Biznisweb Recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: BiznisWeb je jednoduchý spôsob, ako vytvoriť e-shop

Na recenziu platformy BiznisWeb som sa tešil, pretože ich systém na tvorbu e-shopov poznám už dlhšiu dobu. Samozrejme ma zaujímalo, akým vývojom prešiel a či dáva zmysel medzi konkurenciou, ktorá na trhu je. Musel som veľa počítať, ale v mnohých prípadoch vyjde BiznisWeb o niečo lacnejšie oproti ostatným platformám. Avšak v tejto recenzii sa zaujímam hlavne o to, čo BiznisWeb dokáže.

E-commerce platforiem na jednoduchú tvorbu a prenájom e-shopov je na trhu veľa. Každý systém ponúka niečo iné a má inak stanovenú cenovú politiku. Vo výsledku však ponúka úplne to isté, len v inom obale. Prečo sa teda venovať nejakému BiznisWebu? Predovšetkým kvôli tomu, že zaň zaplatíte menej peňazí a máte k dispozícii 100 – 200 rozširujúcich modulov. S modulmi je to však vždy trochu ošemetné, pretože niektoré platformy do nich počítajú aj absolútne maličkosti. V prípade BiznisWebu je to napríklad responzívny web, ochrana proti DDoS útokom alebo vizuálny textový editor. Toto sú jednoducho základy, ktoré by sa do rozširujúcich modulov nemali miešať. Ale chápem, že čísla je z pohľadu marketingu potrebné trochu navýšiť. Toto je teda asi najväčšia chyba BiznisWebu.

Ako je BiznisWeb jednoduchý na používanie?

Platformu možno poznáte aj ako FLOX, čo je vlastne názov redakčného systému, cez ktorý sa spravuje e-shop alebo webové stránky. Na BiznisWebe sa dajú vytvoriť aj jednoduché webové stránky, ale osobne mi táto platforma nedáva pre samostatný web zmysel. Sú na to vhodnejšie nástroje ako Webnode, Mioweb alebo WordPress. Ak však plánujete firemný web s e-shopom, BiznisWeb už zmysel dáva. 

Biznisweb Funkcie

BiznisWeb marketingovo tlačí na jednoduchosť systému. Vytvorenie e-shopu je skutočne jednoduché a relatívne rýchle. Ak hovorím iba o nejakom technickom spustení a napojení na vlastnú doménu. Plnenie e-shopu produktmi zaberie viac času, ale to platí pre všetky systémy.

Celé to začína registráciou a výberom šablóny. Nenechajte sa odradiť. Šablóny vyzerajú dosť retro. Teda až na 2 hlavné, ktoré spĺňajú požiadavky modernosti. Sú to šablóny Verona a Paris. Tým nie je rozhodne čo vytknúť. Sú moderné, responzívne a UX vyladené. Okrem toho si ich môžete ľahko prispôsobiť podľa svojich potrieb.

Biznisweb Vyber Sablony
Výber šablóny pre e-shop.

Po výbere šablóny sa dostanete do administrácie obchodu. Administrácia vyzerá taktiež retro, no myslím si, že v tomto prípade je to skôr výhoda, pretože sa mi cez ňu obchod spravuje pohodlne. Je to lepšie, než nejaké dizajnové vychytávky, ktoré väčšinou pri práci skôr zdržujú, než by pomáhali.

Biznisweb Dashboard

Administrácia e-shopu je veľmi minimalistická, prehľadná a rýchla, ale nie je responzívna. Zabudnite na správu e-shopu cez mobilný telefón.

Správe produktov a objednávok alebo nastavenia obchodu asi nemám čo vytknúť, ale napríklad taká správa stránok je rovnako hrozná ako na každej inej e-shopovej platforme. Je potrebné si zvyknúť na to, ako celý systém správy a vytvárania stránok funguje.

Mohlo by sa zdať, že na každej podstránke môžete ovplyvňovať rôzne nastavenia navigácií, líšt a podobne. To je síce pravda, ale vždy to nastavíte pre celý e-shop, a nie pre konkrétnu podstránku. Napríklad kliknete na správu stránky Kontakt. V pravom stĺpci vidíte rôzne oblasti ako navigácia a ďalšie. Prirodzene by vám napadlo, že keď kliknete na ikonu oka, skryjete navigáciu iba na stránke kontaktu. Tak to ale nefunguje. Tú oblasť skryjete na stránkach v celom e-shope. Nakoniec vás na správe stránky zaujíma iba oblasť Obsah, do ktorej môžete pridávať ďalšie bloky ako text, formuláre, CTA, FAQ, bannery a mnoho ďalších.

Biznisweb Sprava Stranok

Správa produktov v BiznisWebe

So správou produktov je radosť pracovať. Pri písaní recenzie mám v e-shope demo obsah. Vy ho tam budete mať tiež, ale neskôr môžete všetko zmazať a importovať napríklad pomocou XML. O tom však neskôr. V produktoch môžete vyhľadávať a filtrovať ich podľa rôznych parametrov. Hlavnou výsadou je jednoduchosť a rýchlosť s akou systém reaguje.

Biznisweb Produkty
Stránka so správou produktov a kategórií.

Karta produktu je tiež prehľadná a nikde som nemusel nič príliš dlho hľadať. Na karte zvládnete nastaviť naozaj všetko, čo nastaviť potrebujete. Obrázok toho povie viac ako slová.

Biznisweb Editacia Produktu

Ako pridať nový produkt

Pokiaľ budete produkty pridávať ručne, tak je to jednoduchá práca. Najprv musíte pridať základné informácie o produkte ako názov, značka, kategória a nejaké to SEO.

Biznisweb Pridanie Produktu
Základné informácie o novom produkte.

Po kliknutí na tlačidlo Pokračovať sa produkt uloží do databázy. Tým sa vám zobrazia ďalšie možnosti jeho nastavenia.

Biznisweb Editacia Produktu 2

Funkcie a nastavenia celej karty produktov vám tu zobrazovať nebudem. To si preskúmajte sami. Ukážem vám snáď len to, ako sa do produktu pridajú ďalšie jeho varianty, ktorým môžete následne upravovať ceny alebo ich odškrtnúť, keď nie sú skladom.

Biznisweb Editacia Produktu Ceny
Nastavenie variantov produktu.

Samotné varianty produktov musíte najskôr pridať v nastavení e-shopu a priradiť ich k správnym kategóriám. Vďaka tomu sa napríklad varianty veľkostí textilu nepriradia produktom z kategórie elektro. Ako to funguje, s tým vám poradí dobre spracovaná dokumentácia.

Hromadný import produktov

Pri väčšom e-shope vás bude zaujímať import produktov. BiznisWeb má prepracovaného sprievodcu, v ktorom si jednoducho nastavíte, čo konkrétne chcete importovať. Ďalšie možnosti automatizácie ponúka napojenie na dodávateľa cez XML alebo API.

Biznisweb Hromadny Import

Šablóny vzhľadu

Biznisweb Sablony

Na začiatku recenzie som písal o šablónach. Tiež som spomenul, že na výber sú vlastne iba 2 použiteľné šablóny, ktoré si môžete ďalej upravovať podľa svojich potrieb. Tu to trochu upresním. Šablóny sú celkom 3, a to spomínané Paris, Verona a potom ešte jedna postaršieho vzhľadu – šablóna Flat. Zaujímavé je, že šablóny môžete ľubovoľne meniť aj na spustenom e-shope. Je hlúposť niečo také robiť, ale tá možnosť prepnutia vzhľadu tu je. Pokiaľ je e-shop funkčný a chce redizajnovať, tak BiznisWeb vie pripraviť pracovnú kópiu, na ktorej sa odladí nový dizajn.

Biznisweb Zmena Sablony
Výber šablón priamo v administrácii e-shopu.

Možno sa budete čudovať, ale postaršiu šablónu Flat stále stretávam na množstve menších e-shopov. Ich majiteľom, rovnako ako zákazníkom, pravdepodobne vyhovuje, inak by už tie e-shopy dávno neexistovali. BiznisWeb nehodnotím podľa výberu šablón. V skutočnosti je lepšie, keď šablóna vášho obchodu bude mať rovnaké rozloženie ako šablóny na iných e-shopoch. Je to tak lepšie pre zákazníkov, ktorí sa dokážu rýchlejšie zorientovať. Zmyslom ponuky 3 šablón je hlavne to, aby ste si ako majiteľ obchodu mohli vybrať takú, ktorá najlepšie vyhovuje potrebám podnikania. Každá šablóna má trochu iné grafické prvky a spôsoby zobrazenia rôznych sekcií obchodu, ale vo svojej podstate sú si dosť podobné.

Šablóna Verona je zo všetkých najnovšia. Pokiaľ budete zakladať nový obchod, tak by som vám ju odporučil, pretože je o niečo modernejšia ako staršie šablóny. Jednak by mala mať lepšie výsledky Core Web Vitals (výkon webu) v Google Search Console a taktiež má prepracovanejšie UX, ktoré by malo zvyšovať mieru konverzií.

Biznisweb Sablona Verona
Šablóna Verona.

Vlastná úprava šablóny

Na BiznisWebe môžete používať vlastnú šablónu. Musíte ale požiadať o zvláštny prístup pre nahranie šablóny, ktorú vám vytvoril váš kóder. BiznisWeb vie tvoriť šablóny na mieru, ale na začiatok podnikania je to pomerne drahá služba. Najviac sa oplatí používať šablónu Verona.

Vytvoriť vlastnú šablónu je časovo a finančne nákladné, ale nezúfajte. Odlíšiť sa môžete aj tak.

Môžete totiž upravovať predpripravenú šablónu. To môžete urobiť prostredníctvom vizuálneho konfigurátora alebo pomocou CSS, ktorými razantne ovplyvníte vzhľad všetkých prvkov e-shopu. Do šablón môžete vkladať vlastné zdrojové kódy ako HTML alebo JavaScript.

Biznisweb Design Konfigurator

Prenastaviť môžete nielen vzhľad, ale aj správanie a radenie sekcií webu. Zvládne to aj absolútny začiatočník.

Biznisweb Design Konfigurator 2
Zmena pozície alternatívnych produktov.

Výmena loga alebo zmena farieb je asi tá najjednoduchšia vec. Napríklad farby celého e-shopu môžete ľahko prenastaviť v jednom rozhraní. Navyše máte možnosť vybrať si z už predpripravených farebných paliet.

Biznisweb Design Produkty
Výber farebnej palety.

Cenové plány

Cenových plánov je na výber 5. BiznisWeb má tarifu Zadarmo, od ktorej vlastne nič neočakávajte. Nemáte k dispozícii žiadne moduly, predávať môžete 10 produktov do 100 objednávok mesačne. Je to taký e-shop zadarmo, ktorý toho veľa nevie. Pre skutočné podnikanie sú určené platené tarify.

Biznisweb Cennik

Na čo si dať pri cenových tarifách pozor? Hlavne na počet produktov, ktoré môžete predávať. Pri najnižšej tarife je to 100 produktov. V rámci najvyššej tarify Premium získate možnosť predávať neobmedzený počet produktov. Ďalej je to diskový priestor, ktorý by vás v mnohých prípadoch mohol limitovať. Pokiaľ zákazník potrebuje viac GB napríklad pre maily, je možné doobjednať aj webhosting, alebo vlastnú dedikovanú DB pre e-shopy veľkého rozsahu s tisíckami objednávok a produktov.

Oveľa dôležitejšie sú moduly pre platobné brány, dopravcov a iné funkcie. Tu si dávajte veľký pozor a dobre počítajte. Za niektoré rozširujúce moduly sa musia platiť väčšinou jednorazové poplatky. Jedinou výnimkou je najdrahšia tarifa Premium, ktorá má väčšinu modulov v cene. Ak by sa vám totiž nazbieralo viac modulov, za ktoré musíte platiť, mohlo by sa vám viac oplatiť obstaranie drahšej tarify.

Platobné možnosti

BiznisWeb je plnohodnotná e-commerce platforma, vďaka čomu tu podnikateľom nič nechýba. Platobných brán máte na výber niekoľko, takže si môžete vybrať tú, ktorú preferujete vy, a nemusíte používať nejakú striktne danú platobnú bránu. Musím vás upozorniť, pokiaľ nemáte predplatenú najvyššiu cenovú tarifu Premium BiznisWebu, za jednotlivé platobné brány (za ich moduly) musíte zaplatiť jednorazový poplatok. Avšak vo všetkých tarifách je v cene napojenie na platobnú bránu TrustPay.

Biznisweb Platobne Metody
Výber platobných metód.

Doprava a dopravcovia

Zrejme neprídete na dopravcu, ktorý by pri BiznisWebe nebol. Napríklad Zásielkovňa už vie dopravovať aj do Nemecka, takže môžete obsluhovať aj tamojší trh. Medzi dopravcami nechýba napojenie na PPL, GLS, Českú a Slovenskú poštu, DPD alebo DHL. Zase vás musím upozorniť, že za niektorých dopravcov je potrebné priplatiť si rozširujúci modul. Toto ale neplatí pre napojenie na Zásielkovňu. Pokiaľ si platíte tarifu Premium, tak máte všetky moduly dopravcov už v cene.

Biznisweb Doprava

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduché minimalistické rozhranie administrácie- Niekomu by mohol vadiť malý výber šablón
+ Pokročilé SEO nastavenia
- Pozor na spoplatnené moduly, ktoré sú zadarmo iba v najvyššej tarife
+ Integrácia väčšiny dopravcov a platobných brán
- Administrácia nie je responzívna
+ Nástroje na jednoduchú úpravu vzhľadu
+ Úprava šablón vlastnými CSS

Záver

BiznisWeb je vyzretá platforma, ktorá funguje niekoľko rokov. Ja osobne vyzdvihujem administračné rozhranie pre správu e-shopu, ktoré je minimalistické a nadmieru jednoduché na používanie. Nikde nič neprekáža ani nezdržuje. Rovnako je tu perfektná podpora pre množstvo vecí ako sú moduly pre dopravcov, platobné brány, e-mailing alebo napojenie na účtovné systémy Pohoda, Money S3 a ďalšie.

Šablóny sú zvláštnou kapitolou marketingu e-shopových platforiem. Väčšina s ich počtami kúzli kvôli tomu, že veľký počet šablón vzhľadu vyzerá pekne. Ako som písal v recenzii, zmysel dáva len zopár šablón, ktoré sú prívetivé pre zákazníkov a ich vzhľad dokážete upraviť tak, aby ste svoj e-shop od ostatných odlíšili. Nenechajte sa oklamať počtom šablón, pretože 3 sú dosť.

Vyskúšajte si BiznisWeb, je to zadarmo. Funkcie má porovnateľné s konkurenciou a cenovo možno vyjde o niečo výhodnejšie.

5/5 - (4 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.