Tipy a rady ako sa chrániť na internete

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN

Komplexný pohľad na ochranu súkromia a majetku na internete

Prečítajte si naše tipy ako v online svete chrániť svoje zariadenia, ale aj osobné údaje a majetok. Pozrieme sa tiež na možnosti, ako chrániť na internete deti. Čiastočne nás chránia rôzne aplikácie, avšak aj sami sa musíme správať zodpovedne a preverovať si rôzne podmienky použitia, nastavenia, používateľské práva a pod.

Inventúra nášho správania na internete

Ako často surfujete na internete? Aké sú vaše zvyky na internete? Aký obsah vás zaujíma? Viete, že všetci na internete zanechávame digitálnu stopu? 

Áno, ochrana na internete spočíva do veľkej miery v našom zodpovednom prístupe.

  • Pasívne konzumujeme obsah z masových médií, blogov, rôznych odborných webov. 
  • Lajkujeme cudzie príspevky, prispievame do diskusií. Niekedy anonymne, niekedy pod vlastným menom.
  • Vytvárame osobný obsah, na sociálnych sieťach zdieľame naše pocity, myšlienky, fotografie, videá.
  • Cez internet aj nakupujeme, pričom platíme eshopom platobnými kartami alebo na rôzne úhrady používame internet banking.
  • Sťahujeme si do mobilov najrôznejšie aplikácie, ktoré merajú naše športové výkony, rôzne zdravotné ukazovatele, trekujú náš pohyb v mapách.
  • Sledujeme počasie, nechávame sa navigovať na cestách, pričom aplikácii povolíme sledovať našu polohu. 
  • Sledujeme streamované televízne kanály..

Cítite sa pri používaní internetu bezpečne? Navštevujete len bezpečné stránky, resp. dokážete ich rozoznať? Všímate si, aké údaje o vás si rôzne weby môžu zaznamenávať? Čo viete o zabezpečení wi-fi do ktorej sa pripájate? Máte pod kontrolou kameru a mikrofón na vašom zariadení? 

Čo je to malvér + 7 zaručených spôsobov, ako prepašovať malvér do svojho zariadenia

Ako malvér bývajú označované vírusy, počítačové červy, trójske kone, špehovací softvér (spyvér), vydieračský softvér (ransomvér) aj reklamný softvér (advér). Skrátka akýkoľvek škodlivý program, kus zákerného kódu, ktorý napadne vaše zariadenie s cieľom poškodiť váš systém, rôzne aplikácie alebo získavať vaše osobné údaje. 

čo je to malvér, malvér, hacknutý počítač

Ak nie ste v oblasti bezpečnosti na internete úplne doma, podrobný prehľad bezpečnostných hrozieb, ktoré číhajú na vaše zariadenia pripojené na internet nájdete v článku Porovnanie obľúbených antivírusových programov pre desktopy a mobilné zariadenia

Vysvetlili sme v ňom podrobne pojmy malvér, počítačový vírus, počítačový červ, trojan, logická bomba, backdoor, to keylogger, rootkit, bootkit, ransomvér, spyvér, advér, sociálne inžinierstvo, spam, scam, phishing, spear phishing, hoax.

Akým spôsobom malvér zaručene dostanete do vášho zariadenia?

  1. Ignorujte aktualizácie operačného systému a aplikácií. Súčasťou aktualizácií býva aj oprava bezpečnostných chýb. Vývojári malvéru poznajú tieto chyby a často ich využívajú ako bezpečnostné diery. Otvoríte im dvere?
  2. Otvárajte maily od neznámych odosielateľov, hlavne ich prílohy. Otvorením neznámych príloh môžete aktivovať malvér. Naviac sa často tento zákerný kúsok kódu prepošle automaticky aj všetkým vašim kontaktom.
  3. Otvárajte nevyžiadané súbory, ktoré vám boli doručené od neznámych odosielateľov cez rôzne četovacie aplikácie. Súbory poslané cez četovacie aplikácie môžu byť rovnako ako mailové prílohy zdrojom infikovania. 
  4. Používajte rovnaké heslo pre všetky aplikácie a webstránky s registráciou, lebo sa vám ľahko pamätá. Ak by niektorá zo stránok bola hacknutá, potenciálne sú ohrozené všetky vaše aplikácie a stránky, kde používate toto heslo.
  5. Navštevujte rôzne neznáme a nezabezpečené webové stránky. Niekedy sa malvér uloží do vášho počítača, ak navštívite napadnutú webovú stránku. Kliknete na rôzne zavádzajúco nazvané a umiestnené tlačidlá, alebo potvrdíte rôzne vyskakovacie okná, čím vírus aktivujete. Sú filmy, knihy, hry, ktoré ste si stiahli zadarmo naozaj zadarmo, alebo pridali do vášho zariadenia aj niečo neželané?
  6. Skopírujte si vírusy zo zavíreného USB kľúča alebo externého disku. Pripojte sa USB kľúčom alebo externým diskom na neoverený počítač (napríklad v škole, u kamarátov, čo často sťahujú filmy a hry na neoverených stránkach) a potom bez preverenia jeho obsahu skopírujte súbory do vášho počítača.
  7. Pripájajte sa do nezabezpečených verejných wi-fi.

Poradíme vám, ako ochrániť svoje zariadenie proti malvéru

Nechcete sa riadiť radami z predošlej kapitoly? Práve naopak, chcete byť v online svete v čo možno najväčšom bezpečí?

Odporúčame vám 3 piliere bezpečnosti: Antivírusový program, VPN a aplikáciu na správu hesiel.

Aký antivírusový program si vybrať?

Dobrý antivírusový program preverí aktuálnu bezpečnosť vášho operačného systému a aplikácií. Okrem toho v reálnom čase dohliadne na všetky vstupné miesta, ktorými by sa malvér mohol dostať do vášho zariadenia, identifikuje malvér a eliminuje ho

Funkcionalitu rôznych antivírusových programov sme porovnali v článku Porovnanie obľúbených antivírusových programov pre desktopy a mobilné zariadenia.

Akú VPN si vybrať?

VPN aplikácie slúžia na ukrytie IP adresy vášho zariadenia a šifrovaný prenos údajov medzi vaším zariadením a stránkou, na ktorú sa pripájate. Umožňujú vám tak anonymný a bezpečný prístup na internet, napríklad aj vo verejnej Wi-Fi. 

Funkcionalitu rôznych VPN služieb sme porovnali v článku Najlepšie virtuálne privátne siete (VPN)

Akú aplikáciu na správu hesiel si vybrať?

Možnosť uložiť heslá má každý internetový prehliadač. Bezpečnosť hesiel uložených v prehliadačoch býva nižšia ako v password manageroch, pretože sa prvotne orientujú na vyhľadávanie a ukladanie hesiel je len doplnková služba. Potrebujete použiť heslá v iných prehliadačoch alebo zariadeniach? Aj o to sa správca hesiel postará.

Funkcionalitu rôznych aplikácií na správu hesiel sme porovnali v článku Najlepšie aplikácie pre správu hesiel.


Správajte sa zodpovedne, nenaleťte sociálnym inžinierom, neuverte scamom a hoaxom

V predošlých kapitolách sme si vysvetlili, ako nás môžu na internete chrániť rôzne softvéry a aplikácie. Môžu nám ublížiť aj ľudia bez technického zázemia a technických znalostí? Môžu! 

Aby nás podvodníci vlákali do svojich pascí, často využívajú naše slabiny. Zamerajú sa na bežné ľudské túžby – túžbu po láske, priateľstve, uznaní, bohatsve, brnknú na strunu našej dobroprajnosti… doplňte svoje slabosti, sami sa poznáte najlepšie 🙂 

Podvodník nás chce presvedčiť, aby sme zaplatili za tovar, službu alebo investovali na základe prísľubu odmeny v budúcnosti. K dodaniu tovaru, služieb alebo úhrade finančnej odmeny však nikdy nedôjde. Môže sa snažiť vylákať prístupové údaje k účtom, platobným kartám a pod. 

Tento typ podvodníka nazývame sociálny inžinier a typ podvodu scam. Scam podvodníci nepotrebujú žiadne technické zariadenia ani softvéry, iba veľmi dobrý pozorovací talent. Vyťažia z vášho profilu, príspevkov a fotografií na sociálnych sieťach najrôznejšie informácie. Vycítia vašu naivitu, či neznalosť rôznych úradných postupov, či postupov pri prevodoch peňazí. Prečítajte si aké sú najčastejšie prípady scamu na sociálnych sieťach.

Romantika s nekalými úmyslami

Určite ste už počuli príbehy žien v strednom veku, ktoré naleteli internetovým švihákom. Najčastejšie títo šviháci vystupujú ako americkí vojaci alebo lekári, aby zvýšili svoju atraktivitu a zároveň autoritu. Používajú fotky ukradnuté z internetu. Predstierajú, že sú vyslaní za prácou ďaleko od domova, preto stretnutie naživo nie je možné. Po čase, keď si v obeťou vytvoria dôverný vzťah, vylákajú od nej peniaze. Napríklad na to, aby sa mohli stretnúť, pricestovať.

Pôžička

V tomto prípade sa pokúša podvodník ponúknuť vám pôžičku s dobrým úrokom a požaduje poplatok za jej vybavenie. Buď prostredníctvom príspevku, alebo zaslaním súkromnej správy. Ak mu poplatok zaplatíte, viac o ňom nebudete počuť. Aby získal väčšiu dôveryhodnosť, tak na sociálnych sieťach na svojom profile alebo v rôznych finančných a ekonomických skupinách má odborné príspevky, prispieva do diskusií a pod. 

Žiadosť o dar

Podvodník predstiera, že jeho, alebo jeho rodinného príslušníka postihla ťažká zdravotná ujma alebo ujma na majetku v dôsledku nejakej katastrofy. Snaží sa zapôsobiť na vaše city a získať od vás finančnú pomoc. Ak je vašou slabosťou naivita a štedrosť, kontrolka by vám mala zablikať prinajmenšom vtedy, ak akúkoľvek inú ponúknutú pomoc (vo forme hmotných vecí alebo služieb) od vás odmieta a trvá len na finančnom príspevku. Existujú hodnoverné charitatívne stránky, napríklad Ľudia ľuďom, kde sú rôzne finančné zbierky publikované až po overení žiadateľa.

bezpečnosť platieb na internete, najčastejšie podvody na internete, scam

Výhra v lotérii, súťaži

Potrebujete peniaze, túžite po výhre, ste ochotný stávkovať? Zúčastňujete sa rôznych súťaží so zdieľaním a lajkovaním príspevkov na sociálnych sieťach? Zrazu vám príde správa, od domnelého konateľa firmy, ktorá vyhlásila súťaž, že ste výhercom. Pýta si od vás prihlasovacie údaje do vášho internet bankingu, alebo číslo platobnej karty, kam vám chce poslať výhru. Poskytnete mu ich? Nikdy! Nikdy neposkytujte svoje prihlasovacie údaje do internet bankingu, ani číslo karty, jej CVC číslo alebo PIN cudzím osobám. Na akýkoľvek prevod peňazí na váš účet tieto údaje v žiadnom prípade nepotrebujú.

Nečakané dedičstvo

Podvodník predstiera, že je právnik a reprezentuje zomrelého vzdialeného príbuzného, ktorý vám odkázal nehnuteľnosť, či iný majetok. Osloví vás mailom, či cez sociálne siete a žiada od vás vaše osobné údaje, platobné údaje alebo poplatky súvisiace s prevodom majetku. Máte predstavu, kde môžu byť vaše osobné údaje zneužité?

Odkaz na klamlivú fotografiu, video

Pri tomto podvode vám príde mailom alebo cez sociálnu sieť správa, zvyčajne z heknutého konta niektorého z vašich priateľov. Práve preto si pomyslíte, že je dôveryhodná. Priateľ sa spýta: „To naozaj si na tej fotke/v tom videu ty?“ Zmenšená fotka alebo náhľad videa vyzerajú zahanbujúco, a preto na ne kliknete. Čo ak si nepamätáte nejakú slabú chvíľku? Čo ak vás priateľ pri niečom prichytil? Pravdepodobne ste si tým kliknutím do svojho zariadenia vpustili vírus.  

Vydierajúce maily

Podvodník sa vás snaží presvedčiť, že pri vašej návšteve stránky s „obsahom pre dospelých“ bol do vášho zariadenia nainštalovaný špehovací softvér. Požaduje finančnú odmenu, inak dôkazový materiál (zoznam navštevovaných stránok, prípadne videá nahrané cez vašu webkameru) rozpošle všetkým vašim kontaktom. Zaplatíte?

Hoaxy

Ako často na sociálnych sieťach zdieľate citáty, vtipy, odkazy na články…? A ako často si overujete pôvod informácií, ktoré zdieľate? Elektronicky šírená správa, v ktorej sú uvedené zavádzajúce alebo klamlivé informácie, pričom ich autor správy vydáva za pravdivé sa nazýva hoax. Autor často vyzýva k ďalšiemu zdieľaniu správy. Ako náhľadovú často fotografiu vloží známu osobnosť (bez jej vedomia), aby dodal správe hodnovernosť. Ak si nie ste istý zdrojom, pochybujete o pravdivosti správy, nešírte ju ďalej. Pozrite si napríklad stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorú založila a spravuje polícia SR a kde sú pravidelne aktualizované najčastejšie hoaxy šírené na sociálnych sieťach. Ďalšie informácie o hoaxoch nájdete aj na stránke Hoax.sk.

Krádeže

Ak na sociálnych sieťach nemáte nastavené súkromie a vaše príspevky môže vidieť každý, tak každý tiež môže získať o vás dôležité informácie: Kde bývate, kde sa momentálne nachádzate, aké máte zvyky, kam chodíte pravidelne… V lepšom prípade vás postihne pár nenávistných závistlivých komentárov. V horšom prípade vás napr. počas vašej dovolenky vykradnú.

7 tipov pre zodpovedné chovanie v online svete

Rôzne typy podvodov, ktoré sme podrobne popísali v predošlej kapitole naznačujú, na čo si na internete dávať pozor. Stručné a jasné zhrnutie, čo vy sami môžete spraviť pre ochranu súkromia a svojho majetku v online svete:

  1. Navštevujte len dôveryhodné webové stránky. 
  2. Neotvárajte maily od neznámeho odosielateľa a už vôbec nie ich prílohy. Nahláste nevyžiadané maily a správy ako spam.
  3. Nezdieľajte vaše osobné ani platobné údaje s neznámymi ľuďmi, ktorí vás oslovia na sociálnych sieťach.
  4. Overte si, ako máte nastavené svoje súkromie na sociálnych sieťach. Viete s kým zdieľate príspevky, fotografie, videá, údaje z profilu a pod.?
  5. Nepotvrdzujte a neodsúhlasujte rôzne formuláre alebo vyskakovacie okná bez ich pozorného prečítania. 
  6. Nereagujte na nenávistné komentáre internetových trollov.
  7. Overujte si informácie – nepodliehajte hoaxom.

Internet a deti

Zdá sa to také jednoduché, dať dieťaťu viac voľnosti a mať ho „pod kontrolou“ pomocou inteligentných hodiniek, či mobilného telefónu… 

  • Máte pocit, že sú vaše deti dostatočne chránené pred nevhodným obsahom?
  • Ako zabrániť tomu, aby deti samé nezverejňovali nevhodný obsah?
  • Chcete mať pod kontrolou, aké stránky na internete navštevujú a koľko času trávia surfovaním na internete alebo hrami na mobile?
  • Bojíte sa internetových predátorov, alebo ste o nich nikdy nepočuli?
  • Môže mať hranie počítačových hier na deti aj pozitívny dopad?
  • Môžu tablety, či mobily ovplyvňovať vývoj dieťaťa? Koľko času pri „obrazovkách“ je ešte v norme?
  • Čo ak deti uveria, že svet prezentovaný na internete je reálny? Vyfiltrované a vydestilované naj okamihy. Chyby a nekrásu neukáže nik. Vitaj anorexia, bulimia, zničená sebahodnota, vitaj porno v životoch tínedžerov.
  • Paušál alebo kredit? Šokovala vás suma za prevolané hovory vašich detí?
  • Môže sa stať, že deti zavíria vaše domáce počítače, napr. cez USB používaný na školských počítačoch počas hodiny informatiky? 
  • Môžu deti pri sťahovaní hier zavíriť počítač?

Tipy ako ochrániť deti na internete

Je mnoho otázok, ktoré si generácia rodičov, čo nevyrástli s mobilmi v ruke kladie. Veľmi dôležitá je prevencia, budovanie dôvery vo vzťahu rodič – dieťa od útleho veku. Aby ak sa niečo nebezpečné dieťaťu udeje, s dôverou sa na nás obrátilo o pomoc. 

Na mnohé odpovede a diskusie s deťmi sme nepripravení. Musíme si naštudovať rôzne technológie, nastavenia… Dokážete byť o krok vpred pred deťmi, pre ktoré sú mobily a tablety najmilovanejšími hračkami a najvytúženejšími darčekmi?

Skôr ako dáte deťom vlastné mobily, či tablety a dovolíte im vhupnúť do online sveta, vzdelávajte ich. Diskutujte spolu. Na úrovni primeranej ich veku im vysvetľujte rôzne hrozby.

Ako vplýva kamenná tvár mamy s mobilom na maličké dieťa?

Netreba veľa slov, zapozerajte sa do nasledujúceho videa:

To čo ste práve videli je Still face experiment – Experiment Kamenná tvár. Ak vás zaujíma, čo sa deje s bábätkom, pozrite si tento experiment znova, tentoraz vo videu s podrobným vysvetlením Edwarda Tronicka z Centra o vývoji dieťaťa z Harvardovej univerzity

Matka s mobilom v ruke si na chvíľu nevšíma bábätko. Dieťa sa usmieva, ukazuje na ňu prštekom, signalizuje ručičkami, zvískne… Ak nepomohli žiadne jeho hravé a pozitívne reakcie, nedarí sa mu upútať maminu pozornosť, dieťa začína byť veľmi vystresované a plače. Ak sa mu matka nebude venovať dlhodobo a opakovane, stratí sa medzi nimi vzťahová väzba. Dieťa si na upokojenie vytvorí iné stratégie. Matka prehrala a dovolím si tvrdiť, že aj partner bábätka v jeho dospelej budúcnosti. Pretože bábätko, či z neho vyrastený tínedžer, či z neho vyrastený dospelák, sa s nimi nebude deliť o tie najťažšie, ale ani o tie najkrajšie udalosti zo svojho života. Nenaučí sa zdieľať svoje pocity s ľuďmi.

Ovce.sk – projekt o bezpečnom správaní na internete pre deti každého veku

Animovaný seriál začal vznikať už v roku 2009. Dnes je z neho medzinárodný projekt, internetový portál Sheeplive.eu preložený do 32 jazykov. Projekt sa zameriava najmä na riziká internetu, mobilov a nových technológií. Pre menšie deti pôsobí ako prevencia, pustite im ho namiesto večerníčkov. Pre pubertiakov vtipne nastavuje zrkadlo nevhodného správania, pregúlia síce oči, ale pozrú si ho radi opakovane. 

Seriál obsahuje časti: Bez kožušteka, Zodpovedne, Fotoalbum, Obťažovanie, Pomútenie hlavy, Mobilmánia, Ruky hore, Cudzí mobil, Guľovačka, Nákupný košík, Hrubokrk, Druhý breh, Ohňostroj, Fašiangová maska, Tisíc priateľov, hlásna trúba, Korunka krásy, Ogrgeľ, Pomsta, Deväťdesiatdeväť, Maškarný ples, Biele ovce, Zatajovaný kamarát, Netancuj s vlkom, Ovce.sk – dokrútky s autormi. Ak neviete, kde s vysvetľovaním internetovej bezpečnosti začať, určite odporúčam tento seriál. Pomôže vám použiť správne slová, objasní deťom mnohé situácie.

Kniha pre menšie deti o kyberšikane

Máte doma prvostupniarov na základnej škole a štve vás, že na hodinách informatiky sa iba hrajú PC hry, nanajvýš sa učia editovať dokumenty v MS Worde? Kúpte pani učiteľke darček – knižku o kyberšikane od Branislava Jobusa „Ako šarkan Kyber Šikana pristál na streche základnej školy“. Je určená pre deti vo veku okolo 7-9 rokov a podobne ako seriál Ovce.sk vysvetľuje internetové hrozby veku primeraným spôsobom. Ak má pani učiteľka otvorené srdce a myseľ, môžu si ju spolu na hodinách informatiky prečítať. Bude to rozhodne efektívnejšie využitá vyučovacia hodina.

Filmové rozprávky o nadmernom pripútaní k obrazovke

Máte doma niekoho neustále napojeného na obrazovku? Či už preto, že drtí PC hry alebo surfuje na internete, sleduje seriály… A má na ušiach slúchadlá? Nikdy vás nepočuje, je celý nesvoj, ak ho prerušíte v dávke informácií a dát, ktoré prijíma? Pustite si spolu rozprávky Wall-E alebo Rodinka Úžasných 2. Čo majú spoločné s našou témou? Pripútanie k obrazovkám. Takto jemne, cez rozprávku, doveďte aj malá deti k diskusii, kam až môže viesť, ak trávia pred najrôznejšími obrazovkami príliš veľa času. 

Rodičovské kontroly alebo rodičovské zámky

Ak chcete mať svoje deti v online svete pod kontrolou, je tu možnosť v podobe aplikácií zameraných na sledovanie ich činnosti a času stráveného na mobile, tablete, PC alebo TV. Záleží to od konkrétneho zariadenia:

  • niekedy sú rodičovské zámky súčasťou predinštalovaného softvéru
  • môžete si stiahnuť samostatnú aplikáciu (free verziu alebo platenú)
  • aplikácia môže byť súčasťou antivírusového balíka, či programu
  • rodičovské kontroly sú dodávané ako súčasť balíka služieb od vášho mobilného operátora

V článku Porovnanie obľúbených antivírusových programov pre desktopy a mobilné zariadenia porovnávajúcom antivírusové programy sme sa zamerali aj na to, či súčasťou ponúkaného balíka služieb sú rodičovské kontroly. 

Skúste si tipnúť, čo je viac vyhľadávané: Slovné spojenie „rodičovské kontroly“ alebo slovné spojenie „ako vypnúť rodičovské kontroly“. Deti sú pri obchádzaní zákazov veľmi vynachádzavé.

Bonusová kniha z ESETu „Viete, čo robia vaše deti?“

ESET antivírus, Eset roričovská kontrola, Bezpečnosť detí na internete, rodičovské kontroly do mobilu
Pre rodičov je určená aj kniha z ESETu Viete, čo robia vaše deti?“ od britského bezpečnostného experta Willa Geddesa. Sprievodcami v knižke sú Peter Košinár z ESETu, rolu rodičov predstavujú Monika Hilmerová a Jaro Bekr. Ak ste sa na základe predošlých kapitol rozhodli zakúpiť si antivírusový program a rodičovské kontroly v balíku Eset Family Security Pack pre všetky zariadenia vašej rodiny, tak knihu získate s 50% zľavou.

Marty is dead – seriál o nástrahách internetu určený pre tínedžerov

Napriek rannej edukácii, rodič pubertiaka veľmi často prežíva obavy, aby jeho dieťa nebolo na internete zneužité. Na druhej strane pubertiak potrebuje určitý odstup od rodičov, súkromie. Potrebuje vašu dôveru, že zvládne svoj život sám. Ako nastoliť v období puberty rovnováhu v trávení času na internete, četovaní s kamarátmi, pri PC hrách a ostatných aktivitách? Ako nezničiť zákazmi, príkazmi, zabavovaním mobilu všetko krehké vo vzťahu rodič – dieťa?

vtipy rodičia pubertiaci, bezpečnosť pubertaiakov na internete, rodičovske kontroly do mobilu, kyberšikana

Príbehy zo života pubertiakov zamerané na bezpečnosť na internete zachytáva seriál televízie mall TV Marty is dead. Odporúčam vám pozrieť si ho najprv sami a potom ho odporučiť starším deckám. Obsah vás možno šokuje, avšak nezatvárajme naivne oči pred tým, čo sa na internete môže diať. Možno sme v rozpakoch, nevieme prirodzene niektoré veci pubertiakom vysvetľovať. Seriál môže byť našou barličkou, o ktorú sa v diskusii s nimi môžeme oprieť. V novembri 2020 seriál získal medzinárodnú cenu EMMY.

Filmy o nástrahách internetu určené pre tínedžerov

Pre tínedžerov by mohli byť zdrojom informácií aj filmy s tematikou kyberšikany, nástrahách internetu:  

  • Disconnect (Odpojiť) – prelína sa viac príbehov, viac postáv, ktorých osudy sa napokon zamotajú a prepoja,
  • Searching (Pátranie) – pátranie otca po stratenej dcére len na základe jej historickej facebookovej konverzácie, 
  • experimentálny polo-dokumentárny film v Sieti – tri dospelé herečky s výzorom 12 ročných dievčat a internetoví predátori. Film je niekedy premietaný v rámci osvety aj v školách, existuje jeho verzia pre deti a šokujúcejšia verzia pre dospelých.

Ako zistíte, či je film vhodný pre deti, ak ste ho sami nevideli?

Sú filmy primerané veku vašich detí? Každá rodina má svoje vlastné hranice, každé dieťa je inak vyspelé. V databázach filmov (napr. IMDB), alebo aj na samostatných weboch (napr. Kids in mind alebo Common Sense Media) existujú rodičovské hodnotenia filmov.

Oznámkované sú kategórie sex a nahota, násilie vo filme, nadávky. V popise filmu, či v komentároch nájdete väčšinou aj presne vypísané scény, ktoré sa rodičom zdali nevhodné. Preto moja rada znie, ak sa chystáte dieťaťu pustiť film alebo seriál, tak zadajte do internetového prehliadača kombináciu kľúčových slov „Názov filmu parents guide“ a práve slovné spojenie „parents guide“ alebo „parental guide“ vás dovedie na stránky s hodnotením obsahu. 

Ak sa vám javí film mierne za hranicou pozerateľnosti, pozrite si ho spolu s deckami a diskutujte o ňom. Diskutujte, čo je vašou najstrašnejšou obavou, na čo si podľa vás najviac majú dávať pozor, uistite ich, že v akejkoľvek situácii sa vám môžu so všetkým, čo sa im deje zdôveriť. Ak sa im zdôveria kamaráti, môžete pomôcť aj ich kamarátom, kontaktovať ich rodičov, políciu…

Parents guide hodnotenia filmov, označenie filmov vhodných a nevhodných pre deti

Knihy pre rodičov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v digitálnej dobe

Pre rodičov odporúčam knihy Krotitelia displejov a Klub nerozbitných detí. Autorka kladie provokatívne otázky každému vlastníkovi smartfónu a každému používateľovi internetu. Prečítajte si knižky skôr, ako sa rozhodnete kúpiť vašim deťom vymodlený mobil, skôr ako im doprajete dáta v mobile, skôr ako im dovolíte vytvoriť si konto na sociálnych sieťach. Verím, že príkazy a zákazy nefungujú. Ak niečo dieťaťu zakážete, nájde si cestičku cez kamarátov, ako zákaz obísť. To čo funguje, je prevencia a dôvera medzi rodičom a dieťaťom. Na oboch treba pracovať od útleho veku detí! Na knihách je cenné, že sú od slovenskej autorky a preto sú v nich nášmu regiónu blízke výchovné postupy a rady.

Zhrnutie a záver

Náš článok chápte ako rozcestník ku všetkým ostatným článkom na našom portáli a ďalším informáciám zameraným na bezpečnosť zariadení a ľudí v online svete

Čokoľvek vás k tejto veľmi obsiahlej tématike napadá, nám napíšte do komentárov. Radi napíšeme podrobnejšie samostatné články zamerané na témy, ktoré vám tu chýbajú.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.