Webhosting C4 recenzia

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Recenzia: Aj s jedným balíčkom podkúri Webhosting C4 konkurencii

Webhosting C4 pôsobí medzi ostatnými hráčmi na trhu ako šedá myška. Jeho existenciu som si všimol niekedy v roku 2007 a potom som naň zabudol. Možno to bola chyba. V recenzii sa pozrieme na to, či má webhosting s jedným balíčkom šancu uspieť medzi konkurenciou. Prezradím vám, že určite má. Viac sa dozviete v tomto článku.

Ak preferujete video, tak si môžete pozriež aj video recenziu na našom YouTube kanále Webhostingcentrum.

Predstavenie Webhosting C4

Webhosting C4 patrí k českým hostingovým stáliciam. Vznikol totiž už v roku 2006. Za jeho prevádzkou stojí spoločnosť Český Webhosting, s.r.o., čo ho vlastne etabluje na skutočný český hosting, ktorý ale určite ocenia nielen zákazníci z Čiech a Slovenska.

Recenzia Webhosting C4 predstavenie
Predstavenie webhostingu C4.

Pôvodná ponuka webhostingu v roku 2006 bola pomerne strohá. Vtedy išlo o jeden webhostingový balíček s doplnkovou službou registrácie domén. Ponuka sa príliš nezmenila dodnes. To je ale možno dobre, pretože zákazníci nemajú v službách zmätok. Dnes k Hostingu C4 a registrácii domén pribudli ďalšie doplnkové služby, ako Alias ​​hosting alebo parkovanie domén.

Spoločnosť ešte prevádzkuje ďalšie vedľajšie služby. Napríklad s webhostingom úzko súvisiacu službu Proweb – profesionálny nástroj pre tvorbu webových stránok, ktoré s ním dokáže vytvoriť aj pre neprofesionál. Ďalšou je e-mailová služba Mail8. V tejto recenzii sa však budeme venovať Webhostingu C4.

Hosting C4

Hosting C4 je názov jediného hostingového balíčka webhostingovej spoločnosti. V podstate ide o hostingový balíček, ktorý by mal stačiť akémukoľvek webu. Či už ide o malú webovú prezentáciu alebo náročný e-shop, ktorý beží napríklad na open source platforme WordPress a plugine WooCommerce alebo napríklad na PrestaShope.

Webhosting C4 recenzia Hosting C4
Hlavné lákadlá hostingového programu Hosting C4.

Asi by som z tejto recenzie vynechal reči o rýchlych SSD diskoch, vyladenosti pre open source aplikácie alebo napríklad SSL certifikáty Let’s Encrypt v cene. To by už mala byť v dnešnej dobe skôr samozrejmosť než výhoda. Všetko toto Hosting C4 má.

Hlavným lákadlom je asi doména v cene hostingu. A v cene je ako jej prvá registrácia, tak aj ďalšie platby za predĺženia. Samozrejme je to viazané na predĺženie hostingových služieb. To je pomerne dobrá ponuka. Nemusí pritom ísť len o .sk doménu, ale môže to byť napríklad .cz, .eu, .com, .name a ďalšie najpoužívanejšie doménové koncovky.

Musím spomenúť ešte jedno lákadlo, a to je 2GB/rok priestoru navyše. Každý rok, čo bude klient u tohto webhostingu, dostane ďalšie 2 GB miesta na disku. To nespomínam, aby som vás ovplyvňoval, ale pretože je to pomerne zaujímavé. Také miesto naviac sa bude určite hodiť, pretože ak projekt rastie, tak mu môže priestor časom dochádzať.

V dnešnej dobe ide hlavne o rýchle načítanie webu. Hostingovky sa predháňajú v nasadených technológiách, ktoré zrýchlia načítanie webových stránok. Hosting C4 stavil na kombináciu technológií FastCGI, OPcache a HTTP/2. Technoidov bude zaujímať PHP-FPM (FastCGI Process Manager). Zmyslom toho všetkého je rýchle načítanie webov, ktoré sa deje za účasti práve týchto technológií na serveri.

Parametre Hostingu C4

Webhosting C4 neláka zákazníkov na nezmyselné „neobmedzené“ ponuky, ktoré aj tak nemôže nikdy nikto naplno využiť. Nikto nebude vytvárať v jednom hostingu tisíce databáz, e-mailových schránok atď. V tomto si C4 paradoxne vo svojej ponuke pomerne škodí, pretože sú jej služby zdanlivo osekané. Prečo zdanlivo? Napríklad v jednom balíčku je možné vytvoriť 100 e-mailových schránok. To už je naozaj dosť veľký počet. Toľko schránok nevytvorí hocijaká väčšia firma. Lenže, klient uvidí vedľa u konkurencie, že môže vytvoriť neobmedzený počet schránok a je jasné, kam pôjde. To je len tak na okraj, aby ste príliš nedávali na marketingové chytáky, a skôr pozerali na iné veci.

VlastnostiHosting C4
Priestor na disku20 GB + 2 GB ročne naviac
Prenos dátNeobmedzený
Počet domén pod jedným balíčkom1
Počet databáz10
Počet e-mailových schránok
100
PHP memory_limit128 MB (je možné navýšiť na 256 MB)
PHP upload_max_filesize120 MB
PHP post_max_size200 MB
PHP max_execution_time60 s
Max. počet PHP procesov60
HTTPS na doméne (SSL certifikát)V cene (Let's Encrypt)
Denné zálohovanieÁno (web a databázy dostupné po dobu 30 dní, e-maily po dobu 15 dní)

20 GB priestoru na disku + k tomu 2 GB navyše každý rok. To sa môže hodiť. Takýto priestor už je postačujúce aj pre naozaj obrovský web alebo e-shop.

Na hostingu je samozrejme možné prepínať medzi verziami PHP, ale záleží, na ktorom serveri sa nachádzate. Ak ste na FPM serveroch, tak môžete prepínať medzi novšími verziami (aktuálne 7.1, 7.2 a 7.4). Ak by ste potrebovali napríklad verziu PHP 5.2, tak vás administrátor presunie na iný server, kde sú nižšie verzie PHP.

Hosting C4 denne zálohuje nielen údaje stránok a databáz, ale aj e-maily. Najlepšie na tom je, že dáta nezálohuje do rovnakej serverovne, ale do 30 km vzdialeného úložiska. Zálohy sú preto takmer v bezpečí. Ak sa vyskytne chyba alebo dôjde k napadnutiu serverov v hlavnom dátovom centre, tak záloh by sa to nemalo dotknúť.

Dáta záloh webu aj databáz sú dostupné po dobu 30 dní a zálohy e-mailov po dobu 15 dní.

Čo sa mi veľmi páči, je možnosť nechať si jednoducho cez administráciu zálohy obnoviť. Nehrozí tu nejaké zložité mazanie alebo prehrávanie pôvodných súborov cez FTP alebo alebo premazávanie DB v phpMyAdmin/Admineri. Zálohy sú samozrejme dostupné aj cez FTP.

Cena hostingu

Ako som už v tejto recenzii písal, tak Webhosting C4 má v ponuke jediný cenový tarifa – Hosting C4. Hosting je síce na prvý pohľad drahší, ale vo vrecku má pár tromfov, ktoré cenu ospravedlňujú. V jeho cene je registrácia novej domény a v ďalších rokoch pri predĺžení webhostingu sa nemusíte starať o platby za predĺženie domény. Predĺženie je tiež v cene hostingu. Hoci sa môže zdať cena hostingu vysoká, tak práve vďaka tej doméne sa dostáva na konkurenčnú úroveň.

Recenzie Webhosting C4 cenník
Cenník hlavných balíčkov.

Ďalšou výhodou tohto hostingu je určite každoročný nárast diskového priestoru o 2 GB.

A potom tu sú tie technické záležitosti, ktoré mnoho užívateľov nezaujímajú, pretože im nerozumejú. Ale za zmienku znovu stoja technológie, ktorými sú servery vybavené a ktoré zrýchľujú načítanie webových stránok. Ak sa váš hosting chváli len tým, že má na svojich serveroch rýchle SSD disky, tak o tých to už dnes moc nie je.

Nakoniec nesmiem zabudnúť na jednoduché obnovenie záloh z prostredia administrácie. To zvládne aj technický analfabet.

Registrácia domény

U Webhostingu C4 je možné zaregistrovať viac ako 500 druhov rôznych koncoviek domén. Najpoužívanejšie domény dáva C4 ku svojim hostingovým službám zadarmo. Inak je registrácia domén skôr doplnkovou službou pre zákazníkov, ktorí chcú mať všetko na jednom mieste. Cenník domén nepatrí medzi najlacnejší na trhu.

Recenzie Webhosting C4 registrácia domény
Ukážka cenníka domén Webhosting C4.

Ukážka administrácie Webhostingu C4

Po prihlásení do administrácie vás privíta hlavná nástenka, z ktorej máte detailný prehľad o službách a o využití prideleného priestoru.

Nedá mi to a musím spomenúť tú reklamu v pravom stĺpci. Hoci sú to služby rovnakej spoločnosti, tak ma reklama v administrácii pomerne prekvapila.

Webhosting C4 recenzie administrácie
Administrácia Hostingu C4.

V administrácii webu môžete meniť verzie PHP, nastaviť SSL, povoliť alebo zakázať FTP alebo napríklad prideliť webu diskový priestor. Posledná funkcia sa bude hodiť najmä pri používaní webov na subdoménach.

Recenzia Webhosting C4 administrácia webu
Administrácia webu.

Správa e-mailov a vytváranie schránok je jednoduché. Prejdete do danej sekcie v administrácii a potom už si len nastavíte všetko potrebné ako adresu, priestor, heslo a spamovú ochranu.

Webhosting C4 recenzia vytvorenie e-mailovej schránky
Vytvorenie e-mailovej schránky.

Administrácia hostingu mi príde intuitívna a prehľadná. Malým plusom je to, že je administračné rozhranie responzívne, takže môžete svoj hosting spravovať aj z mobilných zariadení.

Inštalácia WordPress a ďalších aplikácií

Možno ste v administrácii hľadali funkciu pre inštaláciu aplikácií na jedno kliknutie. Tak takú funkciu tam nenájdete.

Ako sa teda na hostingu C4 inštaluje WordPress, PrestaShop, Drupal atď.? Celkom krkolomne. Je ale fakt, že tu inštaláciu robí človek len raz, takže asi úplne nevadí, že je zložitejšia.

Všetko sa inštaluje cez nápovedu webhostingu. Tam si vyberiete, čo chcete nainštalovať a pokračujte ďalej. Webhosting C4 zvláda týmto spôsobom nainštalovať viac ako 70 rôznych aplikácií.

Recenzie Webhosting C4 inštalácia WordPress
Výber kategórií aplikácií na nainštalovanie.

Ja som sa teda preklikal až k inštalácii WordPressu. Nechal som vybraný Automatický upload balíčku. Vyplnil som údaje k FTP a čakal, čo sa stane.

Webhosting C4 recenzie inštalácie WordPressu
Inštalácia WordPressu.
Recenzia Webhosting C4 inštalácia WordPressu
Balíček je nahraný na FTP.

Balíček sa nahral na FTP. A čo teraz? Teraz musím do internetového prehliadača zadať URL webu a spustí sa mi inštalácia WordPressu. Lenže potom musím ešte v administrácii ručne vytvoriť databázu a prejsť celou inštaláciou.

V podstate sa mi na FTP nahral len inštalačný balíček WordPressu. Nemusel som zapínať FTP klienta a čakať, až sa prenesú všetky súbory. To je asi jediným plusom.

Inštaláciu aplikácií na jedno kliknutie na C4 nehľadajte.

Webhosting C4 recenzia inštalácie WordPressu
Po nahratí balíčka vás čaká klasická inštalácia WordPressu.

Prečo si vybrať Hosting C4?

Jedným z hlavných dôvodov môže byť rýchlosť. Servery sú vybavené rýchlymi SSD diskami a ak netúžite po zastaranej verzii PHP, tak určite oceníte FPM servery s technológiami FastCGI, OPcache a HTTP/2, čo sa starajú o rýchle načítanie webu. V dnešnej dobe na rýchlosti záleží. Nielen vyhľadávače ju majú ako hodnotiaci faktor.

Zálohy a ich bezpečnosť. V roku 2020 jedna česká hostingová spoločnosť stratila kvôli vlastnej fatálnej chybe údaje webových stránok a ich záloh hŕbu svojich zákazníkov. Je preto naozaj dôležité, aby boli zálohy mimo hlavné IT centrum. Či už pre hackerské útoky alebo napríklad kvôli živelným pohromám. To C4 spĺňa. Zálohy ukladá o 30 km ďalej od hlavnej serverovne.

Zákaznícka podpora. Páči sa mi, že C4 na svojom webe vyzýva zákazníkov k telefonickému hovoru, pretože je jednoducho taká komunikácia oveľa efektívnejšia. Neskrývajú sa za live chat. Pokiaľ s nikým hovoriť nechcete, tak samozrejme máte možnosť kontaktovať podporu e-mailom alebo cez formulár.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Servery s technológiami pre rýchle načítanie webu- Aplikácie sa neinštalujú na jedno kliknutie
+ Registrácia a predĺženie domény v cene hostingu- Niekomu môžu v ponuke chýbať ďalšie lacnejšie balíčky
+ Jednoduchá administrácia
+ 20 GB priestoru + 2 GB navyše každý rok
+ Automatické denné zálohovanie. Zálohy sú dostupné po dobu 30 dní (web, databázy) a 15 dní (e-maily)
+ Jednoduché obnovenie záloh
+ Podpora pre viac ako 70 open source aplikácií
+ Zákaznícka podpora dostupná na telefóne

Záver a hodnotenie

Webhosting C4 pôsobí trochu tuctovo medzi „naleštenou“ konkurenciou, ktorá je všade okolo a ktorá láka zákazníkov rôznymi slovnými hračkami o neobmedzených službách.

Teraz vás možno napadá otázka: Kde je pridaná hodnota Webhostingu C4?

Začnem prehľadnosťou služieb. C4 nie je najlacnejší hosting na trhu, ale súčasťou jeho cenového balíčku je vlastne doména, SSL certifikát, ktorý niektoré spoločnosti spoplatňujú a tiež živá zákaznícka podpora na telefóne. Potom sú tu tie 2 GB priestoru, o ktorý vám váš hosting každý rok narastie. To jednoducho nie je na zahodenie a nie je to ani štandardom.

Hosting C4 si vyberú skôr skúsení užívatelia. Trochu tomu nahráva aj tá zložitejšia inštalácie aplikácií, ktorú nevykonáte na jedno kliknutie z prostredia administrácie, ale musíte ísť do nápovedy, kde si vlastne necháte na FTP nahrať čistý inštalačný balíček aplikácie. Vytvorenie DB a inštalácia je na vás samotných. Samozrejme, ako som už spomenul, tak ide vlastne o jednu inštaláciu. Potom už túto funkciu potrebovať nebudete. Nie je to žiadna hrôza. To nie, ale inde to majú.

Asi vás zaujíma: Má zmysel o Webhostingu C4 uvažovať? Určite áno. Myslím si, že keby ste si nezvládali sami nainštalovať WordPress, tak vám s tým na zákazníckej podpore radi pomôžu. Výhodou tohto webhostingu je skutočná a odborne spôsobilá podpora, ktorá je dostupná na telefóne. Potom sú tu tie rýchle servery. Na tých sa nezadýcha náročnejší web ani veľký e-shop na PrestaShope.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.