Ako Vybrat Password Manager Do Firmy

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Ako vybrať správcu hesiel pre firmy?

Je nejaký rozdiel, ak password manager používa jednotlivec alebo firma? Aké požiadavky by mala na password manager mať firma? 

Podrobne sa správcom hesiel venujeme v článku Najlepšie aplikácie pre správu hesiel, kde sme vysvetlili čo je to password manager, aplikácia na správu hesiel. A tiež porovnali vlastnosti, výhody a nevýhody siedmych takýchto aplikácií (1Password.com, Dashlane.com, NordPass.com, LastPass.com, KeeperSecurity.com, Bitwarden.com, KeePassXC.org). 

Nástrojom 1Password.com a NordPass.com sú v našom magazíne venované aj samostatné video-recenzie:

Kolaga Jarda Pajskr vám vo videách veľmi zrozumiteľne vysvetlí, ako správca hesiel funguje a prečo je pre uloženie hesiel a ďalších dát bezpečný. Pomôže vám s rozhodnutím, či správcu hesiel začnete pre ochranu svojich zariadení používať aj vy.

V tomto článku sa zameriame na to, ako vybrať správcu hesiel pre firmy.

Správca hesiel – základné požiadavky

Správca hesiel by mal slúžiť nielen na ukladanie hesiel, ale mal by strážiť silu vytváraných hesiel a umožniť ukladanie citlivých údajov ako sú čísla kariet, identifikačné čísla dokladov, licenčné čísla rôznych softvérov a podobne.

Ak má mať ochrana firemných zariadení cez správcu hesiel zmysel, je potrebné aby ho všetci zamestnanci používali vo firemných zariadeniach – počítačoch, mobiloch. Preto je potrebné, aby password manager bol dostupný:

  • pre rôzne operačné systémy (Mac, Windows, iOS, Android) 
  • pre rôzne internetové prehliadače.
Password Manager Pre Firmy 2
Zdroj: Pixabay.com / geralt-9301

Správca hesiel – bezpečnosť uložených dát

Firemné zariadenia obsahujú firemné aplikácie, aplikácie potrebné pre prácu, v ktorých môžu byť uložené dáta vašich klientov, dokumenty, programátorský kód a pod. Mať heslá uložené v aplikácii tretej strany sa môže zdať nebezpečné. Pri výbere password managera pre firmy hľadajte odpovede na tieto otázky:

  • V akej podobe sú ukladané dáta na serveroch služby? Sú šifrované?
  • V akej podobe sú ukladané samotné master heslá pre password manager? Sú šifrované?
  • Je zabezpečené viacfaktorové overovanie(MFA) pri prihlasovaní? Je overovaná autenticita servera, na ktorý sa používateľ prihlasuje? Ako je zabezpečený prenos dát?
  • Ak poskytovateľ služby využíva pre uloženie dát cloud, každá session by mala byť šifrovaná, každá požiadavka na server by mala byť šifrovaná. Poskytovateľ služby by mal zverejniť, akým spôsobom je rozvrstvená ochrana dát.
  • Má poskytovateľ služby možnosť zistiť, aké aplikácie používateľ password managera používa alebo aké web stránky navštevuje? Tieto údaje by sa nemali ukladať na serveri.
Password Manager Pre Firmy 1 1
Zdroj: Pixabay.com / geralt-9301

Správca hesiel – pre jednotlivcov aj pre tímy

Vo firme je niekedy potrebné zdieľať prístupové práva do jedného správcu hesiel pre viacerých členov tímu. Napríklad aby si zamestnanci nezdieľali dôležité heslá cez maily alebo chaty. Pri výbere password managera hľadajte odpovede na tieto otázky:

  • Je v aplikácii podporované zdieľanie prístupov pre jednotlivcov aj skupiny? 
  • Je nejako obmedzený počet používateľov (celkovo, v skupine)?
  • Má poskytovateľ služby možnosť zistiť, ktorí používatelia majú prístup do rovnakého password managera? Ak sa tieto údaje ukladajú na serveri, mali by byť uložené tiež iba v šifrovanej podobe.
  • Je password manager integrovaný s Active Directory? Integrácia môže zjednodušiť zdieľanie hesiel vo väčších organizačných štruktúrach. 

Správca hesiel – štatistiky a kontroly

Dobrý firemný password manager by vám mal umožňovať:

  • Kontrolu, či a ako často zamestnanci/tímy password manager využívajú. 
  • Upozornenia na slabé heslá, návrhy silných hesiel, varovania pred prepoužívaním hesiel.

Zhrnutie a záver

Každý vstup vašich zamestnancov do rôznych webových či mobilných aplikácií môže byť so správcom hesiel bezpečnejší. Password manager preverí silu hesiel, neopakovanie hesiel v rôznych aplikáciách, neprepoužívanie hesiel. Ak vo firme zdieľate heslá do rôznych aplikácií, naučte svojich zamestnancov používať firemný password manager, kde je zdieľanie bezpečnejšie. Správca hesiel je dôležitým pilierom bezpečnosti dát a firemných systémov, je však nutné, aby zamestnanci ovládali aj všeobecné zásady bezpečnosti na internete, vďaka ktorým sa vaša firma jednoducho vyhne zbytočným bezpečnostným incidentom.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.