Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.
Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.
Čo je to hosting a aké sú jeho typy
Obsah
Chcete si nechať vytvoriť webovú stránku alebo e-shop? Strácate sa ale v základnej terminológii a pojmy ako webhosting, dedikovaný server alebo cloud sú pre vás ako z iného sveta? Potom sa možno s chuťou začítate do nasledujúcich riadkov, na ktorých sa pokúsime základnú terminológiu vysvetliť.
Čo je to hosting?
V prvom rade je dôležité ujasniť si, čo vlastne znamená samotný pojem hosting. Slovo host v anglickom jazyku označuje hostiteľa, teda jedinca, ktorý sa stará o svojich návštevníkov. Hosting v prostredí počítačových technológií funguje na veľmi podobnom princípe. Jeho poskytovatelia ponúkajú za určitý poplatok priestor či už na svojich serveroch, alebo vo svojich datacentrách, kam môže zákazník pohodlne umiestniť, čo potrebuje. Takýto obchod je samozrejme výhodný pre obe strany.
Webhosting
Najstaršiu, najlacnejšiu a ešte stále najobľúbenejšiu formu predstavuje webhosting. V jeho rámci platíte za prenájom miesta a adresy pre umiestnenie webových stránok. Poskytovateľ webhostingu vám za odplatu pridelí patričný výkon, miesto na disku, databázy a ďalšie nevyhnutnosti. Súčasťou bežne dostupných webhostingov býva aj nákup domény – adresy, podľa ktorej budú vaše stránky vyhľadateľné – a e-mailový klient.
Špecifickou súčasťou webhostingu je aj tzv. multihosting. Jedná sa o hosting niekoľkých domén 2. rádu v rámci jedného účtu. Obstaranie tejto služby zvyčajne predstavuje náklady navyše. Vychádza však výrazne lacnejšie, než ak by ste prevádzkovali každý web na samostatnom hostingu. Akúsi čerešničku na torte potom predstavuje jednoduchšia správa webov z jedného miesta. Poskytovateľa však vyberajte opatrne, pretože stačí jediný výpadok a postihnuté budú všetky stránky súčasne.
Základom sú fyzické servery umiestnené v dátových centrách. Výkon zdieľate s ostatnými klientmi, preto občas môže dôjsť k spomaleniu načítania. K dispozícii je zákaznícka podpora a majiteľ serverov udržuje webové stránky funkčné. Posledná výhoda klasického webového hostingu spočíva v jednoduchosti – skrátka len naklikáte požadované položky a je hotovo.
Vzhľadom na obmedzenie zdrojov sa jedná o variantu vhodnú predovšetkým pre osobné stránky, prípadne pre nenáročných podnikateľov. Počítať totiž musíte aj s malým rozsahom funkcií, obmedzenými možnosťami individualizácie aj vyššími bezpečnostnými rizikami. Platí totiž, že server stojí a padá s obozretnosťou všetkých jeho užívateľov.
Virtuálne servery (VPS a VMS)
Pokrok v oblasti IT umožňuje vytvárať mnohé zaujímavé riešenia. Jedno z nich spočíva vo dvojici VPS (Virtual Private Server) a VMS (Virtual Managed Server).
Výhoda VPS oproti klasickému webhostingu spočíva v tom, že za svoje peniaze dostávate dedikovaný (vyhradený) výkon a miesto na disku, ktoré patrí len vám. Virtuálny server sa chová ako samostatná jednotka a pri svojej práci sa nemusíte obzerať na ostatných užívateľov, a to ani z hľadiska zabezpečenia. S veľkou slobodou však prichádza aj značná zodpovednosť. Zakúpením VPS hostingu získavate iba výkon. Softvérové vybavenie pre jeho efektívne využitie si musíte zaistiť a spravovať sami. Niektorí poskytovatelia ešte ponúkajú zadarmo inštaláciu balíčkov najpoužívanejších aplikácií.
Zaujala vás možnosť obstarania virtuálneho servera, ale nechce sa vám tráviť čas jeho nastavovaním? Siahnite po službe VMS, teda Virtual Managed Server. Pravidlá sú rovnaké ako u jej lacnejšieho náprotivku – dedikovaný výkon, lepšie zabezpečenie atď. Jediný rozdiel spočíva v tom, že u VMS vám poskytovateľ nastaví a ďalej spravuje všetky ovládacie prvky. Nemusíte tak dlho študovať, ako sa daná služba ovláda a radšej môžete venovať čas tomu, čo skutočne viete.
Virtuálne servery sa všeobecne hodia pre náročnejších zákazníkov, ktorí vyžadujú konštantný výkon a nechcú sa s nikým deliť o svoje zdroje. Taktiež sa oplatia pri tvorbe väčšieho množstva internetových stránok, keďže limitovaní ste iba výkonom. V prípade služby VPS je však nutné vyzbrojiť sa potrebnými znalosťami, najmä z oblasti linuxu, databáz a zabezpečenie.
Cloud hosting
Cloudové služby sú fenoménom súčasnosti a chýbať medzi nimi nemôže ani cloud hosting. Mnohí majú tendenciu ho stotožňovať s vyššie predstavenou službou VPS. Skutočnosť je však o mnoho zložitejšia. Kým v podobe VPS kupujete jediný virtuálny stroj (Virtual Machine, skrátene VM), po zakúpení priestoru na cloude získate celé prostredie, ktoré môžete rozparcelovať podľa ľubovôle. Môžete si v ňom vytvoriť toľko VM, koľko potrebujete, alebo chcete.
Verejný cloud
Verejný cloud funguje podobným spôsobom ako zdieľaný webhosting. Výpočtový výkon a pamäť sú zdieľané medzi viacerých zákazníkov súčasne, zvýšená záťaž vedie k pomernému zníženiu rýchlosti a dostupnosti. Navýšiť výkon možno bez problémov, stačí súhlasiť s vyššou pravidelnou platbou.
Hlavná výhoda verejných cloudových služieb spočíva v tom, že všetka infraštruktúra vrátane zabezpečenia je plne v réžii poskytovateľa. Nemusíte vynakladať žiadne finančné prostriedky na jej zriadenie či platiť odborníkov, ktorí by sa starali o hardwarové vybavenie (spravovanie samotných VM si riadi každý zákazník sám). Obstaranie verejného cloudu sa oplatí najmä vtedy, ak si chcete celú štruktúru svojho webu navrhnúť sami, ale zároveň zatiaľ nepotrebujete zbytočné kvantá výkonu. A pritom budete mať istotu, že v prípade úspechu vašich služieb budete môcť ľahko navýšiť výkon.
Privátny cloud
Vlastníte e-shop s tisíckami unikátnych zákazníkov denne? Chystáte sa pre nich vytvoriť rozsiahle stránky a rozhodli ste sa investovať do cloudového riešenia? Žiadny problém, stačí zaplatiť adekvátny finančný obnos a máte ho mať. Ešte predtým si však spočítajte, či sa vám to oplatí, pretože budete musieť zadotovať kompletnú infraštruktúru. K nákladom tiež nezabudnite pripočítať školeného pracovníka, ktorý sa bude o správu cloudu starať.
Na oplátku získate toľko potrebný výkon a rýchlosť prístupu ku všetkým komponentom serveru. Riešenie bude šité na mieru presne vašim potrebám a nebudú vám chýbať žiadne funkcie. Buďte však obozretní pri plánovaní. Ďalší výkon nemožno dokúpiť podobne jednoducho ako v prípade verejného cloudu, hardvérové vybavenie kupujete za vlastné. Preto vždy starostlivo vyberajte, ako výkonný server zvolíte. Privátny cloud najviac dopytujú stabilné spoločnosti s veľkým kapitálom, ktoré potrebujú riešenie úplne zodpovedajúce ich potrebám a požiadavkám zákazníkov.
Kontajnery
Posledný výstrelok moderných technológií spočíva v technológii tzv. kontajnerizácie. Ako už názov napovedá, jedná sa o riešenie znižujúce náklady a uľahčujúce portabilitu (schopnosť prenesenia na inú platformu) programového vybavenia.
Princíp je pomerne jednoduchý. U plnej virtualizácie (VPS, cloud) dochádza k tomu, že na fyzický server je nainštalované softvérové vybavenie – hypervisor. Ten umožňuje následne vytvárať VPS servery, v prípade cloudu potom Virtual Machines. Každý vzniknuvší virtuálny stroj sa chová ako samostatný server s vlastným operačným systémom. Takáto plná virtualizácia však spotrebováva značné množstvo výkonu a energií, ktoré však padnú iba na vyživovanie hypervisora.
Naproti tomu kontajnery pomáhajú tento problém efektívne odbúravať tým, že k virtualizácii dochádza iba v rovine operačného systému. Všetky kontajnery bežia pod jedným operačným systémom, zdieľajú pamäť, knižnice a ďalšie kľúčové vybavenie. Poskytujú tak výraznú úsporu a umožňujú ľahko a rýchlo vykonávať dôležité aktualizácie a ďalšie zmeny. Spustenie kontajnera možno vykonať niekoľkými kliknutiami, navyše ho možno bez väčších problémov presúvať podľa potreby.
Serverhosting
Webhosting predstavuje prvú voľbu všetkých, ktorí s prevádzkovaním webových stránok len začínajú. Čo ale robiť, ak dôjde k masívnemu nárastu počtu klientov a je potrebné vymyslieť iné riešenie, ktoré zabezpečí naplnenie potrieb všetkých strán? V takom prípade mnoho prevádzkovateľov začína premýšľať nad variantami, ktoré spočívajú v obstaraní vlastného fyzického vybavenia. Tak totiž získate výkon, ktorý sa nedelí medzi ďalších majiteľov, a s ktorým môžete nakladať podľa vlastných potrieb.
Dedikovaný server
Nevystačíte si so zdieľaným výkonom a ani virtuálne jednotky vás príliš nezaujali? V tom prípade siahnite po serveri dedikovanom. Za výrazne vyšší mesačný poplatok si všetok výkon a priestor servera zarezervujete iba pre seba a svoj projekt. Vďaka tomu budú aj tie najkomplexnejšie webové stránky s mnohotisícovou návštevnosťou fungovať svižne a bez väčších technických ťažkostí.
U dedikovaných serverov poskytovatelia veľmi často ponúkajú aj špeciálne servisovacie služby. Garantujú rýchlu opravu závady, pretože sú si vedomí toho, že každá sekunda nefunkčnosti webe môže klientom spôsobiť prepady tržieb. Pre dedikované servery sa niekedy využíva termín serverhosting. Stále však platí, že server je vo vlastníctve prevádzkovateľa hostingu a po ukončení prenájmu ho ponúka ďalšiemu záujemcovi. Z tohto dôvodu vám nezostane než počítať s určitými obmedzeniami, ktorými si prevádzkovateľ chráni svoje vybavenie.
Serverhousing
Ak ste hrdými vlastníkmi moderného servera za desiatky, ba až stovky tisíc korún, asi sa vám nebude chcieť platiť za prenájom cudzieho vybavenia. Lenže čo robiť, ak vaša prevádzkareň nie je vybavená zodpovedajúcim zázemím pre jeho umiestnenie? Využite služby serverhousingu a zabijete dve muchy jednou ranou.
Služba serverhousing spočíva v tom, že si prenajmete miesto v datacentre prevádzkovateľa hsotingových služieb, kam svoje vybavenie umiestnite. Získate pripojenie k internetu, zálohové napájanie a fyzický prístup k serveru. Akúkoľvek ďalšiu obsluhu však musíte realizovať na vlastné náklady. Prevádzkovateľovi platíte výhradne za to, že máte kam svoj server umiestniť a pripojiť do siete. Na druhej strane vám nikto nebude hovoriť do toho, čo so svojimi servermi robíte. Teda za predpokladu, že tým neohrozujete bezpečnosť celého datacentra.
Rackhousing
Majitelia exponovaných webov vyžadujú oveľa viac ako jeden server. Aj na tento fakt našťastie prevádzkovatelia hostingových služieb pamätajú a ponúkajú nákladné riešenie pre náročných – rackhousing.
Za patričnú odplatu si môžete prenajať celý rack – skriňa pre umiestnenie až 40 serverov naraz. Ostatné pravidlá zostávajú zhodné ako u serverhousingu. Prevádzkovateľ za vaše servery ručí len v obmedzenej miere a stará sa o najzákladnejšie úkony. Zvyšok je na vás a vašich zamestnancoch.
Aplikačný hosting
Nechce sa vám zdĺhavo riešiť nastavovanie servera a inštaláciu potrebných aplikácií? Poobzerajte sa po službách aplikačného hostingu. Jedná sa o veľmi obľúbené riešenie e-shopov a stránok, na ktorých býva často publikovaný obsah. Jeho fungovanie je blízke klasickému webhostingu, pretože si platíte výkon, pamäť a priestor na serveroch. Zároveň však okamžite dostávate do rúk programové riešenie navrhnuté presne s ohľadom na činnosti, ktoré plánujete na svojich webových stránkach realizovať.
V prípade aplikačných hostingov sa o všetko potrebné stará prevádzkovateľ. Úloha klienta spočíva vo voľbe zodpovedajúcich šablón, pluginov a ďalších doplnkov, ktoré bude pri práci potrebovať. Príkladom aplikačného hostingu je napríklad WordPress.com pre redakčný systém WordPress.
Cluster hosting
Majitelia hojne navštevovaných weboviek sa vždy desia okamihu, keď sa ich stránky stanú neprístupnými. Výsledkom môže byť ako prepad popularity, tak i výrazné zníženie zisku, ktoré môže v extrémnych prípadoch dosahovať aj desiatok tisíc korún. Aj preto často vsádzajú na bezpečnejšie riešenie, než je klasický webhosting. Postupne sa aj k nám dostáva tzv. Cluster hosting.
Princíp cluster computingu spočíva v tom, že jednu aplikáciu počíta vzájomne väčšie množstvo počítačov. Vďaka tomu je zaistená vyššia rýchlosť a stabilita pripojenia a úmerne klesá riziko nefunkčnosti služieb. Zapojenie väčšieho množstva strojov tiež zaisťuje, že pri zlyhaní budú aspoň niektoré funkcie fungovať bez problémov, zatiaľ čo je možné plynule pracovať na znovusprevádzkovaní tých, ktoré zlyhali.