Umela Inteligencia A Dieta

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Splnený sen malého PC maniaka: Detský tábor alebo krúžok plný AI zábavy!

Boom AI nástrojov generujúcich texty priniesol strach a obavy medzi učiteľov: Môžu veriť svojim žiakom či študentom? Odovzdávajú originálne práce alebo im s úlohami pomohla umelá inteligencia? Niekedy stačí zmena postoja a zo strašidla sa stane kladný hrdina.

Smutný obraz nášho školstva

Mám dcéru siedmačku, hodiny informatiky sú premárnené hodiny. Učia sa používať myš, MS Word, už niekoľko rokov to isté dookola. Škola zakúpila programovateľné mikročipy, zariadila počítačovú miestnosť, vyškolila učiteľov. Tak prečo sú hodiny nudné a nevyužité? 

Hodina informatiky je delená. V jeden rok sa stalo, že každú polovicu triedy učil iný učiteľ. Jedna polovica mala Scratch a druhá polovica nič. S prižmúreným okom riaditeľky skupina často skončila na chodbe pred informatickou miestnosťou, lebo škola počas rekonštrukcie bojovala s priestormi a predbehla ich trieda, ktorá mala angličtinu. Hm. Ďalší školský rok učiteľ, čo ako jediný na škole učil Scratch, zo školstva zutekal. Hm. Ako je na tom vaša škola?

Kruzok Ai Tabor Ai Pre Deti
Zdroj: Obrázok vygenerovaný pomocou umelej inteligencie Midjoureny

Chceli by ste aby sa informatika vyučovala inak?

Aby školská nuda úplne nezabila kreativitu detí, môžete spolu s nimi stráviť zábavné chvíle s umelou inteligenciou. Navštívte českú stránku AI dětem, nájdete na nej veľa užitočných informácií a materiálov o umelej inteligencii pre deti aj dospelých zadarmo. A tiež odkazy na tlačené knihy pre deti, ktoré vznikli vďaka tejto iniciatíve.

Pilotný vzdelávací program „Umělá inteligence do základních škol 2022/23“ realizuje Pražský inovační institut v rámci projektu iKAP II — Inovace ve vzdělávání.

Ai Detem Cz
Zdroj: aidetem.cz

V kategórii „Vzdělávací materiály“ nájdete odkazy na podstránky:

  • Obecný úvod do AI pro dospělé – 10 člákov, ktoré vám pomôžu pochopiť základy a ktoré môžu byť chápané aj ako základné materiály pre  vzdelanie sa v oblasti umelej inteligencie pre učiteľov na školách. 
  • William & Meriwether – Interaktívny príbeh pre deti pre pochopenie umelej inteligencie. Sú k nemu pripravené aj dve tlačené knihy Neočekávaný robotí exodus a Podivuhodná robotí expedice.
  • Metodiky – AI v kontextech – počas školského roku 2022/23 budú v tejto sekcii postupne pribúdať kompletné plány vyučovacích blokov (vrátane pracovných listov) pre žiakov 2. stupňa základných škôl na zoznámenie s umelou inteligenciou – nielen na hodinách informatiky, ale na všetkých predmetoch.
  • Strojové učení pro děti – Učebnica obsahuje 13 príkladov, na postupné zoznámenie sa s umelou inteligenciou. Autorom je Dale Lane, vývojár v spoločnosti IBM. Učebnica bola preložená už do 12 jazykov a používajú ju tisícky škôl po celom svete.
  • Vzdělávací blog – v tejto sekcii nájdete články s novinkami a zaujímavosťami, znova veľmi dobrý podklad pre aktivity s deťmi.

Výzva pre odvážnych ockov a mamky s organizačnými, pedagogickými či IT vlohami

Pomôžte odstrániť nudu zo škôl!

  1. Pozrite si voľne dostupné materiály z AI dětem. Sprostredkujte informácie deťom, prípadne im zakúpte spomínané knihy.
  2. Informujte zanietených učiteľov vo vašej škole o možnosti zapojiť sa do tejto iniciatívy a získať učebné materiály. Zapojiť sa môžu aj slovenské školy, bohužiaľ som nenašla podobnú iniciatívu na Slovensku.
  3. Zorganizujte detský tábor alebo krúžok vo vašom okolí pre malých počítačových maniakov s tematikou AI, využite materiály z tejto stránky. Poznáte niekoho, kto robí počítačové tábory pre deti? Nasmerujte ho na stránku, kde môže získať podkladové materiály pre výučbu umelej inteligencie pre deti.

Využívanie AI technológie pri práci s textom a obrázkami postupuje veľmi rýchlo. Nepochybne sa AI rozšíri aj do ďalších odvetví. Dnes nevieme predpovedať, ktoré pracovné pozície AI v budúcnosti nahradí, ani aké nové pracovné pozície v dôsledku jej využívania vzniknú. Pripravte svoje deti na budúcnosť. Nezakazujte im používať mobily, tablety, počítače, nasmerujte ich, aby ich používali aj pri učení.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.