Stykac

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.


WordPress Hero

Stýkač: Využitie v každodennom živote

Stýkač je zariadenie, ktoré dokáže zapínať a vypínať elektrický obvod. Jeho vlastnosti sa najčastejšie využívajú pri elektrickom motore, no vo všeobecnosti nájde rôzne uplatnenie, v závislosti od jeho stavby a príslušných funkcií. Ako funguje stýkač a čo všetko patrí medzi jeho výhody?

Stýkač: Základný prehľad zariadenia

Ak by sme mali stýkač kategorizovať, zaradili by sme ho pod špeciálnu skupinu relé, hoci aj medzi stýkačom a relé sa nájdu základné rozdiely. Stýkač väčšinou pracuje s vyšším prúdovým zaťažením, zatiaľ čo relé vykonáva svoje funkcie pod nižším prúdom. Stýkače sú kompaktné a v teréne sa dajú jednoducho nainštalovať.

Ako rozdeľujeme typy stýkačov? Toto zariadenie nenájdete v jednom a tom istom dizajne. Rozlišujú sa z hľadiska veľkosti (od drobných rozmerov až po rozsah cez jeden meter), využitia, funkcií, spôsobu aplikácie a iných. Svoj účel dokážu plniť pod napätím približne od 25, až po tisíce voltov.

Princíp fungovania

Keď je stýkač zapojený, prechádza ním elektrický prúd, dodávajúci energiu elektromagnetu. Elektromagnet (ako už z názvu vyplýva) následne vytvára magnetické pole. Toto pole spôsobuje, že jadro rozpohybuje kovovú kotvu. Obvod stýkača je ukončený kontaktami so schopnosťou rýchleho otvárania a zatvárania, vďaka čomu vedia zvládnuť aj veľkú záťaž.

Spojenie prietoku elektrického prúdu sa preruší tak, že pružina zatlačí na kotvu a stýkač sa deaktivuje. Keď je stýkač uvedený do činnosti, jeho cievka spotrebuje malé množstvo energie počas celej doby prevádzky. Pre prevenciu pred zaťažením obvodu sa do systému pridáva tepelné preťažovacie relé.

Keď nedôjde k žiadnemu spojeniu toku elektrickej energie, napríklad keď bol otvorený istič a všetko sa vyplo alebo úplne vyplo pred očakávaným prerušením, ako je dažďová búrka/hustá premávka atď, potom možno budete mať šťastie, ak sa chránič proti preťaženiu vášho zariadenia nakopne skôr, ako sa stane niečo iné. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou to, čo sa bude diať ďalej, závisí od toho, koľko napätia zostalo po vyčerpaní týchto zdrojov – to môže mať za následok buď: úplné zničenie (v dôsledku nedostatku), skrat medzi rôznymi časťami, ktorý spôsobí všade požiar; nielen nebezpečné, ale aj nezákonné!

Zhrnutie

Jeden z hlavných dôvodov, prečo stýkač našiel v modernej spoločnosti uplatnenie, je bezpečné ovládanie vysokonapäťových elektrických zariadení. Používame ho na zapínanie a vypínanie čerpadiel, motorov, ventilátorov a mnohých ďalších. Hoci má blízku podobnosť s relé, každý z nich sa používa pri rozdielnych výškach napätia. Medzi niektoré zo základných výhod stýkača patrí:

  • Dlhá životnosť
  • Nízka spotreba energie
  • Jednoduchá konštrukcia a princíp fungovania
  • Nenáročný na údržbu
  • Môže spĺňať svoj účel pri veľmi nízkych aj vysokých teplotách
  • Má ideálne rozmery
  • Veľký počet rôznych typov so špecifickými účelmi
  • Krátky čas inštalácie

Pokiaľ máte v pláne zaobstarať si stýkač, najskôr si overte kvalitu dodávateľa. Spoľahlivé stýkače a ďalšie vysokokvalitné elektrické komponenty nájdete na tme.sk. Môžete si tu vybrať z viac ako 500 000 dostupných produktov.

Pridať hodnotenie

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.