Canva Online Whiteboards Recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Recenzia: CANVA Online Whiteboards – nová funkcionalita v nástroji CANVA

Článok Recenzia: CANVA – pútavá grafika jednoducho a rýchlo obsahuje popis dostupnej funkcionality nástroja CANVA, porovnanie free a platenej verzie a pre grafikov začiatočníkov aj tri návody na prípravu jednoduchej grafiky (logo, grafika pre príspevky na sociálne siete a plagát). 

Vývojový tím pre nástroj CANVA však nezaspal na vavrínoch a tento rok v auguste bola doplnená ďalšia zaujímavá funkcionalita – v menu pribudla nová voľba „Whiteboards“. Poďme sa spolu pozrieť, čo všetko používateľom umožňuje.

Canva Whiteboards Menu

Na čo slúžia CANVA Whiteboards?

Zavrite na chvíľu oči a predstavte si:

  • Čo počas prezentácie navrhovaného riešenia u klienta najčastejšie píšete či kreslíte na tabuľu?
  • Čo najčastejšie píšete či kreslíte na tabuľu pri porade vášho pracovného tímu?
  • Ak si potrebujete dohodnúť s kolegom postup alebo riešenie úlohy, ako si to najčastejšie vizualizujete?

Odpoveďou na vaše potreby môžu byť šablóny v nástroji CANVA v časti Whiteboards. A nielen preto, že častým problémom pri písaní na bielu tabuľu bývajú zaschnuté fixky, málo farieb fixiek, málo priestoru na tabuli… 

Aké šablóny nájdete v časti CANVA Whiteboards?

Ak si v hlavnom menu zvolíte voľbu Whiteboards, systém vám ponúkne zoznam šablón roztriedený do nasledujúcich skupín:

  • Brainstorm Whiteboards – Myšlienky z brainstormingu: Šablóny určené na zobrazenie výsledkov brainstormingu.
  • Flowchart Whiteboards – Rôzne druhy diagramov: Šablóny určené na zápis a popis rôznych procesov alebo rozhodovacích stromov, myšlienkových máp a podobne.
  • Team Whiteboards – Práca tímu: Šablóny určené na plánovanie schôdzok, rozdelenie tímu, rozdelenie úloh v tíme.
  • Planning Whiteboards – Plánovanie projektu: SWOT analýza, GAP analýza, Plán projektu, šablóny pre spätnú väzbu atď.

V každej sekcii je veľké množstvo šablón. Vo free verzii nástroja CANVA menej, v platenej verzii viac. 

Brainstorm Whiteboards – Myšlienky z brainstormingu

V tejto časti nájdete vo free verzii 66 šablón, ktoré sú odvodené z najčastejších foriem brainstormingu. Napríklad Moodboardy, SWOT analýzy, myšlienkové mapy a ďalšie. 

V nasledujúcom videu je náhľad šablón a vybrala som si detailné zobrazenie šablóny „Six Thinking Hats“ Je to veľmi obľúbená metóda medzi kreatívcami, poznáte ju? 6 rôznych pohľadov na problém/úlohu/zadanie, ktoré preveria navrhované riešenie zhora – zdola – zľava – sprava.

Nevýhodou free verzie je, že šablóna sa vám zobrazí malá. Hoci rozmer Whiteboardu je takpovediac nekonečný.

Canva Whiteboards Praca So Sablonou

Ak chcete zväčšiť všetky prvky šablóny na jedno kliknutie pomocou tlačidla „Resize“, je potrebná platená verzia Canvy. Vo free verzii máte iba možnosť natiahnuť každý prvok šablóny zvlášť, čo je trochu prácnejšie. Trial verzia na vyskúšanie zadarmo je dostupná 30 dní.

Flowchart Whiteboards – Rôzne druhy diagramov

V tejto časti je vo Free verzii dostupných 25 šablón. Hlavne rôzne myšlienkové mapy, rozhodovacie stromy či organizačné štruktúry.

Zaujala ma šablóna Wireframe Review, pretože často práve náčrty obrazoviek či už mobilných alebo desktopových sú odrazovým mostíkom pri tvorbe webov a aplikácií. Šablóna obsahuje aj náčrt zmien, ktoré sa vykonajú po kliknutí na tlačidlá a dáva tak kompletný prehľad grafikom aj programátorom. Často aj copywriteri, ktorí pripravujú texty pre weby, môžu klientom dodať wireframy – náčrty obrazoviek. Aby klienti vedeli, kam presne texty na webe umiestniť.

Canva Whiteboards Praca So Sablonou Wireframe

Team Whiteboards – Práca tímu

V tejto časti je  dostupných 106 šablón vo free verzii. Šablóny pripravené na prácu tímu – pre každého člena tímu stĺpec alebo riadok, aby boli príspevky k téme pekne usporiadané. 

Nájdete tu aj rôzne tímové hry. Niektoré šablóny sa opakujú vo všetkých skupinách, napríklad myšlienkové mapy, organizačná štruktúra a podobne. Pretože ich možno naozaj aj všeobecne použiť. Buď na brainstormovanie  o projekte alebo na brainstormovanie o problémoch tímu.

Planning Whiteboards – Plánovanie projektu

V tejto časti je dostupných 33 šablón, napríklad pre SWOT analýzy, GAP analýzy, Matice priorít či To-Do zoznamy. Nájdete tu aj graficky veľmi pekné šablóny pre vykreslenie road mapy projektu. Môžu zaujať v prezentácii u klienta. 

CANVA Whiteboards – Práca so šablónou

Do šablóny si môžete pridať najrôznejšie prvky dostupné v Canve v ľavom menu. Ikony, obrázky, animácie, farebné „sticky notes“ – lepiace papieriky s poznámkami. Práca je zábavná (pošlite kolegom smajlík alebo komiksovú bublinu) a farebná (každý člen môže mať papieriky na poznámky inej farby), na nič nezabudnete.

Canva Whiteboards Praca So Sablonou Zdielanie Team

Ak chcete pozvať ostatných členov tímu, stačí použiť tlačidlo „Share“ v pravom hornom rohu a napísať mailovú adresu, alebo ak máte predplatenú tímovú verziu Canvy, tak vybrať člena zo zoznamu. Všetci členovia tímu o sebe vedia, pretože ich kurzory sú farebne odlíšené. Môžete vidieť pohyb kurzora, aj zmeny, ktoré vo whiteboarde člen vykoná sa označia jeho farbou. Pozrite si náhľad vo videu, prizvala som k práci ďalšieho člena, jeho kurzor je fialovej farby, a prvky Whiteboardu, ktoré posunul sa označili tiež fialovou a jeho iniciálami.

Výhody a nevýhody CANVA Whiteboards

Klady (+)Zápory (-)
+ Funkcionalita Whiteboards je dostupná aj vo free verzii.- Vo free verzii je šablóna dostupná iba v malom rozmere, nie je možné zväčšiť všetky prvky na jedno kliknutie pomocou tlačidla "Resize". Avšak stále je možné upraviť veľkosť každého prvku šablóny zvlášť.
+ Máte 30 dňový trial na vyskúšanie pro funkcionality zadarmo - pro šablóny, pro tlačidlá.
 
+ Zdieľanie Whiteboardu je možné aj vo free verzii.

+ Členovia tímu vidia aktivitu všetkých členov - majú farebne odlíšené kurzory.

+ Veľké množstvo šablón.

Zhrnutie a záver

Ak použijete CANVA Whiteboards, tak vám všetky vaše poznámky zostávajú. Nezotriete ich ako tabuľu na konci schôdzky s kolegami či klientami. Whiteboards môžete kedykoľvek zdieľať s kolegami a spoločne pracovať na brainstormingu, diagrame a podobne. 

Je to veľmi výhodné riešenie aj pre tímy, ktoré nesedia spolu na jednom mieste. Každý pozvaný člen tímu môže prispievať na „tabuľu“, editovať riesenie. Pohyb kurzora je viditeľný a pre jednotlivých členov farebne rozlíšený.

Ďalšou výhodou je, že funkcionalita Whiteboards je dostupná aj vo free verzii. Dokonca aj zdieľanie „tabule“ s inými členmi tímu. V platenej verzii je dostupných viac šablón. 

Napokon môžete vaše poznámky a výstupy zaradiť do prezentácie pre klienta, nenadarmo sa hovorí že jeden obrázok je lepší ako tisíc slov. Môžete si vytlačiť rôzne mapy projektov, úlohy pre tím a podobne.

CANVA Whiteboards je užitočný nástroj pre prácu jednotlivca aj pre prácu v tíme, ktorého výhodou je dostupnosť väčšiny funkcií zadarmo. Vyskúšajte!

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.