Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.
Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.
Kybernetická bezpečnosť: ako chrániť svoje digitálne údaje a informácie
Obsah
Kybernetických útokov je čoraz viac a netýkajú sa len veľkých firiem, vládnych úradov alebo nemocníc. Tento problém sa týka takisto domácností a vlastne, každého z nás. Poďte sa naučiť, ako chrániť svoje digitálne informácie, počítač, heslá, mobilné zariadenia, identitu a peniaze prostredníctvom zmien návykov alebo použitím jednoduchých aplikácií.
Definícia kybernetickej bezpečnosti
Čo je kybernetická bezpečnosť? Je to celková ochrana počítačových systémov, inteligentných zariadení a počítačových sietí pred vniknutím útočníkov, ktorí by tu mohli získať citlivé informácie (heslá, fotografie, dokumenty a ďalšie), poškodiť softvérové vybavenie alebo napríklad zamedziť používaniu zariadenia za účelom vydierania.
Cieľom kybernetickej bezpečnosti je znížiť riziko napadnutia a zneužitie technológií a systémov neoprávnenými užívateľmi. V IT bezpečnosti sa na to používajú rôzne technológie, procesy a kontroly systémov. V domácom a firemnom svete to vlastne znamená použitie rôzneho bezpečnostného software, ako sú antivírusy, VPN, rodičovské zámky a kontroly, správcovia hesiel alebo blokovače reklám.
Aké sú hrozby pre kybernetickú bezpečnosť?
Pre bežných užívateľov a domácnosti dnes existuje 7 hlavných hrozieb pre kybernetickú bezpečnosť. Sú to hrozby:
- Malware
- Phishing
- Ransomware
- Napadnutie súkromia a cielená reklama
- Prelomenie hesla
- E-mailové útoky (SPAM)
- Nelegálna ťažba kryptomien
1. Malware
Je zámerne vytvorený škodlivý software, ktorý má vniknúť do zariadenia, napríklad prostredníctvom kliknutia na závadný odkaz v emaile alebo na webe. Tento softvér potom plní svoju úlohu, kedy napríklad získava informácie z pevného disku, inštaluje ďalší škodlivý softvér a celkovo narúša fungovanie zariadenia.
Prevencia pred malware:
použitie antivírusového programu. Najlepší antivírus nájdete v našom porovnaní.
2. Phishing
Ide o e-maily, ktoré majú oklamať príjemcov. Tieto e-maily sa tvária ako správy od rôznych inštitúcií, firiem a bánk. Ich cieľom je ukradnúť citlivé dáta ako sú prihlasovacie údaje k bankovému účtu, číslo kreditnej karty alebo prihlasovacie údaje k webovej službe.
Prevencia pred phishingom:
pokiaľ sa vám e-mail nezdá, overte si ho u jeho odosielateľa tým, že napríklad zatelefonujete do banky. Použite antivírus, ktorý má ochranu proti phishingu, ako napríklad antivírus Norton.
3. Ransomware
Ransomware patrí pod malware. Je to škodlivý program, ktorý blokuje používanie počítača tým, že blokuje jeho systém alebo šifruje dáta v ňom. Od napadnutej obete následne vyžaduje zaplatenie výkupného za obnovenie prístupu.
Prevencia pred ransomware:
pravidelne aktualizujte operačný systém a ostatný softvér v počítači, nesťahujte nelegálne kópie softvéru, neklikajte v e-maile na rôzne odkazy a používajte antivírusový program.
4. Napadnutie súkromia a cielená reklama
V momente, keď sa prihlásite na internet, operátori a služby, ktoré používate, sledujú vašu internetovú aktivitu. Väčšinou ide o neškodné sledovanie, ktoré ale narúša vaše súkromie za účelom zobrazovania reklám alebo iného škatuľkovania vašej osoby. Ide o pomerne veľký zásah do súkromia človeka. Pokiaľ navyše využívate verejné “nechránené” WiFi siete, tak tu môže akýkoľvek útočník zachytávať vaše dáta, ktoré prúdia medzi vaším zariadením a internetom.
Ako sa brániť:
v tomto prípade je skvelým pomocníkom VPN. Tieto virtuálne privátne siete urobia z vášho pripojenia tunel, ktorý sa nedá odpočúvať. Zároveň vďaka zmenenej IP adrese vás nedokážu rozpoznať internetové služby, ktoré na vás necielia reklamu, nikto nesleduje, aké stránky navštevujete a tak podobne. S cielenou reklamou vám dokážu pomôcť aj blokovače reklám (ads blocker).
5. Prelomenie alebo vyzradenie hesla
Tu sa útočníci spoliehajú na ľudskú interakciu, kedy napadnutého oklamú rôznymi technikami, pri ktorých im heslo vyzradia. Väčšinou ide o vyplnenie prihlasovacích údajov (hesla) do nevinne vyzerajúcich ankiet na Facebooku alebo o podvodný e-mail od banky či internetových služieb, kedy e-mail v skutočnosti zaslal niekto iný. Heslo sa k útočníkom môže tiež dostať vtedy, keď napadnú službu, ktorú používate, a prelomia jej databázy. Takto získajú prístupové údaje všetkých užívateľov služby. Niektorí útočníci sa takisto snažia náhodne prelamovať jednoduché heslá. K tomu majú vlastný softvér, s ktorým to ľahko dokážu.
Ako sa brániť pred vyzradením hesla:
v prvom rade nikomu na vyžiadanie neoznamujte heslo. A to ani v nevinne vyzerajúcich prieskumoch a anketách. Heslo nikomu neposielajte v e-maile. Ani vlastnej banke. Tá ho od vás nikdy vyžadovať nebude. Používajte silné heslo, ktoré si nedokážete zapamätať. Používajte správcu hesiel, ktorý si ho zapamätá za vás a vyplní automaticky, kde bude treba.
6. E-mailové útoky (SPAM)
Nevyžiadané e-mailové správy sa vás buď snažia lákať k nákupu nejakého produktu alebo sa od vás snažia podvodne získať prihlasovacie údaje, údaje z kreditných kariet a iné citlivé informácie. Útočníci na to používajú rôzne techniky ako phishing alebo smishing.
Ako sa brániť:
prvou obranou je prevencia, keď svoj e-mail nikomu nepoviete. To je ale dosť problematické, pretože ho po vás všade chcú. Tu je jedinou obranou kvalitný e-mailový klient alebo služba s dobrou spamovou ochranou v spojení s antivírusom, ktorý dokáže rozpoznať phishing a iné útoky.
7. Nelegálna ťažba kryptomien (cryptojacking)
To je moderný spôsob, ako zneužívať napadnuté zariadenie. Útočník do vášho zariadenia nevedome nainštaluje škodlivý softvér, ktorý tajne využíva výkon počítača na ťažbu kryptomien. Vám potom nielen berie výpočtový výkon, ktorý spomaľuje počítač, tablet, telefón, ale v konečnom dôsledku spotrebováva viac elektrickej energie.
Ako sa brániť:
nesťahujte prílohy z neznámych emailov, nesťahujte nelegálny softvér a nesťahujte neoverené aplikácie do telefónu alebo tabletu. Problémové sú napríklad niektoré VPN zadarmo, ktoré nie sú z overených zdrojov.
Akými nástrojmi podporiť kybernetickú bezpečnosť?
- Správca hesiel
- VPN
- Antivírus pre počítač (desktop)
- Antivírus pre mobilný telefón
- Rodičovská kontrola a poistka
- Ads blockery
1. Správca hesiel
Správca hesiel si pamätá prihlasovacie údaje a zvládne si zapamätať najzložitejšie heslá, ktoré si môžete vymyslieť alebo ich nechať vygenerovať. Prečo používať správcu hesiel? Pretože si nebudete musieť zapamätávať prihlasovacie údaje. Tie budú uložené v správcovi (password managerovi). Najlepší správca hesiel však toho dokáže oveľa viac, ako len zapamätať si heslá. Môžete vďaka nemu používať silné heslá a môžete pre každú službu používať nejaké iné. Tým maximálne zabezpečíte svoju internetovú identitu a ochránite svoje internetové účty pred napadnutím.
2. VPN
VPN (virtuálne privátne siete) zabezpečujú internetové pripojenie. S ich použitím sa nemusíte obávať toho, či niekto sleduje vašu históriu navštívených webov, či niekto neodpočúva komunikáciu medzi vami a internetom. Vie toho oveľa viac. Čo vedia a ako fungujú najlepšie VPN? S použitím služby sa medzi vami a internetom vytvorí uzatvorená virtuálna sieť, do ktorej sa nikto nedostane. Keď sa napríklad chcete prihlásiť cez verejnú Wi-Fi do internetovej banky, môže dôjsť k úniku informácií. Ak ale použijete VPN, informácie nedokáže nikto z nechránenej siete odpočúvať a tým pádom ich ani nikto nezneužije. Príkladom takej služby je Private Internet Access a NordVPN.
3. Antivírusové programy a aplikácie
Antivírusový softvér chráni počítače pred rôznymi hrozbami. Dnes už nejde iba o napadnutie jednoduchými vírusmi, ale často ide o premyslené útoky na počítače, mobilné telefóny a iné zariadenia. Najlepší antivírus pre počítač a najlepší antivírus pre mobilný telefón dokáže zabezpečiť zariadenie pred nainštalovaním škodlivého softvéru, ale aj pred kliknutím na škodlivý odkaz v e-maile. Antivírusy sa modernizujú rovnako rýchlo ako bezpečnostné útoky.
4. Rodičovská kontrola
Rodičovská kontrola patrí podľa mňa ku kybernetickej bezpečnosti. Neberte ju ako zásah do detského súkromia, ale ako ochranu detí pred škodlivými vplyvmi. S rodičovskou kontrolou môžete zakazovať návštevu škodlivých webov, či už ide o porno alebo iný obsah, ale taktiež môžete sledovať, čo vaše dieťa navštevuje. Zmyslom je ochrániť deti pred škodlivými výchovnými vplyvmi, ale tiež chrániť ich zariadenia pred útokmi zvonku, keďže deti nie sú tak ostražité a ľahko inštalujú do mobilných telefónov akýkoľvek nezmysel na vyžiadanie externého zdroja.
5. Ads blockery
Ads blocker chráni používateľa pred zobrazovaním reklám naprieč celým internetom. Jeho použitie je pomerne kontroverzné, pretože reklama väčšinou živí služby, ktoré používate. Keď reklamu zakážete, služba nezarobí a zanikne. Reklám je však veľké množstvo, takže, ak ich chcete eliminovať, použite najlepšie ads blockery, ktoré vedia zablokovať reklamu, vyskakovacie okná, ale aj sledovacie kódy internetových služieb.
Kybernetická bezpečnosť a dezinformácie
Kybernetická bezpečnosť má mnoho hrozieb, pred ktorými vás nedokáže ochrániť žiadna aplikácia. Ide napríklad o neoverené správy, ktorým sa hovorí hoaxy alebo dezinformácie. Pred hoaxmi vás ochráni spamová kontrola v e-mailovej službe, ale pred dezinformáciami musíte byť na pozore vy sami a musíte vyhodnocovať všetky informácie správnym spôsobom.
Ochrana pred dezinformáciami nie je jednoduchá, pretože často neplatí pravidlo, že informácie máme preberať iba z overených zdrojov a spravodajstva. Tie často na dezinformácie tiež naletia. Napriek tomu dodržujte aspoň 5 základných pravidiel, ako rozpoznať dezinformácie.
Pravidlá, ako identifikovať dezinformácie
- Správa sa nenachádza vo viacerých zdrojoch
- Správa môže začínať tvrdením „jedna pani povedala, jedna známa povedala a podobne“
- Správu nevydalo žiadne dôveryhodné médium (rozhodne nejde o spiknutie elít)
- So správou prišiel anonymný profil na sociálnej sieti
- Správa sa nachádzala v SPAME v e-mailovej schránke alebo vám prišla z neznámeho zdroja
Ak sa zhoduje jedno a viac pravidiel, v takom prípade zbystrite, pretože môže ísť o závadnú informáciu alebo dezinformáciu.
Zhrnutie a záver
Pred kybernetickými hrozbami a útokmi nás ochráni softvér, aplikácie a iné nástroje, ktoré na tento účel slúžia. Áno, väčšinou sú platené, ale aká je cena za vaše súkromie, zneužitie údajov, vykradnutie bankového účtu a za vašu bezpečnosť?
Musíme si ale pamätať, že softvér nie je všemocný a hlavná hrozba v kybernetickej bezpečnosti sme my sami, pretože hocikedy dokážeme ohroziť vlastné bezpečie najviac. Musíme si dávať viac pozor, kam zadávame svoje e-mailové adresy, aké služby používame, na čo klikáme, čo sťahujeme do zariadení, do akých sietí a kde sa prihlasujeme. To sú veci, ktoré nám pomôžu maximalizovať vlastnú kybernetickú bezpečnosť. Pamätajte na ne.
Zdroje:
https://www.vlada.cz/cz/evropske-zalezitosti/umela-inteligence/kyberneticka_bezpecnost/kyberneticka-bezpecnost-192766/
https://www.nukib.cz/download/publikace/vzdelavani/Zakladni_bezpecnostni_opatreni_pro_vrcholove_vedeni_brozura_barevna.pdf
https://www.consilium.europa.eu/cs/infographics/cyber-threats-eu/
https://www.mvcr.cz/clanek/bezpecnostni-hrozby-337414.aspx