Bluehost recenzia a návody

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: Nadupaný hosting nielen pre WordPress od Bluehost

Bluehost je jeden z najstarších WordPress hostingov, ktoré poznám. Ten za dobu svojho fungovania prešiel skutočne razantnými zmenami, ktoré mu skutočne prospeli. Prečo vlastne uvažovať o zahraničnom hostingu a prečo práve o Bluehost? To sa dozviete v tejto recenzii.

Predstavenie Bluehost.com

Bluehost je webhostingová spoločnosť so sídlom v americkom Utahu, kde sú tiež umiestnené jej servery. História spoločnosti spadá až do roku 1996. Hoci, vtedy išlo o dve rozvetvené hostingové služby (50megs.com a 0catch.com), na ktorých ich majiteľ Matt Heaton zbieral skúsenosti s prevádzkou internetovej firmy. Tie potom v roku 2003 vložil pod jednu značku Bluehost.

Bluehost si za krátku dobu získal veľkú obľubu u blogerov, majiteľov stránok a podnikateľov, ktorí potrebovali pre svoje webové stránky kvalitný a spoľahlivý hosting.

V roku 2010 sa spoločnosť stala súčasťou globálnej skupiny Endurance International Group, ktorá pod svojou záštitou prevádzkuje desiatky známych IT a webhostingových služieb ako napríklad HostMonster, FastDomain alebo iPage.

V súčasnej dobe Bluehost poskytuje stabilné hostingové zázemie viac ako 2 miliónom webových stránok po celom svete.

Služby Bluehost

Služby Bluehost by sa dali zhrnúť do troch hlavných kategórií, ktoré sa delia podľa veľkosti a náročnosti projektu. V jeho ponuke nájdete stabilné hostingové balíčky pre malé projekty, našlapaný hosting pre služby s veľkým počtom návštevníkov alebo výkonný hosting pre e-shopy a iné veľké projekty.

Ponuka hostingových služieb je cielená predovšetkým na projekty, ktoré poháňa systém WordPress. Odporúčania na tento hosting môžete od roku 2005 nájsť aj na samotných stránkach WordPress.org.

WordPress hosting

Základné hostingové balíky sa volajú: WordPress Hosting, WP Pro a Ecommerce. Každý z týchto plánov sa potom delí na niekoľko špecifických podprogramov s rôznymi vlastnosťami a cenami, aby si z nich mohol vybrať skutočne každý. Myslím si, že ponuka cenových programov a konfigurácií hostingov sadne potrebám väčšiny webových projektov.

Recenzia Bluehost - ponuka WordPress hostingov
Hostingové balíky pre WordPress od Bluehost.

Čo nechýba vo WordPress hostingu:

 • Automatická inštalácia WordPressu po objednaní hostingu
 • Automatický update WordPressu
 • Doména na jeden rok zadarmo
 • SSL certifikát zadarmo
 • 24/7 podpora
 • Jednoduchá administrácia
 • Neobmedzený prenos dát

VPS a dedikovaný server hosting

Bluehost vie vyjsť v ústrety aj tým najnáročnejším zákazníkom a ich veľkým projektom. Preto má vo svojej ponuke VPS hosting rôznych konfigurácií s využitím SSD diskov, ktoré prispievajú k vyššej rýchlosti a spoľahlivosti servera.

Výhodou VPS a dedikovaných serverov sú nielen súkromie a kontrola nad nastavením servera, ale aj to, že vyhradené servery, ich hardware a výkon nezdieľate s nikým iným. Vďaka tomu bude váš webový projekt stabilnejší a pripravený na naozaj vysokú návštěvnost. Viac o VPS a dedikovanom hostingu sa dočítate v našom článku: Čo je to hosting a aké sú jeho typy.

Hlavné technické parametre hostingu:

 • PHP 7.3 a nižšie
 • Vlastné php.ini
 • MySQL a PostgreSQL
 • POP3, IMAP
 • HTTP/2
 • NGINX+ Cache
 • Inštalácia obľúbených open source aplikácií na jedno kliknutie (WordPress, Drupal, Joomla, Moodle atď.)

Cenové balíčky

Bluehost má vo svojej ponuke dostatočné množstvo cenových variant hostingových služieb, ktoré sú dostupné aj blogerom alebo freelancerom s malými a nenáročnými webovými stránkami. Ale v jeho ponuke nájdete aj drahšie výkonné hostingové a serverové služby, na ktorých by sa nemal zadýchať náročnejší webový projekt.

Štruktúra cien a služieb Bluehost je v podstate jednoduchá. V ponuke sú zdieľané hostingové služby, VPS (virtuálne servery) a dedikované servery. Pretože mnoho užívateľov týmto odborným termínom nerozumie a je im vlastne jedno, ako to na pozadí hostingu funguje, tak sú jednotlivé služby pomenované jednoduchšie.

Recenzia Bluehost cena WordPress hostingov
Výber hostingových balíčkov: WordPress Hosting, WP Pro a Ecommerce.

Pokiaľ chcete na Bluehost prevádzkovať projekt na WordPress, tak si podľa jeho náročnosti vyberiete jeden z balíčkov: WordPress Hosting, WP Pro a Ecommerce. V podmenu zvoleného hostingového balíka si potom zvolíte jeho cenovú variantu. Tie sa od seba líšia technickými parametrami alebo prídavnými funkciami. Ceny hostingu začínajú na necelých 3 eurách za mesiac.

Recenzia Bluehost - cenové balíčky WordPress hostingov
Príklad cenových variant pre WordPress hosting od Bluehost.

Rozdiely cenových variant sú väčšinou v dostupnomsti rôznych doplnkových služieb alebo parametroch ako je veľkosť miesta pre prezentáciu, veľkosť a počet e-mailových schránok, počet databáz alebo maximálny počet subdomén.

Napríklad u najlacnejšieho cenového balíčka Basic získate 50 GB priestoru na disku, na ktorý môžete umiestniť jeden webový projekt (webovú stránku) pod hlavnou doménou s bezplatným SSL certifikátom. K tomu môžete vytvoriť až 25 subdomén a 20 MySQL databáz.

Varianta Plus už je v podstate multihosting, na ktorý môžete umiestniť neobmedzený počet webových projektov s neobmedzeným počtom domén druhého rádu. Aby bolo toto možné, tak máte k dispozícii neobmedzený priestor na disku. Navyše môžete vytvoriť neobmedzené množstvo e-mailových schránok alebo databáz. To je podľa mňa dobrá ponuka, ktorú nemá hocijaká konkurencia.

Drahšie hostingové balíčky sa od seba líšia ďalšími funkcionalitami. Medzi ne patrí napríklad automatické zálohovanie alebo služba Domain Privacy + Protection, ktorá skryje informácie o vlastníkovi domény vo verejnej databáze WHOIS a nahradí ich všeobecnými kontaktnými informáciami na Bluehost.

VlastnostiBasicPlusChoice PlusPro
Počet stránok1neobmedzenýneobmedzenýneobmedzený
Výkonštandardnýštandardnýštandardnývysoký
Počet e-mailov5neobmedzenýneobmedzenýneobmedzený
Úložisko pro e-maily100 MBneobmezenéneobmezenéneobmezené
Max. počet odoslaných e-mailov za 1 hodinu500500500500
Úložisko pre web50 GBneobmedzenéneobmedzenéneobmedzené
Max. počet súborov200 000200 000200 000300 000
Prenos dátneobmedzenýneobmedzenýneobmedzenýneobmedzený
Registrácia 1 domény zdarmav cene balíkav cene balíkav cene balíkav cene balíka
Počet subdomén25neobmedzenýneobmedzenýneobmedzený
Domain Privacy 1 domény zdarmanienieánoáno
Dedikovaná IP zdarmanienienieáno
SSL certifikát zdarmaAuto SSLAuto SSLAuto SSLAuto SSL
Prémiový SSL certifikátnienieniePositive SSL
Počet MySQL databáz20neobmedzenýneobmedzenýneobmedzený
Max. veľkosť MySQL databázy5 GB5 GB5 GB5 GB
Max. využitie MySQL databáz10 GB10 GB10 GB10 GB
Max. počet databázových tabuliek5 0005 0005 0005 000
Max. počet paralelných pripojení k databáze150150150150
Marketingové ponukynie$200$200$200
SpamExpertsnie1 doména1 doména2 domény
Automatické zálohynieniev cene balíkaCodeGuard Basic

Prečo uvažovať o zahraničnom hostingu?

Na začiatku článku som spomenul, že Bluehost je firma z USA, ktorej servery sa nachádza v Utahu. Teda tiež v Amerike. Takže sa ponúka otázka: prečo vlastne hosťovať webový projekt v zahraničí?

Ak plánujete so svojím projektom oslovovať predovšetkým zahraničných návštevníkov alebo máte ambície vytvoriť globálnu službu, potom budete musieť tiež riešiť rýchlosť načítania a odozvy stránok na jednotlivých kontinentoch.

Napríklad slovenský server je od amerického kontinentu veľmi vzdialený. Hoci je prenos dát po internete stále rýchlejší, tak sa na takú vzdialenosť nevyhnete zdržaniu pri prenose. Toto oneskorenie je pre vzdialených užívateľov viac ako znateľné a nepríjemné. Aby neboli cudzí návštevníci stránok frustrovaní z pomalého načítania webu, tak je dobré zvážiť zahraničný hosting, ktorý vyrieši latenciu načítania stránok.

Ďalším dôvodom môže byť napríklad bezkonkurenčná ponuka služieb, ktorú tuzemské spoločnosti nedokážu dorovnať.

Ako objednať Bluehost hosting?

Potom, ako si vyberiete vhodný hostingový balíček s cenovým programom, tak prejdete do ďalšej fázy objednávania. V tej budete vyzvaní na zadanie nového doménového mena alebo mena domény, ktorú už vlastníte a chcete ju používať u Bluehost. Vlastnú doménu potom musíte nasmerovať na servery Bluehost nastavením DNS nameserverov (ns1.bluehost.com, ns2.bluehost.com) alebo sadou nameserverov NSSET BLUEHOST.

 1. Registrácia alebo pridanie domény
Recenzia Bluehost - objednanie hostingu
Registrácia alebo pridanie domény do Bluehost.

Bluehost ponúka pri prvom objednaní služieb registráciu domény na jeden rok zadarmo. Jedinou nevýhodou je, že to nemôže byť slovenská .SK a česká .CZ doména. Tie jednoducho Bluehost registrovať nevie. Musíte si ich teda registrovať inde a na Bluehost ich nasmerovať.

 1. Vyplnenie kontaktných údajov, výber platobného intervalu, objednanie doplnkových služieb a platba

V tejto časti budete požiadaní o vyplnenie kontaktných a fakturačných údajov. Potom prejdete na výber platobného intervalu. Na obrázku si môžete všimnúť výrazné zľavy pri výbere dlhších platobných intervalov.

Recenzia Bluehost - platba objednávky hostingu
Interval platieb za služby a výber doplnkových služieb Bluehost.

V ďalšej časti platobnej stránky si môžete vybrať doplnkové služby, ktoré by sa vám mohli hodiť pre prevádzku webových stránok.

Medzi doplnkové služby patria:

 • Codeguard – je to vlastne zálohovacie služba, ktorá denne zálohuje váš web a stará sa o jeho bezpečnosť, kedy sleduje, či na ňom nedochádza k nechceným zmenám. Jedným kliknutím môžete vyvolať napríklad zálohu webu z predchádzajúceho dňa.
 • Bluehost SEO Tools – je balík nástrojov, ktoré vám napríklad pomôžu s indexovaním stránok do vyhľadávačov Google a Bing, s meraním návštevnosti alebo optimalizáciou webových stránok pre vyhľadávače.
 • SiteLock Security Essential – je základné rozšírenie, ktoré vám pomôže webové stránky ochrániť pred malware a škodlivými útokmi.

Nakoniec dôjde na vyplnenie platobných informácií. Platiť môžete kartami VISA, MasterCard, ale aj cez PayPal.

 1. Potvrdenie platby a vytvorenie účtu

Po kliknutí na tlačidlo Create Account sa dostanete na stránku, kde si nastavíte heslo pre svoj nový Bluehost účet.

Recenzia Bluehost - potvrdenie platby pri objednávaní hostingu
Potvrdenie platby a odoslanie potvrdzovacieho e-mailu.

Predstavenie administrácie Bluehost

Pretože som si objednával nový WordPress hosting, tak som sa po objednaní služieb dostal na stránku, ktorá mi pomôže s vytvorením nových webových stránok. Tento krok možno preskočiť, ale ak ním prejdete, tak na jeho konci získate nainštalovaný WordPress s vami vybranou wordpressovou šablónou.

Recenzia Bluehost - vytváranie webových stránok
Formulár pre bližšiu špecifikáciu vytváranej stránky.
Recenzia Bluehost - zákaznická administrácia
Administrácia hostingu Bluehost.

Základné administračné rozhranie je veľmi intuitívne a prívetivé pre začiatočníkov, ktorí nemajú s administráciou hostingov skúsenosti.

Z administrácie môžete spravovať nielen svoj účet a webové stránky, ale môžete tiež objednávať ďalšie služby alebo kupovať prémiové šablóny a pluginy pre WordPress.

Po kliknutí na položku Advanced sa dostanete do rozhrania cPanel, čo je vlastne grafické rozhranie pre pokročilých nastavovanie hostingu.

Recenzia Bluehost - administrácia - cPanel
Bluehost cPanel administrácia.

V cPaneli môžete vytvárať napríklad ďalšie databázy, FTP účty, ale tiež máte prístup k rôznym analytickým nástrojom alebo možnosť upravovať súbor PHP.INI. To už je ale práca pre naozaj skúsených webmasterov.

Inštalácia WordPressu a ďalších aplikácií na jedno kliknutie

Vďaka cPanelu môžete na svojom hostingu u Bluehost inštalovať obľúbené webové aplikácie na jedno kliknutie. V ponuke sú desiatky rôznych redakčných systémov akými sú WordPress, Joomla alebo Drupal, ale aj anketové alebo ERP systémy.

Recenzia Bluehostu - inštalácia WordPressu na 1 klik
Výber open source aplikácií pre inštaláciu na jedno kliknutie.

Inštalácia WordPressu môže prebehnúť na iba jedno kliknutie. Na výber máte buď rýchlu inštaláciu alebo vlastnú inštaláciu, kde si nastavíte ďalšiu podrobnú konfiguráciu systému WordPress.

Recenzia Bluehost - inštalácia WordPressu na kliknutie pomocou Softaculous
Inštalácia WordPressu u Bluehost na jedno kliknutie.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Doména na prvý rok zadarmo- Nemožno priamo registrovať SK a CZ domény (používať možno)
+ Výrazná zľava pri platbe služieb na jeden a viac rokov- Administrácia a podpora sú iba v angličtine
+ Automatická inštalácia a aktualizácia WordPressu
+ Základnú administráciu hostingu zvládnu aj začiatočníci
+ Zákaznická podpora 24/7
+ Súbory sú na rýchlych SSD diskoch
+ U vyšších cenových balíčkov možnosť hostovať neobmedzené množstvo domén (stránok) na neobmedzenom priestore
+ Možnosť nakupovať šablóny a pluginy z administrácie

Záver a hodnotenie

Bluehost je klasická veľká spoločnosť, ktorá sa snaží vyhovieť všetkým zákazníckym vrstvám. Z toho dôvodu v jej ponuke nájdeme nespočet hostingových služieb a cenových balíkov, z ktorých by si mal byť schopný vybrať takmer každý.

Veľmi sa mi páči politika u vyšších cenových balíkov, kedy máte za bagateľ k dispozícii neobmedzené miesto pre stránky s neobmedzeným počtom domén. Ak chcete skúsiť ponúkať vlastné webhostingové služby alebo chcete mať prezentácie klientov na jednom mieste, tak u Bluehost sú pre to veľmi vľúdne podmienky. A ako skúsený webmaster určite oceníte prítomnosť rozhrania cPanel pre správu hostingu.

Ak by som na Bluehost prišiel ako málo skúsený, alebo úplne neskúsený užívateľ, tak by som musel oceniť jednoduchosť a intuitívnosť administrácie. V tej ľahko založíte e-mailovú schránku, ale tiež pridáte ďalšiu doménu, na ktorej ľahko vytvoríte nový WordPress web. Na jedno kliknutie, bez nutnosti čokoľvek zložito nastavovať.

Na Bluehost nájdu všetko potrebné profesionálni webmasteri, ktorí ocenia pokročilé možnosti ďalšieho nastavovania hostingu a jeho parametrov. Na svoje si prídu tiež začiatočníci. Tí sa vďaka jednoduchej administrácii na hostingu nestratia a dokážu na Bluehost vytvoriť svoj veľký projekt.

4.7/5 - (3 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.