Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Rozhovor: Vít Michálek (SEMOR, SEOwebmaster)

Programátor, SEO špecialista, milovník sudoku a strieborný preborník v prerážaní dosiek. To je Vít Michálek v skratke. Je to však tiež autor niekoľkých SEO nástrojov. A nielen o nich si povieme v tomto rozhovore.

Môžeš sa nám na začiatok trochu predstaviť?

Určite. Som IT, začínajúci taekwondista, manžel, otec a žijem vo Frýdku – Místku. Programovaniu, SEO, dátam sa venujem od roku 2006, takže by som už nejaké skúsenosti mal mať. Kedykoľvek mi môže ktokoľvek napísať a spýtať sa, nechať si poradiť.

Naši pozorní čitatelia si mohli z recenzií nástrojov SEMOR a SEOwebmaster všimnúť, že sa venuješ tvorbe SEO nástrojov. Čo ťa k tomu viedlo?

SEMOR som pôvodne tvoril pre vlastnú potrebu. To až neskôr z neho začal vznikať nástroj aj pre ostatných. Ono to tak vyzerá, že robím len SEO nástroje, ale projektov mám viac a rôzneho zamerania.

Nedávno som si všimol, že SEMOR pomerne zrýchlil. Je to len subjektívny pocit alebo vážne prebehli nejaké úpravy, aby sa nástroj rýchlejší? Ak áno, je do budúcnosti v pláne ďalšie zrýchľovanie?

Som rád, že si to niekto všimol. Snažím sa nástroj zrýchľovať ako pri získavaní dát (hľadanosti slov, meraní pozícií) tak pri ich následnom zobrazení v pripravených reportoch a prehľadoch. Nebudem hovoriť, že zajtra zrýchlime ten a ten report, ale áno nejakej ďalšej zmeny sa tento rok určite dočkáte.

Je SEMOR čisto Tvoje dieťa alebo je za ním tím spolupracovníkov?

Je to len môj projekt – všetko si sám programujem. Pred rokmi som mal prvý projekt datatu.cz (personalizácia webu), kde som bol s kolegom. Ale bohužiaľ prišlo GDPR a nebola v tej chvíli energie na riešenie právnych vecí atď. A tak to leží v „šuplíku“.

Prezradíš nám, prečo si vytvoril SEO nástroje dva? Jeden nestačí?

Je to jednoduché. SEMOR je celkom zložitý a komplexný nástroj. Chcel som ponúknuť jednoduchý nástroj, ktorý má jednoznačne dané svoje funkcie. SEOwebmaster vychádza z funkcií samotného SEMORu. Je jasné čo vie a kam sa bude maximálne vyvíjať.

Je český trh dosť veľký, aby Ťa nástrojmi uživil? Máš globálne ambície? Čomu všetkému sa vlastne venuješ?

Myslím si, že trh je na to dosť veľký. Každopádne mám ešte ďalšie projekty copywriteri.cz, sudokuliga.cz novo ešte globálny seoserpapi.com a pritom chodím ešte do práce ;). Sem tam riešim aj prácu pre klientov, ale to je skôr z dôvodov aby som nebol tak skostnatelý. Vidím aké problémy musia klienti riešiť a to mi pomáha aj pri vývoji mojich nástrojov.

Zaujalo ma, že pri vývoji všetkých spomínaných projektov stíhaš ešte chodiť do práce. To znamená, že projekty nie sú v stave, že by Ťa dostatočne uživili alebo máš prácu, ktorá ťa vyložene baví, a nechceš ju opustiť? Kde pracuješ?

Moje projekty sú dostatočne ziskové. Snažím sa ich robiť tak nech do nich nemusím okrem vývoja nijako zasahovať. Od registrácie po fakturáciu čo najviac automatizácie. Áno svoju prácu mám rád. Tento rok to bude 15 rokov čo pracujem pre server TipCars.com, je tam super partia ľudí tak nie je dôvod odchádzať.

SEO nástrojov existuje veľa. V čom sú podľa Teba Tvoje nástroje lepšie? Čím dokážeš konkurovať nástrojom s obrovskými rozpočtami?

Z môjho pohľadu nemôžem povedať lepšie, ale iné. Nástroje sú rôznorodé a postavené tak, nech vyhovujú inej skupine klientov. Ja sa snažím konkurovať 100% supportom a cenou. Som jediný nástroj u nás, kde si môžete kúpiť kredit za 10Kč a využívať ho kľudne 10 mesiacov (zmeranie pozícií 10 slov 1x mesačne). Na začiatku februára som zrušil mesačný paušál a teraz sa registruje len na kreditný systém. Samozrejme keby niekto chcel, tak paušál stále nie je problém.

Môžeš nám prezradiť, aký je tvoj dev stack? Aké technológie poháňajú služby ako SEMOR, SEOwebmaster a SEOserpapi? Kde služby hostuješ?

Tak na tom nie je nič tajného PHP, MySQL, JS a hostujem u OVH. Nie sú tam žiadne dnes moderné frameworky na strane servera.

Je niečo, čo vo svojom podnikaní ľutuješ alebo čo by si býval urobil lepšie, ak by to šlo?

December 2017, kedy som ohlásil koniec SEMORu. To nástroju veľmi uškodilo. Pritom stačilo vydržať a dotovať nástroj ¾ roka, kým som prišiel na riešenie, vďaka ktorému SEMOR funguje doteraz.

Môžeš mi povedať, čo Ťa viedlo k takému zásadnému rozhodnutiu? Čo Ťa nakoniec presvedčilo pokračovať ďalej?

Bolo to pred Vianocami a nebol som schopný z technologických dôvodov dodávať dáta (meranie pozícií) pre väčšinu klientov. Ani po týždni som neprišiel na riešenie, tak padlo rozhodnutie systém radšej ukončiť. Pre pár klientov systém musel fungovať, tí čo mali zaplatené na dlhšie obdobie. Ale nerád sa vzdávam a toto bola výzva.

Na čo si hrdý?

No to nedokážem povedať, ja mám veľký problém, svoju prácu často zveličujem.

Haha. Dobre, inak. Čo (alebo kto) Ťa motivuje a inšpiruje k ďalšej práci?

To je jednoduché, moja žena a syn.

Sám viem, že podnikať a pracovať ako programátor je náročné časovo aj po psychickej stránke. Ako riešiš work-life balance? Ako si kompenzuješ stres z práce a nedostatok pohybu?

Áno to máš pravdu, v roku 2019 som bol už na infúziách v nemocnici. Už som išiel dlho na 200% a keď som začal znižovať pracovné nasadenie v podnikaní tak si telo jednoducho povedalo svoje (ako s autom, kým nezastavíš tak to stále ide). Teraz to už je v poriadku, vďaka manželke som začal chodiť na Taekwondo a vlani som bol dokonca strieborný v silovom prerážaní dosiek na majstrovstvách ČR 🙂 .

Vít Michálek na súťaži v taekwondo

Online podnikaniu zväčša koronakríza prospieva. Samozrejme záleží na odbore. Ako tvoje podnikanie ovplyvnila situácia okolo Covid-19?

Našťastie ma ovplyvnila v tom dobrom. Samozrejme uvidíme čo prinesie tento a budúci rok, kedy sa ešte len začnú dopady viac prejavovať. Len tohtoročný január, kedy bolo prerušených viac ako 20 tisíc živností, niečomu napovedá.

Je niečo, čo by si odporučil začínajúcim podnikateľom? Napríklad vyvarovanie sa nejakých chýb, ktorými si si sám prešiel? Alebo aj chyby patria k úspešnému podnikaniu? Máš za sebou projekty, o ktorých si si myslel, že budú mať úspech a nakoniec to dopadlo naopak?

Tak ono záleží ako definuješ úspech. Podľa mňa chyby určite patria k podnikaniu, životu. Mal som kedysi projekty na inzerciu práce a zľavový agregátor. Nič z toho už teraz neexistuje, oboje fungovalo niečo okolo 1 roka. Ak by som mal niekomu poradiť, tak určite nech robí niečo, čo ho baví, niečo, o čom vie ako funguje. Je to potom oveľa jednoduchšie.

Pripravuješ nejaké nové služby, funkcie alebo vylepšenia pre vaše nástroje, ktoré by si chcel našim čitateľom prezradiť?

V polovici januára som spustil seoserpapi.com, ktorý je určený skôr mimo Európu. Medzi prvých klientov, ale aj tak patria Česi a Slováci. Novinky do SEMORu tiež nejaké pridám. Rád by som konečne dokončil prieskum SERPu podobne ako surferseo.com (teoreticky je to pripravené 2 roky), scenáre – automatické úkony pri získavaní dát a ich prezentáciu (jednoduchá kľúčovka na pár kliknutí). No a nakoniec by som rád niečo vykonal ohľadom spätných odkazov, ku ktorým mám prístup, tu som ale zatiaľ na začiatku vymýšľania.

Ak by sa ale našiel medzi čitateľmi niekto s nápadom, ako dáta prezentovať, ako ich dať do súvislosti, nech sa mi ozve.

Vít, ďakujeme, že si si našiel čas na rozhovor. Nech sa Ti aj naďalej darí.

[Poznámka redakcie: Uvedené odpovede sú voľným prekladom z českého jazyka.]
5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.