Ako vytvoriť webové stránky v editore Wix

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Ako vytvoriť webovú stránku na Wixe – podrobný návod

Tvorba webových stránok je dnes jednoduchšia ako kedykoľvek predtým. Zároveň na internete môžete nájsť nespočetné množstvo nástrojov, ktoré vám tvorbu webu uľahčia, ako to len ide. A jedným takým nástrojom je práve wix.com. V rámci tohto článku si ukážeme podrobný návod na to, ako ľahko a rýchlo vytvoríte webové stránky, portfólio či e-shop pomocou tohto online nástroja.

Registrácia na wix.com

Než sa pustíte do samotnej tvorby webu, bude nutné si najskôr založiť na Wix.com účet. Tento proces samozrejme nie je nijak dlhý a zvládne ho úplne každý. Najskôr je potrebné sa dostať na hlavnú stránku wix.com. Tu zvolíte možnosť „Get Started“, ktorá vás zavedie na registračný formulár.

Hlavná stránka Wix.com
Hlavná stránka Wix.com
Registračný formulár na Wix.com
Registračný formulár na Wix.com

V rámci registračného formulára vyplníte svoj e-mail, zvolíte heslo a môžete sa registrovať. Kliknutím na tlačidlo „Registrácia“ odošlite svoj formulár. Zároveň sa vám objaví nová stránka, na ktorej vás Wix požiada o viac informácií. Môžete zvoliť „Poďme na to“ alebo preskočiť. Odporúčame ale radšej zvoliť „Poďme na to„. Uľahčí vám to prácu v budúcnosti.

Wix: Doplňte viac informácií o projekte
Doplňte viac informácií o projekte

Najskôr bude chcieť Wix.com zistiť, pre koho tvoríte web. Máte na výber hneď z niekoľkých možností. Každá odpoveď potom bude mať vplyv na ďalšie otázky. Napríklad zvolíte, prečo stránku budete tvoriť, respektíve za akým účelom ju budete tvoriť. Potom sa vás Wix.com spýta, aké skúsenosti máte s webmi.

TIP redakcie: Ako vytvoriť webové stránky

Wix: Web vytváram pre...
Web vytváram pre …
Wix: Témou webu je...
Témou webu je …
Wix: Skúsenosti s tvorbou webu
Skúsenosti s tvorbou webu

[TIP REDAKCIE] Recenzia: Wix je kreatívny online nástroj pre tvorbu prosperujúceho webu

Aký typ stránok chcem

Po zodpovedaní naozaj základných otázok sa vás Wix spýta, či chcete s tvorbou webových stránok pomôcť alebo si ich vytvoríte sami v editore. Môžete si nechať poradiť, predsa len Wix vie, čo robí. Preto sme zvolili možnosť „Začať“.

Wix - Vytvoriť webové stránky pomocou Wix ADI
Vytvoriť webové stránky pomocou Wix ADI

Po kliknutí na vás čaká ďalšia séria otázok. Podľa toho, čo ste vyplnili v dotazníku vyššie, sa vás Wix bude vypytovať na konkrétnu predstavu a podobu webových stránok.

Wix: Aký druh stránok budete chcieť vytvoriť?
Aký druh stránok budete chcieť vytvoriť?
Wix: Čo by na vašom webe nemalo chýbať
Čo by na vašom webe nemalo chýbať
Wix: Pomenujte si svoju novú stránku
Pomenujte si svoju novú stránku
Wix: Chcete importovať obsah z webu, či doplniť Google mapy
Chcete importovať obsah z webu, či doplniť Google mapy
Wix: Vyberte svoje logo a doplňte dalšie informácie
Vyberte svoje logo a doplňte ďalšie informácie

Akonáhle vyplníte tieto základné údaje, potom môžete prejsť na výber motívu vášho webu. Tu už záleží na vašich preferenciách. Uvedomte si však, že už priamo tvoríte web, aj keď to tak zatiaľ nemusí vyzerať.

Wix: Vyberte si motív svojho nového webu
Vyberte si motív svojho nového webu

V ďalšom kroku si potom môžete vybrať, ako by mala vaša stránka vyzerať. Samozrejme si potom môžete vzhľad kedykoľvek upraviť podľa seba. Vzhľad bude závisieť na tom, čo ste nastavili pred chvíľou. Akonáhle budete mať vybraný vzhľad, môžete si ešte na váš web vybrať aj ďalšie stránky, medzi ktoré sa radí napríklad stránka na „Kontakt“ a pod.

Wix: Vyberte si rozloženie vášho webu
Vyberte si rozloženie vášho webu
Wix: Pridajte ďalšie stránky podľa chuti
Pridajte ďalšie stránky podľa ľubovôle

Upravte si stránky podľa seba

Akonáhle máte všetko vybrané, môžete sa pustiť do úpravy samotných webových stránok. Tieto úpravy sú veľmi jednoduché a nie je vôbec potrebné vedieť akokoľvek programovať. Samotný editor stránok môžete vidieť na obrázku nižšie.

Takto vyzerá editor vo Wixe
Takto vyzerá editor služby Wix

Celý editor Wix je založený na princípe wysiwyg (what you see is what you get). Na ktorýkoľvek prvok kliknete, objavia sa vám vždy ďalšie možnosti nastavení a upravenia podľa vašich predstáv. V tomto je samotný editor veľmi jednoduchý a intuitívny.

Môžete sa tiež spoľahnúť na to, že nikdy nestratíte svoju rozrobenú prácu. Wix totiž automaticky ukladá všetky zmeny, ktoré urobíte. Vďaka tomu máte istotu, že sa vám nestratí niekoľkohodinová práca na vašich nových webových stránkach. Pre presun jednotlivých prvkov na stránke môžete využívať dve šípky v pravom hornom rohu. Tie slúžia pre posun nahor i nadol, podľa ľubovôle.

Wix - Šípky na presun častí webu
Šípky pre presun častí webu

[TIP REDAKCIE] Webnode vs. Wix: Ktorý WYSIWYG editor na tvorbu webu si vybrať pre váš projekt?

Nové štýly podľa ľubovôle

Aby ste si mohli svoje webové stránky vyladiť naozaj k dokonalosti, potom jednoducho postačí kliknúť na „Vzhľad„, kde sa zobrazia ďalšie možnosti úprav konkrétnej časti webu. Zvolíte si jednoducho taký štýl, ktorý sa vám najviac páči.

Wix: Jednoduchá úprava štýlu webu
Jednoduchá úprava štýlu webu

Nemusíte vychádzať zo sekcií, ktoré sú už nachystané vo vašej šablóne. Jednoducho môžete pridávať nové sekcie pomocou tlačidla „Pridať„, kde si môžete zvoliť pridanie oddielu či rovno celej novej stránky.

Wix: Pridávajte oddiely a stránky podľa ľubovôle
Pridávajte oddiely a stránky podľa ľubovôle

Pod tlačidlom „Pridať“ sa ponúka skutočne obrovské množstvo najrôznejších možností. Vždy si tak môžete vybrať to, čo sa vám páči a čo sa vám na webové stránky hodí najviac.

Zmeňte tiež farby a obrázky

Nastavenie vzhľadu a presného rozmiestnenia prvkov je jedna vec. Zvolenie dobrej farebnej kombinácie je ale vec druhá. Pod tlačidlom „Vzhľad“ môžete zmeniť farby a fonty ale pokojne uchvátiť návštevníkov webu aj pomocou najrôznejších animácií. Všetko záleží len na vašej nápaditosti, ktorú pri tvorbe webu pomocou Wixu urobíte.

Wix: Upravte vzhľad webu podľa seba
Upravte vzhľad webu podľa seba

Všetky médiá, ktoré sa na stránke vyskytujú, môžete veľmi ľahko nahradiť inými, zameniť obrázky za videá a tak ďalej. Všetko v intuitívnom prostredí samotného Wix editora. Práca s ním je jednoduchá a rýchla.

Responzívny web alebo optimalizácia pre telefóny

Prístupy cez mobilný telefón alebo tablet tvoria veľkú časť návštevnosti prakticky všetkých webov. Je preto nesmierne dôležité, aby ste skutočne svoje webové stránky mali pre ne optimalizované. Ak čo i len nejaká časť nebude plne sedieť pre mobily alebo nebude na malinkej obrazovke čitateľná, môžete stratiť nejedného zákazníka. Preto je optimalizácia veľmi dôležitou súčasťou.

Našťastie vám Wix umožňuje prepnúť si váš web do rozhrania, ktoré uvidí návštevník na mobilnom telefóne. Môžete si tak ľahko prepnúť aktuálne zobrazenie na zobrazenie v rámci telefónu. V prípade potreby tak môžete ľahko upraviť niektoré prvky tak, aby sa zobrazovali správne aj na mobilných telefónoch.

Wix: Takto vyzerá responzívne zobrazenie
Takto vyzerá responzívne zobrazenie

Nezabudnite v rámci optimalizácie tiež na správnu optimalizáciu stránky s kontaktom na vás či vašu spoločnosť. Táto stránka je veľmi často vyhľadávaná v rámci návštevnosti na webe. Mala by byť preto dokonale spracovaná!

Nezabudnite pridať blog

Blog je jedna z častí webu, ktorá dokáže priniesť ďalšiu návštevnosť navyše. Využívajte preto možnosti mať na svojom webe blog. Môžete tu písať novinky ohľadom vašej spoločnosti, ale aj užitočné informácie pre zákazníkov a návštevníkov. Navyše si tým zvýšite tiež návštevnosť, čo zase povedie k vyšším predajom. A to by bola škoda o týchto návštevníkov prísť.

Blog na Wix pridáte ľahko tak, ako každú inú stránku. Jednoducho vám postačí pridať stránku „Blog„, ktorá už je optimalizovaná a vytvorená tak, aby mohla fungovať ako blog. Na pár kliknutí máte založený aj firemný blog, nie je to úžasné?

Wix: Pridajte a spravujte firemný blog
Pridajte a spravujte firemný blog

Navyše celý blog môžete tvoriť z prostredia Wixu. Nemusíte teda využívať prostredie tretích strán, ale blogový príspevok jednoducho vytvoríte na pár kliknutí. Dôležitý tu teda bude predovšetkým obsah, o ktorý by ste sa mali starať vy, ako kapacity vo svojom odbore.

Chcete aj obchod?

Pomocou Wixu môžete tiež vytvoriť jednoducho obchod, teda e-shop. Táto možnosť je plne voliteľná, takže záleží, či by sa vám nejaký takýto obchod reálne vyplatil. Pokiaľ ale áno, môžete v prostredí Wixu jednoducho vytvoriť e-shop, spravovať svoje produkty, dopravu a ďalšie nevyhnutné propriety, ktoré e-shop má.

E-shop vytvoríte podobne, ako blog. Stačí teda len pridať stránku s e-shopovou ponukou a máte hotovo. Všetky produkty potom opäť spravujete priamo z Wix prostredia, čo je pre vás výhodné. Prakticky celý jeden web môžete ovládať a upravovať v jedinom online prostredí, ktoré je navyše veľmi intuitívne.

Wix: Pridajte si e-shop a produkty
Pridajte si e-shop a produkty

Nastavenia môžete meniť ľubovoľne

Wix vám ponúka prakticky neobmedzené možnosti nastavení vášho webu. Záleží len na vás, ako si web pomenujete, čo na ňom budete chcieť a ako má vyzerať napríklad ikona v prehliadači. Toto všetko si nastavíte za pár kliknutí. Čo je obrovská sila, ktorou Wix disponuje a vďaka ktorej sa jedná o skutočne veľmi obľúbený nástroj na poli tvorby webu.

Vedľa toho môžete na svoju stránku pridať tiež rôzne aplikácie, ktoré vám Wix ponúka. Pomocou nich môžete napríklad získavať lepšie štatistiky o návštevnosti webu, pridať tlačidlá sociálnych sietí či vylepšiť svoje SEO, ktoré vám dopomôže v lepších výsledkoch vo vyhľadávačoch. Aplikácie by sme rozhodne nezatracovali a poriadne ich preskúmali. Môžu vám dosť pomôcť.

Wix: Pridajte aj aplikácie
Pridajte aj aplikácie

Spustite svoj web!

Teraz už len zostáva niekoľko posledných kliknutí a máte hotovo! Keď kliknete na tlačidlo „Zverejniť„, budete môcť vypustiť svoju stránku do sveta. A to rozhodne chcete.

V rámci zverejnenia potom máte možnosť zvoliť si buď doménu tretieho rádu, kde bude za vaším názvom webu ešte .wixsite.com. Táto doména je zadarmo a nemusíte sa tak stresovať s jej zháňaním a platením. Druhým variantom potom je, že si pripojíte vlastnú doménu, ktorú už máte niekde kúpenú.

Wix: Prepojte web s vašou vlastnou doménou
Prepojte web s vašou vlastnou doménou

Podstatnú časť Wixu tvoria tiež ich predplatené balíčky. Každý z balíčkov stojí iné peniaze za mesiac. Tieto predplatené balíčky vám ale uľahčia tvorbu webu, podporu a okrem iného tiež ovplyvňujú maximálnu veľkosť priestoru pre súbory na webovej stránke. Ešte podotkneme, že sú iné cenové balíčky pre bežné weby a iné cenové balíčky pre e-shopy. Tie pre e-shopy už majú zabudované platobné brány a ďalšie nevyhnutné prvky, bez ktorých sa internetový obchod nezaobíde.

Wix: Balíčky pre bežné webové stránky
Plány pre bežné webové stránky
Wix: Balíčky pre e-shopové riešenia
Plány pre e-shopové riešenia

Hotovo

V tejto chvíli už viete všetko podstatné, čo by ste s Wixom mali vedieť robiť. Sme radi, že ste článok dočítali až sem. Dúfame, že vám pomohol a tiež dúfame, že sa teraz pustíte do objavovania a skúšania nielen nového webu na Wixe, ale aj do prieskumu ďalších zaujímavých článkov, ktoré vám určite pomôžu.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.