Midjourney Ai

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Dream job budúcnosti? Inžinier promptov pre umelú inteligenciu Midjourney!

Podarilo sa mi cez MíDžej (ako Midjourney jej priaznivci skrátene volajú) napiecť parádne nedeľné zákusky! Mám rada kanadské žartíky. Testovala som pevnú vôľu môjho muža, je veľmi mlsný a momentálne drží diétu. Čo s ním spravia virtuálne koláče? Zažila som si svojich 15 minút slávy, vo Facebookovej skupine Midjourney Official som za ne získala viac ako 550 lajkov.

Nech sa páči, vyskúšajte aj vy moje virtuálne dobroty, po rozkliknutí obrázka uvidíte detailne, čo Midjourney vie napiecť a dozviete sa aj príchuť torty…

Ako vidíte, nedarilo sa mi s generovaním obrázkov prestať. Ďalšie plnky! Ďalšie chute!

Správne šípite, že náš článok bude o zadávaní promptov – príkazov, na základe ktorých sú obrázky v nástroji Midjourney vygenerované.

Základné údaje o AI nástroji Midjourney

  • Na zaregistrovanie do Midjourney potrebujete mať nainštalovaný Discord, chatovaciu aplikáciu. Pomocou nej zadávate prompty a pomocou nej sa vám zobrazujú výsledné obrázky.
Free verzia – pridajte sa do niektorej skupiny nováčikov a začnite generovať
  • Midjourney je dostupná vo free verzii, aj ako platený nástroj v troch balíkoch – Basic Plan, Standard Plan a Pro Plan. Platené balíky sa líšia počtom obrázkov, ktoré môžete vygenerovať. Presnejšie povedané 1 vygenerovanie obrázka je chápané ako 1 job vykonávaný na serveroch, vykoná sa približne za minútu. V balíku si kupujete celkový čas na mesiac určený na vykonanie jobov. Balíky sa odlišujú aj počtom naraz vykonávaných jobov (3 vs. 12 naraz generovaných obrázkov v rovnakom čase, ostatné joby sa radia do fronty).
V menu je sekcia Midjourney Bot, v ktorej budú uložené a zobrazené iba vaše prompty

Ak ste nakukli do videí, zistili ste, že po zakúpení plateného balíka máte vlastnú sekciu Midjourney Bot, kde sa ukladajú len vaše obrázky. Naviac zakúpenie plateného balíka umožňuje využitie obrázkov na komerčné účely:

Midjournej Porovnanie Planov

Viac podrobností nájdete v Podmienkach používania Midjourney.

Mám zakúpený balík Standard, nakoľko minúty z Basic balíka som minula za 4 dni. Basic balík je približne 200 obrázkov.

Ako konštruovať prompty v Midjourney?

Ak chcete začať generovať obrázky s Midjourney, je to veľmi jednoduché – do chatového riadku zadáte príkaz „/imagine“ a napíšete svoju predstavu. (Vždy mi v hlave zaznie John Lennon a to sa potom tvorí jedna radosť!)

Jednoduchý návod znie, skonštruujte prompt v tvare: 

štýl (fotografia, maľba, kresba), hlavný objekt (čo chcete na obrázku mať), detaily hlavného objektu, by Maliar1, by Maliar2, by Maliar3 (ak chcete aby bol napodobený štýl konkrétneho maliara alebo skombinovaný štýl viacerých) –v 4 (verzia)… ostatné parametre podľa dokumentácie

Záleží na veľkých a malých písmenách aj medzerách v texte. Ako oddeľovače sú použité čiarky. Medzi parametrami sa čiarky nedávajú. Pre viac podrobností, ako tvoriť prompty, aké parametre možno zadať, ako sa prepínať medzi verziami Midjourney a podobne, vám odporúčam online dokumentáciu Midjourney. Mnoho návodov dnes už nájdete aj na YouTube.

Ukážem vám príklad ako som generovala obrázok a ako sa líši ak zmením štýl alebo meno maliara v prompte:

Fotografia, maľovaný obraz, Tamara Lempicka alebo Sandro Boticelli

Raz bude Prompt Engineer práca snov – prečítajte si túto pracovnú ponuku

Komunita priaznivcov Midjourney

Ako som už spomenula, existuje oficiálna skupina priaznivcov Midjourney na Facebooku. A dnes už nájdete aj mnoho ďalších skupín a stránok, ktoré si ľudia vytvárajú. Skupinu sledujem, občas sa v nej objaví výnimočný tvorca. Dvoch by som vám rada predstavila.

Radiation Nation

Obrázky sú inšpirované svetom po výbuchu atómovej bomby. Tipujem, že si ich autor generovaním obrázkov z postapokalyptického sveta kráti netrpezlivé čakanie na pripravovaný seriál Amazonu Fallout, ktorého predlohou bola počítačová hra Fallout. 

Obrázky sú inšpirované štýlom Normana Rockwella, ktorý ilustroval viac ako 40 rokov The Saturday Evening Post. Je to štýl dobových komixov, sci-fi kníh či pin-up plagátov, ktorý je u americkej verejnosti veľmi obľúbený. Norman Rockwell žil v rokoch 1894 až 1978.

Zdroj: Facebook, Radiation Nation

Ukazuje sa, že ak viete ľuďom brnknúť na správnu strunu, dokážete si vytvoriť verné publikum. Obrázky okamžite zaujali veľkú časť skupiny, zbierali stovky lajkov. To čo je na tvorbe Radiation Nation zaujímavé je konzistentnosť. Našiel niche tému, v ktorej sa vyzná a ktorá zároveň veľmi baví jeho sledovateľov. Je to jedna z ciest, akou možno AI generované obrázky monetizovať?

Anerican Pastoral

Ani Anerican Pastoral nie je radový generátor obrázkov. Jeho diela mi okamžite pripomenuli bláznivú výstavu španielskeho fotografa a konceptuálneho umelca Joana Fontcuberta. Vymyslel si rád lietajúcich mníchov a jeho fotografie mapovali ich každodenný život. Parodické dielo tvoril obrázok a jeho popis.

Ak máte radi kanadské žarty, určite si kolekcie fotografií Joana Fontcuberta vyhľadajte. Napríklad z rôznych súčiastok napodobené tvary rastlín odfotené ako makro fotografie v sérii Herbárium, alebo vymyslené zvieratá v sérii Fauna. Smeti a prach odfotené ako súhvezdia. Sám maestro Fontcuberta zamaskovaný ako Usáma bin Ládin a dosadený do obrázkov a videí z televízie Al Jazeera, namiesto reálneho zvuku recitujúci báseň o pirátoch, v projekte Deconstructing Osama… Ak o paródii dopredu netušíte, musíte byť veľmi pozorným divákom aj poslucháčom, aby ste jeho vtipným mystifikáciám nenaleteli.

Podobne ma oslovili obrázky a príbehy Anerican Pastoral. Na prvé pozretie zabrnkali na hororovú nôtu, a keď si prečítate priam encyklopedické historické popisy obrázkov, musíte sa smiať. Paródie nie je schopný každý! Potrebujete čosi viac ako len vygenerovať obrázky. Potrebujete príbeh umne zasadený do historických súvislostí a štipku čohosi vtipného, podľa čoho pozorovateľ predsa len rozozná výmysel od skutočnosti.

Ak kliknete na obrázok, zobrazí sa vám aj popisný text prevzatý zo stránky Anerican Pastoral.

Zdroj: Facebook, Anerican Pastoral

Priznám, neviem sa prestať smiať. Môže niekto vymyslieť väčší trhák na dnešné sociálne siete ako psíka so smutnými očami? Chudák utrápený Kafka.

Ďalší spôsob ako monetizovať AI generované obrázky: Ponúknuť klientom príbeh a jeho ilustráciu.

Nahradí AI grafikov či vizuálnych umelcov? 

Podobne ako textové AI nástroje, aj grafické AI nástroje majú pred sebou ešte dlhú cestu. Na prvý pohľad sú obrázky geniálne, pri bližšom skúmaní si všimnete mnohé nepresné detaily. Ak sa zameriame napríklad na ľudskú postavu, zväčša má mnohoprsté ruky, počty končatín nesedia, končatiny sú zdeformované a podobne. Je to dané modelom, na ktorom sú nástroje postavené. Generujú obrázok na základe štatistiky, nie na základe anatomických modelov, ako by to robil maliar.

Myslím si, že grafický AI nástroj sa stane pravou rukou skúsených grafikov. Za reklamnou fotografiou či šotom je vždy hlbšia myšlienka ako predať produkt koncovým zákazníkom. Príbeh, znalosť lokálnych pomerov, znalosť potrieb a pohnútok zákazníkov. Veľa ľudských faktorov na vstupe, ktoré môže skúsený grafik AI nástroju nadiktovať a vytvoriť koncept reklamy. Následne tento koncept pomocou vygenerovaných obrázkov odkomunikovať kolegom či dokonca zákazníkom. Spolu môžu ohýbať idey a obrázky dovtedy, kým nie je s nimi zákazník maximálne spokojný. V záverečnej fáze potom reklamy realizovať pomocou klasických grafických nástrojov. Alebo aj s pomocou AI.

Máte skúsenosti s grafickými AI nástrojmi? Podeľte sa o ne v komentároch. Čo si myslíte o nahraditeľnosti grafikov umelou inteligenciou vy?

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.