Microsoft Windows 11

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


NordVPN + Saily

Ako získať legálnu licenciu Microsoft Windows lacno alebo zadarmo

Zháňate pre svoj nový počítač alebo notebook licenciu Microsoft Windows lacno alebo zadarmo? Poradíme vám, kde stiahnuť a ako inštalovať licenciu od oficiálnych distribútorov.

Druhotná licencia Windows

Veľkou diskusiou medzi kupujúcimi licenčných kľúčov Windows sú druhotné licencie, ktoré ponúkajú aukčné portály. Tematika druhotného softvéru je stále sprevádzaná fámami a mýtmi. Hlavným dôvodom, prečo im ľudia neveria, je domnienka, že je druhotný softvér horší alebo nelegálny. V skutočnosti však žiadny rozdiel medzi týmito dvoma variantmi nie je. Druhotné licencie sú originálne licencie, ktoré už boli registrované pôvodným vlastníkom, ktorý sa však rozhodol pre kúpu iného softvéru, a tak svoju pôvodnú verziu ponúkol na predaj.

Kupujúcich tiež zaráža nižšia cena za druhotnú licenciu Windows. Softvér však ako taký na hodnote nestráca. Nie je možné ho opotrebovať ani „osekať“ o existujúce funkcie. Nový majiteľ môže softvér používať na 100 % rovnako, ako jeho predchádzajúci majiteľ. V Českej republike nesmie byť použitý softvér diskriminovaný. Podľa Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže verejné inštitúcie nemôžu použitý softvér vylúčiť z výberového konania. Pri kúpe sekundárnej licencie sa kupuje licenčný kľúč, ktorý vám po nákupe automaticky príde do vášho e-mailu. Tento kľúč sa použije na aktiváciu softvéru. Inštalačné súbory sťahujte iba z oficiálnych stránok Microsoftu. Tu si totiž môžete byť istí, že sú z hľadiska bezpečnosti úplne v poriadku.

K ďalším overeným stránkam, kde môžete stiahnuť druhotné licencie: 

Premiumcdkeys Logo Zľava 10%
Premiumcdkeys.com
Zľava
Zľava 10 % na licencie softvéru od známych značiek ako Microsoft, Avast, Kaspersky a...Show More
Zľava 10 % na licencie softvéru od známych značiek ako Microsoft, Avast, Kaspersky a iných. Show Less
Servis Repas Logo Zľava 10%
Servis-repas.sk
Zľavový kód
Zľava 10 % na softvérové licencie v e-shope servis-repas.cz. Kód je možné uplatniť...Show More
Zľava 10 % na softvérové licencie v e-shope servis-repas.cz. Kód je možné uplatniť napr. na nákup licencií Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows Server, Microsoft Office, Project, Visio, Visual Studio, Práca s PDF, CAD softvér a mnoho ďalších. Show Less
WHC10

Originálna licencia Windows od oficiálnych distribútorov

Načo by nám bol počítač bez plnohodnotného operačného systému? Lenže, platiť niekoľko stoviek eur za licenciu predstavuje pre mnohých používateľov problém. Práve preto niektorí hľadajú originálne licencie Windows zadarmo, ale v takom prípade ide o stiahnutie nelegálneho softvéru. Pirátstvo nie je práve najlepšie riešenie z hľadiska funkčnosti počítača a vašej bezpečnosti. Ukážeme vám preto spôsoby, ako a kde získať najlacnejšie licencie Windows s platným licenčným kódom alebo ako aktivovať Windows digitálne.

Alza Predaj Windows

Windows 10 alebo Windows 11 môžete kúpiť priamo v obchode Microsoft, alebo u jeho partnerov. Napríklad na internetovom obchode Alza si môžete zaobstarať licenciu až s 25 % zľavou. Podobné akčné ponuky má aj internetový obchod T.S.Bohemia. Nákup v autorizovaných obchodoch je asi najjednoduchšou cestou, ako licenciu získať a naviac mať istotu, že vlastníte originálny produkt.

Originálna licencia Windows zadarmo prostredníctvom programu Azure Dev Tools for Teaching

Windows Aktualizacia
Zdroj: Depositphotos.com

Azure Dev Tools for Teaching poskytuje neobmedzené možnosti licencií vybraných produktov na výskumné alebo výukové účely. Ide o licenčný program spoločnosti Microsoft, ktorý je určený pre členskú katedru alebo fakultu.

Program zahŕňa: 

  • Operačné systémy Windows, DDK a SDK 
  • Vývojové nástroje Visual Studio, a to vrátane SDK, Robotics Developer Studio a ďalších 
  • Serverové produkty Windows Server, Exchange Server, ISA Server, SQL Server, Systems Center a BizTalk Server
  • Aplikácie: Visio, Virtual PC, Project, Access
  • Azure: 100 $ kredit

V tomto balíčku ale nie sú zahrnuté súčasti Microsoft Office, ktoré bežne používame na prácu, ako je napríklad Word, Excel, Outlook, Powerpoint alebo aplikácie pre domácich používateľov v podobe vzdelávacieho softvéru či hier.

Azure Dev Tools for Teaching môžu využívať študenti na svojom domácom počítači, pokiaľ študujú aspoň jeden informačný predmet. Študent musí byť študentom FI a po ukončení štúdia môže softvér aj naďalej používať, ale nesmie ho nanovo inštalovať, napríklad pri preinštalovaní počítača. Navyše už nebude dostávať od FI žiadne aktualizácie.

Azure Dev Tools for Teaching môžu používať aj učitelia na svojich počítačoch v kancelárii, pokiaľ sú zamestnancami FI a súčasne vyučujú aspoň jeden informaticky orientovaný predmet. Ďalej ho môžu používať doktorandi FI pre svoje kancelárske počítače. Softvér je možné nainštalovať aj v počítačových učebniach a výskumných laboratóriách FI. Softvér je možné používať za určitých podmienok, a to na účely a podporu výučby grantového výskumu alebo neziskového výskumu v odbore informatika.

Inštalácia Azure Dev Tools for Teaching je jednoduchá. Pokiaľ máte prístup k tomuto programu, na titulnú stránku sa dostanete kliknutím na odkaz Azure Dev Tools for Teaching v autentizovanej časti fakultnej administratívy. Pre autentifikáciu použite svoj účet Office 365. Stiahnutie softvéru vykonáte nabehnutím na odkaz Softvér priamo na úvodnej stránke. Vyhľadajte si konkrétny softvér a použite odkazy stiahnuť a zobraziť kľúč.

Prechod zo staršej originálnej verzie Windows

Ďalšou možnosťou pre získanie Windows zadarmo, je použitie kódu Product Key z predchádzajúcej (staršej) verzie Windows. Tento kód stačí zaslať priamo na inštaláciu Windows 10, alebo v už nainštalovanom systéme.

Pozor! Od roku 2018 už nie je možné prejsť zadarmo na Windows 10, ak ste užívateľmi starších verzií, napríklad Windows 7 alebo 8. Možné to je iba v prípade, že ste už raz prešli na vyššiu verziu a potom sa späť vrátili k pôvodnému operačnému systému. Ak sa rozhodnete pre prechod na novšiu verziu, musíte si zaň zaplatiť.

Nové verzie Windows 11 sú dodávané aj s počítačmi, kde je systém už nainštalovaný a je potrebné ho iba nastaviť pri prvom zapnutí. Toto doladenie je veľmi jednoduché a ide skôr o detaily a odkliknutie rôznych podmienok. Je ale potrebné mať účet v Microsofte, ktorý budete používať na prihlasovanie. Pokiaľ účet zatiaľ nemáte, systém vás sám navedie na registráciu.

Prechod z Windows 10 na Windows 11 je pre bežných užívateľov nasledujúci. Ak je váš počítač s Windows 11 kompatibilný, objaví sa vám možnosť upgradu priamo cez Windows Update. Ak má systém problémy s ovládačmi alebo aplikáciami, ktoré máte v počítači nainštalované, môže sa stať, že sa vám okno pre automatický prechod neobjaví. V takom prípade sa vytvorí sa tzv. safeguard hold. To znamená, že ponuka upgrade sa pozastaví, kým sa nevyriešia všetky nájdené problémy.

Pomocou nástroja „Kontrola stavu osobného počítača“ sa vám zobrazia všetky informácie a výsledok možného prechodu na Windows 11. Ak vám dá nástroj „zelenú“, môžete si Windows 11 nainštalovať tým, že počkáte na ponuku v rámci Windows Update. Inak je potrebné stiahnutie pomocníka na inštaláciu systému Windows 11 a následne pomocou jednotlivých krokov môžete plynule prejsť na vyššiu verziu. Podmienkou je nainštalovaná licencia Windows 10 aspoň 2004 a 9 GB voľného miesta na disku. Ďalšou možnosťou pre stiahnutie Windows 11 je Vytvorenie inštalačného média pre Windows 11 alebo stiahnutie čistého ISO súboru, a to priamo na stránke Microsoftu, kde stačí do vyhľadávacieho poľa zadať „Stiahnutie systému Windows 11“.

Často kladené otázky

Čo je druhotná verzia licencie Windows?

Druhotná licencia Windows je softvér, ktorý bol v minulosti už zakúpený a registrovaný. Z pôvodného zariadenia, kde bol softvér inštalovaný, bol následne odstránený a potom odkúpený za účelom ďalšieho predaja. Často takto postupujú veľké firmy, ktoré používajú pre svoje firemné počítače neustále nové verzie softvéru a staršie verzie predávajú za zlomok ceny.

Je predaj druhotných licencií legálny?

‌Predaj druhotných licencií je úplne legálny. Predaj tohto softvéru je priamo upravený vyhláškou Súdneho dvora Európskej únie SDEÚ z roku 2012. V Českej republike navyše platí, že použitý softvér nesmie byť diskriminovaný. Podľa Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže verejné inštitúcie nesmú použitý softvér vopred vylúčiť z výberového konania.

Je možné používať Windows bez licencie?

Áno, Windows je možné používať aj bez licencie. Nejde o žiadnu „skúšobnú dobu“, ako sa mnoho používateľov mylne domnieva. Pravdou však zostáva, že aj neaktivovaný Windows je plnohodnotný a funkčný operačný systém. Pokiaľ sa rozhodnete pre túto možnosť, budete sa musieť zmieriť s nepríjemným vodoznakom v pravom dolnom rohu a tiež s určitým obmedzením prispôsobenia vzhľadu. Časom sa môžu tiež začať objavovať pravidelné upozornenia o aktivácii.

Ako aktivovať licenciu Windows?

Najskôr sa uistite, že je váš súčasný systém Windows aktivovaný a prepojený s vaším účtom Microsoft na vašom zariadení. Ak prepojíte účet Microsoft s vašou digitálnou licenciou, môžete znovu aktivovať Windows pomocou „Poradcu pri problémoch s aktiváciou“ a to kedykoľvek, keď vykonáte akúkoľvek zmenu hardvéru.

Pri aktivácii záleží na tom, akú kópiu Windows ste získali. Buď budete potrebovať digitálnu licenciu, alebo 25-miestny kód Product Key. Ak ani jednu z vyššie uvedených možností nemáte, nebudete môcť svoje zariadenie aktivovať.

Product Key je 25 miestne číslo, ktoré vyzerá takto:

PRODUCT KEY: XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX

Počas inštalácie vášho Windows budete vyzvaní, zadať tento kód. Prípadne ho môžete zadať tak, že vyberiete tlačidlo „Štart“ a potom Nastavenie – Aktualizácia a zabezpečenie – Aktivácia – Aktualizovať kód Product Key – Zmeniť kód Product Key.

Ak potrebujete svoj Product Key vyhľadať, pozrite sa na tabuľku týkajúcu sa kódov Product Key v časti „Metódy aktivácie“ – akú metódu aktivácie používam? Digitálnu licenciu alebo kód Product Key?

Aktivácia licencie cez internet

Licencia MS Windows je pridružená k vášmu počítaču a prepojená s vaším účtom Microsoft, takže na svojom počítači nemusíte nič hľadať. Keď bude počítač pripojený k internetu, prihláste sa k svojmu Microsoft účtu a máte všetko, čo potrebujete.

Aktivácia licencie prostredníctvom Microsoft účtu

Ak prepojíte svoju digitálnu licenciu s účtom Microsoft, môžete aktivovať Windows aj po významnej zmene hardvéru, napríklad pri výmene základnej dosky.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.