k jazykovému modelu LaMDA.

Google Stream Bard

Bude Bard podobný AI koverzačný nástroj ako ChatGPT od Open AI? 

ChatGPT bol vytrénovaný na množine dát dostupných do roku 2021 (texty z webov, kníh, sociálnych sietí, s použitím filtrov na odstránenie škodlivého alebo nekvalitného obsahu). ChatGPT nie je napojený na internet, preto nevie poskytnúť čerstvejšie informácie známe až po roku 2021

Podľa vyjadrenia Sundaia Pichaia Bard čerpá informácie z webov a poskytuje veľmi čerstvé informácie. Ako príklad uviedol, že Bard bude schopný 9 ročnému dieťaťu vysvetliť nové objavy z Webbovho vesmírneho teleskopu. Webbov teleskop bol vypustený v decembri 2021 a prvý obrázok, ktorý poskytol bol zverejnený 12. júla 2022. To naznačuje, že dáta v Bardovi sú čerstvejšie ako dáta v ChatGPT. Avšak nie je jasné, či Bard bude napojený na internet. Odpoveď na túto otázku sa dúfam dozvieme v streame.

Bude Bard dostupný na testovanie širokej verejnosti rovnako ako ChatGPT? 

Podľa blogu Sundaia Pichaia bude Bard dostupný pre dôveryhodných testerov, aby po pár týždňoch mohol byť sprístupnený pre širšiu verejnosť. Znova netrpezlivo čakáme, čo sa dozvieme v streame.

Viac o práci AI inžinierov v googli si môžete prečítať v našom článku Príbeh Blakea Lemoinea: Prečo Google vyhodil AI inžiniera?.

Začal sa súboj dvoch AI gigantov Google a Microsoftu?

Zvyknete vyhľadávať pomocou Google? Bing je druhý najpoužívanejší internetový vyhľadávač a patrí Microsoftu. Microsoft je majoritným investorom do vývoja umelej inteligencie v Open AI

Predstavte si dnešné vyhľadávanie. Aké výsledky poskytujú vyhľadávače? Porovnali sme výsledky v Googli a Bingu v nasledujúcom videu. 

Google poskytne ako prvé zoznam vedeckých článkov, nasleduje sekcia Podobné dopyty, kde sú vyňaté otázky a odpovede s odkazmi na weby, ktoré Google považuje za autoritatívne a potom nasledujú ostatné weby. Vpravo je väčšinou nalinkovaný záznam z Wikipédie. Bing ako prvé zaradí zhrnutie z vedeckého článku, nasleduje zoznam vedeckých článkov a potom ostatné weby. Záleží na konkrétnych kľúčových slovách, vo výsledkoch môžu byť aj obrázky, produkty z Google nákupov a podobne. Samozrejme, oba weby ako prvé poskytnú sponzorované odkazy, ak sa k danej téme nachádzajú v ich reklamných systémoch.

Microsoft svoje novinky ohlásil o deň skôr ako Google. Jeho plánom je prepojiť AI chat so svojim vyhľadávačom Bing. Môžete si už vyskúšať novú verziu Bingu? Zatiaľ sú dostupné iba príklady, ako bude Bing s chatom fungovať a môžete sa zaradiť do zoznamu čakateľov. Pozrite si naše video alebo si to priamo vyskúšajte na stránke Bingu.

Vnímate to aj vy iba ako zaujatie pozície jedného súpera pred súbojom? Na konkrétnu skúsenosť si ešte chvíľu počkáme. Akú pozíciu v súboji zaujme druhý súper? Netrpezlivo čakáme na dnešné Google streamovanie, čo všetko už Bard vie.

Najpodstatnejšou časťou tohoto súboja však nesmie zostať iba rýchlosť vývoja a nasadzovania noviniek. Z hľadiska používateľa internetových vyhľadávačov je najdôležitejšie, aby ľudia dostali pravdivé odpovede. Dnešné jazykové modely sú štatistické, odpovede predikujú na základe tréningových dát, nie vždy je odpoveď pravdivá, aj keď znie tak ľudsky. Prečítajte si o skúsenosti webu CNET (globálna stránka, ktorá publikuje recenzie, články, podcasty a videá o technológiách), ktorý využíval AI na tvorbu článkov, zo 77 publikovaných článkov až 44 obsahovalo nepravdivé informácie. Čo sa stane, ak sa medzi tréningové dáta jazykových modelov dostanú takéto nepravdivé články?

Základné pojmy z oblasti umelej inteligencie nájdete vysvetlené v článku Ako funguje dnešná umelá inteligencia?.

Ak chcete porozumieť do väčšej hĺbky ako fungujú jazykové modely, na ktorých sú konverzačné nástroje postavené, odporúčame vám článok Čo všetko sa môžete umelej inteligencie ChatGPT opýtať?

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.