Divi šablóna optimalizácia výkonu

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Divi urobila masívnu aktualizáciu výkonu. Čo to znamená?

Šablóna Divi urobila v auguste 2021 masívny update výkonu, ktorý by mal mať priaznivý vplyv na rýchlosť načítania webu, kvôli ktorej bola táto šablóna často kritizovaná. Hovorilo sa, že Divi zaspala vývoj a jej použitie už nedáva zmysel. To by sa s updatom malo zmeniť. Je Divi skutočne rýchlejšia?

Je to najväčšia aktualizácia od počiatku projektu Divi

Ľudia sa na výkon Divi sťažovali už pár rokov dozadu. Je faktom, že mnoho problémov súviselo so zlým nastavením webu, používaním mnohých zbytočných efektov a veľkých (neoptimalizovaných) obrázkov. Ľudia sa nechali pri tvorbe webu často uniesť svojou fantáziou a na stránky nahádzali všetko, čo sa im páčilo.

Avšak, aj skúsení weboví stavitelia mali s touto šablónou množstvo problémov, ktoré bolo nutné riešiť zásahmi do zdrojového kódu, kde sa mazali zbytočné JavaScripty. Ešte horšie to bolo s CSS, ktoré sa zväčšovalo s každým ďalším pridaným modulom do stránky.

TIP: Zaujíma vás Divi viac? Prečítajte si našu recenziu Divi.

Nad Divi sa začalo zmrákať, pretože jej obľúbenosť kvôli rýchlosti dosť upadala. Elementor a ďalšie editory stránok mali oveľa lepšie rýchlostné podmienky. Vďaka tomu mohli konkurenčné buildery používať neskúsení užívatelia, ktorým po „optimalizácii“ rýchlosti webu stačilo zapnúť niektorý z cachovacích pluginov.

Čo sa s aktualizáciou mení?

Masívnu aktualizáciu výkonu Divi oznámil na blogu Elegant Themes sám Nick Roach (zakladateľ Elegant Themes). A úprimne si povedzme, že na takú správu čakali vývojári a skalní fanúšikovia tejto šablóny a page builderu v jednom neskutočne dlhú dobu.

Divi Bloat
Nová verzia Divi výrazne eliminuje veľkosť zdrojového kódu. Zdroj: ElegantThemes.com

Dynamické CSS

Toto bol skutočne veľký problém. Divi builder pridával do kódu ďalšie CSS, pretože nedokázal rozoznať, že na stránke už modul s rovnakým nastavením existuje. Ak ste použili na stránke viac identických modulov, pre každý z nich sa vytvoril ďalší kód v CSS. Čím viac prvkov na stránke bolo, tým viac CSS rástlo. Kvôli tomu sa stránka načítavala dlhšie.

Teraz prišla razantná zmena v rozdelení veľkého súboru CSS, ktorý Divi používa, na stovky malých komponentov. V minulosti sa najprv načítalo CSS so štýlmi všetkých modulov. Teda aj s tými, ktoré ste nepoužili. To sa zmenilo a Divi dokáže načítať len tie štýly, ktoré sú na stránke skutočne potrebné kvôli použitým modelom. Výsledkom je robustný pokles veľkosti súborov CSS na každej stránke. V laboratórnych výsledkoch dosiahli tvorcovia Divi zmenšenie veľkosti CSS z 860 kB na 54 kB.

Dynamický PHP framework

Nový dynamický framework používa iba logiku potrebnú na vykreslenie modulov a funkcií, ktoré používate na každej stránke. Všetko ostatné by malo byť z rovnice doslova vystrihnuté a nemalo by sa zbytočne načítavať. Najnovšie, keď používate na stránke 5 z 50 modulov, Divi spracováva len funkcie potrebné na týchto 5 modulov a ostatné preskočí. V minulosti sa načítalo úplne všetko, čo v Divi bolo. Kvôli tomu fungovali stránky veľmi pomaly.

Optimalizácia JavaScriptu

Rovnakou cestou optimalizácie prešiel aj JavaScript. Divi najnovšie načíta knižnice na vyžiadanie, a to podľa použitých modulov na stránke. Okrem toho prešiel JavaScript celkovo zoštíhľujúcim procesom, takže sa z neho podarilo odstrániť veľké množstvo zbytočného kódu, čo malo za následok jeho zmenšenie na polovicu oproti pôvodnej verzii.

Test rýchlosti 

Elegant Themes urobilo okolo tejto aktualizácie náležitý marketingový krik. Jedna vec sú laboratórne merania, ktoré slúžia na marketing, ale iná vec je zmerať si to všetko samostatne.

Na test som použil výkonný WordPress hosting od spoločnosti Exon.io a jeden z predpripravených layoutov šablóny Divi, ktorý je plný rôznych vizuálnych efektov. A tie brzdia akýkoľvek web. Na webe som nepoužil žiadny cachovací plugin. 

Meranie výkonu pred aktualizáciou Divi

Divi rychlost page insights pred
Meranie pred aktualizáciou pomocou Google PageSpeed Insights.
Divi rychlost Gtmetrix pred
Meranie pred aktualizáciou pomocou GTmetrix.

Meranie výkonu po aktualizácii

Už na prvý pohľad je vidieť veľké zlepšenie výkonu, ale napríklad v GTmetrix (nástroj na meranie rýchlosti webu) nebola zmena príliš dramatická, takže by to neskôr určite chcelo nasadiť nejaký cache plugin. V mojom prípade to bude LiteSpeed Cache (musí podporovať váš server).

Divi rychlost page insights po aktualizacii
Meranie po aktualizácii Divi pomocou Google PageSpeed Insights.
Divi rychlost Gtmetrix po aktualizacii
Meranie po aktualizácii pomocou GTmetrix.

Divi vs ostatní

Tento test som nerobil osobne. Urobili ho vývojári šablóny Divi. Pravdupovediac, som prekvapený tým, ako dopadol súboj Divi vs Elementor. Práve Elementor je v súčasnej dobe jedným z obľúbených page builderov. Dokonca, je možné, že je najobľúbenejší, pretože má svoju bezplatnú verziu.

Divi rychlost vs ostatne
Divi verzus ostatné page buildery. Zdroj: ElegantThemes.com

Záver a zhodnotenie

Divi prešla razantnou zmenou, ktorá je určite pozitívna. Rýchlosť načítania webu sa proste cení. Ak ste ešte neaktualizovali, urobte si zálohu a hurá do toho, pretože novú verziu Divi si určite zamilujete. Čo si budeme hovoriť. Je to stále pomerne dobrý vizuálny builder a takisto spôsob, ako jednoducho vytvoriť webové stránky

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.